Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

Metoda «Împrumutul» face ravagii

Alin Dinu, acuzat că a escrocat 15 slobozeni cu peste 80000 de euro

De aproape un an, un grup de slobozeni încearcă să blocheze activitatea lui Alin Ionuț Dinu, un tânăr acuzat că își escrochează «victimele» prin metoda «Împrumutul». Conform declarațiilor unora dintre pă­gubiți, tânărul își recunoaște vina și sus­ține că va înapoia sumele împrumutate. La inițiativa unuia dintre păgubiți, 15 dintre cei prejudiciați au depus plângeri penale împotriva lui Alin Ionuț Dinu. Ancheta polițiștilor ialomițeni trenează de mai multe luni fără explicații plauzibile.

O poveste incredibilă «Dacă stați cu el 10 minute, îi dați și dumneavoastră 1000 de lei. Atât e de bun...»... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2023, 16:05 (22547 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Anchetă disciplinară la Poliția Locală Slobozia

Elevă de 15 ani, invitată «la plimbare» de către agentul care a sancționat-o

Un agent al Poliției Locale Slobozia este cercetat de Comisia de Disciplină după ce i-ar fi făcut propuneri indecente unei adolescente de 15 ani, elevă a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Fata a reclamat superiorilor agentului faptul că, printr-un mesaj transmis pe rețelele de socializare, a fost invitată «la o plimbare» de către acesta, pentru a nu-i aplica o sancțiune. Cu câteva zile înainte de vacanța de iarnă, fata a fost surprinsă fumând în apropierea școlii de către agent. Bărbatul recunoaște faptul că i-a adresat această invitație, dar susține că intenția sa nu a avut conotații sexuale.

Verificările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 19:10 (27788 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Minuni administrative în 2 ani de mandat

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Administrația Soare estimează că va avea la dispoziție 10 milioane de euro pentru finanțarea investițiilor din Slobozia. Suma, susține primarul Sloboziei, rezultă din finanțările europene accesate și economiile bugetare realizate în primii 2 ani de mandat. «În 2020 estimam că vom obține aceste rezerve bugetare în 4 ani de mandat... După 2 ani suntem la un pas de a atinge această sumă. Iar în cursul anului 2023 o vom depăși!» declară Dragoș Soare.

Obiectiv administrativ atins La preluarea mandatului, în anul 2020, primarul Dragoș Soare a susținut că mandatul său va fi unul «de austeritate... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2023, 10:10 (8420 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

Încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș face apel la Avocatul Poporului pentru liberarea condiționată

bonus: Eliberat de instanță, ținut după gratii de Penitenciarul Slobozia

Gheorghe Ceteraș, fi­gură proeminentă a mediului de afaceri local, face apel la Avocatul Poporului Slobozia pentru a i se aproba eliberarea condiționată din Penitenciarul Slobozia. «Sentința 72 spune că am de executat 10 ani și 8 luni (...) pedeapsă executată până la 28 decembrie 2022. (...) Este absurd ca Penitenciarul să nu pună în aplicare o sentință definitivă și executorie, respectiv sentința 57. De aceea, prin intermediul dumneavoastră, solicit intervenția Avocatului Poporului Slobozia pentru a mi se face dreptate!» susține Gheorghe Ceteraș într-o scrisoare remisă redacției.

Cazul Ceteraș și eroarea judiciară fără precedent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 16:10 (13154 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Medicii Spitalului Municipal Urziceni, în concediu de Sărbători

Situație revoltătoare la Spitalul Municipal Urziceni. Medicii secțiilor Boli Interne și Pediatrie nu au putut acoperi liniile de gardă în perioada Sărbătorilor, în special de Crăciun, fiind plecați în concediu. Astfel, pacienții au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Situația a creat haos în cadrul celui mai mare spital din județ, solicitările crescând în această perioadă cu peste 50%. Conducerea spitalului din Urziceni nu a comentat situația fiind, de asemenea, în concediu.

