Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

În ultimii 5 ani, autoritățile ialomițene au încercat să transforme dezvoltarea turismului într-o prioritate. Institutul Național de Statistică arată faptul că toate aceste eforturi nu au fost încununate de succes, având în vedere că numărul celor care vizitează Ialomița pentru a se bucura de poten­țialul său turistic rămâne scăzut. Cu toate acestea, s-au cheltuit bani publici sau europeni pentru o activitate care, încă, nu are priză la public.

Turismul în cifre În ultimele 6 luni, potrivit Institutului Național de Statistică, puțin peste 34 de mii de persoane au vizitat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 August 2023, 15:40 (9769 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Ialomița turism

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Deși nu oferă servicii medicale pacienților, Spitalul Municipal Urziceni este un mare consumator de resurse financiare. Datele arată că, anual, instituția cheltuie peste 29 milioane de lei. 70% din sumele de care beneficiază sunt cheltuite pentru salariile angajaților. Informațiile financiare ale unității medicale arată că o parte dintre angajați primesc sporuri de condiții deosebite, condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase sau sporuri pentru că vin la serviciu în zilele de sâmbătă și duminică.

Indiferența medicilor costă bani mulți Datele financiare arată că bugetul... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 11:55 (4438 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Tribunalul Ialomița a fost vizat în dimineața zilei de joi, 24 august 2023, de o amenințare cu bombă. Din fericire, a fost vorba doar despre o alarmă falsă. Instituția a fost monitorizată de jandarmi.

Se fac verificări Din primele informații, amenințarea cu bombă a fost trimisă pe e-mail către Ministerul Justiției la primele ore ale dimineții de joi, 24 august 2023. Documentul viza alerte cu bombă la mai multe instanțe din țară, printre care și Tribunalul Ialomița. Funcționarul instituției care a citit respectivul e-mail a acționat imediat și a sunat la 112, solicitând sprijin. Din... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 16:05 (5087 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Conform Recensământului Populației și Locuințelor 2021, Ialomița se confruntă cu o scădere semnificativă a populației. Principalul factor care generează această diminuare accentuată este natalitatea tot mai scăzută. Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că, în ultimii 30 de ani, natalitatea înregistrată în județul nostru s-a redus la jumătate.

Se nasc tot mai puțini copii Potrivit Institutului Național de Statistică, în anul 1990, în județul Ialomița s-au născut 4400 de copii. Anul trecut, datele publice ale aceleiași instituții arată faptul că în județul nostru au... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 15:20 (4252 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

Daune morale de peste 4 milioane de euro

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

În vara anului 2020, toți cei 25 de inculpați ai «Dosarului Țăndărei» au dat în judecată Statul Român cerând plata unor depăgubiri morale în valoare de peste 4 milioane de euro. Invocând «achitarea definitivă», aceștia consideră că au fost arestați preventiv în mod ilegal. Inițial, dosarele, 8 la număr, s-au în­registrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a consi­derat cererile inadmisibile. Sen­tințele au fost atacate la Curtea de Apel București, instanță care a admis apelurile și care a decis rejudecarea cauzelor, atât la Slobozia, cât și la București.

Filmul unui proces... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 11:05 (14940 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Încet, dar sigur

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Administrația județeană gestionează 14 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene si guvernamentale. Valoarea totală a acestor investiții este de aproximativ 696 milioane de lei. Unele dintre proiecte se află într-un stadiu avansat de implementare, altele abia au «absorbit» 1% din fonduri și riscă să fie blocate din cauza întârzierilor procedurale. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, susține că toate proiectele care au ca termen scadent sfârșitul anului 2023 vor fi finalizate. «Nu vom plăti niciun ban din fondurile publice pentru proiectele aflate în derulare!» a subliniat Marian Pavel.

O pălărie prea largă pentru administrația județeană... [citește_tot_articolul]

23 August 2023, 13:05 (7573 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

În perioada 29 august-29 sep­tembrie 2023, călătorii care vor să ajungă la Gara Ciulnița, din Gara Slobozia, vor circula cu autobuzele. Din 29 august a.c. încep lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, iar transportul fero­viar de călători va fi suspendat.

Podul CFR intră, în sfârșit, în reparații Lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, au fost anunțate de Regionala Constanța a CFR încă din vara anului trecut, însă proiectul a fost amânat până în primăvara acestui an. Șantierul ar fi trebuit deschis în aprilie 2023, însă și de această dată lucrările... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 21:05 (18033 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii, prezent ca asociat la evenimentul

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia și Forumul Agricultorilor și Procesatorilor din România se asociază în vederea organizării evenimentului «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»-ediția a-II-a, 2023. Instituția va susține în cadrul celor 4 zile de manifestări o expoziție dedicată Agriculturii, proiecții de filme și cursuri de împletit spice și olărit.

