Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Ancheta a intrat într-un con de umbră

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Plimbată între Parchete și blocată din cauza unei nesfârșite expertize contabile, ancheta deschisă în cazul CAR «Învățământ» Slobozia scoate la iveală detalii uluitoare despre persoanele care au de­pus/scos bani la această entitate. O investigație realizată de Rise Project oferă un tablou complet cu privire la deponenții «privilegiați». Funcționari publici, politicieni, dar și angajați locali ai Minis­terului Justiției și Minis­terului Public se numără printre cei care au depus bani la CAR «Învățământ» Slobozia, atrași de mirajul dobânzilor mari. Unii au împrumutat sume exorbitante... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 12:40 (57199 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Ministerul Muncii a făcut publică lista instituțiilor publice care vor beneficia de fonduri prin Programul Național de Redresare și Reziliență, necesare amenajării de centre destinate persoanelor în vârstă. La nivelul județului nostru au fost declarate eligibile două proiecte. Unul aparține Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar celălalt Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia.

Bani europeni pentru vârstnicii din județ La momentul de față, în Ialomița există 5 centre destinate îngrijirii vârstnicilor, 4 dintre acestea fiind în admi­nistrarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 09:55 (20809 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Autoritățile din Ialomița au raportat decesul băiețelului de 1 an și 11 luni, transportat în stare gravă la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București, după ce bunica l-a spălat pe cap cu «Tomoxan», ca să-l scape de păduchi. Aceeași susbstanță a fost folosită și în cazul surorii și verișoarei sale, în vârstă de 5 și, respectiv, 10 ani. Fetița de 5 ani a murit la scurt timp, iar copilul de 1 an și 11 luni a supraviețuit preț de 3 săptămâni în cadrul unității medicale din Capitală. Între timp, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești a fost constituit un dosar penal.

Cercetările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 16:05 (4414 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Administrația județeană a distribuit către cele 66 de administrații locale din Ialomița suma de 36,82 mi­lioane de lei. Fondurile repartizate vor sta la baza fundamentării bugetelor locale ale localităților în anul 2024. În cazul administrațiilor rurale, fondurile alocate au oscilat între 350 și 600 mii de lei, iar în cazul orașelor acestea s-au majorat până la 1,8 milioane de lei. Negocierile pentru repartizarea acestor sume au demarat la jumătatea lunii ianuarie 2024. «În calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, mi-am luat angajamentul ca instituția pe care o conduc să sprijine proiectele primă­riilor din bugetul Consiliului, astfel încât județul nostru să fie într-o continuă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 12:25 (24163 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au protestat la Slobozia

Nemulțumiți de modificarea programului de lucru

Polițiștii au protestat la Slobozia

În urmă cu o săptămână, polițiștii ialomițeni, membri ai formațiunilor sindicale «Diamantul» și Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contrac­tual, au organizat un amplu protest în fața sediului Instituției Prefectului Județul Ialomița și al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Nemulțumirea oamenilor legii a fost generată de decizia actualei condu­ceri a Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. Șeful IPJ Ialomița, comisa­rul șef Mihai Adrian Aldea, a încercat să modifice programul de lucru al oamenilor legii, nemulțumit fiind de rezultatele profesionale ale acestora.

Probleme în Poliția ialomițeană... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 09:55 (13372 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 15:05 (42001 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Termenul final pentru finalizarea lucrărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia a expirat la sfârșitul lunii decembrie 2023. Și, deși constructorul a respectat acest termen, UPU Slobozia nu poate funcționa din cauza unor uși glisante care «nu pot fi deschise și normal». Lanțul responsabilităților pentru acest incident tipic românesc se întinde de la Consiliul Județean Ialomița la ISU Ialomița. Lipsa unor uși care să se deschidă conform normativelor privind «securitatea la incendiu» nu reprezintă singura problemă a acestei unități medicale...

Bani europeni, soluții românești... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 09:50 (5655 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Peste 1 milion de lei este valoarea ajutoarelor sociale încasate ilegal la nivelul jude­țului Ialomița, în 2023. Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, peste 400 de ialomițeni au primit necuvenit sprijinul financiar acordat de stat. Pe numele acestora au fost emise deja titluri executorii.

