Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

După aproape 4 luni de la publicarea Raportului Inspecției Judiciare privind gravele abateri manageriale descoperite la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, Consiliul Superior al Magistraturii a decis să dea curs solicitării de a schimba conducerea unității. Astfel, procurorul Florian Tănase, aspru criticat de Inspecția Judiciară, a fost înlocuit cu procurorul Nela Paraschiv.

Abateri manageriale descoperite de Inspecția Judiciară
Pe tot parcursul anului 2022, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, alături de alte câteva unități cu statut similar din țară, a fost verificat... [citește_tot_articolul]

28 August 2023, 11:15 (16217 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

Turismul ialomițean ține la distanță vizitatorii

În ultimii 5 ani, autoritățile ialomițene au încercat să transforme dezvoltarea turismului într-o prioritate. Institutul Național de Statistică arată faptul că toate aceste eforturi nu au fost încununate de succes, având în vedere că numărul celor care vizitează Ialomița pentru a se bucura de poten­țialul său turistic rămâne scăzut. Cu toate acestea, s-au cheltuit bani publici sau europeni pentru o activitate care, încă, nu are priză la public.

Turismul în cifre În ultimele 6 luni, potrivit Institutului Național de Statistică, puțin peste 34 de mii de persoane au vizitat județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 August 2023, 15:40 (9772 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Ialomița turism

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Spitalul Municipal Urziceni cheltuie anual peste 29 milioane de lei

Deși nu oferă servicii medicale pacienților, Spitalul Municipal Urziceni este un mare consumator de resurse financiare. Datele arată că, anual, instituția cheltuie peste 29 milioane de lei. 70% din sumele de care beneficiază sunt cheltuite pentru salariile angajaților. Informațiile financiare ale unității medicale arată că o parte dintre angajați primesc sporuri de condiții deosebite, condiții deosebit de periculoase, condiții periculoase sau sporuri pentru că vin la serviciu în zilele de sâmbătă și duminică.

Indiferența medicilor costă bani mulți Datele financiare arată că bugetul... [citește_tot_articolul]

25 August 2023, 11:55 (4440 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Amenințare cu bombă la Tribunalul Ialomița!

Tribunalul Ialomița a fost vizat în dimineața zilei de joi, 24 august 2023, de o amenințare cu bombă. Din fericire, a fost vorba doar despre o alarmă falsă. Instituția a fost monitorizată de jandarmi.

Se fac verificări Din primele informații, amenințarea cu bombă a fost trimisă pe e-mail către Ministerul Justiției la primele ore ale dimineții de joi, 24 august 2023. Documentul viza alerte cu bombă la mai multe instanțe din țară, printre care și Tribunalul Ialomița. Funcționarul instituției care a citit respectivul e-mail a acționat imediat și a sunat la 112, solicitând sprijin. Din... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 16:05 (5087 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Ialomița, județul cu cea mai scăzută natalitate

Conform Recensământului Populației și Locuințelor 2021, Ialomița se confruntă cu o scădere semnificativă a populației. Principalul factor care generează această diminuare accentuată este natalitatea tot mai scăzută. Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că, în ultimii 30 de ani, natalitatea înregistrată în județul nostru s-a redus la jumătate.

Se nasc tot mai puțini copii Potrivit Institutului Național de Statistică, în anul 1990, în județul Ialomița s-au născut 4400 de copii. Anul trecut, datele publice ale aceleiași instituții arată faptul că în județul nostru au... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 15:20 (4252 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

Daune morale de peste 4 milioane de euro

Curtea de Apel București a decis rejudecarea proceselor foștilor inculpați ai «Dosarului Țăndărei»

În vara anului 2020, toți cei 25 de inculpați ai «Dosarului Țăndărei» au dat în judecată Statul Român cerând plata unor depăgubiri morale în valoare de peste 4 milioane de euro. Invocând «achitarea definitivă», aceștia consideră că au fost arestați preventiv în mod ilegal. Inițial, dosarele, 8 la număr, s-au în­registrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a consi­derat cererile inadmisibile. Sen­tințele au fost atacate la Curtea de Apel București, instanță care a admis apelurile și care a decis rejudecarea cauzelor, atât la Slobozia, cât și la București.

Filmul unui proces... [citește_tot_articolul]

24 August 2023, 11:05 (14940 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Încet, dar sigur

Consiliul Județean Ialomița «absoarbe» greu fondurile pentru investiții

Administrația județeană gestionează 14 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene si guvernamentale. Valoarea totală a acestor investiții este de aproximativ 696 milioane de lei. Unele dintre proiecte se află într-un stadiu avansat de implementare, altele abia au «absorbit» 1% din fonduri și riscă să fie blocate din cauza întârzierilor procedurale. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, susține că toate proiectele care au ca termen scadent sfârșitul anului 2023 vor fi finalizate. «Nu vom plăti niciun ban din fondurile publice pentru proiectele aflate în derulare!» a subliniat Marian Pavel.