Toată lumea susține «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» În perioada 31 august-3 septembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia va fi prezent... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 19:10 (5209 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

La două săptămâni de la scandalul care a zguduit lumea medicală din Ialomița, Spitalul Municipal Urziceni are un nou manager. Este vorba despre medicul Marian Toneanu, specializat în chirurgie vasculară. Acesta va conduce instituția interimar, pe o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui concurs.

Tânără lăsată să nască pe trotuar Scandalul public în care a fost implicat Spitalul Municipal Urziceni a izbucnit la începutul lunii august, când o tânără de 24 ani, cu deficiențe de auz și vorbire, a fost lăsată de cadrele medicale aflate la Camera de Primiri Urgențe să nască pe trotuar... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 10:55 (8991 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

De la Amara la Onești

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Cea de a 55-a ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții» s-a încheiat duminică, 20 august 2023. «Trofeul Tinereții» a fost adjudecat de Delia Andreea Racu din Onești, Bacău. «Sunt fericită și onorată pentru acest premiu...»a declarat câștigătoarea Trofeului, în vârstă de 17 ani. Ialomița, reprezentantă de trei concurente, a obținut la rându-i în cadrul competiției singura mențiune care s-a acordat. Aceasta a fost obținută de Andrada Maria Ghiduruș.

15000 de euro pentru Delia Desfășurată în perioada 19-20 august a.c., cea de... [citește_tot_articolul]

21 August 2023, 11:05 (9408 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Sâmbătă, 19 august a.c., Grădina de Vară a orașului Amara a găzduit debutul Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În concurs s-au înscris 12 concurenți, printre care și trei ialomițence. Organizatorii s-au prezentat în fața publicului cu un concept nou, care s-a dorit a fi «adaptat la tendițele muzicale moderne».

E loc de mai bine Transformat în «proiect artistic», prima seară de Festival a fost un prilej de a prezenta publicului noul concept promovat de organizatori anul acesta, la ediția cu numărul 55. Devenit conform ambițiilor... [citește_tot_articolul]

20 August 2023, 13:20 (5386 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Amara se pregătește pentru cea de a 55-a ediție a «Trofeului Tinereții». Evenimentul se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni, sâmbătă și duminică, 19/20 august 2023, la Grădina de Vară din Amara. Printre cei 12 concurenți înscriși la competiție se numără și trei ialomițence, respectiv Andrada Maria Ghiduruș (Slobozia), Iulia Bianca Ionescu (Slobozia) și Iulia Miruna Nacu (Țăndărei). După concurs, în cele două seri de Festival, vor concerta The Motans, Lora, Deepside Deejays și Kiss Kiss in the Mix. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

Creator de artiști... [citește_tot_articolul]

18 August 2023, 13:50 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

Vești bune pentru anul viitor

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iulie 2023, a fost aprobată o rectificare bugetară care permite deblocarea procedurilor premergătoare lucră­rilor de asfaltare a străzilor la Slobo­zia Nouă. Astfel, grație unei alocări bugetare de 500000 de lei pentru «extindere și reabilitare străzi», aprobată în unanimitate de consi­lierii prezenți, administrația locală va putea iniția demersurile legale privind organizarea licitației pentru asfaltarea străzilor Cartierului.

Mintea de pe urmă Blocate în ultimele luni, ca urmare a conflictelor politice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

17 August 2023, 11:05 (12008 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

A început numărătoarea inversă la Slobozia

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

Slobozia se pregătește activ pentru cel mai mare eveniment agricol al anului desfășurat în Ialomița. Aflat la a doua ediție, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» reprezintă deja un reper național. «Prima ediție a fost un succes, oferind tuturor fermierilor din Bărăgan și nu numai, oportunitatea de a lua parte la un târg agricol altfel, modern, orientat spre a face mai puternice legăturile dintre actorii lanțului alimentar și consumatorul final!» declară Cristina Cionga, director adjunct FAPPR.

Cel mai ambițios proiect din România... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 19:20 (9588 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la ITM Ialomița

Protest spontan la ITM Ialomița

Salariații din cadrul ITM Ialomița, instituție aflată în subordinea Inspecției Muncii și în coordonarea Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, au organizat un protest spontan miercuri, 16 august 2023, orele 10,00, fără afectarea activității instituției. Principalele nemulțumiri ale funcționarilor sunt legate de nerespectarea prevederilor de salarizare pentru familia ocupațională «administrație publică» și pentru funcționarii din Ministerul Muncii, inegalitatea salariilor pentru aceleași funcții, defăimarea activității instituțiilor în fața opiniei publice.

