Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Pontonul de la Stelnica e gata de inaugurare

Stelnica se pregătește să devină port turistic. Ad­ministrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, a achiziționat un ponton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției este de 1,4 milioane de lei. Pontonul a fost instalat încă din noiembrie 2023 și așteaptă să fie inaugurat. «Recepția a fost stabilită pentru luna februarie... Așteptăm să se încălzească vremea. Este o realizare extraordinară la nivelul comunei. Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă turistică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifică investiția primarul comunei, Costel Brateș. Investițiile în infrastructura... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 12:35 (21106 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

Ialomița are nevoie de ambulanțe noi

O statistică oficială a Serviciu­lui Județean de Ambulanță Ialomița arată că aproape 40% dintre ambulanțele pe care instituția le deține sunt mai vechi de 10 ani. Nevoia reînnoirii parcului auto este mare, având în vedere că numai anul trecut autospecialele au parcurs peste 1 milion și jumătate de kilometri.

Se caută soluții Parcul auto al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița are 44 de autospeciale, jumătate dintre acesta fiind de tip B, adică echipajul medical care le utili­zează este alcătuit din asistent medical și ambulanțier. Mai mult, cele mai multe... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2024, 07:55 (3162 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

În 2023

AJOFM Ialomița a raportat peste 3000 de șomeri încadrați în muncă

O statistică oficială a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că din cei aproape 9000 de șomeri incluși în baza de date a instituției, puțin peste 3000 au reușit să-și găsească un loc de muncă. Domeniile de activitate în care se solicită forță de muncă, la nivelul județului nostru, sunt comerțul, construcțiile, agricultura și transporturile.

Ialomița are nevoie de forță de muncă Încadrarea într-un loc de muncă a șomerilor este o adevărată provocare pentru Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Toate acestea î... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 12:10 (4798 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cartierul Bora din Slobozia: S-a ales cu penisul tăiat în urma unui scandal!

Cartierul Bora din Slobozia: S-a ales cu penisul tăiat în urma unui scandal!

Un bărbat de 32 de ani din Slobozia s-a ales cu penisul tăiat în urma unei altercații care s-a petrecut sâmbătă, 17 februarie a.c., în Cartierul Bora. Cu o seară în urmă, pe data de 16 februarie, a.c., polițiștii și jandarmii au intervenit într-un un alt conflict, de această dată izbucnit între două familii. În ambele cazuri au fost deschise dosare penale. Primul dosar se află sub supraveghere la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, iar cel de-al doilea este cercetat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

 

Victimă și agresori, internați la spital... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 09:20 (36074 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Rămași în grija bunicilor, 700 de copii duc dorul părinților plecați în străinătate

Ialomița: Rămași în grija bunicilor, 700 de copii duc dorul părinților plecați în străinătate

Atrași de oferta locurilor de muncă și de salariile pe care le oferă Occidentul, sute de părinți din Ialomița și-au lăsat copiii în grija bunicilor sau a altor rude și au plecat în străinătate. Statistic, 700 de copii din județul Ialomița își așteaptă părinții să se întoarcă acasă. Autoritățile susțin însă că numărul acestora este însă de 3 ori mai mare, doar că multe familii refuză să mai declare această situație.

Copii sub lupa autorităților Cazurile copiilor ai căror părinți sunt plecați în străinătate sunt raportate Direcției Generale de... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2024, 07:50 (2040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de colectare prin aport voluntar, la Miloșești

Centru de colectare prin aport voluntar, la Miloșești

Administrația locală din Miloșești investește în protecția mediului înconjurător. Astfel, Primăria Miloșești implementează un proiect cu finanțare europeană ce are ca scop conștientizarea populației în ceea ce privește gestionarea responsabilă a deșeurilor. Proiectul presupune înființarea unui centru de colectare cu aport voluntar a deșeurilor produse pe raza localității.

Investiție pentru un mediu mai curat Proiectul administrației locale din Miloșești este realizat cu operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009 și Ministerul Mediului. Astfel, în baza acestui... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2024, 13:40 (12201 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pistă pentru biciclete de 2 km lungime în municipiul Fetești

Pistă pentru biciclete de 2 km lungime în municipiul Fetești

După Slobozia, Feteștiul devine a doua localitate urbană a județului Ialomița în care se amenajează piste de biciclete. Cea de la Fetești are o lungime de 2 kilometri și înconjoară orașul prin zona de Sud-Est. «Este o bucurie pentru cetățenii noștri să poată să facă mișcare, mai ales că în Fetești există mulți pasionați de ciclism...» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

La plimbare, cu bicicleta Amenajarea pistei de biciclete face parte din cel mai mare proiect cu finanțare europeană al Primăriei Fetești. Denumit «Sistem integrat... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2024, 08:55 (10649 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea drumurilor agricole din comuna Gheorghe Doja

Bani europeni pentru modernizarea drumurilor agricole din comuna Gheorghe Doja

Cunoscută la nivel local și național pentru legumele și pepenii care se produc în zonă, administrația locală din comuna Gheorghe Doja face acum demersuri pentru modernizarea drumurilor agricole. Proiectul este finanțat prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și are o valoare de aproximativ 4 milioane de lei.