O pălărie prea largă pentru administrația județeană... [citește_tot_articolul]

23 August 2023, 13:05 (7574 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

Transfer cu autobuzul din Gara Slobozia Veche către Gara Ciulnița

În perioada 29 august-29 sep­tembrie 2023, călătorii care vor să ajungă la Gara Ciulnița, din Gara Slobozia, vor circula cu autobuzele. Din 29 august a.c. încep lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, iar transportul fero­viar de călători va fi suspendat.

Podul CFR intră, în sfârșit, în reparații Lucrările la podul CFR peste râul Ialomița, din Slobozia, au fost anunțate de Regionala Constanța a CFR încă din vara anului trecut, însă proiectul a fost amânat până în primăvara acestui an. Șantierul ar fi trebuit deschis în aprilie 2023, însă și de această dată lucrările... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 21:05 (18036 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii, prezent ca asociat la evenimentul

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», ediția a-II-a, 2023

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia și Forumul Agricultorilor și Procesatorilor din România se asociază în vederea organizării evenimentului «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»-ediția a-II-a, 2023. Instituția va susține în cadrul celor 4 zile de manifestări o expoziție dedicată Agriculturii, proiecții de filme și cursuri de împletit spice și olărit.

Toată lumea susține «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» În perioada 31 august-3 septembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii Slobozia va fi prezent... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 19:10 (5210 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

Medicul Marian Toneanu, noul manager al Spitalului Municipal Urziceni

La două săptămâni de la scandalul care a zguduit lumea medicală din Ialomița, Spitalul Municipal Urziceni are un nou manager. Este vorba despre medicul Marian Toneanu, specializat în chirurgie vasculară. Acesta va conduce instituția interimar, pe o perioadă de 6 luni, până la organizarea unui concurs.

Tânără lăsată să nască pe trotuar Scandalul public în care a fost implicat Spitalul Municipal Urziceni a izbucnit la începutul lunii august, când o tânără de 24 ani, cu deficiențe de auz și vorbire, a fost lăsată de cadrele medicale aflate la Camera de Primiri Urgențe să nască pe trotuar... [citește_tot_articolul]

22 August 2023, 10:55 (8994 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

De la Amara la Onești

Delia Andreea Racu și-a adjudecat «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Cea de a 55-a ediție a Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții» s-a încheiat duminică, 20 august 2023. «Trofeul Tinereții» a fost adjudecat de Delia Andreea Racu din Onești, Bacău. «Sunt fericită și onorată pentru acest premiu...»a declarat câștigătoarea Trofeului, în vârstă de 17 ani. Ialomița, reprezentantă de trei concurente, a obținut la rându-i în cadrul competiției singura mențiune care s-a acordat. Aceasta a fost obținută de Andrada Maria Ghiduruș.

15000 de euro pentru Delia Desfășurată în perioada 19-20 august a.c., cea de... [citește_tot_articolul]

21 August 2023, 11:05 (9411 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Debut ezitant al Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Sâmbătă, 19 august a.c., Grădina de Vară a orașului Amara a găzduit debutul Festivalului Concurs Național de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». În concurs s-au înscris 12 concurenți, printre care și trei ialomițence. Organizatorii s-au prezentat în fața publicului cu un concept nou, care s-a dorit a fi «adaptat la tendițele muzicale moderne».

E loc de mai bine Transformat în «proiect artistic», prima seară de Festival a fost un prilej de a prezenta publicului noul concept promovat de organizatori anul acesta, la ediția cu numărul 55. Devenit conform ambițiilor... [citește_tot_articolul]

20 August 2023, 13:20 (5386 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Trei ialomițence la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2023

Amara se pregătește pentru cea de a 55-a ediție a «Trofeului Tinereții». Evenimentul se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni, sâmbătă și duminică, 19/20 august 2023, la Grădina de Vară din Amara. Printre cei 12 concurenți înscriși la competiție se numără și trei ialomițence, respectiv Andrada Maria Ghiduruș (Slobozia), Iulia Bianca Ionescu (Slobozia) și Iulia Miruna Nacu (Țăndărei). După concurs, în cele două seri de Festival, vor concerta The Motans, Lora, Deepside Deejays și Kiss Kiss in the Mix. Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.

Creator de artiști... [citește_tot_articolul]

18 August 2023, 13:50 (11514 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

Vești bune pentru anul viitor

Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024

În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 27 iulie 2023, a fost aprobată o rectificare bugetară care permite deblocarea procedurilor premergătoare lucră­rilor de asfaltare a străzilor la Slobo­zia Nouă. Astfel, grație unei alocări bugetare de 500000 de lei pentru «extindere și reabilitare străzi», aprobată în unanimitate de consi­lierii prezenți, administrația locală va putea iniția demersurile legale privind organizarea licitației pentru asfaltarea străzilor Cartierului.