Se solicită respectarea principiului salarizării... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 14:00 (11709 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia a devenit principala resursă de sânge pentru unitățile medicale din județ, dar și din orașele mari precum Constanța sau București. Lunar, peste 600 unități de sânge sunt transpor­tate către aceste spitale. Necesarul este însă mult mai mare, având în vedere că pacienții internați au nevoie de sânge sau produse derivate din sânge pentru transfuzii. «Facem eforturi pentru a acoperi solicitările pe care le primim din partea spitalelor...» susține biologul Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Slobozia.

Sânge pentru pacienții din spitale... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 10:50 (2755 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Administrația Fondului de Mediu a dat publicității informații cu privire la numărul de administrații locale și autovehicule uzate ce vor fi casate prin Programul «Rabla Local». În Ialomița, în acest program sunt încrise opt administrații locale care vor casa peste 400 de autovehicule mai vechi de 15 ani.

Buget de 864 mii de lei Programul «Rabla Local» ajută administrațiile locale să scape de mașinile vechi, abandonate pe străzi, și să creeze astfel locuri de parcare. Proprietarii acestor automobile depun o cerere către primării prin care solicită casarea mașinilor, iar în schimbul rablelor... [citește_tot_articolul]

15 August 2023, 13:20 (14314 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Ilie Sima, președintele PRO România Ialomița, s-a angajat în urmă cu câteva săptămâni la Departamentul Logistic al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Slujba, susține Excelența Sa, este sub demnitatea funcțiilor pe care le-a deținut, el considerându-se supracalificat. «E o situație de compromis... Am acceptat de dragul unui proiect care sper să se concretizeze începând cu luna octombrie!» ne-a declarat condescendent, neuitând să amintească că angajarea sa e o chestiune privată, fără legătură cu funcția politică pe care o deține. O fi, nu spunem nu! Cu condiția să nu faci politică...

«Eldaga sunt eu!»... [citește_tot_articolul]

14 August 2023, 12:55 (24377 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Începute în anul 2018, proiectele de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești, dar și a două străzi din apropierea unității de învățământ se vor încheia până la sfârșitul acestui an. Mai mult, proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești include și reabilitarea unei grădinițe arondată unității de învățământ. «Am primit asigurări de la constructor că, până la finalul anului 2023, acest proiect se va finaliza!» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Lucrări în plină desfășurare Reabilitarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» este... [citește_tot_articolul]

13 August 2023, 17:20 (2779 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Tabăra din Pridvorul Satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din Pridvorul Satului»

În perioada 23-26 iulie 2023, cu binecuvântarea PS Vincențiu, în Parohia Săveni din Episcopia Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat de ediția a III-a a «Taberei din Pridvorul Satului», având ca temă «Sfânta Liturghie, împlinirea vieții tânărului». Evenimentul a fost organizat de către Asociația «Tineretul Ortodox Român» Săveni/Ialomița în colaborare cu Școala Gim­nazială Săveni și Primăria Săveni și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La eveniment au participat peste 200 de tineri, cu vârste cuprinse între 6 și 25 de ani. În cadrul Taberei, tinerii au participat la diverse activități: comunică&întreabă preotul, atelier de prim ajutor, atelier de dans&karaoke, ateliere... [citește_tot_articolul]

12 August 2023, 13:10 (5403 vizualizări - 3 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2151 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1991 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2240 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6741 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9064 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5705 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3129 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3865 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:30
(1871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 12,55, ISU Ialomița a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza municipiului Fetești. Incendiul a fost stins operativ de pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:25
(1508 vizualizări - 0 comentarii)


1921 de absolvenți ai clasei a XII-a/a XIII-a din liceele din vor susține Examenul Național de Bacalaureat 2020

Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2020, începe luni, 22 iunie 2020, cu proba scrisă la Limba și literatura română; miercuri, 24 iunie, va avea loc proba obligatorie a profilului ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 11:10
(4825 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 409 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 21 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 409, cu un caz mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2020, 16:05
(2436 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 17 iunie 2020, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un automobil. Mașina era parcată pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Cel mai probabil, flăcările ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:45
(2646 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Efective de polițiști, din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au efectuat o razie de amploare în orașul Căzănești. Acțiunea s-a desfășurat miercuri, 17 iunie ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 19:40
(2843 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 406 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 18 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 406 cazuri de COVID-19, mai multe cu 4 față de ziua precedentă. ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 16:05
(2135 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

Două persoane au fost reținute si aproximativ 19600 de țigarete au fost indisponibilizate de polițiști în urma a 3 percheziții domiciliare în Ialomița și Ilfov, într-un dosar de «contrabandă». Marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 17:20
(2679 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Permis «irlandez» contrafăcut

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Slobozia, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 23 de ani, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 17:10
(1744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...