O inițiativă în derulare La momentul de față, Consiliul Local al comunei Gheorghe Doja a votat indicatorii tehnico-economici ai acestui proiect și realizarea studiilor de fezabilitate și DALI care vor sta la baza implementării acestui proiect. În total... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2024, 14:05 (12274 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

3 milioane de lei pentru iluminat public inteligent, la Țăndărei

3 milioane de lei pentru iluminat public inteligent, la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu ce vizează modernizarea sistemului de iluminat public. Astfel, întreg orașul va beneficia de lămpi inte­ligente. Valoarea totală a acestui proiect este de 3 milioane de lei.

Consum redus de energie Actualul sistem de iluminat pu­blic al orașului Țăndărei funcționează neîntrerupt de mai bine de 15 ani. Din punct de vedere al eficienței energetice, lămpile nu mai corespundeau cu normele în vigoare impuse de Uniunea Europeană, fiind consi­derate... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2024, 09:20 (3563 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții

bonus: Sediu nou pentru Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a reușit contractarea finanțării pentru construcția în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobo­zia a unui Centru Multifuncțional, necesar «îmbună­tățirii serviciilor medicale». Proiectul este finanțat de Banca Europeană de Investiții și are o valoare de 148,2 milioane de lei. De asemenea, admi­nistrația județeană a finalizat alte două studii de fezabilitate prin care se dorește sistematizarea curții interioare a celei mai importante unități medicale din județ. «Pentru aceste proiecte facem demersuri astfel încât să identificăm cele mai oportune surse de finanțare!» a precizat Alexandru Potor, administratorul... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2024, 08:05 (16241 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

CAR-urile ialomițene funcționează la limita legii

Conform Registrului Național de evidență al IFN-urilor gestionat de Banca Națională a României, la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de Case de Ajutor Reciproc. Obligativitatea celor care le administrează este de a le afilia la Uniunea Județeană a Caselor de Ajutor Reciproc. Această afiliere presupune o monitorizare atentă a acti­vității financiare, pentru a evita eventuale suspiciuni de fraudare. În Ialomița fac parte din această Uniune doar 11 entități. Restul funcționează fără afiliere și nu pot răspunde în fața nimănui pentru eventualele abateri. Inspecția Fiscală a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița susține că are competențe limitate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2024, 10:40 (17568 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

S-au încheiat lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a organizat miercuri, 14 februarie 2024, o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat încheierea lucrărilor de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat în prezența oficialităților județene și a ministrului Sănătății, Alexandru Rafila. UPU Slobozia va deveni însă funcțional abia peste 30 de zile, întrucât mai este nevoie de obținerea unor avize pentru aparatura medicală pe care medicii o vor utiliza. Obiectivul ar fi trebuit deschis în urmă cu două săptămâni, însă din cauza unor probleme referitoare la autorizarea ISU împotriva incendiilor... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 15:40 (15781 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Miercuri, 14 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o pe parcursul anului 2023. Din datele prezentate, reiese faptul că infracționalitatea înregistrată la nivelul județului nostru a înregistrat o scădere.

 

Peste 7000 de infracțiuni sesizate Potrivit informațiilor prezentate, în 2023, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost sesizate 7106 infracțiuni. Cu toate acestea, faptele penale sesizate au fost... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 13:45 (15395 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

La sfârșitul anului trecut, Emil Olaru, învățător în cadrul Școlii Gimnaziale Andră­șești, a renunțat la postul de director al instituției pe care l-a ocupat prin concurs, cu 2 ani în urmă. La o lună distanță de la semnarea demisiei, acesta susține că a luat această decizie din cauza presiunii pe care a exercitat-o asupra sa primarul localității, Adrian Vasile. La scurt timp, la conducerea școlii a fost numită Elena Badea, un alt cadru didactic al aceleiași unități de învățământ. Întâmplător sau nu, aceasta este soția consilierului personal al primarului din Andrășești. Consilierul, pe numele său Cristian Badea, a fost multă vreme unul dintre... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 12:05 (10228 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

