Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Ministerul Muncii a făcut publică lista instituțiilor publice care vor beneficia de fonduri prin Programul Național de Redresare și Reziliență, necesare amenajării de centre destinate persoanelor în vârstă. La nivelul județului nostru au fost declarate eligibile două proiecte. Unul aparține Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar celălalt Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia.

Bani europeni pentru vârstnicii din județ La momentul de față, în Ialomița există 5 centre destinate îngrijirii vârstnicilor, 4 dintre acestea fiind în admi­nistrarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 09:55 (20798 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Autoritățile din Ialomița au raportat decesul băiețelului de 1 an și 11 luni, transportat în stare gravă la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București, după ce bunica l-a spălat pe cap cu «Tomoxan», ca să-l scape de păduchi. Aceeași susbstanță a fost folosită și în cazul surorii și verișoarei sale, în vârstă de 5 și, respectiv, 10 ani. Fetița de 5 ani a murit la scurt timp, iar copilul de 1 an și 11 luni a supraviețuit preț de 3 săptămâni în cadrul unității medicale din Capitală. Între timp, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești a fost constituit un dosar penal.

Cercetările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 16:05 (4414 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Administrația județeană a distribuit către cele 66 de administrații locale din Ialomița suma de 36,82 mi­lioane de lei. Fondurile repartizate vor sta la baza fundamentării bugetelor locale ale localităților în anul 2024. În cazul administrațiilor rurale, fondurile alocate au oscilat între 350 și 600 mii de lei, iar în cazul orașelor acestea s-au majorat până la 1,8 milioane de lei. Negocierile pentru repartizarea acestor sume au demarat la jumătatea lunii ianuarie 2024. «În calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, mi-am luat angajamentul ca instituția pe care o conduc să sprijine proiectele primă­riilor din bugetul Consiliului, astfel încât județul nostru să fie într-o continuă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 12:25 (24152 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii au protestat la Slobozia

Nemulțumiți de modificarea programului de lucru

Polițiștii au protestat la Slobozia

În urmă cu o săptămână, polițiștii ialomițeni, membri ai formațiunilor sindicale «Diamantul» și Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contrac­tual, au organizat un amplu protest în fața sediului Instituției Prefectului Județul Ialomița și al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Nemulțumirea oamenilor legii a fost generată de decizia actualei condu­ceri a Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. Șeful IPJ Ialomița, comisa­rul șef Mihai Adrian Aldea, a încercat să modifice programul de lucru al oamenilor legii, nemulțumit fiind de rezultatele profesionale ale acestora.

Probleme în Poliția ialomițeană... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 09:55 (13361 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 15:05 (41967 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Termenul final pentru finalizarea lucrărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia a expirat la sfârșitul lunii decembrie 2023. Și, deși constructorul a respectat acest termen, UPU Slobozia nu poate funcționa din cauza unor uși glisante care «nu pot fi deschise și normal». Lanțul responsabilităților pentru acest incident tipic românesc se întinde de la Consiliul Județean Ialomița la ISU Ialomița. Lipsa unor uși care să se deschidă conform normativelor privind «securitatea la incendiu» nu reprezintă singura problemă a acestei unități medicale...

Bani europeni, soluții românești... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 09:50 (5655 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Peste 1 milion de lei este valoarea ajutoarelor sociale încasate ilegal la nivelul jude­țului Ialomița, în 2023. Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, peste 400 de ialomițeni au primit necuvenit sprijinul financiar acordat de stat. Pe numele acestora au fost emise deja titluri executorii.

Debitori la stat Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, în 2023, debitele acumulate de beneficiarii de ajutoare sociale au fost generate de faptul că, la momentul de­punerii dosarelor, aceștia au de­clarat că nu dețin venituri. În urma controalelor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 14:05 (23994 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura investiție de care va beneficia Cartierul Bora în acest an. Complexul de locuințe sociale de la ieșirea din cartier, către Cosâmbești, are o va­loare de 18,6 milioane de lei. Lucrările urmează să fie finalizate în vara acestui an.

