Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

ITM Ialomița a decis

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a finalizat cercetările în cazul accidentului de muncă petrecut în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami», după 4 luni de la producerea incidentului. Societatea a primit 3 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 50 mii de lei, pentru nerespectarea normelor privind sănătatea și securitatea în muncă. Totodată se pare că una dintre cauzele principale ale tragediei ar fi consumul de alcool. Concluziile finale le vor stabili procurorii și polițiștii, o anchetă penală desfășurându-se la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Concluziile inspectorilor ITM Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 14:10 (16102 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023 au intrat în linie dreaptă și la nivelul județului Ialomița. Consiliul Județean Ialomița va asigura deszăpezirea drumurilor județene în baza Acordurilor-Cadru încheiate în 2019 cu societățile aflate în administrarea instituției. Este vorba despre Drumuri și Poduri SA și Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Anul trecut, administrația județeană a plătit pentru întreținerea acestor drumuri 768 mii de lei.

Ialomița, pregătită pentru deszăpezire În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a încheiat 3 Acorduri-Cadru, în vederea efectuării lucrărilor... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 09:55 (15265 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Lupta grupului cetățenesc «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» continuă

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată oficial. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

Nimeni nu poate fi mai presus de lege Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată. Organizarea acestei dezbateri publice reprezintă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2022, 12:20 (6472 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

Prima veste bună pentru deponenții prejudiciați

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

bonus: Ancheta penală a intrat într-un con de umbră

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, membrii CAR Învățământ Slobozia s-au reunit în cadrul unei Conferințe Extraordinare în cadrul căreia a fost votat noul Consiliu Director al acestei instituții financiare nebancare. Președinte al noului Consiliu Director a fost ales Adrian Popa. Acesta a declarat pentru ziarul nostru că va remite publicității un comunicat de presă privind planul de măsuri pentru recuperarea prejudiciului generat de fosta conducere.

400 de membri pentru renașterea CAR Învățământ Slobozia Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, orele 11,00, aproximativ 400 de membri ai CAR Învățământ Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 17:50 (8976 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Slobozia accesează 5,93 milioane de lei pentru locuințe «nZEB plus»

Administrația locală din Slobozia a accesat în cadrul celei de-a doua etape de aprobare a investițiilor finantațe de Ministerul Dezvol­tării, Lucrărilor Publice și Administrației 5,93 mi­lioane de lei pentru «construirea de locuințe nZEB plus-pentru tineri/locuințe de serviciu pentru spe­cialiști din sănătate și învățământ».

A doua oară Administrația Soare a obțint aprobarea unei investiții în valoare de 5,93 milioane de lei pentru «construirea de locuințe „nZEB plus“». Acest tip de in­vestiții reprezintă o noutate absolută și permite, susțin autoritățile, «construirea unei clădiri... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2022, 16:25 (6432 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Sistemul de potabilizare a apei e vulnerabil

Investiții punctuale în rețeaua de apă și apă uzată a orașului Slobozia

Administrația locală face public un Raport privitor la «vulnerabi­litățile sistemului de apă potabilă din Slobozia». Raportul a fost prezentat consilierilor locali în vederea adoptării unor măsuri coerente de potabilizare a apei. Una dintre investițiile viitoare presupune finalizarea lucrărilor la stația de tratare a apei, lucrări blocate de rezilierea contractului cu SIA Dynamic Solution SRL. Conform Raportului, apa furnizată la acest moment «nu reprezintă un risc la adresa sănătății populației».

Apa noastră cea de toate mandatele
Administrația locală din Slobozia a cerut Urban... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2022, 09:55 (11195 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Deși în ultimii ani administrațiile locale din Ialomița au făcut eforturi în ceea ce privește gestionarea deșeurilor, proble­mele de mediu încă persistă. De la începutul anului și până în prezent, 12 localități din județ au fost sancționate de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița din cauza existenței gropilor de gunoi neconforme. Potrivit informațiilor oferite de instituție, toate sancțiunile au fost aplicate comunelor din zona de Vest a județului Ialomița. Valoarea amenzilor depășește 150 mii de lei.

Gunoaie aruncate la voia întâmplării Până în urmă cu aproximativ 4 ani, aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2022, 12:25 (10916 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiție în energie verde la Țăndărei

Investiție în energie verde la Țăndărei

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022, consi­li­erii locali au aprobat demararea unei investiții private în ceea ce privește producerea de energie verde. Astfel, a fost aprobată solicitarea unei societăți co­merciale de a construi un parc fotovoltaic pe un teren aflat în imediata apropiere a Drumului Național 21A. Potrivit deciziei autorităților locale din Țăndărei, investitorul are la dispoziție 2 ani pentru a realiza obiectivul.

