Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Adrian Stoicescu, director general Urban SA

«Susținem branșarea individuală! „Paușalul“ este cancerul Sloboziei!»

Majorarea costurilor facturilor emise de Urban SA în luna decembrie 2023 a generat un val de nemulțumiri la nivelul Sloboziei. Adrian Stoicescu, directorul general al societății, susține că facturile respective reflectă consumul aferent perioadei 15 noiembrie-31 decembrie 2023 și că în luna ianuarie 2024 se vor înregistra scăderi semnificative. De asemenea, susține Adrian Stoicescu, firma susține activ branșarea indivi­duală, proces inițiat încă de la sfârșitul anului 2021: «„Paușalul“ este cancerul Sloboziei! Susținem branșarea individuală ca singură soluție de reducere a costurilor facturilor pentru apă. Iar sistemul de rate lunare pe care îl promovăm este o confirmare că nu facem declarații... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2024, 12:20 (28482 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Este oficial

Deținuții din Penitenciarul Slobozia primesc burse de merit!

Într-o comunicare oficială înaintată ziarului nostru, Penitenciarul Slobozia anunță faptul că 5 deținuți încarcerați în cadrul instituției vor beneficia de burse șco­lare de merit. Valoarea unei astfel de indemni­zații este 450 de lei/lună și se acordă până la finalul anului școlar, din bugetul Ministerului Educației.

Bursieri datorită notelor De modificările aduse de Ministerul Educației actelor normative prin care se acordă bursele școlare vor beneficia și deținuții din penitenciare. Practic, dacă mediile obținute de aceștia la învățătură se încadrează în baremele acceptate pentru... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 14:10 (16733 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea județului Ialomița bate pasul pe loc

Anual, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prezintă nivelul de dezvoltare al fiecărui județ din țară într-un raport oficial denumit «Dispa­rități teritoriale în Româ­nia». În ceea ce privește județul Ialomița, oficialii instituției arată faptul că județul nostru este departe de a fi consi­derat unul dezvoltat. Ce ne lipsește sunt drumu­rile publice, servicii me­dicale competitive, dar și un nivel de edu­cație ridicat. Într-un singur capitol Ialomița stă bine, iar acesta se referă la numă­rul de mașini care circulă pe străzile Ialomiței.

Ialomița, un județ subdezvoltat... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2024, 09:55 (13144 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița plătește 7,7 milioane de lei pentru indemnizațiile elevilor cu «CES»

Pentru integrarea în șco­lile de masă a elevilor cu Cerințe Educa­țio­nale Speciale (CES), Statul plătește indemnizații pentru hrană, dar și pentru achiziția de rechizite școlare și articole de îmbrăcă­minte. Fondurile sunt alocate din bu­getul Minis­terului Edu­cației, prin Inspecto­ratele Jude­țene Școlare. În Ialomița, în acest an școlar, valoarea acestor indemnizații este de 7,7 mili­oane de lei. Anual, numărul ele­vilor care au Cerințe Educațio­nale Speciale crește exponențial.

Sprijin pentru elevii cu CES Datele oficiale ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, potrivit... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 14:50 (17957 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Investiție de 5 milioane de lei, derulată prin AFM

Slobozia va reduce cheltuielile pentru iluminat public cu 40%

Administrația din Slobozia anunță o reducere a costu­rilor pentru iluminat public cu 40%. Economia este posibilă grație unei investiții în valoare de 5 milioane de lei. Investiția este finanțată prin intermediul Programului «Iluminat Public 2022» derulat în cadrul Adminis­trației Fondului de Mediu și a devenit deja funcțională la nivelul orașului. Primele facturi diminuate vor apărea la sfârșitul lunii ianuarie 2024.

Sistem de iluminat public «la cheie» Administrația din Slobozia beneficiază de o investiție de 5 milioane de lei pentru moder­nizarea iluminatului public. Investiția este... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2024, 10:15 (10358 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Perieți: 20 de kilometri de drumuri asfaltate într-un mandat

Administrația locală din Perieți s-a concentrat în mandatul 2020-2024 pe reabilitarea infrastructurii rutiere. Primarul comunei, Gheorghe Marian Mustățea, susține că până la sfârșitul mandatului actual comuna ar putea avea 25 de kilometri de drumuri asfaltate.

