Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

Acuzații fără precedent la nivelul Secretariatului General al Guvernului

Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR

În urmă cu o săptămână, presa centrală prelua o notă a unuia dintre directorii generali din cadrul Secretariatului General al Guvernului, Ștefan Jicol. Conform declarațiilor acestuia, Marian Neacșu și consilierul său Victor Moraru, devenit director al Direcției Generală Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare, din cadrul SGG, sunt acuzați că au încălcat deliberat legea pentru a gestiona fonduri euro­pene în valoare de 43,94 mili­oane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent pri­vind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în interesul unui grup periculos, a fonduri­lor bănești alocate de Comisia Europeană»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2022, 13:10 (13395 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Andrășești: Și-a omorât prietenul de pahar

Un bărbat de 45 de ani, din Andră­șești, a fost arestat preventiv, la sfârșitul săptămânii precedente, după ce l-a înjunghiat mortal pe prietenul său de pahar. Cei doi se aflau la o cârciumă de pe raza localității, moment în care s-au luat la ceartă. Oamenii spun că bărbatul arestat avea un comportament antisocial de fiecare dată când se îmbăta. «Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga împrejurare în care s-au petrecut faptele!» transmit procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Arestat preventiv pentru 30 de zile Datele din ancheta deschisă de procurorii Parchetului... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 19:10 (5488 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

Ialomița: Angajatorii caută forță de muncă «disponibilă», tinerii caută salarii «ca afară»

bonus: Portret de tânăr șomer la 17 ani

AJOFM Ialomița a organizat vineri, 14 octombrie 2022, o ediție a Bursei locurilor de muncă destinată tine­rilor absolvenți. În cifre, evenimentul a fost unul comun, asemeni majorității celor desfășurate în ultimii ani: 21 de agenți economici prezenți din 129 invitați, 119 locuri de muncă oferite, 184 de oameni aflați în căutarea unui loc de muncă, 29 de potențial angajați selectați pentru un viitor interviu. Dincolo de cifrele seci însă, specialiștii din domeniu remarcă o situație paradoxală: tot mai mulți tineri vor să muncească în țară.

Nimeni nu mai are încredere Anunțată inițial... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 18:40 (7957 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

După 20 de ani

Ialomița are doar jumătate din perdelele forestiere promise de Ministerul Mediului

Ministerul Mediului, prin Regia Națională a Pădurilor-ROMSILVA, lansa, cu 20 de ani în urmă, Programul Național privind înființarea perdelelor forestiere. Scopul acestei inițiative le­gislative a fost acela de a proteja autostrăzile și drumurile na­ționale, în sezonul rece, de depunerile masive de zăpadă. În Ialomița ar fi trebuit plantate perdele forestiere pe o suprafață de aproximativ 50 hectare. În cele două decenii care au trecut de la adoptarea planului și până în prezent s-au plantat doar 24 hectare, în imediata apropiere a Bălții Ialomiței, spre Cernavodă. Restul proiectelor sunt încă în faza de licitație publică sau așteaptă undă verde din partea Guvernului României, în privința exproprierilor... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2022, 17:20 (9376 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, proprietar de «palat» la Țăndărei

Statul român, prin Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate și Agenția Națională de Administrare Fiscală, a devenit proprietar al unui «palat țigănesc», construit în orașul Țăndărei. Casa, a cărei valoare ar depăși 1 milion de lei, a intrat în proprietatea Statului în baza unei sentințe judecătorești, emisă de Tribunalul Ialomița, la solicitarea Curții de Apel din Paris. Imobilul i-a aparținut unei femei de etnie romă, cercetată penal într-o cauză a autorităților judiciare franceze pentru exploatarea minorilor. Mamă a șase copii, aceasta i-ar fi obligat să practice cerșetoria, dar să și fure sume de bani pe care cetă­țenii francezi le scoteau de la bancomatele amplasate... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2022, 11:10 (9050 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Reabilitare energetică de 4,1 milioane de lei pentru Sala «Europa»

Vineri, 7 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au decis finanțarea unei investiții de 4,1 mili­oane de lei pentru «eficientizarea energetică a Sălii de spectacole „Europa“». Rea­mintim că Sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a fost inaugurată în 2015, după o perioadă de așteptare de 20 de ani.

Obsesia eficientizării energetice Consiliul Județean Ialomița extinde lista clădirilor care ur­mează a fi eficientizate energetic. Vineri, 7 octombrie 2022, consilierii județeni au aprobat în cadrul unei ședințe desfășurate on-line o investiție... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 16:25 (3384 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Fetești: 2,1 milioane de euro pentru investiții

Consiliul Local al Municipiu­lui Fetești a organizat, în urmă cu o săptămână, o ședință de îndată în cadrul căreia au fost aprobate mai multe proiecte ce au vizat obținerea fondurilor europene. Inițiati­vele, elaborate de primarul Laurențiu Șonchereche, însumează 2,1 mili­oane de euro. Toate cele 4 proiecte inițiate de primarul munici­piului au fost aprobate în unanimitate de către aleșii locali ai cetățenilor din Fetești.

