Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a cheltuit 1,9 milioane de lei pentru sprijinul copiilor cu dizabilități

În 2022

DGASPC Ialomița a cheltuit 1,9 milioane de lei pentru sprijinul copiilor cu dizabilități

Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever Slobozia este singura unitate acreditată la nivelul județului Ialomița în care copiii cu di­zabilități beneficiază de o multitudine de servicii menite să le îmbunătățească viața. Instituția se află în administrarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului, iar anul trecut a avut peste 140 de beneficiari. În 2022, cheltuielile pentru serviciile acordate acestor copii s-au ridicat la 1,9 mi­lioane de lei.

Servicii sociale pentru o viață mai bună
Centrul de Recuperare pentru Copilul cu Handicap Sever Slobozia... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2023, 12:20 (11660 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 4 orașe în Ialomița

Propunere de reorganizare administrativă

Doar 4 orașe în Ialomița

Camera de Comerț și Industrie a României cere autorităților reorganizarea teritorial-administrativă cu scopul de a reduce aparatul birocratic. Dacă solicitarea ar fi pusă în practică, zeci de comune și orașe ar dispărea. Potrivit informațiilor, în județul Ialomița ar rămâne doar 4 orașe din cele 7 care există în prezent și o singură comună ar îndeplini criteriile din cele 59.

Doar 4 orașe Reorganizarea administrativă propusă de Camera de Comerț și Industrie a României presupune redefinirea noțiunii de comună ca localitate cu cel puțin 5000 de locuitori și a celei de oraș ca localitate... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2023, 15:10 (14204 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește penalități de 565 mii de lei pentru «groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia plătește penalități de 565 mii de lei pentru «groapa lui Stoica»

bonus: Mocioniu se consideră «nevinovat»

Administrația Soare a fost somată de către Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița să plătească penalități de 565447 de lei ca urmare a rezilierii contractului pentru reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia. Suma reprezintă contravaloarea penalităților generate de cele 2 luni de întârziere la rambursarea sumei de 9,1 milioane de lei către Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației. Reamintim că, în anul 2022, Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial că această sumă a fost deturnată ilegal din creditul de 25,4 milioane de lei, contractat de administrația Stoica în 2016. Consilierii locali vor aproba plata acestor penalități în cadrul ședinței Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2023, 10:55 (16153 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Monument istoric, donat de proprietari Primăriei Bărcănești

Monument istoric, donat de proprietari Primăriei Bărcănești

Proprietara unui fost conac boieresc de pe raza comunei Bărcănești și în care a funcționat căminul cultural al localității a donat o jumătate din imobil autorităților locale. Procedurile privind donarea celeilalte părți ale clădirii vor începe în vara acestui an, când celălalt proprietar al casei va ajunge la Bărcănești.

Obiectiv istoric salvat de la ruină Conacul boieresc de pe raza loca­lității Bărcănești a fost construit, în anul 1914, de către moșierul Iancu Ionescu. De altfel, familia Ionescu a deținut în trecut mai multe imobile pe raza localității. Casa boierească a fost inclusă... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2023, 14:55 (14623 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de investiții în transportul public județean

Ialomița are nevoie de investiții în transportul public județean

Un studiu de oportunitate privind transportul public de persoane, în județul Ialomița, rea­lizat la solicitarea Consiliului Județean Ialomița, scoate în evidență nevoia de modernizare a acestui serviciu. Kilometri în­tregi din drumurile județului sunt străbătuți de autobuze vechi care opresc în stații inexistente.

Transport public cu autobuze învechite Studiul de oportunitate privind transportul public de persoane, realizat la solicitarea Consiliului Județean Ialomița, reiterează un adevăr pe care îl știm deja de ani buni. Serviciul public de transport are nevoie de investiții majore... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2023, 11:05 (10148 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împrumut de 34 milioane de lei pentru investițiile Sloboziei

Istoria se repetă

Împrumut de 34 milioane de lei pentru investițiile Sloboziei

Administrația locală in­tenționează să împrumute 34 milioane de lei pentru susținerea investițiilor multianuale ale Sloboziei. Propu­nerea va fi supusă aprobării Consiliului Local Slobozia în ședința publică de joi, 27 aprilie 2023.

