Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

Acuzații fără precedent la nivelul Secretariatului General al Guvernului

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

În urmă cu o săptămână, presa centrală prelua o notă a unuia dintre directorii generali din cadrul Secretariatului General al Guvernului, Ștefan Jicol. Conform declarațiilor acestuia, Marian Neacșu și consilierul său Victor Moraru, devenit director al Direcției Generală Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare, din cadrul SGG, sunt acuzați că au încălcat deliberat legea pentru a gestiona fonduri euro­pene în valoare de 43,94 mili­oane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent pri­vind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în interesul unui grup periculos, a fonduri­lor bănești alocate de Comisia Europeană»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2022, 13:10 (13393 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Un bărbat de 45 de ani, din Andră­șești, a fost arestat preventiv, la sfârșitul săptămânii precedente, după ce l-a înjunghiat mortal pe prietenul său de pahar. Cei doi se aflau la o cârciumă de pe raza localității, moment în care s-au luat la ceartă. Oamenii spun că bărbatul arestat avea un comportament antisocial de fiecare dată când se îmbăta. «Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare în care s-au petrecut faptele!» transmit procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Datele din ancheta deschisă de procurorii Parchetului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 19:10 (5488 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

bonus: Portret de tânăr șomer la 17 ani

AJOFM Ialomița a organizat vineri, 14 octombrie 2022, o ediție a Bursei locurilor de muncă destinată tine­rilor absolvenți. În cifre, evenimentul a fost unul comun, asemeni majorității celor desfășurate în ultimii ani: 21 de agenți economici prezenți din 129 invitați, 119 locuri de muncă oferite, 184 de oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, 29 de potențial angajați selectați pentru un viitor interviu. Dincolo de cifrele seci însă, specialiștii din domeniu remarcă o situație paradoxală: tot mai mulți tineri vor să muncească în țară.

Nimeni nu mai are încredere Anunțată inițial... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 18:40 (7952 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

După 20 de ani

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

Ministerul Mediului, prin Regia Națională a Pădurilor-ROMSILVA, lansa, cu 20 de ani în urmă, Programul Național privind înființarea perdelelor forestiere. Scopul acestei inițiative le­gislative a fost acela de a proteja autostrăzile și drumurile na­ționale, în sezonul rece, de depunerile masive de zăpadă. În Ialomița ar fi trebuit plantate perdele forestiere pe o suprafață de aproximativ 50 hectare. În cele două decenii care au trecut de la adoptarea planului și până în prezent s-au plantat doar 24 hectare, în imediata apropiere a Bălții Ialomiței, spre Cernavodă. Restul proiectelor sunt încă în faza de licitație publică sau așteaptă undă verde din partea Guvernului României, în privința exproprierilor... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 17:20 (9374 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, a devenit proprietar al unui «palat țigănesc», construit în orașul Țăndărei. Casa, a cărei valoare ar depăși 1 milion de lei, a intrat în proprietatea Statului în baza unei sentințe judecătorești, emisă de Tribunalul Ialomița, la solicitarea Curții de Apel din Paris. Imobilul i-a aparținut unei femei de etnie romă, cercetată penal într-o cauză a autorităților judiciare franceze pentru exploatarea minorilor. Mamă a șase copii, aceasta i-ar fi obligat să practice cerșetoria, dar să și fure sume de bani pe care cetă­țenii francezi le scoteau de la bancomatele amplasate... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2022, 11:10 (9049 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Vineri, 7 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au decis finanțarea unei investiții de 4,1 mili­oane de lei pentru «eficientizarea energetică a Sălii de spectacole „Europa“». Rea­mintim că Sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost inaugurată în 2015, după o perioadă de așteptare de 20 de ani.

Obsesia eficientizării energetice Consiliul Județean Ialomița extinde lista clădirilor care ur­mează a fi eficientizate energetic. Vineri, 7 octombrie 2022, consilierii județeni au aprobat în cadrul unei ședințe desfășurate on-line o investiție... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 16:25 (3384 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Consiliul Local al Municipiu­lui Fetești a organizat, în urmă cu o săptămână, o ședință de îndată în cadrul căreia au fost aprobate mai multe proiecte ce au vizat obținerea fondurilor europene. Inițiati­vele, elaborate de primarul Laurențiu Șonchereche, însumează 2,1 mili­oane de euro. Toate cele 4 proiecte inițiate de primarul munici­piului au fost aprobate în unanimitate de către aleșii locali ai cetățenilor din Fetești.