Fonduri europene la Fetești Primul proiect inițiat de primarul Laurențiu Șonchereche pe care consilierii locali l-au aprobat vizează renovarea energetică a sediului... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2022, 12:20 (4799 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

În anul 2021

Gradul de încasare a taxelor și impozitelor în Ialomița a fost de 53,79%

Un raport privind gradul de încasare a impozitelor și taxelor locale la nivelul județului Ialomița pentru anul 2021 reflectă o scădere dramatică a veniturilor admi­nistrațiilor locale. Ialomița se plasează în zona de jos a clasamentului național de mai bine 10 de ani. Primarii localităților ialomițene susțin că cifrele nu reflectă realitatea. «Sistemul de calcul este diferit. În cazul localității Sfântu Gheorghe, nivelul de încasare a taxelor și impozitelor este de 82%!» susține Mădălin Teculescu, primarul comunei Sfântu Gheorghe.

În coada clasamentului național Un raport al Agenției... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2022, 10:55 (14737 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 14:55 (16174 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

În Ialomița

Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Rețelele de canalizare construite de administrațiile locale din Ialomița nu respectă Directiva Consiliului Europei privind gestionarea apelor uzate. Concluzia se regăsește într-un Raport al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița care a analizat starea rețelelor de canalizare, construite în fiecare localitate din Ialomița. Cele mai multe probleme există în mediul rural, acolo unde o parte din șantierele deschise au intrat în conservare. Așa se face că, în lipsa unor rețele eficiente de canalizare, localnicii continuă să folosească fosele septice sau toaletele din curte. Problemele privind amenajarea rețelelor de canalizare ar fi fost rezolvate dacă proiectele inițiate de primarii ialomițeni... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2022, 11:10 (5540 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea parc fotovoltaic

Consilierii locali au votat

Slobozia va avea parc fotovoltaic

În cadrul unei ședințe extraodinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată vineri, 7 octombrie 2022, consilierii locali ai orașului au votat pentru realizarea unui parc fotovoltaic. Proiectul supus dezbaterii consilierilor locali a fost inițiat de către primarul Dragoș Soare și are drept scop identificarea unor surse alternative de energie, mai puțin poluante. Parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren neproductiv, află în proprietatea administrației locale. Primul parc fotovoltaic construit de o instituție publică în Ialomița este cel al Consiliului Județean Ialomița. Amplasat lângă situl arheologic «Orașul de Floci» din Giurgeni, parcul a fost concesionat după 10 ani de la finalizarea... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2022, 13:05 (15448 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Decizii ale Judecătoriei Slobozia

Executările silite ale Asociațiilor de Proprietari cu restanțe către Urban SA, respinse de instanță

Judecătoria Slobozia a res­pins jumătate dintre procesele deschise de executorul ju­decătoresc desemnat de operatorul de apă Urban SA să recupe­reze debitele înregistrate de Asocia­țiile de Proprietari care au în administrare blocurile Sloboziei. Soluțiile nu sunt însă definitive și pot fi atacate la o instanță superioară. Oficialii societății care distribuie apa în muni­cipiul Slobozia susțin faptul că judecătorii au cerut în cazul acestor acțiuni detalii suplimentare cu privire la existența entităților chemate în instanță. O parte dintre Asociațiile de Locatari fie sunt fără conducere, fie și-au pierdut personalitatea juridică. În acest caz, responsabilitatea aparține administrației locale care... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2022, 16:20 (12570 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

În numai 2 ani

Costurile pentru reabilitarea podurilor ialomițene s-au dublat

Podurile din Ialomița redevin o prioritate investițională pentru adminis­trația județeană. Cel mai afectat dintre ele în acest moment este podul de la Țăndărei, unde nu s-au mai executat lucrări de consolidare din anul 1966. «Toate podurile din Ialomița reprezintă priorități investiționale. Dar cele de la Bucu și Țăndărei sunt primele vizate!» susține admi­nistratorul public al județului, Alexandru Potor. Consiliul Județean Ialomița a aprobat miercuri, 28 septembrie 2022, majorarea indicatorilor economici pentru investițiile la podurile de la Bucu și Fierbinți.

Pavel caută bani pentru poduri din 2020... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 15:05 (12742 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Șapte dintr-o lovitură!

Canalizare și apă la Slobozia Nouă

Administrația Soare reia in­vestițiile în sistemul de apă și canalizare din Slobozia Nouă. Consiliul Local Slobozia a aprobat în ședința ordinară de joi, 29 septembrie 2022, un proiect de hotărâre privind «extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă». Investiția vizează 7 străzi și are o va­loare estimată de peste 856000 de lei.

