Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Conflictul dintre taximetrişti şi administraţia slobozeană nu s-a stins. Mai mult, războiul e de neoprit şi a ajuns în Instanţă. La începutul acestei săptîmîni, dosarul licenţelor de taxi aprobate ilegal de autorităţile locale a ajuns şi pe masa procurorilor. După numeroase conflicte publice, proteste în stradă şi amînări, reprezentanţii Primăriei Slobozia nu au putut rezolva încurcătura creată cu taximetriştii din oraş, iar aceştia din urmă s-au văzut nevoiţi să se ţină de cuvînt şi, aşa cum au ameninţat, au acţionat instituţia în judecată. Ca să-şi facă dreptate deplină, taximetriştii au redactat o plîngere penală, ce a luat drumul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... Un tamtam de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2009, 16:25 (7654 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, codașa politică a subvențiile agricole

Primele 200 de cereri, aprobate vineri, 23 octombrie!

Vineri, 23 octombrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a onorat primele 200 de cereri de acordare a fondurilor în cadrul schemei de sprijin pentru suprafață SAPS 2009. Deși în aparență vestea este una bună, în fapt, aceasta confirmă că întîrzierile înregistrate în plata acestor subvenții vor fi semnificative și vor afecta ciclul agricol de producție în anul 2009-2010.
Demarat pe 16 octombrie, procesul de acordare a subvențiilor înregistrează deja întîrzieri semnificative în Ialomița. Pînă vineri, 23 octombrie, APIA nu a onorat niciuna din cele peste 10000 de cereri depuse de fermierii ialomițeni. Potrivit unor surse apropiate instituției, întîrzierea este provocată de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2009, 07:00 (7145 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fotbal în zodia Bursucului

Glasgow Rangers-Unirea Urziceni 1-4

Fotbal în zodia Bursucului

Unirea nu a jucat în niciun caz rolul buturugii mici în meciul de aseară. Ba chiar a reușit să lase de căruță unul dintre numele grele ale fotbalului britanic. Ce a realizat echipa lupilor din Bărăgan a semănat cu lovitura unui karatist purtător de centura neagră cu doi dani, amîndoi la fel de inspirați. Vorbim, firește, despre Dan Petrescu și Dan Tudor.
Primul și-a dat seama la timp că a insista cu așezarea ultradefensivă din startul partidei nu poate întoarce scorul de 1-0 pentru Rangers, stabilit în minutul 2, prin autogolul lui Ricardo.Așa că a mutat ofensiv în minutul 19, Onofraș în locul lui Nicu, iar mișcarea a dat roade 14 minute mai tîrziu, prin golul lui Bilașco. Al doilea, Dan Tudor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:37 (7994 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătrânii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

În timp ce primarul și medicul se ceartă pe locația dispensarului

Bătrînii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

Un scandal fără precedent în comuna Alexeni a lăsat bătrînii din localitate fără asistență medicală primară. Pentru a putea beneficia de o consultație medicală sau de o simplă aspirină, bolnavii trebuie să parcurgă drumul pînă în localitatea Ion Roată. Și asta nu-i nimic! Închipuiți-vă cum mămicile, ținîndu-și în brațe bebelușii de doar cîteva săptămîni, parcurg aceeași distanță pentru a-și vaccina copiii... Și, pentru ca tabloul să fie complet, autoritățile ridică din umeri și își pasează responsabilitățile, problema lipsei medicului de familie din localitate rămînînd tot nerezolvată.

După 20 de ani de medicină de familie, dat afară cu executorul
La Alexeni oamenii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:05 (7881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În mai puțin de șase luni, visul de epurare al orașelor din Ialomița a fost spulberat

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În urmă cu jumătate de an, autoritățile județene ieșeau la rampă cu un proiect îndrăzneț, menit să rezolve problema rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare în nu mai puțin de șase orașe din Ialomița. Mult prea excesiv mediatizata «creație județeană» se rezuma la constituirea într-o Asociație, denumită strategic AquaIalomița, care cuprindea orașele Fierbinți Tîrg, Amara, Țăndărei, Căzănești, Fetești și Slobozia. Cu ajutorul lor, Consiliul Județean spera la drenarea a peste 70 milioane de euro fonduri europene către canalizare și epurare. Potrivit proiectului inițial, operatorul urma să primească spre întreținere și exploatare, prin contract de delegare a gestiunii, sistemele de apă și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:57 (6966 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7869 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12235 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6316 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7557 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9073 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14668 vizualizări - 18 comentarii)

28 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Furt din magazin

Luni, 27 februarie 2017, polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 31 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt. Din cercetări a reieșit că în timp ce se afla într-un magazin ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2017, 20:35
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Elevii de la unități de învățământ de pe raza orașului Țăndărei au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor, dar și despre riscului de victimizare ca urmare a implicării în accidente ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2017, 17:25
(3957 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lampioane de Dragobete

