Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

S-au scumpit «Pâinea și Vinul»!

S-au scumpit «Pâinea și Vinul»!

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia a organizat, în perioada 20-22 septembrie 2024, cea de a VI-a ediție «a manifestării complexe „Pâinea și Vinul“», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat lucrările celui de al XVI-lea «Congres Internațional al Muzeelor de Agricultură». Noi i-am băut mustul vineri și am vizitat standurile sâmbăta. Iar duminica, ca să mai lepădăm din păcate, am făcut pauză și ne-am dus la bise­rică.

 

E bine, e foarte bine! Manifestările de la Muzeu au un nume... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2024, 16:20 (2695 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

«Zumba» sau «Ora de fericire» cu Laura

În acte o cheamă Aura. Aura Voinicu! Dar toată lumea o strigă Laura. Este instructor de «Zumba», un sport ce îmbină miș­cările de gimnastică cu dansul. Și la ediția de anul acesta a «FreeLand» a fost invitată să demonstreze că «Zumba» este mai mult decât o oră de curs. Nu este prima dată când cursanții ei ajung pe scenă. Dar acum Laura a atras atenția comunității. «Pentru că o oră de „Zumba“ este „o oră de fericire“... Asta simt toți copiii și toate doamnele mele!» ne spune Laura, cu un zâmbet larg până la urechi.

 

Lungul drum către fericire... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2024, 14:55 (3317 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Consiliul Local Slobozia față-n față cu tehnologia

Somnul națiunii naște mode

Consiliul Local Slobozia față-n față cu tehnologia

La sfârșit de mandat, Consiliul Local Slobozia, forul legislativ al orașului, a devenit un ecran de calculator. Ședințele de Consiliu Local se desfășoară on-line, prezența se face prin telefon, