Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

«Învățământul dual», un eșec

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

În plină criză de «meseriași», specialiștii din piața muncii și-au îndreptat atenția către școli, în speranța că unitățile de învățământ i-ar putea forma. Așa a apărut noțiunea de «învățământ dual», o modalitate prin care elevii îmbină teoria și practica, iar la finalul studiilor pot să obțină un loc de muncă. Ialomița încearcă de aproape 7 ani să pună bazele acestui tip de educație, însă a reușit să formeze până în prezent doar 4 clase din cele 10 promise Ministerului Educației. Angajatorii care fac parte din acest proiect susțin că oricât s-ar strădui școlile, marea problemă o reprezintă dezinteresul elevilor față de studiu și dorința de a învăța o meserie...

Ialomița are nevoie de meseriași... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 11:05 (10563 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2023, 12:40 (12637 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Noi investiții în «cultura istorică»

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Administrația județeană relansează investițiile în «cultura istorică a jude­țului». Un proiect de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean Ialomița miercuri, 29 martie 2023, stabilește valoarea estimativă a investiției în reabilitarea Fermei Model Perieți-monument de istorie agrară «în vederea includerii în circuitul turistic». Ideea restaurării Fermei Model Perieți datează din anul 2005, după preluarea obiectivului de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia.

Toate vechi și nouă toate Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului un proiect de hotărâre care... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2023, 19:15 (11071 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Investiție de 6,6 milioane de lei

Încep lucrările la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila

Vineri, 17 martie 2023, s-a semnat contractul pentru începerea lucrărilor la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Movila. Investiția este finanțată din bugetul județului Ialomița și are o va­loare de 6,6 milioane de lei. Conform contractului, lucrările urmează să fie finalizate până la sfârșitul anului 2024.

Un nou Centru pentru vârstnici Consiliul Județean Ialomița finanțează construcția unui Centru pentru Persoane Vârstnice la Movila. Licitația a fost adjudecată în luna decembrie 2022 de către ACS New Antreprenor Construct SRL, iar contractul a fost semnat vineri, 17 martie 20... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 15:10 (13718 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

Curtea de Apel a decis

Slobozia nu va fi «oraș-martir»

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București a decis respingerea recursului formulat de «Asociația Luptătorilor în Revoluția din Decembrie 1989» pentru declararea orașului Slobozia drept «oraș-martir». Reamintim că Asociația a deschis acest proces împotriva Secretariatului de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist (SSRMLÎRC). În ianua­rie 2022, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației, procesul fiind mutat la Curtea de Apel.

Visuri de revoluționar spulberate Curtea de Apel București a respins ca nefondată «excepția nulității recursului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2023, 10:55 (13353 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Simpozion privind prevenirea delincvenței juvenile, organizat de DGASPC Ialomița

Joi, 16 martie a.c., Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a fost gazda unui simpozion dedicat prevenirii delincvenței juvenile. La eveniment au participat parteneri ai instituției din județele Buzău, Constanța, Călărași și Argeș.

Luptă comună cu delincvența juvenilă Delincvența juvenilă re­prezintă o provocare pentru personalul din domeniul asistenței sociale din cauza faptului că numărul cazurilor se află într-o continuă creștere. Astfel, Direcția Generală de Aistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat acest eveniment cu scopul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2023, 13:40 (11492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Ciocârlia, localitatea în care trăiesc cei mai puțini ialomițeni

Câmp Conform Recensământului Populației și Locuințelor, desfășurat anul trecut, localitatea din județul Ialomița cu cei mai puțini locuitori este Ciocârlia. Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că aici trăiesc doar 700 de oameni. «Suntem o comunitate mică, dar dornică să se dezvolte!» susține Eugen Voicilă, primarul localității.

Migrația, marea problemă Datele autorităților locale din Ciocârlia arată faptul că declinul demografic al comunei a început în anul 2000, când tinerii au început să plece în diferite state europene, pentru a-și asigura un trai mai bun. Așa... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2023, 11:10 (14342 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Comunitatea din Axintele, terorizată de șacali

Șacalii fac ravagii în gospodăriile din localitatea Axintele. Primăria Axintele a reclamat situația către autoritățile județene și așteaptă să primească răspunsuri în urma acestor demersuri. Problema a apărut din cauza gestionării slabe a fondurilor de vânătoare de către cei doi administratori care le au în grijă. Acum, entitățile își pasează responsabilitatea reciproc...

Val de reclamații la Primărie Administrația locală a comunei Axintele recunoaște public faptul că șacalii au devenit o pro­blemă pentru comunitate. În special cetățenii care locuiesc în satul Horia, care aparține administrativ... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2023, 09:55 (11444 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

La Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți

Concurs cu scandal pentru postul de femeie de serviciu

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți a organizat recent un concurs pentru ocuparea postului de femeie de serviciu. Una dintre participante, pe numele său Georgeta Pascu, invocă lipsa de transparență a organizatorilor și susține faptul că examenul a fost fraudat. Până la închiderea ediției, reprezentanții unității de învățământ nu au putut fi contactați pentru a oferi un punct de vedere oficial. La ultimul concurs organizat de aceeași școală pentru un post si­milar, conducerea și-a dat demisia...

Condiții de participare greu de înțeles Este pentru a doua oară în ultimii 2 ani... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 14:10 (16188 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Slobozia: Proiectul «ELENA» afectează siguranța Grădiniței «Piticot»

Au început primele demersuri făcute în cadrul Proiectului «ELENA» și o dată cu ele și primele probleme. La Slobozia, două săli de clasă ale Grădiniței «Piticot» au fost «găurite», din loc în loc, pentru a se verifica siguranța la cutremur a clădirii în care funcționează instituția. Fără să mai surprindă pe cineva, muncitorii care au efectuat acest tip de expertiză au lăsat pereții «găuriți» și s-au făcut nevăzuți. «Vom cere sprijinul autorităților locale pentru a ne oferi fonduri astfel încât să reparăm pereții afectați...» susține Mihaela Diancof, directorul unității de învățământ.

«Găuri» în pereții sălilor de clasă... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2023, 10:05 (16227 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Vineri, 10 martie a.c., la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia s-a desfășurat «Târgul Meseriilor», eveniment în cadrul căruia liceele tehnologice din județ și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar 2023-2024. Deși evenimentul ar fi trebuit să se desfă­șoare pe parcursul a 5 ore, organizatorii au decis să-l închidă după aproximativ o oră și jumătate. Astfel, elevii care au ajuns puțin după orele prânzului s-au trezit cu ușile închise.

Cu lacătul pe ușă «Târgul Meseriilor» este un eveniment dedicat exclusiv liceelor tehnologice din Ialomița, astfel încât... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 13:55 (13279 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2023, 10:05 (11834 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2023, 16:20 (19276 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Din 17 martie 2023 administrațiile locale intră în legalitate

Contracte de delegare a serviciilor de salubritate pentru toată Ialomița

Administrațiile din Ialomița sunt obligate să se alinieze noilor reglementări legislative privind serviciile de salubrizare. Administrația județeană girează acest proces prin intermediul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 în care sunt incluse 65 de administrații locale. Conform Ordinului 640/2022, privind aprobarea Normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor pentru acti­vitățile de salubrizare, administrațiile locale au obligația de a mandata ADI ECOO 2009 să le reprezinte în procesul de negociere a ta­rifelor pentru activitățile de salubrizare. În Ialomița, tratarea și depozitarea deșeurilor este asigurată prin intermediul Vivani Salubritate SA.
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2023, 09:55 (8322 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

Bâlciul tradițional din Țăndărei se mută într-o altă locație

În cadrul ultimei șe­dințe ordinare a Consi­liului Local din Țăndă­rei, aleșii orașului au votat un proiect de hotărâre ce presupune amenajarea unui spațiu pentru desfășurarea evenimentelor publice ale localității. Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, susține că în această locație se va organiza, pe viitor, bâlciul tradițional.

Investiție din bugetul propriu De mai bine de 20 de ani, bâlciul tradițional, organizat la Țăndărei în fiecare an pe data de 14 septembrie, când în calendarul ortodox se celebrează sărbătoarea «Sfintei Cruci», se desfășoară pe un teren din ime­diata apropiere... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2023, 12:40 (17785 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Soluții inteligente pentru colectarea deșeurilor

Primăria Fetești amenajează primele «insule ecologice»

Un sistem inteligent de colectare a deșeurilor va fi pus în funcțiune de administrația locală din Fetești. Proiectul va beneficia de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență și a fost deja aprobat de Ministerul Mediului. «Este datoria noastră să facem eforturi pentru a trăi într-un oraș curat!» a declarat Laurențiu Șonchereche.

Colectare cu ajutorul cartelelor electronice În vreme ce în multe loca­li­tăți din Ialomița problema co­lectării eficiente a deșeurilor este nerezolvată, administrația locală din Fetești va implementa un sistem prin care digitalizarea va juca... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2023, 16:40 (6925 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Școli reabilitate cu milioane de lei, incluse pe lista clădirilor cu risc seismic

Ministerul Educației a cerut Inspectoratelor Școlare din întreaga țară să prezinte situația clădirilor în care funcționează unitățile de învățământ care prezintă risc sesmic. La nivelul județului Ialomița, unele dintre imobilele în care școlile funcționează au fost încadrate în risc seismic II sau III, deși au beneficiat de lucrări de reparații prin Planul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) I și II. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița nu au oferit o explicație pentru această situație.

Clădiri renovate, dar cu risc seismic După cutremurele care s-au produs în zona Olteniei... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 13:55 (16165 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul.
Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă mai eficientă a facturii tipărite. Aceasta este transmisă pe adresa de e-mail, în momentul emiterii, dar poate fi regăsită cu ușurință și în contul de client RAJA Constanța (accesibil de pe orice desktop sau prin aplicația de mobil), unde se poate face vizualizarea tuturor facturilor... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 12:20 (13225 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Slobozia: Imobile rechiziționate de la proxeneți pe care Statul refuză să le valorifice

Sunt mai bine de 7 ani de când Statul Român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indis­ponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, încearcă să va­lorifice patru garsoniere și un apartament, amplasate în Slobozia, pe care instanțele de judecată le-au lăsat în grija celor două instituții, fiind consi­derate bunuri rezultate din activitatea infracțională. Imobilele au aparținut unor bărbați condamnați definitiv pentru «proxenetism», iar rechiziționarea lor a reprezentat la momentul respectiv o adevărată premieră în justiția ialomițeană. Valoarea totală a bunurilor depășește 500 mii de lei, conform listelor de inventar rea­lizate de ANABI.

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2023, 10:10 (23142 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

Ministerul Educației tratează cu indiferență nevoia de digitalizare a școlilor ialomițene

În anul 2020, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care Ministerul Educației și-a asumat public faptul că va face eforturi să digitalizeze școlile din toată țara. Unitățile de învățământ din Ialomița se numără printre cele pe care oficialii Ministerului Edu­ca­ției le-au uitat în ceea ce privește dota­rea cu echipamente IT. Deși situația este cunoscută la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, situația lipsei dispozitivelor electronice din școli a fost prezentată public într-un raport al organizației «Societatea Academică Română».

Învățământul ialomițean, tot mai departe de digitalizare... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2023, 14:10 (11757 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
235 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8231 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8833 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6419 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8977 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6724 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8119 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7894 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7958 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9029 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11246 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7138 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6234 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9149 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...