20 de kilometri într-un mandat Administrația locală din Perieți a preluat, la în­ceputul anului 2020, 5 kilometri de drumuri asfaltate. În decursul a 3 ani, primarul Gheorghe Marian Mustățea a reușit să identifice surse de finanțare pentru asfal­tarea a 10 kilometri de drumuri. Anul trecut, în cadrul Programului «Anghel Saligny... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 17:25 (15617 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

Medicii de familie din Ialomița așteaptă fondurile PNRR promise de Ministerul Sănătății

În august 2022, Ministerul Sănătății a oferit posibilitatea medicilor de familie din întreaga țară de a-și moderniza cabinetele în care își desfășoară activitatea, prin accesarea de fonduri europene, în baza Progra­mului Național de Re­dresare și Reziliență. În Ialomița, 20 de medici de familie au făcut demersurile pentru accesarea ba­nilor europeni. La un an și jumătate distanță de la întocmirea dosarelor și acceptarea cererilor de fnanțare, specialiștii încă așteaptă fondurile promise. Unii dintre medici și-au făcut credite pentru a putea iniția procedurile în ceea ce privește obținerea banilor, dar finanțarea întârzie să apară. «Ne-au obligat să facem numeroase hârtii, dar nu s-a mai întâmplat... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 14:10 (17112 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

«Pila» Marinelei Radu a învins

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

O angajată a Direcției de Sănătate Publică Ialomița a reușit să dovedească în instanță faptul că merită să-i fie acordate sporuri salariale, chiar dacă, din punct de vedere legal, nu ar fi putut beneficia de acest drept, întrucât ar mai fi avut nevoie de câțiva ani pentru a-și putea completa vechimea în muncă. Procesul a fost câștigat pentru că instituția nu a formulat nicio apărare îm­potriva cererii de chemare în judecată depusă la dosar de către res­pectiva salariată. Lipsa apărării este pusă pe seama unei relații apro­piate pe care angajata o are cu actualul director al DSP Ialomița, Marinela Radu. Până la închiderea ediției aceasta nu a oferit un punct de vedere oficial față de această situație... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2024, 09:50 (17107 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

6,8 milioane de lei pentru străzile din Mihail Kogălniceanu

Administrația locală din comuna Mihail Kogălniceanu a reușit să beneficieze de fonduri guvernamentale pentru modernizarea și reabi­litarea a celor mai importante străzi din comunitate. Proiectul are o valoare de 6,8 milioane de lei și este finanțat de Guvernul României, prin Programul Național «Anghel Saligny».

A început reabilitarea străzilor În urma demersurilor inițiate de administrația locală din Mihail Kogălniceanu, a fost posibilă obți­nerea unei linii de finanțare pentru reabilitarea celor mai importante artere de circulație din comunitate. Este vorba despre străzile Viilor,... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 17:05 (3539 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

Singura creșă din mediul rural există în comuna Făcăeni

La începutul anului școlar 2023-2024, autoritățile locale din Făcăeni au inaugurat prima creșă din mediul rural. Unitatea de învățământ a fost realizată cu bani europeni, investiția având o valoare de peste 3 milioane de lei. «Este un beneficiu pentru co­munitate, având în vedere că familiile tinere pot să-și lase copiii în grija noastră, în siguranță!» susține Viorica Lazăr, profesor de Chimie și director al Școlii Gimnaziale Făcăeni, în administrarea căreia se află creșa.

Un proiect de succes În anul 2021, autoritățile locale din Făcăeni anunțau implementarea unui proiect cu finanțare... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 13:55 (12450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Încă 60 de locuri de casă concesionate

Slobozia: Cartierul «Gării Noi» se extinde

Administrația din Slobozia a concesionat 60 de locuri de casă pentru tineri în Car­tierul «Gării Noi». Alte 40 de cereri urmează a fi onorate în decursul anului 2024. Concesionarea locurilor de casă în cartier a fost blocată de către administrația Mocioniu în anul 2017. «Am deblocat acest proces pentru că am finalizat cadastrarea terenurilor existente în zonă!» de­clară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Un cartier fără noroc Procesul de repartizare a locurilor de casă în Cartierul «Gării Noi» a debutat în anul 2009. La momentul respectiv, admi­nistrația locală promitea racordarea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2024, 10:10 (14040 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Centru de Zi pentru persoane vârstnice, în comuna Săveni

Sprijin pentru persoanele în vârstă din comuna Săveni. Administrația locală este be­neficiara unui proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență ce are ca obiectiv construcția unui Centru de Zi destinat bătrânilor din comunitate. Centrul va beneficia și de o echipă mobilă pentru acordarea îngrijirilor la domiciliu.

Sprijin pentru bătrânii din Săveni Administrația locală din Săveni își propune prin această investiție să realizeze un Centru de Zi integrat de asistență și recuperare pentru persoanele vârstnice. Totodată, în cadrul Centrului va funcționa și o echipă... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 17:25 (13948 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Ialomița: 1,3 milioane de lei pentru proceduri de fertilizare «in vitro»

Programul Național de creștere a natalității este funcțional și în județul Ialomița. Potrivit unei statistici dată publicității, la soli­citarea ziarului nostru, Minis­terul Familiei Tineretului și Egalității de Șanse preci­zează faptul că la nivelul Ialomiței au fost înscrise în acest program 89 de cu­pluri infertile. Valoarea su­melor decontate pentru procedurile de fertilizare «in vitro» este de 1,3 milioane de lei.