Debitori la stat Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, în 2023, debitele acumulate de beneficiarii de ajutoare sociale au fost generate de faptul că, la momentul de­punerii dosarelor, aceștia au de­clarat că nu dețin venituri. În urma controalelor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 14:05 (24002 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura investiție de care va beneficia Cartierul Bora în acest an. Complexul de locuințe sociale de la ieșirea din cartier, către Cosâmbești, are o va­loare de 18,6 milioane de lei. Lucrările urmează să fie finalizate în vara acestui an.

152 de locuințe sociale Un alt proiect major de care va beneficia Car­tierul Bora este complexul de locuințe sociale. La acest moment, susțin autoritățile locale, lucrările se desfășoară conform graficului. Containerele modulare au fost ridicate, iar în următoarea perioadă se va finaliza rețeaua electrică și branșarea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 09:55 (18605 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Comuna Dridu beneficiază de un sistem de iluminat public modern. Investiția are o valoare de 1,5 milioane de lei și a fost posibilă grație accesării a două proiecte, fiind derulată prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Am redus cheltuielile aproape la jumătate!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei Dridu. Investiția finalizată la sfârșitul anului precedent este una dintr-un lung șir de investiții edilitare realizate de-a lungul ultimului mandat.

Uite că se poate Administrația locală din Dridu a inaugurat la sfârșitul anului trecut o investiție în valoare de 1,5 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 11:50 (15317 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensar modern în comuna Bucu

Dispensar modern în comuna Bucu

Autoritățile din comuna Bucu implementează un pro­iect cu finanțare europeană pentru renovarea dispensarului din localitate. Valoarea acestui proiect este de aproximativ 1 milion de lei.

Clădire reabilitată Spațiul în care funcționează dispensarul din comuna Bucu are nevoie de reabilitare, având în vedere faptul că imobilul este unul vechi, fiind construit în anul 1975. Cu ajutorul fondurilor europene, administrația locală a reușit să realizeze un proiect pentru modernizarea acestei clădiri. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 1 milion de lei. Investiția presupune refacerea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 15:05 (8828 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Agricultura a fost și în 2023 domeniul de activitate prin intermediul căruia au ajuns în Ialomița cele mai multe fonduri europene. O situație statistică a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița arată că valoarea subvențiilor de care au beneficiat fermierii ialomițeni a depășit, doar pentru sectorul vegetal, suma de 158 mi­lioane de lei.

Bani europeni pentru agricultura ialomițeană Cele mai multe fonduri alocate sectorului vegetal de Uniunea Europeană fermierilor ialomițeni, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 14:10 (12148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

În evidențele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița există 55 de copii propuși pentru adopție, dar pe care familiile refuză să-i ia acasă. Motivele țin în mare parte de condiția fizică a copiilor, de vârsta pe care o au, dar și de faptul că aparțin unei anumite etnii. În lipsa unui ajutor, acești copii vor rămâne permanent în grija Statului.

Cazuri fără speranță O analiză a Biroului de Adopții din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că aproape jumătate din cei aproximativ 100 de copii incluși în programul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 09:55 (14256 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Recent aprobat de Guvernul României, Programul «Masă Sănătoasă» se desfășoară și în 9 școli din județul Ialomița. Dintre acestea doar una singură este în mediul urban. Este vorba despre Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești.

Se așteaptă normele de aplicare Programul «Masă Sănătoasă» înlo­cuiește practic fostul program «Masa Caldă», funcționând pe aceleași principii. Actele normative prin intermediul cărora a fost implementat prevăd ca, acolo unde nu există posibilitatea acordării de alimente calde, să fie oferite elevilor sandvișuri. «Programul se adresează preșcolarilor și elevilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 13:50 (18841 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Război în instanță pentru scoaterea unei biserici de pe lista bunurilor de patrimoiu ale județului Ialomița. Este vorba despre Biserica «Sfântul Nicolae» din comuna Alexeni ai căror reprezentanți reclamă faptul că a fost trecută eronat în inventarul monumentelor istorice din județ. Deși cei vizați de solicitarea înaintată instanței de judecată sunt reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița, oficialii instituției nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere public.

