Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Oligopol pe piața locală a lactatelor

Fermierii ialomițeni, obligați să-și vîndă laptele la sute de kilometri distanță

Oligopol pe piața locală a lactatelor

V-ați întrebat vreodată de ce smîntîna are prea multă apă? De ce iaurtul pe care îl cumpărați e plin de zer? De ce laptele e apos și n-are gust? Sau de ce gustul produselor lactate are un ușor iz de chimicale? Ei bine, pentru toate acestea răspunsul este extrem de simplu. Produsele lactate «proaspete» din Ialomița sînt fabricate din lapte adus de la mii de kilometri distanță, fapt ce prejudiciază calitatea acestora; asta în timp ce fermierii locali sînt obligați să-și caute piață de desfacere oriunde, numai la fabricile de procesare a laptelui din județ nu!

Ialomița crescătorilor de vaci
În Ialomița există o Asociație de Bovine în care figurează peste 2000 de crescători... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2009, 07:32 (12811 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Conflictul dintre taximetrişti şi administraţia slobozeană nu s-a stins. Mai mult, războiul e de neoprit şi a ajuns în Instanţă. La începutul acestei săptîmîni, dosarul licenţelor de taxi aprobate ilegal de autorităţile locale a ajuns şi pe masa procurorilor. După numeroase conflicte publice, proteste în stradă şi amînări, reprezentanţii Primăriei Slobozia nu au putut rezolva încurcătura creată cu taximetriştii din oraş, iar aceştia din urmă s-au văzut nevoiţi să se ţină de cuvînt şi, aşa cum au ameninţat, au acţionat instituţia în judecată. Ca să-şi facă dreptate deplină, taximetriştii au redactat o plîngere penală, ce a luat drumul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia... Un tamtam de... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2009, 16:25 (7654 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, codașa politică a subvențiile agricole

Primele 200 de cereri, aprobate vineri, 23 octombrie!

Vineri, 23 octombrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a onorat primele 200 de cereri de acordare a fondurilor în cadrul schemei de sprijin pentru suprafață SAPS 2009. Deși în aparență vestea este una bună, în fapt, aceasta confirmă că întîrzierile înregistrate în plata acestor subvenții vor fi semnificative și vor afecta ciclul agricol de producție în anul 2009-2010.
Demarat pe 16 octombrie, procesul de acordare a subvențiilor înregistrează deja întîrzieri semnificative în Ialomița. Pînă vineri, 23 octombrie, APIA nu a onorat niciuna din cele peste 10000 de cereri depuse de fermierii ialomițeni. Potrivit unor surse apropiate instituției, întîrzierea este provocată de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2009, 07:00 (7145 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fotbal în zodia Bursucului

Glasgow Rangers-Unirea Urziceni 1-4

Fotbal în zodia Bursucului

Unirea nu a jucat în niciun caz rolul buturugii mici în meciul de aseară. Ba chiar a reușit să lase de căruță unul dintre numele grele ale fotbalului britanic. Ce a realizat echipa lupilor din Bărăgan a semănat cu lovitura unui karatist purtător de centura neagră cu doi dani, amîndoi la fel de inspirați. Vorbim, firește, despre Dan Petrescu și Dan Tudor.
Primul și-a dat seama la timp că a insista cu așezarea ultradefensivă din startul partidei nu poate întoarce scorul de 1-0 pentru Rangers, stabilit în minutul 2, prin autogolul lui Ricardo.Așa că a mutat ofensiv în minutul 19, Onofraș în locul lui Nicu, iar mișcarea a dat roade 14 minute mai tîrziu, prin golul lui Bilașco. Al doilea, Dan Tudor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:37 (7994 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătrânii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

În timp ce primarul și medicul se ceartă pe locația dispensarului

Bătrînii din Alexeni fac «naveta» la Ion Roată pentru o aspirină

Un scandal fără precedent în comuna Alexeni a lăsat bătrînii din localitate fără asistență medicală primară. Pentru a putea beneficia de o consultație medicală sau de o simplă aspirină, bolnavii trebuie să parcurgă drumul pînă în localitatea Ion Roată. Și asta nu-i nimic! Închipuiți-vă cum mămicile, ținîndu-și în brațe bebelușii de doar cîteva săptămîni, parcurg aceeași distanță pentru a-și vaccina copiii... Și, pentru ca tabloul să fie complet, autoritățile ridică din umeri și își pasează responsabilitățile, problema lipsei medicului de familie din localitate rămînînd tot nerezolvată.

