Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

Metoda «Împrumutul» face ravagii

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

De aproape un an, un grup de slobozeni încearcă să blocheze activitatea lui Alin Ionuț Dinu, un tânăr acuzat că își escrochează «victimele» prin metoda «Împrumutul». Conform declarațiilor unora dintre pă­gubiți, tânărul își recunoaște vina și sus­ține că va înapoia sumele împrumutate. La inițiativa unuia dintre păgubiți, 15 dintre cei prejudiciați au depus plângeri penale împotriva lui Alin Ionuț Dinu. Ancheta polițiștilor ialomițeni trenează de mai multe luni fără explicații plauzibile.

O poveste incredibilă «Dacă stați cu el 10 minute, îi dați și dumneavoastră 1000 de lei. Atât e de bun...»... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2023, 16:05 (22547 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Anchetă disciplinară la Poliția Locală Slobozia

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Un agent al Poliției Locale Slobozia este cercetat de Comisia de Disciplină după ce i-ar fi făcut propuneri indecente unei adolescente de 15 ani, elevă a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Fata a reclamat superiorilor agentului faptul că, printr-un mesaj transmis pe rețelele de socializare, a fost invitată «la o plimbare» de către acesta, pentru a nu-i aplica o sancțiune. Cu câteva zile înainte de vacanța de iarnă, fata a fost surprinsă fumând în apropierea școlii de către agent. Bărbatul recunoaște faptul că i-a adresat această invitație, dar susține că intenția sa nu a avut conotații sexuale.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 19:10 (27786 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Minuni administrative în 2 ani de mandat

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Administrația Soare estimează că va avea la dispoziție 10 milioane de euro pentru finanțarea investițiilor din Slobozia. Suma, susține primarul Sloboziei, rezultă din finanțările europene accesate și economiile bugetare realizate în primii 2 ani de mandat. «În 2020 estimam că vom obține aceste rezerve bugetare în 4 ani de mandat... După 2 ani suntem la un pas de a atinge această sumă. Iar în cursul anului 2023 o vom depăși!» declară Dragoș Soare.

Obiectiv administrativ atins La preluarea mandatului, în anul 2020, primarul Dragoș Soare a susținut că mandatul său va fi unul «de austeritate... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 10:10 (8420 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

Încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

bonus: Eliberat de instanță, ținut după gratii de Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș, fi­gură proeminentă a mediului de afaceri local, face apel la Avocatul Poporului Slobozia pentru a i se aproba eliberarea condiționată din Penitenciarul Slobozia. «Sentința 72 spune că am de executat 10 ani și 8 luni (...) pedeapsă executată până la 28 decembrie 2022. (...) Este absurd ca Penitenciarul să nu pună în aplicare o sentință definitivă și executorie, respectiv sentința 57. De aceea, prin intermediul dumneavoastră, solicit intervenția Avocatului Poporului Slobozia pentru a mi se face dreptate!» susține Gheorghe Ceteraș într-o scrisoare remisă redacției.

Cazul Ceteraș și eroarea judiciară fără precedent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 16:10 (13150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12036 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Ca în fiecare an, administrația locală din Fetești a desfășurat o serie de activități tradiționale, specifice sărbătorii de Bobotează. Cel mai așteptat moment a fost acela al recuperării din apele Brațului Borcea a crucii sfințite aruncată de preoți. Anul acesta, un tânăr de 21 de ani a fost cel care a adus la mal crucea de lemn.

Sărbătoare la Fetești
Evenimentele dedicate sărbătorii de Bobotează au început la Fetești aproape de orele prânzului cu botezul cailor, manifestare desfășurată la Biserica «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» și au continuat la Stadionul Municipal acolo... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 15:50 (3600 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Datele preliminarii ale Recensământului Populației și Locuințelor 2022

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Institutul Național de Statistică a dat publicității primele rezultate ale Recensământului Populației și Locuințelor realizat în 2022. Datele arată o scădere accentuată a populației în județul Ialomița. Prin comparație, numărul de locuitori al județului nostru este aproape similar cu cel înregistrat în anul 1948.