Cărările bătute ale investițiilor Consiliul Local Slobozia a decis joi, 29 septembrie 2022, să reia procedurile afe­rente investițiilor în sistemul de alimentare cu apă și canalizare în Cartierul Slobozia Nouă. Proiectul... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2022, 10:55 (8040 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Bianca Măciucă are 17 ani și este una dintre puținele tinere din Ialomița care practică echitația în cadrul concursurilor sportive de gen. Am cunoscut-o în banca ei de elevă de clasa a XII-a, pregătindu-se pentru Bacalaureatul de anul acesta. Dar marea ei pasiune rămâne echitația și speră că într-o bună zi va deveni una dintre campioanele României la acest sport.

Curaj de a zbura peste obstacole Bianca e timidă și prinde greu glas. O lăsăm pe colega ei de bancă, Crinuța, să îi spună povestea. A văzut-o călărind, a văzut-o câștigând concursuri, zburând peste obstacole alături de Corado... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 14:40 (14565 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Demisia ministrului Câmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Demisia ministrului Cîmpeanu reprezintă un gest de normalitate!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu reacționează public la recenta demisie a mi­nistrului Educației, Sorin Cîmpeanu. În opinia sa, această demisie repre­zintă un gest de normalitate, indiferent de natura acuzațiilor aduse: «Este evident că pe agenda publică a românilor acest scandal este unul marginal. (...) Dar acest gest este unul de normalitate care demonstrează că societatea românească se poate schimba!».

Politica bunului simț Reacțiile politice din ultimele zile privitoare la demisia ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu determină mediul politic local să reacționeze public. Deputatul... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2022, 12:55 (2401 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Adăpostul de Noapte destinat oamenilor străzii, administrat de Direcția de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, a intrat în reabilitare. Imobilul va fi reamenajat și recompartimentat astfel încât spațiul oferit beneficiarilor să fie generos. Investiția se ridică la 300 mii de lei.

Sprijin pentru oamenii străzii Adăpostul de Noapte al Direcției de Asistență Socială, din cadrul Primăriei Slobozia, a fost dat în folosință în urmă cu 10 ani. Clădirea se află în Cartierul Bora și este pentru prima dată când be­neficiază de un amplu program de reabilitare. «Scopul investiției este acela... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2022, 13:20 (10987 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Estimările Direcției Agricole Ialomița

Producții medii scăzute pentru culturile de rapiță, orz și grâu

Seceta pedologică extremă a dat peste cap activitatea fermierilor ialomițeni. Lipsa apei în sol a făcut ca plantele să nu se dezvolte suficient, agricultorii înregistrând producții medii mult mai mici decât în anul 2021. La cultura de grâu, de exemplu, anul acesta, s-a obținut o producție medie care nu a depășit 5000 kg/ha.

Lipsa apei în sol, o mare problemă Conform prognozelor agrometeorologice, în perioada octombrie 2021-martie 2022, în zona Câmpiei Bărăganului, cantitatea de precipitații nu a depășit 240 l/mp. Conținutul de apă pe profilul de sol 0-100 cm a prezentat valori scăzute... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 17:10 (7905 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Sezonul virozelor respiratorii a început oficial în Ialomița

Medicii ialomițeni se confruntă cu valuri de pacienți afectați de virozele respiratorii, chiar dacă sezonul rece nu și-a intrat oficial în drepturi. La Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia, din 10 pacienți consultați într-o zi, 6 prezintă simptome specifice virozelor respiratorii. Cadrele medicale susțin că evitarea aglomerației și spălatul pe mâini reprezintă cele mai sigure metode pentru a evita îmbolnăvirea.

Pacienții primesc tratamente la UPU Slobozia Deși sezonul virozelor respiratorii debuta către sfârșitul lunii octombrie, anul acesta primii pacienți... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2022, 13:50 (13142 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Oficialii Direcției Agricole ignoră

Sediul fostei televiziuni Antena 1 Slobozia se dărâmă

Aflat în administrarea Direcției pentru Agri­cultură Județeană Ialomița, spațiul în care a funcționat studioul local al televiziunii Antena 1 Slobozia se dărâmă sub ochii nepă­sători ai conducerii instituției. Lo­cația ar putea avea o utilitate însă niciunul dintre șefii pe care DAJ Ialomița i-a avut în ultimii ani nu s-au arătat interesați să facă rost de bani pentru reabilitare. Este nevoie doar de notă conceptuală transmisă Ministerului Agriculturii prin care să se solicite fondurile necesare acestor lucrări. Actualul director executiv al instituției, Gabriela Ciobanu, a refuzat să ofere un punct de vedere oficial, invocând faptul că Ministerul Agriculturii îi interzice comunicarea publică... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2022, 15:10 (10160 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
245 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3900 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4760 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7006 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6302 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9792 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7296 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5747 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4616 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...