Un nou împrumut public Administrația Soare va pro­pune plenului Consiliului Local Slobozia aprobarea unui împrumut de 34 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor edi­litare ale orașului. Propunerea urmează să fie votată de către consilierii locali în plenul ședinței din 27 aprilie 2023. Conform proiectului de hotărâre supus aprobării, împrumutul urmează... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2023, 13:20 (10718 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Avocatul Ramona Turache este noul decan al Baroului Ialomița

Avocatul Ramona Turache este noul decan al Baroului Ialomița

În urmă cu o săptămână, în cadrul Baroului Ialomița s-au desfășurat alegerile pentru desemnarea noului decan. La finalul scrutinului, a fost aleasă în funcția de conducere a instituției avocatul Ramona Turache. «Îmi doresc să asigur o mai bună reprezentare a colegilor mei în relația cu Parchetele și instanțele...» a declarat aceasta.

Alegeri în cadrul Baroului Ialomița În cursa pentru alegerea noului decan al Baroului Ialomița și-au depus candidatura avocații Ramona Turache, Mariana Drăgănoiu, Marius Constantin și Eliza Bideaua. În ziua alegerilor, aceasta din urmă și-a retras candidatura... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2023, 18:50 (22683 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Sex pe bani grei și distracție la «păcănele» în dosarul polițistului local arestat la Slobozia

Sex pe bani grei și distracție la «păcănele» în dosarul polițistului local arestat la Slobozia

Recentul dosar de «proxenetism» al procurorilor locali din Slobozia, ce-l are ca inculpat pe Valentin Dragoș Munteanu, agent al Poliției Locale Slobozia, scoate în evidență detalii surprinzătoare despre cât de profi­tabilă era activitatea infracțională a bărbatului. Potrivit datelor oferite de organele judiciare, într-un singur an acesta a obținut de pe urma exploatării sexuale a soției sale aproximativ 400 mii de lei, echivalentul a peste 70 mii de franci elvețieni. Sumele de bani, au reținut procurorii, erau cheltuite la jocuri de noroc. La începutul acestui an, Independent a atras atenția opiniei pu­blice cu privire la comportamentul neadecvat... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2023, 17:10 (45863 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, «Centru de Excelență în Turism»

Promisiune la jumătatea mandatului

Amara, «Centru de Excelență în Turism»

Vineri, 21 aprilie 2023, primarul orașului Amara, Alin Sandu a prezentat public «Raportul de acti­vitate la jumătatea mandatului». Evenimentul, desfă­șurat la Complexul «Ever­green» din Amara, a fost un prilej de a relansa unul dintre proiectele perene ale administrațiilor locale din ultimii 30 de ani.

Un eveniment cu ștaif După 2 ani și jumătate de mandat, prima­rul orașului Amara, Alin Sandu, a simțit nevoia să prezinte electoratului local, jude­țean și național al AUR, un prim raport administrativ. Eveni­mentul a avut loc la Complexul «Evergreen» din Amara, iar printre activiștii... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2023, 15:10 (9568 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în funcțiune singurul mamograf din județ

Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în funcțiune singurul mamograf din județ

În cel mult o lună și jumătate, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va deveni singura unitate medicală din județul Ialomița unde se vor putea efectua mamografii. Această ana­liză este importantă în depistarea precoce a cancerului de sân. Datele statistice confirmă faptul că incidența afecțiunilor oncologice depistate la nivelul județului nostru este ridicată.

Se așteaptă autorizarea CNCAN Aparatul mamograf al Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost achiziționat în anul 2020, printr-un program al Ministerului Sănătății privind depistarea timpurie a afecțiunilor oncologice. ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2023, 15:10 (11940 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia vinde locuințe la fel de scumpe precum cele din Capitală

Case vechi la prețuri noi

Slobozia vinde locuințe la fel de scumpe precum cele din Capitală

Conform datelor site-urilor specializate în publicarea anunțurilor de mică publicitate, prețul locuințelor din Slobozia se apropie vertiginos de cel practicat de proprietarii de imobile din București. Astfel, la fel ca în Capitală, și la Slobozia se pot cumpăra garsoniere confort I cu peste 40 mii de euro sau apartamente cu două camere, cu peste 60 mii de euro.

Garsoniere cu prețuri piperate În Slobozia, cea mai ieftină locuință costă 13 mii de euro și este o garsonieră confort II, situată într-un bloc din apropierea Direcției Județene de Statistică Ialomița. Mergând către centrul orașului... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2023, 10:50 (18987 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 17 milioane de euro la Fetești

Investiție de 17 milioane de euro la Fetești

Orașul Fetești ar putea atrage investiții de 17 milioane de euro într-o fabrică de acumulatori pentru celebrul brand Makita. Potrivit publicației «Ziarul Financiar», investiția ar urma să fie realizată în două etape. Orașul Fetești reprezintă o zonă investițională atractivă grație legăturii facile cu Autostrada A2.

Vești bune pentru Ialomița Potrivit publicației «Ziarul Financiar», Tamura Corporation, unul dintre cei mai mari produ­cători de componente electro­nice din Japonia, are în plan să construiască o fabrică de acumulatori la Fetești. Prima fază a investiției este de 10 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2023, 14:40 (8173 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară cere schimbarea din funcție a șefului Parchetului Slobozia

Din cauza problemelor manageriale

Inspecția Judiciară cere schimbarea din funcție a șefului Parchetului Slobozia

În cursul anului 2022, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost verificat de către Inspecția Judiciară în ceea ce privește activitatea de management. Datele arată că modul în care instituția este condusă lasă mult de dorit. Pe cale de consecință, inspectorii au propus încetarea delegării pe funcție a prim-procurorului Florian Tănase. Până în prezent, nici Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București și nici Consiliul Superior al Magistraturii nu au luat vreo decizie în acest sens.

Management deficitar la PJ Slobozia Pe tot parcursul anului 2022, Inspecția Judiciară a analizat... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2023, 12:50 (14775 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă a Parchetului General: Control judiciar pe numele fostului șef al DIICOT Ialomița!

Anchetă a Parchetului General: Control judiciar pe numele fostului șef al DIICOT Ialomița!

Fostul șef al DIICOT Ialomița, procurorul Alexandru Mihailiuc, a fost pus sub control judiciar într-o anchetă deschisă pe numele său de Secția de Urmărire Penală și Criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Procurorii Parchetului General au descoperit mai multe nereguli privind activitatea pe care a desfășurat-o la Slobozia.

A contestat decizia Procurorul Alexandru Mihailiuc a fost numit în funcția de șef al DIICOT Ialomița în 2021, iar la un an distanță, în iulie 2022, a ieșit la pensie invocând motive personale. Recent, pe numele acestuia a fost... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 18:15 (15985 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare a prezentat public Planul Urbanistic General al orașului

«Slobozia 2050»

Administrația Soare a prezentat public Planul Urbanistic General al orașului

Administrația Soare a pre­zentat în prima decadă a lunii aprilie 2023 varianta preliminară a Planului Urbanistic General demarat de către admi­nistrația locală în urmă cu nouă luni. Documentul a fost prezentat în cadrul unei dezbateri publice la care au participat reprezentanți ai institu­țiilor locale și județene, oameni de afaceri și pu­blic interesat de dezvol­tarea economică, admi­nistrativă și socială a orașului în următorii 30 de ani. «Obiectivele noastre sunt corelarea acestui PUG cu modifi­cările legislative apărute în ultimii ani, corelarea cu MasterPlanul de transport, planul jude­țean de amenajare a teritoriului și proiectele europene în curs de derulare sau viitoare...» a de­clarat... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2023, 13:05 (12216 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Jumătatea plină a paharului

Urban SA anunță investiții de 56 milioane de lei în următorii 5 ani

Debutul anului 2023 a adus pentru Urban SA obligativitatea pune­rii în aplicare a politicilor de majorare a tarifelor aferente serviciului public de alimentare cu apă în județul Ialomița. În compensare, Urban SA și-a asumat prin noul plan de afaceri avizat de ANRSC, majorarea redevenței anuale de la 3,6 mi­lioane de lei în 2023 la 16,6 mi­lioane de lei în 2027. În paralel cu aceste obligații, Urban SA anunță investiții de peste 56 milioane de lei din surse proprii în infrastructura de apă și apă uzată a județului. «Suntem un operator regional care își ia în serios rolul pe care și l-a asumat... Scopul nostru este să oferim servicii de calitate, să obținem profit și să reinvestim acest profit în... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2023, 10:55 (12740 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† Vincențiu
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a înviat!

Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, sau Paștele, este considerată „Sărbătoarea sărbătorilor”, deoarece însemnătatea ei profundă ne vorbește despre „trecerea de la moarte la viață și de pe pământ la cer”, de la stăpânirea întunericului, la lumina cea pururea fiitoare a lui Dumnezeu.
Mesajul sărbătorii Paștelui poate fi condensat în mărturisirea de credință: „cu... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2023, 21:40 (11911 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ialomița: Ministerul Mediului vrea bani europeni pentru reparația digului din zona Bentu

Ministerul Mediului relansează proiectul de reabilitare a digului de pe Brațul Borcea din zona Bentu. De această dată, sursa de finanțare identificată este reprezentată de fondurile europene acordate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. Valoarea lucrărilor este estimată la peste 300 milioane de lei. Nu este prima dată când instituția încearcă reabilitarea acestei construcții hidrotehnice, ultimele lucrări fiind efectuate, în regim de urgență, cu 10 ani în urmă...