Ialomița are tot mai puțini locuitori Institutul Național de Statistică a prezentat evoluția populației la nivel național, începând din anul 1948 și până în anul 2021, bazându-se pe datele culese de recenzori în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor, realizat în... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 11:25 (8602 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Potrivit unei situații statistice a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în ultima săptămână, la nivelul județului au fost înregistrate 990 cazuri de viroze respiratorii. Datele arată că cei mai expuși la îmbolnăviri au fost copiii.

Situație îngrijorătoare În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în județul nostru s-au înregistrat 990 cazuri de viroze respiratorii. Peste 700 dintre pacienții diagnosticați de medici au fost copii. În aceeași perioadă, au fost diagnosticate și 88 de cazuri de pneumonie, dintre care 71 în rândul copiilor. Totodată, Direcția... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2023, 11:10 (7624 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

A început bătălia pentru bugetele locale

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

Miercuri, 4 ianuarie 2023, administrația județeană a demarat consultările cu administrațiile locale referitoare la «alocarea unor sume defalcate din unele venituri de la bugetul de stat pentru anul 2023». Conform informațiilor oficiale, sumele repartizate în anul 2023 vor fi cu 10% mai mari decât în anul precedent. «Pe 10 ianuarie a.c., va fi convocată o ședință de îndată pentru împărțirea sumelor către administrațiile locale. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii februarie vom avea bugete funcționale în toate localitățile din Ialomița!» a declarat președintele Consiliului Județean, Marian Pavel. Până la sfârșitul lunii ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița va aproba... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2023, 13:05 (5664 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Pentru a doua oară

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Intrat în atenția opiniei publice în vara anului 2019, când i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, este din nou cercetat disciplinar de către Inspecția Judiciară. De această dată, potrivit rapoartelor Consiliului Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară face verificările în baza unei sesizări din oficiu. Cercetările vizează abateri grave ale Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Inițial, procedura de cercetare ar fi trebuit să se desfășoare pe 14 decembrie 2022, însă a fost amânată până la data de 8 februarie 2023. Între timp, magistratul a intrat în concediu... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2023, 12:20 (13828 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență oferă școlilor posibilitatea de a-și dota laboratoarele didactice și schimba mobilierul. La nivel local, procedura de achi­ziție este gestionată de Consiliul Județean Ialomița. Oficialii instituției susțin faptul că au fost obligați să notifice o parte dintre instituțiile de învățământ întrucât solicitările înaintate depășeau plafonul stabilit. Școlile au cerut licențe pentru anumite programe informatice, mult prea costisitoare. În cel mult două săptămâni, listele trebuie revizuite și transmise către Ministerul Educației.

Dotări mult prea costisitoare... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2023, 11:25 (7944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

ADI ECOO 2009 SRL trage lozul cel mare

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, un proiect de hotărâre care va permite administrației județene să investească peste 100 milioane de lei pentru dotarea ADI ECOO 2009 SRL în echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale. Finanțarea urmează să fie asigurată în proporție de 78% prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare. Conform proiectului de hotărâre, autoritățile județene sunt obligate să asigure o cotă de cofinanțare a cărei valoare se ridică la 35,6 milioane de lei.

O investiție obligatorie Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 15:05 (5031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

În 4 ani costurile s-au triplat

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste râul Ialomița. Conform acestuia, valoarea investiției s-ar putea ridica la 21,1 milioane de lei. Administrația județeană vizează reabilitarea și a altor 4 poduri din Ialomița până la sfârșitul anului 2024.

De 3 ori mai scump în 4 ani Consilierii județeni au aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, în cadrul ultimei ședințe de Consiliu Județean a acestui an, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2022, 10:50 (4859 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal penal la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

O profesoară din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este principalul suspect într-o anchetă a polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta deschisă de oamenii legii vizează comiterea infracțiunii de «vătămare corporală din culpă». Se pare că femeia ar fi pornit, în timpul orelor de curs, o lampă cu ultraviolete (UV), cu scopul de a asigura dezinfecția clasei. În urma incidentului, 7 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia cu urme de arsuri la nivelul feței. Reprezentanții unității de învățământ susțin că au deschis la rândul lor o anchetă, existând posibilitatea ca... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2022, 12:10 (12400 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20442 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6309 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13405 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9581 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12283 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8156 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3100 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4171 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3730 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3960 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3576 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4394 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...