După 20 de ani de medicină de familie, dat afară cu executorul
La Alexeni oamenii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2009, 15:05 (7881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În mai puțin de șase luni, visul de epurare al orașelor din Ialomița a fost spulberat

AquaIalomița, copilul din flori europene al Consiliului Județean, a murit!

În urmă cu jumătate de an, autoritățile județene ieșeau la rampă cu un proiect îndrăzneț, menit să rezolve problema rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare în nu mai puțin de șase orașe din Ialomița. Mult prea excesiv mediatizata «creație județeană» se rezuma la constituirea într-o Asociație, denumită strategic AquaIalomița, care cuprindea orașele Fierbinți Tîrg, Amara, Țăndărei, Căzănești, Fetești și Slobozia. Cu ajutorul lor, Consiliul Județean spera la drenarea a peste 70 milioane de euro fonduri europene către canalizare și epurare. Potrivit proiectului inițial, operatorul urma să primească spre întreținere și exploatare, prin contract de delegare a gestiunii, sistemele de apă și... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:57 (6966 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Stavăr are atitudine de vătaf»

Inspectorul general sfidează Sindicatul profesorilor

«Stavăr are atitudine de vătaf»

La finele lunii septembrie, liderii Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt au stabilit drept măsură de protest pentru noua lege a salarizării ca activitatea didactică la clasă să fie grevată de netrecerea în catalog a notelor elevilor. Așa că, profesorii-membri de sindicat au decis și în Ialomița să se alinieze măsurilor de la centru și au purces la netrecerea notelor în cataloage. Evaluarea elevilor s-a efectuat conform programei școlare, însă notele au fost trecute în caietele de notițe ale profesorilor. De asemenea, una dintre obligațiile cadrelor didactice a fost aceea de a comunica atît copiilor cît și părinților notele obținute, iar activitatea didactică de la clasă să nu fie afectată... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2009, 17:52 (7869 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

Apă potabilă, abia anul viitor

Consiliul Local Slobozia a decis schimbarea rețelei de apă

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Slobozia, consilierii municipali au decis înlocuirea rețelei de apă a orașului Slobozia. Cei 42 de kilometri de conductă de oțel, vechi de peste 30 de ani, se află în acest moment într-o fază avansată de deteriorare, din cauza compoziției chimice a apei provenite din sursa subterană a orașului. Potrivit documentației, pentru înlocuirea conductelor Primăria Slobozia a solicitat 380 de mii lei, sumă necesară achiziționării de conductă de polietilenă de înaltă densitate tip PHD, în vederea reabilitării sistemului de distribuție. Potrivit declarațiilor reprezentanților autorităților locale, termenul avansat pentru înlocuirea în totalitate a conductelor... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2009, 17:37 (10525 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Cinematrograful «Ialomița» și Grădina de Vară din Slobozia, obiectul unui litigiu cu Regia de Film

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Promulgată la începutul lunii decembrie 2008, Legea 303 prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea România Film în domeniul public se dovedește a fi prilejul unui conflict ce urmează a fi tranșat în instanță. Concret, la Slobozia, Primăria ar fi trebuit să preia Cinematograful Galax, Ialomița și Grădina de Vară. Deși predarea ar fi trebuit să se realizeze în 6 luni, după 10 luni de negocieri pe marginea legii și adrese între instituții, Regia Autonomă de Distribuție și Exploatare a Filmului a acceptat să predea doar una dintre săli, Cinematograful «Galax». Motivul invocat pentru refuzul de a ceda celelalte două săli este că una dintre acestea se află sub contract cu o firmă... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:41 (9519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașiului

«Nu fac politică, dar nu-mi este indiferent cine este conducătorul României»

L-am primit cu toții după moartea fulgerătoare a Preasfințitului Damaschin Coravu. L-am cunoscut din auzitele preoților și din șoaptele colțurilor. I-am admirat solemna întronizare, cînd președintele României și alți politicieni de clasă națională s-au călcat în picioare pentru a-i fi aproape. L-am bănuit de interese ascunse, politicianiste. Cu toate acestea, astăzi vobește pentru prima dată într-un ziar local. Se destăinuie și pare mai practic decît un om de afaceri. Îmbină vorbele lumești cu cele bisericești fără a-ți fi greu să înțelegi ceea ce vrea să transmită. Știe ce are de făcut și de ce a venit aici. Vorbește clar, tranșant, fără a se feri să împartă vorbe de dojană deloc negratuite pentru... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2009, 19:32 (7366 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă «împădurește» Ialomița cu panouri fotovoltaice (slideshow)

Panouri fotovoltaice da, păduri ba! Aceasta ar putea fi concluzia pe care o putem trage ca urmare a ultimei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița. Desfășurată luni, 12 octombrie, în sala Centrului Cultural «Ionel Perlea», ședința a confirmat, încă odată, unul dintre paradoxurile consacrate ale administrației județene: deși nu este capabilă să asigure finanțarea pentru cele cîteva zeci de hectare de pădure anual (una dintre prioritățile declarate ale acestui mandat), Consiliul Județean susține că poate «împăduri» 5 hectare de teren agricol degradat cu cel mai ambițios proiect de la sturionii ex-președintelui Gheorghe Savu încoace: 5 hectare de panouri fotovoltaice, menite să asigure... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:56 (28217 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistemul sanitar, resuscitat cu succes

Rectificarea bugetară salvează Sănătatea ialomițeană

Semnalele de alarmă trase public de reprezentanții instituțiilor medicale din Ialomița nu au rămas fără răspuns. Aproape intrate în colaps financiar, spitalele, farmaciile și alte entități medicale au avertizat, nu de puține ori, asupra imposibilităților de funcționare în lipsă de fonduri. Nu de multă vreme, ziarul nostru a detaliat fondurile epuizate de aproape fiecare instituție sanitară din județ, în parte. Deși își prevedeau un obștesc sfîrșit, reprezentanții medicali au fost «reanimați» de o nouă rectificare bugetară. Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit o nouă tranșă de bani, sume care dacă nu învie, măcar permite agonizarea Sănătății din județul nostru. E drept, banii... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2009, 16:46 (7924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelăciune prin SMS (film)

Marți, 6 octombrie, o tînără în vîrstă de 19 ani, din Slobozia, a anunțat polițiștii cu privire la faptul că a fost înșelată cu 420 lei, după ce a dat curs unui mesaj primit pe telefonul mobil. De fapt, povestea tinerei a pornit de la un sms ce o anunța că a cîștigat un premiu în valoare de 10000 euro însă, pentru a putea ridica premiul, era necesar să trimită printr-un mandat poștal un comision de 420 lei. «Profitînd de credulitatea victimei, escrocul a trecut la următorul pas și sub pretextul că este necesară achitarea unor alte taxe, i-a cerut să transmită pe aceeași cale o valoare de patru ori mai mare. Tînăra i-a comunicat că nu deține această sumă și că are nevoie de un răgaz pentru a face... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2009, 14:09 (14787 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CERCETAT PENAL

Primarul Ionașcu a dat cu subsemnatu' la Poliție în dosarul «Apa din sursa subterană»