219 milioane de lei pentru anul 2024

Slobozia, estimare de buget

219 milioane de lei pentru anul 2024

bonus: Încă 400 de locuri de parcare

Bugetul Sloboziei în anul 2024 va fi mai mic decât în anul precedent. Adminis­trația Soare promite, în schimb, o dinamizare a investițiilor edilitare. «Dacă dăm la o parte fondurile europene pe care le-am avut la dispoziție în 2023, bugetul e doar cu câteva procente mai mic decât anul trecut... Dar acest aspect nu ne îngrijorează. Dinamica investițiilor edi­litare nu va fi blocată... Vom face toate investițiile pe care le-am anunțat, iar ritmul acestora va fi accelerat!» promite primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Buget întârziat la Slobozia... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2024, 07:55 (18677 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Stațiunea Amara, mediatizată în Toscana/Italia

Administrația locală din Amara continuă campania de mediatizare a ora­șului-stațiune. În luna ianuarie 2024, primarul Alin Sorin Sandu a fost invitat să participe la un târg agroturistic în regiunea Toscana/Italia. În cadrul întâlnirii, primarul orașului Amara a susținut un discurs de pre­zentare a oportunităților investiționale pe care le poate oferi stațiunea.

De la Amara la Lucca Primarul orașului Amara, Alin Sorin Sandu, a fost invitat să participe la o conferință desfășurată în orașul Lucca, regiunea Toscana/Italia. Conferința a avut ca temă promovarea agroturismului și susținerea... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 16:55 (8037 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

Investiții în învățământul ialomițean

Consiliul Județean Ialomița a semnat contractele pentru îmbunătățirea infrastructurii didactice a școlilor

bonus: Bani europeni pentru microbuze școlare electrice

În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat semnarea contractelor cu firmele care vor livra piesele de mo­bilier, dispozitivele digitale și materialele didactice pentru școlile din județ, partenere ale institu­ției în programul de dotări destinate unităților de învățământ și finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Rezi­liență. În total, este vorba despre 65 de școli ialomițene care au devenit partenere ale Consi­liului Județean Ialomița. Potrivit listei publicată de Ministerul Educației, unele unități de învăță­mânt au... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2024, 09:10 (5295 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

În 2023

Fiscul ialomițean a încasat aproximativ 80 mii de lei din meditațiile profesorilor

La nivelul județului Ialomița sunt peste 2400 de profesori, suplinitori sau calificați, care își desfășoară activitatea în școlile din județ. 106 dintre aceștia au declarat oficial la Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița faptul că încasează venituri și din meditații. În realitate, numărul profesorilor-meditatori, dar care nu se regăsesc în evidențele Fiscului, este aproape dublu. Instituția nu are însă pârghiile legale pentru a-i identifica și obliga să-și plătească taxele către Stat.

Veniturile din meditații, declarate la Fisc Ministerul Educației îi obligă pe profesori... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 14:10 (14669 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

Instituția Prefectului confirmă existența consumului de droguri în Ialomița

În urmă cu o săptă­mână, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a declarat public că drogurile repre­zintă «un flagel» la nivelul ju­dețului Ialomița. Para­doxal, instituțiile abilitate neagă impactul acestor practici în rândurile tinerilor. Reamintim că ziarul nostru a publicat în repetate rânduri articole care confirmă acutizarea feno­menului în ultimii ani.

Oficial e grav de tot Miercuri, 31 ianuarie 2024, în cadrul unei ședințe a Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a făcut... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2024, 09:50 (15920 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Sprijin pentru copiii defavorizați din comuna Mărculești

Cu ajutorul fondurilor europene, administrația lo­cală din comuna Mărculești implementează un proiect ce are ca scop integrarea în sistemul de educație al co­piilor de vârstă preșcolară, prove­nind din medii defavori­zate. Astfel, banii europeni vor fi folosiți pentru dota­rea cu echipamente didactice digitale, dar și pentru îmbunătățirea competen­țelor profesionale ale ca­drelor didactice care coordonează acești copii.

Educație complementară la Mărculești Proiectul de care beneficiază Primăria Mărculești se numește «Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementară» și este... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2024, 11:40 (2023 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14105 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13533 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16564 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11948 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15416 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14024 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8909 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10656 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8830 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12329 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11689 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17526 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15387 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21544 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11923 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15153 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10749 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12222 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16500 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8025 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10833 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17392 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16241 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11462 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16576 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Mașină furată din Italia, găsită la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 6 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au derulat o serie de acțiuni, la Slobozia, pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:00
(15669 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți la volan, implicați în accidente

Vineri, 6 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 34 ani, din Marsilieni, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a lovit un autovehicul, fără a opri după consumarea evenimentului. În scurt ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 14:54
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...