Fonduri europene la Fetești Primul proiect inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche pe care consilierii locali l-au aprobat vizează renovarea energetică a sediului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 12:20 (4799 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14725 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16172 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5539 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15447 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12567 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

În numai 2 ani

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

Podurile din Ialomița redevin o prioritate investițională pentru adminis­trația județeană. Cel mai afectat dintre ele în acest moment este podul de la Țăndărei, unde nu s-au mai executat lucrări de consolidare din anul 1966. «Toate podurile din Ialomița reprezintă priorități investiționale. Dar cele de la Bucu și Țăndărei sunt primele vizate!» susține admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor. Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 septembrie 2022, majorarea indicatorilor economici pentru investițiile la podurile de la Bucu și Fierbinți.

Pavel caută bani pentru poduri din 2020... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 15:05 (12739 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Șapte dintr-o lovitură!

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Administrația Soare reia in­vestițiile în sistemul de apă și canalizare din Slobozia Nouă. Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința ordinară de joi, 29 septembrie 2022, un proiect de hotărâre privind «extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă». Investiția vizează 7 străzi și are o va­loare estimată de peste 856000 de lei.

Cărările bătute ale investițiilor Consiliul Local Slobozia a decis joi, 29 septembrie 2022, să reia procedurile afe­rente investițiilor în sistemul de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Proiectul... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 10:55 (8038 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Bianca Măciucă are 17 ani și este una dintre puținele tinere din Ialomița care practică echitația în cadrul concursurilor sportive de gen. Am cunoscut-o în banca ei de elevă de clasa a XII-a, pregătindu-se pentru Bacalaureatul de anul acesta. Dar marea ei pasiune rămâne echitația și speră că într-o bună zi va deveni una dintre campioanele României la acest sport.

Curaj de a zbura peste obstacole Bianca e timidă și prinde greu glas. O lăsăm pe colega ei de bancă, Crinuța, să îi spună povestea. A văzut-o călărind, a văzut-o câștigând concursuri, zburând peste obstacole alături de Corado... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 14:40 (14561 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Demisia ministrului Câmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Demisia ministrului Cîmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu reacționează public la recenta demisie a mi­nistrului Educației, Sorin Cîmpeanu. În opinia sa, această demisie repre­zintă un gest de normalitate, indiferent de natura acuzațiilor aduse: «Este evident că pe agenda publică a românilor acest scandal este unul marginal. (...) Dar acest gest este unul de normalitate care demonstrează că societatea românească se poate schimba!».

Politica bunului simț Reacțiile politice din ultimele zile privitoare la demisia ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu determină mediul politic local să reacționeze public. Deputatul... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 12:55 (2401 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Adăpostul de Noapte destinat oamenilor străzii, administrat de Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, a intrat în reabilitare. Imobilul va fi reamenajat și recompartimentat astfel încât spațiul oferit beneficiarilor să fie generos. Investiția se ridică la 300 mii de lei.

Sprijin pentru oamenii străzii Adăpostul de Noapte al Direcției de Asistență Socială, din cadrul Primăriei Slobozia, a fost dat în folosință în urmă cu 10 ani. Clădirea se află în Cartierul Bora și este pentru prima dată când be­neficiază de un amplu program de reabilitare. «Scopul investiției este acela... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2022, 13:20 (10986 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Estimările Direcției Agricole Ialomița

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Seceta pedologică extremă a dat peste cap activitatea fermierilor ialomițeni. Lipsa apei în sol a făcut ca plantele să nu se dezvolte suficient, agricultorii înregistrând producții medii mult mai mici decât în anul 2021. La cultura de grâu, de exemplu, anul acesta, s-a obținut o producție medie care nu a depășit 5000 kg/ha.