CERCETAT PENAL

Faptul că Gabi Ionașcu este cercetat penal în dosarul «Apa din sursa subterană» este binecunoscut, polițiștii demarînd ancheta în acest caz în cursul anului precedent, la momentul cînd au început să apară primele probleme ale apei. Ceea ce nu se știe însă este aspectul potrivit căruia, în urmă cu cîteva zile, pe adresa IPJ Ialomița au sosit și răspunsurile celor două institute de profil, plătite de administrația locală pentru efectuarea analizelor apei captate din sursa subterană. Partea interesantă este că, stupoare!, răspunsurile la care facem referire se rezumă sec la următoarea exprimare: «întrucît datele solicitate sînt confidențiale, este necesară prezentarea unui mandat (n.red.: ?!) pentru oferirea acestora»... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2009, 09:41 (12226 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

În Ialomița

«Descentralizații» PSD vor fi demiși joi

Prefectul Mădălin Teculescu a anunțat marți, 6 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, că șefii serviciilor descentralizate nominalizați de PSD ar putea fi demiși joi în bloc. «Este posibil ca pînă joi ministerele să ia o decizie similară cu cea adoptată în cazul ex-prefectului Alecsandru Știucă. Serviciile descentralizate ale statului trebuie să funcționeze normal, indiferent de schimbările politice» a completat Teculescu.

...
Problema schimbării șefilor descentralizatelor a fost principalul subiect al conferinței de presă desfășurate marți, la Prefectură. Potrivit declarațiilor anterioare ale reprezentanților Prefecturii, directorii PSD din cadrul instituțiilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2009, 13:00 (6316 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!» «Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița

«Doctorul Olaru, directorul Spitalului, poate să-și facă bagajele!»

După cum era de așteptat, o dată cu ieșirea PSD de la guvernare, și în teritoriu sînt așteptate modificări la nivel de conducere a deconcentratelor. În acest sens, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a ținut să declare că «prima persoană care va părăsi funcția de conducere va fi directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru». «În calitatea sa de director a produs doar haos în Spital, nenumărate persoane reclamînd modul dictatorial în care conduce unitatea» a adăugat Cazacu. «Și în celelalte instituții vom produce schimbări după realizarea unor analize; vor fi directori de deconcentrate care vor dispare din funcții. În ceea ce privește Spitalul Județean nu mai avem de ce să... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 09:34 (10693 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

Primele subvenții agricole vin după 16 octombrie 2009

Ialomița nu mai așteaptă banii pe calamități

În urmă cu 2 saptămîni, Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița anunța că suprafața totală calamitată din Ialomița (asigurată și neasigurată) depășește 192 de mii de hectare. Tot atunci, reprezentantul instituției, Dragoș Soare, susținea că sprijinul pe suprafață anunțat de Ministerul Agriculturii reprezintă singura soluție de recapitalizare a agriculturii ialomițene. Între timp însă, reluarea ciclului agricol nu a mai așteptat, iar agricultorii ialomițeni se descurcă cum pot.

«Calamitățile» vin pe 16 octombrie
În ciuda dimensiunilor suprafețelor calamitate (Ialomița se clasează în primele 5 județe ale țării din acest punct de vedere) și a zecilor de... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2009, 08:51 (7557 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

Urban scapă de sub control sursa de apă subterană

La începutul acestei săptămîni SC Urban a recunoscut, prin adrese oficiale către instituțiile publice din oraș, că apa furnizată nu este potabilă. Potrivit rezultatelor probelor prelevate în 26 din cele 28 de puncte de monitorizare ale Urban, apa înregistrează depășiri semnificative ale fierului în compoziția sa. Prefectura Ialomița, alertată de situație, a solicitat explicații principalilor factori de decizie în problema apei. Luni, 5 octombrie, la orele 16,00, primarul Gabi Ionașcu, șeful Direcției de Sănătate Publică, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu (foto) vor fi obligați să explice situația de criză generată de calitatea apei.