O Asociație din Slobozia marchează Dragobetele într-un mod inedit. Cei 40 de membri ai Asociației «Interact» din Slobozia oferă lampioane în schimbul unei donații de 10 lei pentru secția Pediatrie a Spitalului ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 17:10
(4119 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru persoanele private de libertate

Vineri, 24 februarie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, în colaborare cu Penitenciarul Slobozia, a organizat la sediul instituției, «Bursa locurilor de muncă pentru persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 14:25
(5389 vizualizări - 0 comentarii)


84 de ani de Protecție Civilă în România

«Ziua Protecției Civile» din România este un eveniment care prilejuiește rememorarea momentului istoric în urma căruia a fost înființată Apărarea Pasivă din România. Înaltul Decret Regal nr. 468 din 19 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 12:20
(6038 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea braconajului piscicol

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au organizat și desfășurat joi, 23 februarie 2017, pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 11:15
(4338 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie de informare

În cursul anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura o acțiune de informare privind obligațiile legale ale angajatorilor de a consulta lucrătorii și de verificare a organizării ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 10:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 22 februarie 2017, în intervalul orar 8,00 -12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2017, 15:10
(5093 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Cosâmbești: Două persoane, rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 21 februarie 2017, în jurul orei 7,45, două autoturisme ce se deplasau pe DJ201 au fost implicate într-un accident rutier, la intrarea în localitatea Cosâmbești dinspre Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2017, 14:05
(4199 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest caz, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 19:05
(5345 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați vineri, 17 februarie a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 18:10
(3242 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 34 și 43 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 17:55
(4302 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați la acest sfârșit de săptămână ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 17:50
(3890 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Grecii de Jos

Un incendiu puternic a izbucnit, în seara zilei de sâmbătă, 18.02.2017, la două anexe ale unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Târg-Grecii de Jos. Cel mai probabil, flăcările au fost generate ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 13:50
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7638 șomeri, din care 1921 șomeri indemnizați, respectiv 5717 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 14:05
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri suplimentare la bugetul de stat de peste 1,443 milioane de lei

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit, în luna ianuarie 2017, venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 1,443 milioane de lei, în urma a ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 12:50
(4951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, că alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 11:45
(3725 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, conform Programului Național de Supraveghere și Control, a efectuat în perioada 01.02-15.02.2017, ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 10:10
(4485 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de 8500 de lei

Marți, 14 februarie 2017, polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 18:40
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru tentativă de omor

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 18:15
(7240 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 14 februarie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 18:05
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin serviciul de ocupare EURES România, va organiza în prima jumătate a lunii martie 2017, la Brașov, Bursa locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 13:45
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează TVA, conform selecției naționale, în luna februarie 2017, în valoare totală de 3,378 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 11:25
(5891 vizualizări - 0 comentarii)


anunț vânzare

societate comercială vinde în Slobozia
hală industrială
C1-atelier mecanic, 880 mp, din cărămidă
C2-magazie din cărămidă, 24 mp
C3-șopron metalic, 73 mp
C5-magazie din bolțari, 757 mp
C6-rezervor subteran, 9 mp
teren aferent 6470,42 mp
situat în zona industrială-OIERIE
Pentru vizualizare spații
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la tel. 0243/213.390

15 Februarie 2017, 10:50


anunț vânzare

societate comercială
vinde
• freză FUS 32,
• strung SN 402x4000
• strung SN 600
Relații suplimentare la
tel. 0722/650.547

15 Februarie 2017, 10:45


anunț vânzare

Societate comercială
vinde fostul cinematograf
și teren în suprafață de 1579,35 mp
situat în centrul orașului Hârșova
pentru vizualizare spațiu
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la 0243/213.390

15 Februarie 2017, 10:40


anunț vânzare

societate comerciala
vinde spațiu
«Magazin Universal Rușețu»
și teren în suprafață de 683,24 mp
situat în comuna Rușețu, jud. Buzău
pentru vizualizare spațiu
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la 0243/213.390

15 Februarie 2017, 10:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tânăr, de 20 de ani, din localitatea Amara, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși avea acest drept suspendat. De asemenea, alt tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2017, 18:10
(6612 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Salvator din pasiune»-Vino alături de noi!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița lansează faza a doua a campaniei de recrutare a voluntarilor din rândul cetățenilor dornici de colaborare cu profesioniștii ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2017, 14:05
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Studenți în practică la Jandarmeria Ialomița

Studenți în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 13 februarie-12 martie 2017, trei studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza», arma «Jandarmi», vor efectua stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2017, 12:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...