Parc fotovoltaic la Țăndărei În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Țăndărei din luna octombrie 2022,... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 14:25 (8728 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

Prima etapă de finanțare din cadrul PNRR în Ialomița a debutat

Administrațiile locale au primit bani pentru piste de biciclete, «renovarea energetică» a clădirilor și «autobuze nepoluante»

bonus: Investiții în valoare de peste 60 milioane de lei în prima etapă de finanțare la Fetești/Două locuințe pentru specialiști la Scânteia

Administrațiile locale din Ialomița au pri­mit aprobarea pentru  proiectele depuse în cadrul primei etape a Programului Național de Redresare și Reziliență. Conform listelor făcute publice săptămâna trecută, printre proiectele de investiții care vor fi finanțate în perioada imediat următoare se numără cele pentru piste de biciclete, «renovarea energe­tică» a clădirilor și «autobuze nepoluante». Cea mai mare valoare a unui proiect aprobată în Ialomița, în cadrul primei etape a PNRR, este de 6,9 mi­lioane de lei pentru «achiziția de vehicule nepoluante în municipiul Fetești și comuna Stelnica, județul Ialomița».

Nuca PNRR a fost spartă... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2022, 10:05 (6872 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Întârzieri la plata burselor destinate elevilor ialomițeni

Peste 8400 de elevi din Ialomița așteaptă încă de la în­ceputul anului școlar să beneficieze de bursele pe care Ministerul Educației le-a creat special pentru ei. Deși primăriile ialomițene au făcut demersuri pentru adoptarea actelor administrative în baza cărora se acordă banii, Ministerul Finanțelor se confruntă cu probleme în ceea ce privește distribuirea către buge­tele locale a sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată (TVA). Sumele pe care elevii ar trebui să le primească lunar, prin sistemul de burse școlare al Ministerului Educației, se ridică la aproximativ 1,6 milioane de lei pentru toate categoriile de beneficiari.

Bursele școlare, în așteptare... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 14:20 (2561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

La Mihail Kogălniceanu

Suprafețe cu «neconformități», folosite pentru obținerea subvențiilor Uniunii Europene

În august 2022, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița a deschis o anchetă cu privire la o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Vizați de acest dosar penal sunt administratorii a 5 societăți agricole care, în perioada 2016-2021, ar fi primit ilegal subvențiile pentru agricultură acordate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, declarând suprafețe de teren mai mari decât cele pe care le dețineau în realitate. În total, ar fi vorba despre aproximativ 300 de hectare aflate pe raza loca­lității Mihail Kogălniceanu. Administrația locală a notificat instituțiile abilitate evidențiind «neconformități» în legătură cu respectivele suprafețe... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2022, 10:05 (18318 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Cu toate «suspiciunile privind capacitatea managerială»

Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița

Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat Raportul întoc­mit în urma verificărilor efectuate în cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii de la București au venit pentru a doua oară la Slobozia, în septembrie 2022, după un control anterior, realizat în februarie 2022. Dacă în timpul primei acțiuni nu au fost identificate deficiențe, cauza fiind clasată, de această dată funcționarii veniți de la București au constatat «suspiciuni privind capacitatea managerială» a directorului. Deși concluziile ultimului Raport sunt evidente, Laurențiu Ghiauru a fost numit începând de marți, 8 noiembrie 2022, la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița, după 10 ani... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 18:10 (18794 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

După doar 8 luni

ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene

ADI ECOO 2009, firmă de salubritate preluată de către Consiliul Județean Ialomița în 2009, gestionează serviciile de salubritate în 58 de localități ialomițene. Performanța a fost posibilă în doar 8 luni. Reușita, susține conducerea firmei, se datorează administrațiilor locale. «Edilii locali au înțeles că ADI ECOO 2009 SRL reprezintă o soluție legală pentru problema deșeurilor. Împreună am reușit să asigurăm cadrul legal necesar gestionării acestor servicii!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Numărătoarea continuă până în 2023 În urmă cu 8 luni, Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2022, 15:20 (15258 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Cercetat disciplinar la Călărași