Urban comunică oficial că apa nu e potabilă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 16:28 (9073 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2009, 14:54 (14668 vizualizări - 18 comentarii)

28 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciulnița: Prinși la furat dintr-o fabrică dezafectată de la Ghimpați

Doi bărbați, de 21 și 48 ani, din Ciulnița, au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce furau mai multe bunuri din curtea unei fabrici. Indivizii încercau să fure bunurile din curtea unei fabrici ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:31
(14451 vizualizări - 0 comentarii)


Vînzători ambulanți de cosmetice contrafăcute, prinși de jandarmii slobozeni

Luni, 12 decembrie, jandarmii slobozeni au surprins în flagrant 3 persoane în timp ce vindeau la prețuri derizorii parfumuri și alte produse cosmetice cu mărci ale unor producători recunoscuți în domeniu ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:27
(10779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune a Poliției

În perioada 9-11 decembrie, în intervalele orare 18,00-20,00, respectiv 00,00-04,00, polițiștii slobozeni, în colaborare cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și Poliția Locală Slobozia au organizat ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:25
(18614 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Pichetări la sediile ministerelor Agriculturii și Finanțelor

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, în numele tuturor producătorilor agricoli din sectorul vegetal, își exprimă indignarea și protestează față de înscrierea în bugetul Ministerului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:35
(11797 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: O șoferiță s-a răsturnat în șanț

O tînără șoferiță de 24 ani s-a răsturnat cu mașina în șanț. Cauza producerii nefericitului accident a fost viteza excesivă, neadaptată într-o succesiune de curbe în apropierea localității Dridu pe un carosabil ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:19
(14840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


DSVSA Ialomița: Exportul de carne de porc din România, datorat eforturilor direcțiilor sanitare veterinare

În data de 6 decembrie 2011, România a obținut dreptul de a exporta carne de porc și produse din carne de porc în Uniunea Europeană și în țările terțe. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Comitetului ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:15
(12960 vizualizări - 3 comentarii)


Vlădeni: Au bătut șoferul Ambulanței

Judecătorii slobozeni au emis pe numele a șapte persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 44 ani, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 zile. Pe numele celor 7, instanța a reținut săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:10
(16413 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

Trei șoferi auto au prinși în trafic în acest week-end în timp ce conduceau sub influența băuturilor alcoolice. Primul dintre aceștia, un bărbat de 61 ani, din Bacău, a fost prins vineri, 9 decembrie, în ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:10
(11712 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: Hoț prins cu bunurile furate pe bicicletă

Un bărbat, de 47 ani, din Jilavele, a fost prins de polițiști în timp ce transporta pe o bicicletă mai multe bunuri a căror proveniență nu a putut să o justifice. S-a întîmplat la Jilavele, în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:09
(15840 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Jilavele furt hoț


Țăndărei: Conducea cu permisul suspendat din luna august

Un bărbat de 45 ani, din București, a fost prins de polițiști în timp ce conducea fără permis. S-a întîmplat vineri, 9 decembrie, la Țăndărei, cînd polițiștii au oprit mașina condusă de bucureștean pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:08
(9464 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Toleranță zero față de violență»

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 9 decembrie, la școala cu clasele I-VIII nr. 3 Slobozia, polițiștii de proximitate slobozeni au lansat Proiectul Național «Toleranță zero față de violență». ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:07
(12675 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 70 mii lei, amezi în trafic

Peste 70 mii lei este valoarea sancțiunilor aplicate în acest week-end șoferilor indisciplinați. Polițiștii au aplicat nu mai puțin de 328 de amenzi și au reținut 13 permise de conducere. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:06
(9909 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: I-au furat bunurile dintr-o magazie

Un tînăr, de 34 ani, din Stelnica, a fost identificat ca fiind autorul principal al unui furt. Infracțiunea a fost adusă la cunoștința polițiștilor de către un bărbat, de 52 ani, din localitate, care a ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:05
(12576 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat dintr-o școală

Polițiștii din Urziceni cercetează trei tineri, de 15, 16 și 18 ani, pentru de furt. Cei trei sînt principalii suspecți în cazul furtului unor bunuri dintr-o școală din localitate. Bunurile, în valoare ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:36
(11456 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Băut, la volan