Pacienți transferați de la Urziceni la Slobozia În perioada Sărbătorilor de Iarnă, în... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2023, 10:10 (12039 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Tradiții de Bobotează, sărbătorite la Fetești

Ca în fiecare an, administrația locală din Fetești a desfășurat o serie de activități tradiționale, specifice sărbătorii de Bobotează. Cel mai așteptat moment a fost acela al recuperării din apele Brațului Borcea a crucii sfințite aruncată de preoți. Anul acesta, un tânăr de 21 de ani a fost cel care a adus la mal crucea de lemn.

Sărbătoare la Fetești
Evenimentele dedicate sărbătorii de Bobotează au început la Fetești aproape de orele prânzului cu botezul cailor, manifestare desfășurată la Biserica «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» și au continuat la Stadionul Municipal acolo... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 15:50 (3600 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Datele preliminarii ale Recensământului Populației și Locuințelor 2022

Ialomița are același număr de locuitori ca în 1948

Institutul Național de Statistică a dat publicității primele rezultate ale Recensământului Populației și Locuințelor realizat în 2022. Datele arată o scădere accentuată a populației în județul Ialomița. Prin comparație, numărul de locuitori al județului nostru este aproape similar cu cel înregistrat în anul 1948.

Ialomița are tot mai puțini locuitori Institutul Național de Statistică a prezentat evoluția populației la nivel național, începând din anul 1948 și până în anul 2021, bazându-se pe datele culese de recenzori în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor, realizat în... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2023, 11:25 (8602 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Ialomița, sub asediul virozelor respiratorii: Copiii, cei mai expuși la îmbolnăviri!

Potrivit unei situații statistice a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în ultima săptămână, la nivelul județului au fost înregistrate 990 cazuri de viroze respiratorii. Datele arată că cei mai expuși la îmbolnăviri au fost copiii.

Situație îngrijorătoare În ultima săptămână, potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în județul nostru s-au înregistrat 990 cazuri de viroze respiratorii. Peste 700 dintre pacienții diagnosticați de medici au fost copii. În aceeași perioadă, au fost diagnosticate și 88 de cazuri de pneumonie, dintre care 71 în rândul copiilor. Totodată, Direcția... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2023, 11:10 (7624 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

A început bătălia pentru bugetele locale

Buget cu 10% mai mare decât în 2022 la Consiliul Județean Ialomița

Miercuri, 4 ianuarie 2023, administrația județeană a demarat consultările cu administrațiile locale referitoare la «alocarea unor sume defalcate din unele venituri de la bugetul de stat pentru anul 2023». Conform informațiilor oficiale, sumele repartizate în anul 2023 vor fi cu 10% mai mari decât în anul precedent. «Pe 10 ianuarie a.c., va fi convocată o ședință de îndată pentru împărțirea sumelor către administrațiile locale. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii februarie vom avea bugete funcționale în toate localitățile din Ialomița!» a declarat președintele Consiliului Județean, Marian Pavel. Până la sfârșitul lunii ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița va aproba... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2023, 13:05 (5664 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Pentru a doua oară

Procurorul vitezoman Vasilescu, cercetat de Inspecția Judiciară

Intrat în atenția opiniei publice în vara anului 2019, când i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, este din nou cercetat disciplinar de către Inspecția Judiciară. De această dată, potrivit rapoartelor Consiliului Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară face verificările în baza unei sesizări din oficiu. Cercetările vizează abateri grave ale Legii 303/2004, privind statutul judecătorilor și procurorilor. Inițial, procedura de cercetare ar fi trebuit să se desfășoare pe 14 decembrie 2022, însă a fost amânată până la data de 8 februarie 2023. Între timp, magistratul a intrat în concediu... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2023, 12:20 (13828 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Școlile ialomițene vor programe informatice scumpe, finanțate prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență oferă școlilor posibilitatea de a-și dota laboratoarele didactice și schimba mobilierul. La nivel local, procedura de achi­ziție este gestionată de Consiliul Județean Ialomița. Oficialii instituției susțin faptul că au fost obligați să notifice o parte dintre instituțiile de învățământ întrucât solicitările înaintate depășeau plafonul stabilit. Școlile au cerut licențe pentru anumite programe informatice, mult prea costisitoare. În cel mult două săptămâni, listele trebuie revizuite și transmise către Ministerul Educației.