Mintea de pe urmă Blocate în ultimele luni, ca urmare a conflictelor politice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

17 August 2023, 11:05 (12009 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

A început numărătoarea inversă la Slobozia

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», eveniment emblemă al agriculturii românești

Slobozia se pregătește activ pentru cel mai mare eveniment agricol al anului desfășurat în Ialomița. Aflat la a doua ediție, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» reprezintă deja un reper național. «Prima ediție a fost un succes, oferind tuturor fermierilor din Bărăgan și nu numai, oportunitatea de a lua parte la un târg agricol altfel, modern, orientat spre a face mai puternice legăturile dintre actorii lanțului alimentar și consumatorul final!» declară Cristina Cionga, director adjunct FAPPR.

Cel mai ambițios proiect din România... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 19:20 (9590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la ITM Ialomița

Protest spontan la ITM Ialomița

Salariații din cadrul ITM Ialomița, instituție aflată în subordinea Inspecției Muncii și în coordonarea Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, au organizat un protest spontan miercuri, 16 august 2023, orele 10,00, fără afectarea activității instituției. Principalele nemulțumiri ale funcționarilor sunt legate de nerespectarea prevederilor de salarizare pentru familia ocupațională «administrație publică» și pentru funcționarii din Ministerul Muncii, inegalitatea salariilor pentru aceleași funcții, defăimarea activității instituțiilor în fața opiniei publice.

Se solicită respectarea principiului salarizării... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 14:00 (11710 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, principalul furnizor de sânge pentru spitale

Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia a devenit principala resursă de sânge pentru unitățile medicale din județ, dar și din orașele mari precum Constanța sau București. Lunar, peste 600 unități de sânge sunt transpor­tate către aceste spitale. Necesarul este însă mult mai mare, având în vedere că pacienții internați au nevoie de sânge sau produse derivate din sânge pentru transfuzii. «Facem eforturi pentru a acoperi solicitările pe care le primim din partea spitalelor...» susține biologul Raluca Cruceat, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Slobozia.

Sânge pentru pacienții din spitale... [citește_tot_articolul]

16 August 2023, 10:50 (2755 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Opt primării ialomițene, înscrise în Programul «Rabla Local»

Administrația Fondului de Mediu a dat publicității informații cu privire la numărul de administrații locale și autovehicule uzate ce vor fi casate prin Programul «Rabla Local». În Ialomița, în acest program sunt încrise opt administrații locale care vor casa peste 400 de autovehicule mai vechi de 15 ani.

Buget de 864 mii de lei Programul «Rabla Local» ajută administrațiile locale să scape de mașinile vechi, abandonate pe străzi, și să creeze astfel locuri de parcare. Proprietarii acestor automobile depun o cerere către primării prin care solicită casarea mașinilor, iar în schimbul rablelor... [citește_tot_articolul]

15 August 2023, 13:20 (14315 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e el, Ilie Sima!

Ilie Sima, președintele PRO România Ialomița, s-a angajat în urmă cu câteva săptămâni la Departamentul Logistic al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Slujba, susține Excelența Sa, este sub demnitatea funcțiilor pe care le-a deținut, el considerându-se supracalificat. «E o situație de compromis... Am acceptat de dragul unui proiect care sper să se concretizeze începând cu luna octombrie!» ne-a declarat condescendent, neuitând să amintească că angajarea sa e o chestiune privată, fără legătură cu funcția politică pe care o deține. O fi, nu spunem nu! Cu condiția să nu faci politică...

«Eldaga sunt eu!»... [citește_tot_articolul]

14 August 2023, 12:55 (24387 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Fetești: Școala Gimnazială «Aurel Vlaicu», reabilitată până la finele anului 2023

Începute în anul 2018, proiectele de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești, dar și a două străzi din apropierea unității de învățământ se vor încheia până la sfârșitul acestui an. Mai mult, proiectul de reabilitare a Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești include și reabilitarea unei grădinițe arondată unității de învățământ. «Am primit asigurări de la constructor că, până la finalul anului 2023, acest proiect se va finaliza!» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Lucrări în plină desfășurare Reabilitarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» este... [citește_tot_articolul]

13 August 2023, 17:20 (2779 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13080 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15503 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14907 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13022 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13018 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12500 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11923 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14257 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14293 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12381 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11643 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14096 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13632 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11730 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14214 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12094 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11420 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13664 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11780 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14791 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12124 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11950 vizualizări - 0 comentarii)


Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă

Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 16:28
(11296 vizualizări - 0 comentarii)


Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu

Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:47
(11488 vizualizări - 0 comentarii)


Permanență 24 din 24 la sediul DSV

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2009, 14:37
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare pentru șoferi

Atenționare pentru șoferi

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2009, 16:55
(10080 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...