Un judecător a fost mutat de ÎCCJ la Tribunalul Ialomița

Aflat în prag de pensionare, un judecător, angajat al Tribunalului Călărași și cer­cetat disciplinar pentru că a contestat anumite hotărâri adoptate de Colegiul de conducere al instanței, a fost mutat, tot disciplinar, la Tribunalul Ialomița. Inițial, Consiliul Superior al Magistraturii a decis ca magistratul să fie retrogradat profesional și să profeseze în cadrul unei judecătorii. Soluția a fost atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, instanță care a decis ca judecătorul să-și mențină gradul profesional și a dispus mutarea disciplinară a acestuia la Tribunalul Ialomița. Astfel, judecătorul Iulian Alexandru va profesa la cea mai mare instanță din județul nostru vreme de un an... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 14:05 (14923 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

2 ani de controale, niciun rezultat

Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului

Anul acesta s-au împlinit 2 ani de la primul control realizat de Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii au venit de la București la Slobozia în urma reclamațiilor făcute de funcționarii publici cu privire la atitudinea necorespunzătoare a directorului Laurențiu Ghiauru. În februarie 2022 și septembrie 2022, Corpul de Control al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor a întreprins alte două acțiuni de verificare, ce au avut la bază aceleași reclamații. Tero­rizați și umiliți de către director, angajații Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița s-au resemnat la gândul că Ministerul Mediului i-ar putea ajuta.... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2022, 09:55 (13555 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

În perioada ianuarie-septembrie 2022

Încasări de 837,91 milioane de lei la bugetul consolidat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița prezintă situația încasărilor și arieratelor înre­gistrate în perioada ianuarie-septembrie 2022. Astfel, la bugetul consolidat al județului au fost încasate 837,91 milioane de lei. Totodată, va­loarea debitelor nerecuperabile, înre­gistrate în aceeași perioadă de timp, depășește 558 milioane de lei.

Mai mulți bani la bugetul județului Datele prezentate de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că sumele încasate la bugetul consolidat, în pe­rioada ianuarie-septembrie 2022, se ridică la 837,91 mi­lioane... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2022, 16:20 (7798 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Orașul Fierbinți-Târg, punct feroviar pe harta «Trenului Metropolitan București»

Beneficiind de sprijinul Consi­liului Județean Ialomița, admi­nistrația locală din Fierbinți-Târg a reușit să convingă Ministerul Transpor­turilor de necesitatea includerii orașului în proiectul «Trenul Metropolitan București», inițiat de Primăria Munici­piului București. Următorul pas este in­cluderea orașului în Asociația de Dez­voltare Intercomunitară Transport Public București, entitate prin intermediul căreia se derulează acest proiect de investiții. Propunerea administrației locale de la Fierbinți-Târg este de a deveni cap de linie a rutei Gara de Nord-Mogoșoaia-Moara Vlăsiei-Grădiștea-Sitaru. Valoarea totală a «Trenului Metropolitan București» este de 962 milioane de euro, fondurile urmând... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2022, 10:05 (6724 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Campionii Programului «Anghel Saligny» în Ialomița

Ialomița și-a adjudecat 1,1 mi­liarde de lei din Programul «Anghel Saligny» pentru 80 de proiecte edilitare care vizează in­frastructura mare la nivelul județului Ialomița. Aparent, performanța e una modestă, în condițiile în care admi­nistrațiile au avut repartizate sume fixe în cadrul acestui Program. Există însă și excepții notabile, precum Săveni, Sălcioara sau Slobozia, localități care conduc detașat într-un top național realizat de Expert Forum, institut specializat în politici publice și reforma administrației.

Urmașul lui PNDL 1 și 2 promite investiții majore
Următorii... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 14:10 (6190 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

În România

Jumătate din terenurile cultivate cu orez sunt în Ialomița

Factorii climatici din ultimii ani au făcut mulți producători agricoli să renunțe la culturile de orez. Datele Ministerului Agriculturii arată că anul trecut, la nivel național, s-au cultivat puțin peste 5000 de hec­tare cu orez. Jumătate din această suprafață există în ju­dețul Ialomița și este amplasată în zona Giurgeni-Vlădeni. Principalul cultivator de orez al județului Ialomița este compania italiană Riso Scotti. Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de aproximativ 62 milioane de lei, po­trivit site-urilor econo­mice. În ceea ce privește producțiile medii de orez obținute în Ialomița, Institutul Național de Statistică susține faptul că, în 2021, acestea au fost de aproximativ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2022, 10:05 (9123 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

Consiliul Local a decis

Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

bonus: Vom avea străzi asfaltate și la Bora

Primăria Slobozia a inițiat un nou proiect de investiții la nivelul orașului. Joi, 27 octombrie 2022, Consiliul Local a aprobat o finanțare de 5,56 milioane de lei pentru modernizarea Parcului «E14». «Este un proiect care schimbă fundamental spațiul urban al orașului... Această zonă nu a fost mo­dernizată de mai bine de 45 de ani! Așa cum am promis, oferim cetățenilor standardele urbane pe care le me­rită și pentru care plătesc...» a declarat primarul Dragoș Soare referitor la acest proiect de investiții.