Experții s-au încurcat în documente Potrivit izvoarelor istorice, comuna Alexeni este una dintre... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 10:05 (26188 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Crimă în zona Pieței Mari din Slobozia

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Un bărbat de 36 de ani a murit noaptea trecută (marți spre miercuri, 23/24 ianuarie 2024), după ce a fost înjunghiat într-o zonă vitală a corpului. Întâmplarea s-a petrecut în zona Pieței Mari din Slobozia. Autorul este în prezent audiat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cel mai probabil, procurorii vor solicita arestarea preventivă.

Cercetări în curs Din primele informații, se pare că între victimă și agresor ar fi izbucnit un conflict spontan. Enervat la culme din cauza discuției contradictorii, agresorul a pus mâna pe un cuțit și a înjunghiat victima, un bărbat de... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 11:00 (126787 vizualizări - 70 comentarii)

EVENIMENT

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

O statistică oficială a Institutului Național de Statistică arată faptul că, în perioada 2013-2023, rata abandonului școlar înregistrată în Ialomița a fost peste media națio­nală. Toate acestea în condițiile în care școlile din județ au primit bani europeni pentru a-i chema pe elevi înapoi la școală.

Statistici îngrijorătoare Institutul Național de Statistică a făcut o analiză a ratei abandonului școlar, luând ca reper perioada 2013-2023. Deși la nivel național s-a constatat o scădere de la 1,6% (în 2013) la 1,3% (în 2023), în Ialomița fenomenul a continuat să înre­gistreze valori peste... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 10:05 (6503 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

Țățica Rodica și-a asumat paternitatea denunțului

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

O mai țineți minte pe țățica Rodica, cu ochii șiroindă de lacrimi și suspinând că ea nu-l mai poate iubi pe George?! Ei, bine, să te fe­rească Dumnezeu de ura unei femei înșelate în dragostea politică... Mai ales când e măritată și soțul iubit știe să facă plângeri la DNA.

Voi m-ați făcut, eu vă omor! Mai an, țățica Rodica vărsa lacrimile râu pentru că George a înșelat-o politic. Iar la ceva săptămâni distanță, convalescentă încă, se refugia on-line în brațele soțului întrebându-se retoric: «Auzi, iubitule, ce zice lumea... Că de unde avem noi banii?! Păi, de unde avem noi bani, iubitule... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 14:05 (11886 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Consultații în cabinetele clinicilor private în timpul programului de lucru din spitale. Este rezultatul unui control rea­lizat recent în unitățile medicale din Ialomița și care îi vizează pe medicii care au contracte de colaborare cu furnizorii de servicii medicale private. Totul în condițiile în care salariile specia­liștilor sunt plătite de spitalele care i-au angajat. Fenomenul nu poate fi controlat de autorități, întrucât clinicile private, deși beneficiază de fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, nu au obligativitatea de a raporta informații cu privire la programul de lucru al medicilor. Teoretic, aceste colaborări pot fi posibile, dar după încheierea programului... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 09:50 (24231 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Potrivit Institutu­lui Național de Sta­tistică, în 2023, va­loarea salariului mediu brut pe economie a fost de 7942 de lei, iar a celui net de 4543 de lei. Analiza specialiștilor arată faptul că între județele țării există diferențe din punct de vedere al acestui indicator. Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița se situează în topul județelor cu cele mai mici salarii medii brute și nete din România.

Ialomițenii preferă să lucreze în marile orașe Discrepanțele în ceea ce privește dezvoltarea economică a județelor din România se reflectă și asupra modului în care sunt remunerați salariații... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2024, 12:10 (16994 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Poștașii, în grevă japoneză

Protestul la nivel național organizat de Compania Națională «Poșta Română» s-a desfășurat și în Ialomița. Solidari cu colegii lor din țară, angajații Poștei Române filiala Ialomița au fost preț de o zi ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 18:40
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11288 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6142 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5628 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7641 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6966 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6190 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...