Dotări mult prea costisitoare... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2023, 11:25 (7944 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

ADI ECOO 2009 SRL trage lozul cel mare

Consiliul Județean Ialomița investește 104,4 milioane de lei în echipamente de «colectarea separată a deșeurilor municipale»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, un proiect de hotărâre care va permite administrației județene să investească peste 100 milioane de lei pentru dotarea ADI ECOO 2009 SRL în echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale. Finanțarea urmează să fie asigurată în proporție de 78% prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare. Conform proiectului de hotărâre, autoritățile județene sunt obligate să asigure o cotă de cofinanțare a cărei valoare se ridică la 35,6 milioane de lei.

O investiție obligatorie Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2022, 15:05 (5031 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

În 4 ani costurile s-au triplat

Reabilitarea podului de la Țăndărei ar putea costa 21,1 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste râul Ialomița. Conform acestuia, valoarea investiției s-ar putea ridica la 21,1 milioane de lei. Administrația județeană vizează reabilitarea și a altor 4 poduri din Ialomița până la sfârșitul anului 2024.

De 3 ori mai scump în 4 ani Consilierii județeni au aprobat miercuri, 28 decembrie 2022, în cadrul ultimei ședințe de Consiliu Județean a acestui an, Devizul General și Proiectul Tehnic pentru reabilitarea podului de la Țăndărei peste... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2022, 10:50 (4860 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

Scandal penal la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesoară cercetată pentru «vătămare corporală din culpă»

O profesoară din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este principalul suspect într-o anchetă a polițiștilor din cadrul Biroului Siguranță Școlară al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Ancheta deschisă de oamenii legii vizează comiterea infracțiunii de «vătămare corporală din culpă». Se pare că femeia ar fi pornit, în timpul orelor de curs, o lampă cu ultraviolete (UV), cu scopul de a asigura dezinfecția clasei. În urma incidentului, 7 copii au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia cu urme de arsuri la nivelul feței. Reprezentanții unității de învățământ susțin că au deschis la rândul lor o anchetă, existând posibilitatea ca... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2022, 12:10 (12400 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Minuni medicale povestite de către pacienții Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«Sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul!»

Luni, 12 decembrie 2022, o echipă de patru medici, condusă de doctorul Ovidiu Cotigă, realiza o premieră me­dicală la Spitalul Județean de Urgențe Slobozia. Operația, o reprotezare de șold, îndrepta o eroare medicală petrecută într-un spital privat din București în urmă cu un an și jumătate. Recunoscătoare, Elena G., soția pacientului salvat, a dorit să facă pu­blică această performanță: «Îi sunt profund recunoscătoare echipei medicale care mi-a salvat soțul! Iar pentru mine doctorul Cotigă e ca un zeu! (...) Și vreau să spun povestea asta pentru ca oamenii să știe că și aici, la noi, sunt medici care ne pot salva viețile...».

Agonia unei operații ratate... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2022, 11:25 (20446 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Una dintre cele mai frumoase cântări din Slujbele dedicate Nașterii Domnului a fost alcătuită în secolul VI după Hristos de Sfântul Cuvios Roman Melodul sau cel Dulce Glăsuitor, unul dintre cei mai mari poeți și imnografi creștini. El a cântat acest imn religios pentru prima dată în biserica Sfânta Sofia din Constantinopol. Imnul este de o profunzime extraordinară și este cunoscut sub numele de ... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2022, 10:05 (16160 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6309 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13405 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9581 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12283 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5647 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8327 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6589 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5526 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4935 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11879 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8287 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Și-a înșelat consătenii că îi angajează în străinătate

Polițiștii ialomițeni vă atrag atenția să nu vă lăsați înșelați de persoanele care vă contactează și vă promit că vă ajută să obțineți un loc de muncă în străinătate în schimbul unor sume de bani. Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 18:10
(8741 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie acroșată de un autoturism

O femeie, de 57 de ani, din Slobozia, a fost rănită în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia marți, 18 iulie 2017. Aceasta a fost acroșată de un autoturism condus de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:35
(5161 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Manasia: I-au furat din mașină

Marți, 18 iulie a.c., Poliția a fost sesizată de către un cetățean din comuna Manasia cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe unelte din autoturismul proprietate personală. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:20
(4034 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în acest sfârșit de săptămână, 14-16 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2017, 15:20
(3943 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...