6 milioane de lei și o anchetă DNA Eroziunea accentuată a digului de pe Brațul Borcea din zona... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 14:50 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

La Fetești

Jandarmeria ialomițeană își dorește centru de pregătire regională MAI într-o cazarmă în conservare

Aflat în administrarea Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, fostul centru de instrucție al milita­rilor ar putea fi transformat în centru de pregătire profesională pentru angajații Ministerului Afacerilor Interne din județele Ialomița, Călărași, Brăila sau Constanța. Oficialii instituției caută în prezent soluții pentru identificarea unei surse de finanțare.

În conservare de 17 ani Centrul de instrucție se află amplasat la ieșire din municipiul Fetești către Autostrada Soarelui. Obiectivul militar a servit vreme de aproape două decenii la pre­gătirea profesională a angajaților... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2023, 11:10 (14110 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

Poiana: Locuințe puse în pericol din cauza unei insule formată pe râul Ialomița

O insulă formată pe râul Ialomița, în zona localității Poiana, pune în pericol siguranța caselor construite în apropiere de malul apei. Autoritățile din județul nostru fac de 4 ani demersuri pentru îndepărtarea peticului de pământ, însă inițiativele s-au blocat din cauza lipsei fondurilor.

Demersuri în regim de urgență În anul 2018, Primăria Ciulnița, pe raza administrativă a căreia se află satul Poiana, a sesizat la Agenția Națională Apele Române faptul că siguranța gospodăriilor aflate pe malul drept al Ialomiței este pusă în pericol din cauza eroziunii. Fenomenul a fost gene­rat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2023, 10:50 (13995 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:40
(2683 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:35
(2974 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în colaborare cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București și ai Ocolului Silvic Fetești au organizat marți, 10 decembrie 2019, o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 19:30
(5442 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Tânăr de 17 ani, reținut de polițiști după ce a furat o mașină și a condus beat la volan

Un tânăr de 17 ani, din județul Buzău, a fost reținut de polițiștii ialomițeni după ce a furat un autoturism staționat în localitatea Manasia, pe care ulterior l-a condus sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:50
(3124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evenimente dedicate memoriei muzicianului Ionel Perlea

Anul acesta, pe data de 13 decembrie, se împlinesc 119 ani de la naștererea dirijorului ialomițean Ionel Perlea. Pentru a marca acest eveniment, reprezentanții Centrului Cultural din Slobozia, al cărui ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:35
(2821 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-au pierdut viața sub roțile mașinilor

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu decesul a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 12, ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:20
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM a împlinit 21 de ani de activitate

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a împlinit marți, 10 decembrie 2019, 21 de ani de activitate. ANOFM funcționează sub autoritatea Ministerului Muncii și Protecției Sociale și are rolul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 18:05
(4743 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

44 de absolvenți ai unităților de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne își încep cariera de polițist la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Cei 44 de absolvenți ai unităților de învățământ ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:55
(2565 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Peste 500 de kilograme de pește din speciile crap și fitofag precum și setci și unelte de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni. Sâmbătă, 7 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:35
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Șofer din Amara, urmărit din polițiști

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au procedat la efectuarea semnalelor de oprire unui conducător auto ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:20
(3287 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au depistat un bărbat, de 45 de ani, din comuna Roșiori, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 18:15
(2491 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Păltinișu

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, în jurul orei 2,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Perieți-sat Păltinișu. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 13:35
(3104 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,30%

La sfârșitul lunii octombrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4023 șomeri (din care 1840 femei), rata șomajului fiind de 4,30%, cu 0,97% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 11:40
(2478 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Vineri, 6 decembrie 2019, copiii aflați în Complexul de Servicii Sociale Urziceni au avut o frumoasă surpriză. Momentul a fost plănuit de parintele Bogdan Ionuț Stancu, parohul Catedralei din Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 10:10
(3263 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 15:40
(3977 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 15:20
(6474 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:50
(2536 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:35
(3373 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 11:10
(3099 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:35
(2416 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:15
(3935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:05
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 18:25
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2534 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4068 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1869 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2407 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1936 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...