Un program funcțional Programul Național privind creșterea natalității a fost lansat de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse în anul 2022... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 14:10 (10821 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Reabilitarea sediului Primăriei Ograda, cu fonduri PNRR

Administrația locală din Ograda este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență, în urma căruia sediul primăriei va beneficia de lucrări de modernizare și reabilitare. Totodată, astfel de lucrări se vor demara și la școala din localitate. Valoarea totală a proiectelor depășește 2 milioane de lei.

Bani europeni în comuna Ograda Potrivit listelor privind cere­rile de finanțare aprobate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, pro­iectele de reabilitare inițiate de Primăria Ograda vor beneficia de finanțare... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 18:05 (13033 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Începe reabilitarea grădiniței din comuna Platonești

Administrația locală din co­muna Platonești este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea grădiniței din localitate. Valoarea proiectului este de peste 700 mii de lei.

Fonduri PNRR pentru grădiniță Lucrările de care va beneficia grădinița din Platonești vizează reabilitarea din punct de vedere energetic a clădirii în care instituția funcționează. Aceste lucrări constau în montarea unor sisteme inteligente de ventilație și aplicarea unor materiale termoizolante care să izoleze pereții împotriva schimbărilor de temperatură, atât la exterior, cât și la interior... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2024, 11:50 (7031 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Sprijin administrativ județean pentru asfaltarea drumului dintre Sărățeni și Balaciu

Administrația din Sărățeni are nevoie de 500 mii de lei pentru asfaltarea unui drum comunal care leagă localitatea de comuna învecinată, Balaciu. Investiția este susținută de către Consiliul Județean Ialomița.

Promisiunea făcută e datorie curată Administrațiile comunelor Sărățeni și Balaciu caută de ani buni surse de finanțare pentru asfaltarea unui drum comunal. La începutul acestui an, primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu a solicitat sprijinul administrației județene pentru această investiție: «Încercăm de mulți ani să identificăm o sursă de finanțare pentru această investiție... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 18:20 (15566 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Licitație publică adjudecată

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Administrația locală a comunei Buești a anunțat câștigătorul licitației publice, organizată pentru construcția podului peste râul Ialomița. Firma care a câștigat licitația se numește LUCONSA BM, din județul Galați. Valoarea proiectului este de 10 milioane de lei, constructorul având la dispoziție 36 de luni pentru finalizarea lucrărilor.

Un nou pod peste râul Ialomița La 31 octombrie 2023, ad­ministrația din Buești a deschis ofertele firmelor înscrise în licitația pentru construirea podului de la Buești peste râul Ialomița. În urma studierii ofertelor de­puse, la data de 10 ianuarie... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 11:20 (13139 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Investiție relansată

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Administrația locală a anunțat că a câștigat procesul intentat de SIA Dynamic Solution SRL, firma care a executat lucrările de extindere a stație de tratare a apei din Slobozia. Procesul durează din 2021, dată la care administrația Soare a reziliat contractul. Reamintim că la momentul respectiv lucrările erau executate în proporție de 80%. Administrația locală susține că există soluții pentru finalizarea acestor lucrări până la sfârșitul anului 2024.

Pentru toate există «un început» În anul 2021, după 2 ani de la expirarea termenului de finalizare a lucrărilor, Primăria Slobozia reziliază... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2024, 10:10 (18030 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor la Miloșești

Tentativă de omor la Miloșești

Un bărbat a fost arestat preventiv la sfârșitul săptămânii trecute, după ce l-a înjunghiat pe concubinul fiicei sale. Scandalul a izbucnit după ce atât victima, cât și agresorul au consumat băuturi alcoolice. Cercetările sunt efectuate în cadrul unui dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «tentativă la omor».

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, tragedia s-a petrecut în sânul unei familii, care domiciliază pe raza localității Miloșești. În urma unor discuții în contradictoriu, între agresor, tatăl acestuia și victimă a izbucnit un scandal. Primul care a... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 16:25 (9984 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 20:30
(5892 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție

Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 15:15
(4345 vizualizări - 1 comentariu)


30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:20
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:15
(14647 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!

În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:10
(9006 vizualizări - 1 comentariu)


Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:25
(6092 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:10
(7513 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8796 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10104 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7578 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1949 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4947 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3816 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2804 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2376 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9477 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3174 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5900 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4339 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(721 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7253 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2, între Coșereni și Movilița: Șapte victime!

Sâmbătă, 6 septembrie 2025, Poliția a fost sesizată prin 112 cu privire la producerea unui accident rutier pe DN2, între localitățile Coșereni și Movilița. Din primele verificări a rezultat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2025, 07:10
(15088 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Percheziții privind respectarea regimului deșeurilor la Fetești

IPJ Ialomița: Percheziții privind respectarea regimului deșeurilor la Fetești

În cursul zilei de joi, 4 septembria a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2025, 14:40
(2799 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...