Un bărbat de 59 ani, șofer al unui autoturism, a fost oprit în trafic, la Urziceni, joi, 8 decembrie, de o echipă de Poliție Rutieră, pentru un control de rutină. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:36
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 300 kg «guvid de mare», fără documente

Țăndărei: 300 kg «guvid de mare», fără documente

Peste 120 de persoane au fost legitimate, joi, 8 decembrie, la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din localitate. Oamenii legii au urmărit diminuarea femomenului infracțional dar și disciplina ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:35
(11506 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fier vechi, confiscat

Un feteștean de 23 ani a fost prins de polițiștii din localitate în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția Vlădeni-Fetești. În urma controlului autoturismului, polițiștii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:33
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Glodeanu Sărat: Incendiu de la un scurtcircuit

În dimineața zilei de 1 decembrie 2011, prin 112 era anunțată izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Glodeanu Sărat. Pompierii din Urziceni s-au deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 15:35
(11965 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Anunț concurs angajare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița organizează concurs în vederea ocupării funcției publice de execuție temporar vacantă de consilier clasa I, grad profesional superior ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 09:10
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 32 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 8 decembrie 2011, sînt disponibile doar 32 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 09:06
(13023 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Posesorii de arme neletale, de urgență la autorizare

Prin modificarea LEGII nr. 295 din 28 iunie 2004, cu Legea nr. 117 din 27.06.2011, privind regimul armelor si al munițiilor, posesorii armelor neletale (pistoale cu gaze) care dețin certificate de deținător ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:57
(12785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Locațiile unde se efectuează examene de trichineloză

Avînd în vedere apropierea Sărbătorilor de Iarnă, cînd în mod normal crește considerabil numărul de procine sacrificate tradițional, în scopul prevenirii îmbolnăvirilor cu Trichinella Spiralis și pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:32
(14843 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia se pregătește de Sărbători

Slobozia se pregătește de Sărbători

Slobozia se aliniază orașelor țării care marchează Sărbătorile de Iarnă prin împodobirea unui brad uriaș. Bradul slobozean are 10 metri și a fost amplasat zilele trecute în imediata apropiere a magazinului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:24
(11067 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Șofer în numele fratelui

Miercuri, 7 decembrie , polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au identificat pe raza comunei Vlădeni un autoturism condus de un bărbat din comuna Cogealac-Constanța. Întrucît bărbatul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:18
(13823 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie printre elevi

Forțele de ordine din Fetești au acționat miercuri, 7 decembrie a.c., în zonele unităților de învățământ din municipiu, în cadrul unei acțiuni care a urmărit menținerea ordinii și liniștii publice, precum ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:18
(14970 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Arme neasigurate în gospodărie

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 7 decembrie, pe linia asigurării securității armei și muniției aferente. Într-una dintre acțiuni, la domiciliul unui ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:17
(15987 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sălcioara armă


Manasia: Un bătrîn s-a spînzurat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Manasia a fost găsit spînzurat în propria locuință, marți, 6 decembrie. Deși au intervenit cu promptitudine, medicii echipajului SMURD Urziceni au au mai putut face nimic pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:11
(11438 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: I-a luat foc casa de la un aragaz!

Marți, 6 decembrie a.c., o altă tragedie s-a înregistrat la Fierbinți-Tîrg. Casa unui localnic s-a aprins din cauza unui aragaz amplasat necorespunzător. Flăcările au mistuit întreaga bucătărie și aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:11
(14520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Nu a respectat indicatorul «Oprire» și s-a izbit de un alt autoturism

Marți, 6 decembrie, la Slobozia, o femeie de 63 ani a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs în timp ce un tînăr, de 24 ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe strada Vînători, din ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:10
(11198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: L-a lovit o autoutilitară

Marți, 6 decembrie a.c., un bărbat de 50 ani, din comuna Ștefan Vodă-Călărași, a fost lovit de un autoturism. Bărbatul ce se deplasa pe partea carosabilă a DN21, din direcția Slobozia către Călărași, s ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:08
(11200 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...