A venit rândul Parcului «E14» Administrația locală continuă procesul de modernizare... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2022, 12:40 (12842 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Rohia, la Slobozia

În perioada 3-9 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Soborul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 18:40
(8215 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Miercuri, 1 noiembrie 2017, polițiștii de Combatere a Criminalității Organizate și procurorii DIICOT din Ialomița au efectuat 23 de percheziții, în municipiul București și în 4 județe, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 17:05
(6217 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport INTERN și EXTERN
CV-urile pot fi trimise la adresa
de e-mail [email protected]
sau pot fi depuse la sediul societății
din Cosâmbești, Ialomița

Detalii se pot obține
la telefon 0749/082.231

31 Octombrie 2017, 18:15


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În luna ianuarie 2018, se va desfășura un nou concurs de admitere la școlile de poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Tematica și bibliografia au fost postate pe site-ul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 17:40
(4030 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În cadrul acțiunilor de control în domeniul securității și sănătății în muncă, în primele 9 luni ale anului 2017, ITM Ialomița a efectuat peste 800 de controale. Pentru cele mai bine de 1000 de neconformități ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 13:50
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 11:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 10:45
(2894 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea o mașină în stare de ebrietate

Un bărbat de 45 de ani din Amara s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic, conducând sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,75 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:48
(5146 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților preventive, desfășurate în rândurile elevilor. Prezenți în sălile de clasă, oamenii legii au prezentat câteva mesaje pentru a-i determina pe elevi ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(3241 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Au încălcat regulile de circulație

În timpul misiunilor de supraveghere a traficului rutier, polițiștii ialomițeni au fost cu ochii în patru după șoferii certați cu legile de circulație. Astfel, în urma abaterile constatate, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Cazuri de Leucoză enzootică bovină, descoperite în Ialomița

Inspectorii Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au descoperit 46 de cazuri pozitive de bovine bolnave de Leucoză enzootică bovină. De asemenea, au fost aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:46
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparație ale rețelelor de distribuție, Enel Dobrogea anunță întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, pentru intervalul 30 octombrie 2017 – 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Probleme tehnice la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Din cauza unor probleme tehnice la unul dintre servere, activitatea cu publicul a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor nu se realizează joi, 26 octombie 2017. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2017, 11:07
(7457 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii septembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6268 șomeri, din care 931 șomeri indemnizați, respectiv 5337 șomeri ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 20:15
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat miercuri, 25 octombrie 2017, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 18:30
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr.279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 17:10
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor va desfășura, în perioada 25.10-30.11.2017, o campanie de informare la nivel național privind Punctele Gastronomice Locale. Această ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 16:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la instalația de încălzire a unei locuințe din Urziceni

Focul a cuprins magazia în care se afla centrala termică la miezul nopții de duminică spre luni, în jurul orei 00,30. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul Urziceni cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 15:05
(8195 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Același loc, două accidente rutiere în mai puțin de 24 de ore

Evenimentele s-au produs în municipiul Slobozia, la intersecția bulevardului Chimiei cu varianta ocolitoare a orașului. Primul apel a fost primit la dispeceratul 112 sâmbătă, 21.10.2017, la orele 16,05 ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 14:30
(6378 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Lung-metrajul «Octav», la Slobozia

«Octav», lung-metrajul cu Marcel Iureș în rol principal, va avea proiecție specială la Slobozia sâmbătă, 4 noiembrie 2017, la Casa Municipală de Cultură Slobozia, la orele 18,00. Evenimentul își propune ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 13:15
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme care angajează zilieri

În perioada 9-13.10.2017 s-a desfășurat Campania Națională privind respectarea de către beneficiari a prevederilor Legii nr. 52/2011, privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 12:20
(4180 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 20 octombrie 2017, la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, acțiune  organizată  de  Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 11:05
(4841 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan, a provocat un accident rutier

Accident rutier în zona Expur din Slobozia. Mașina în care se aflau două persoane s-a izbit violent de gardul fabricii de ulei. În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2017, 16:30
(4129 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun uriaș, predat autorităților

Mai mulți pescari au sesizat autoritățile competente după ce au pescuit accidental în apele Dunării, la Fetești, un morun de 100 de kilograme. Peștele gigant a fost eliberat în apă în urma intervenției ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2017, 13:44
(3973 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7649 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...