152 de locuințe sociale Un alt proiect major de care va beneficia Car­tierul Bora este complexul de locuințe sociale. La acest moment, susțin autoritățile locale, lucrările se desfășoară conform graficului. Containerele modulare au fost ridicate, iar în următoarea perioadă se va finaliza rețeaua electrică și branșarea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 09:55 (18596 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Comuna Dridu beneficiază de un sistem de iluminat public modern. Investiția are o valoare de 1,5 milioane de lei și a fost posibilă grație accesării a două proiecte, fiind derulată prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Am redus cheltuielile aproape la jumătate!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei Dridu. Investiția finalizată la sfârșitul anului precedent este una dintr-un lung șir de investiții edilitare realizate de-a lungul ultimului mandat.

Uite că se poate Administrația locală din Dridu a inaugurat la sfârșitul anului trecut o investiție în valoare de 1,5 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 11:50 (15305 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensar modern în comuna Bucu

Dispensar modern în comuna Bucu

Autoritățile din comuna Bucu implementează un pro­iect cu finanțare europeană pentru renovarea dispensarului din localitate. Valoarea acestui proiect este de aproximativ 1 milion de lei.

Clădire reabilitată Spațiul în care funcționează dispensarul din comuna Bucu are nevoie de reabilitare, având în vedere faptul că imobilul este unul vechi, fiind construit în anul 1975. Cu ajutorul fondurilor europene, administrația locală a reușit să realizeze un proiect pentru modernizarea acestei clădiri. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 1 milion de lei. Investiția presupune refacerea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 15:05 (8817 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Agricultura a fost și în 2023 domeniul de activitate prin intermediul căruia au ajuns în Ialomița cele mai multe fonduri europene. O situație statistică a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița arată că valoarea subvențiilor de care au beneficiat fermierii ialomițeni a depășit, doar pentru sectorul vegetal, suma de 158 mi­lioane de lei.

Bani europeni pentru agricultura ialomițeană Cele mai multe fonduri alocate sectorului vegetal de Uniunea Europeană fermierilor ialomițeni, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 14:10 (12142 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

În evidențele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița există 55 de copii propuși pentru adopție, dar pe care familiile refuză să-i ia acasă. Motivele țin în mare parte de condiția fizică a copiilor, de vârsta pe care o au, dar și de faptul că aparțin unei anumite etnii. În lipsa unui ajutor, acești copii vor rămâne permanent în grija Statului.

Cazuri fără speranță O analiză a Biroului de Adopții din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că aproape jumătate din cei aproximativ 100 de copii incluși în programul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 09:55 (14240 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Recent aprobat de Guvernul României, Programul «Masă Sănătoasă» se desfășoară și în 9 școli din județul Ialomița. Dintre acestea doar una singură este în mediul urban. Este vorba despre Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești.

Se așteaptă normele de aplicare Programul «Masă Sănătoasă» înlo­cuiește practic fostul program «Masa Caldă», funcționând pe aceleași principii. Actele normative prin intermediul cărora a fost implementat prevăd ca, acolo unde nu există posibilitatea acordării de alimente calde, să fie oferite elevilor sandvișuri. «Programul se adresează preșcolarilor și elevilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 13:50 (18834 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Război în instanță pentru scoaterea unei biserici de pe lista bunurilor de patrimoiu ale județului Ialomița. Este vorba despre Biserica «Sfântul Nicolae» din comuna Alexeni ai căror reprezentanți reclamă faptul că a fost trecută eronat în inventarul monumentelor istorice din județ. Deși cei vizați de solicitarea înaintată instanței de judecată sunt reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița, oficialii instituției nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere public.

Experții s-au încurcat în documente Potrivit izvoarelor istorice, comuna Alexeni este una dintre... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 10:05 (26181 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Crimă în zona Pieței Mari din Slobozia

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Un bărbat de 36 de ani a murit noaptea trecută (marți spre miercuri, 23/24 ianuarie 2024), după ce a fost înjunghiat într-o zonă vitală a corpului. Întâmplarea s-a petrecut în zona Pieței Mari din Slobozia. Autorul este în prezent audiat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cel mai probabil, procurorii vor solicita arestarea preventivă.