Lipsa apei în sol, o mare problemă Conform prognozelor agrometeorologice, în perioada octombrie 2021-martie 2022, în zona Câmpiei Bărăganului, cantitatea de precipitații nu a depășit 240 l/mp. Conținutul de apă pe profilul de sol 0-100 cm a prezentat valori scăzute... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 17:10 (7904 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Medicii ialomițeni se confruntă cu valuri de pacienți afectați de virozele respiratorii, chiar dacă sezonul rece nu și-a intrat oficial în drepturi. La Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, din 10 pacienți consultați într-o zi, 6 prezintă simptome specifice virozelor respiratorii. Cadrele medicale susțin că evitarea aglomerației și spălatul pe mâini reprezintă cele mai sigure metode pentru a evita îmbolnăvirea.

Pacienții primesc tratamente la UPU Slobozia Deși sezonul virozelor respiratorii debuta către sfârșitul lunii octombrie, anul acesta primii pacienți... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 13:50 (13141 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Oficialii Direcției Agricole ignoră

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Aflat în administrarea Direcției pentru Agri­cultură Județeană Ialomița, spațiul în care a funcționat studioul local al televiziunii Antena 1 Slobozia se dărâmă sub ochii nepă­sători ai conducerii instituției. Lo­cația ar putea avea o utilitate însă niciunul dintre șefii pe care DAJ Ialomița i-a avut în ultimii ani nu s-au arătat interesați să facă rost de bani pentru reabilitare. Este nevoie doar de notă conceptuală transmisă Ministerului Agriculturii prin care să se solicite fondurile necesare acestor lucrări. Actualul director executiv al instituției, Gabriela Ciobanu, a refuzat să ofere un punct de vedere oficial, invocând faptul că Ministerul Agriculturii îi interzice comunicarea publică... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2022, 15:10 (10157 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Vernisajul expoziției «Memoria genocidului romilor din România»

Vineri, 31 ianuarie 2020, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va deschide o epoziție documentară și de fotografie cu tema «Memoria genocidului romilor din România» ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:20
(2969 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, polițiștii din Fetești au organizat o acțiune de prevenire privind traficul și consumul de droguri în școli. De asemenea, oamenii legii au discutat cu elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:15
(2036 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La volan cu permisul suspendat

Un tânăr, de 28 de ani, din Căzănești, a fost depistat în trafic, la data de 29 ianuarie 2020, la volanul unui autovehicul deși avea suspendat dreptul de a conduce. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:10
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Doi bărbați, de 35 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost descoperiți deținând material lemnos fără a avea documente legale de proveniență. Mai mult, bărbatul de 35 de ani a fost amendat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:05
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La data de 28 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Slobozia au depistat în trafic un tânăr, de 19 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Albești, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 16:15
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Dridu pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din localitatea Dridu-Ialomița, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice, joi ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 15:25
(4534 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Luni, 27 ianuarie 2020, în jurul orelor 11,45, a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Fetești. 10 subofițeri, două autospeciale de stingere cu apă și spumă dar și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:40
(4110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,35, un autoturism a derapat de pe partea carosabilă și s-a izbit de un copac, pe raza localității Andrășești. La fața locului au sosit salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:35
(2776 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Un mort și o persoană rănită în urma unui accident rutier

În noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie a.c., în jurul orei 2,30, cinci persoane aflate într-un autoturism au fost implicate într-un accident pe raza localității Vlădeni. La fața locului au sosit ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:25
(4737 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


Valea Ciorii: Un incendiu a lăsat o casă fără acoperiș

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 11,00, la sediul Dispeceratului Inspectoratului a fost semnalat un incendiu la o locuință din localitatea Valea Ciorii. O ambulanță SMURD și două autospeciale cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:20
(3252 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Pieton accidentat mortal

Marți, 28 ianuarie 2020, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Slobozia s-au deplasat pe DJ102H, în localitatea Cocora, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani a accidentat mortal un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:15
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu de vegetație

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,50, a fost semnalată izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată în zona localității Movilița. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:10
(1992 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie pe conducta de alimentare cu apă la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Principală cu Busuiocului din localitatea Dridu-Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:05
(4492 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 16:20
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:20
(3214 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:15
(2359 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:10
(2490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 22:05
(4045 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:25
(2902 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:20
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:15
(2966 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2932 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3007 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...