Cercetări în curs Din primele informații, se pare că între victimă și agresor ar fi izbucnit un conflict spontan. Enervat la culme din cauza discuției contradictorii, agresorul a pus mâna pe un cuțit și a înjunghiat victima, un bărbat de... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 11:00 (126725 vizualizări - 70 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

O statistică oficială a Institutului Național de Statistică arată faptul că, în perioada 2013-2023, rata abandonului școlar înregistrată în Ialomița a fost peste media națio­nală. Toate acestea în condițiile în care școlile din județ au primit bani europeni pentru a-i chema pe elevi înapoi la școală.

Statistici îngrijorătoare Institutul Național de Statistică a făcut o analiză a ratei abandonului școlar, luând ca reper perioada 2013-2023. Deși la nivel național s-a constatat o scădere de la 1,6% (în 2013) la 1,3% (în 2023), în Ialomița fenomenul a continuat să înre­gistreze valori peste... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 10:05 (6502 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

Țățica Rodica și-a asumat paternitatea denunțului

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

O mai țineți minte pe țățica Rodica, cu ochii șiroindă de lacrimi și suspinând că ea nu-l mai poate iubi pe George?! Ei, bine, să te fe­rească Dumnezeu de ura unei femei înșelate în dragostea politică... Mai ales când e măritată și soțul iubit știe să facă plângeri la DNA.

Voi m-ați făcut, eu vă omor! Mai an, țățica Rodica vărsa lacrimile râu pentru că George a înșelat-o politic. Iar la ceva săptămâni distanță, convalescentă încă, se refugia on-line în brațele soțului întrebându-se retoric: «Auzi, iubitule, ce zice lumea... Că de unde avem noi banii?! Păi, de unde avem noi bani, iubitule... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 14:05 (11883 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Consultații în cabinetele clinicilor private în timpul programului de lucru din spitale. Este rezultatul unui control rea­lizat recent în unitățile medicale din Ialomița și care îi vizează pe medicii care au contracte de colaborare cu furnizorii de servicii medicale private. Totul în condițiile în care salariile specia­liștilor sunt plătite de spitalele care i-au angajat. Fenomenul nu poate fi controlat de autorități, întrucât clinicile private, deși beneficiază de fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, nu au obligativitatea de a raporta informații cu privire la programul de lucru al medicilor. Teoretic, aceste colaborări pot fi posibile, dar după încheierea programului... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 09:50 (24216 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Potrivit Institutu­lui Național de Sta­tistică, în 2023, va­loarea salariului mediu brut pe economie a fost de 7942 de lei, iar a celui net de 4543 de lei. Analiza specialiștilor arată faptul că între județele țării există diferențe din punct de vedere al acestui indicator. Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița se situează în topul județelor cu cele mai mici salarii medii brute și nete din România.

Ialomițenii preferă să lucreze în marile orașe Discrepanțele în ceea ce privește dezvoltarea economică a județelor din România se reflectă și asupra modului în care sunt remunerați salariații... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2024, 12:10 (16985 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Ograda reabilitează străzile integral

Obiectiv atins

Primăria Ograda reabilitează străzile integral

Demarat în mai 2023, proiectul de reabilitare a străzilor din comuna Ograda se va încheia în cel mai scurt timp. Este unul dintre cele mai im­portante proiecte de modernizare a infrastructurii rutiere inițiat de administrația locală și cuprinde toate străzile din localitate. Proiectul cuprinde peste 8 km de străzi, potrivit documentelor oficiale.

Străzi moderne la Ograda În mai 2023, administrația locală a comunei Ograda și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației au încheiat un contract de finanțare pentru reabilitarea tuturor străzilor din localitate. Investiția... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2024, 11:40 (9794 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4070 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3383 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3584 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6397 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3835 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2460 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3282 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3661 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3452 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2532 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4491 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...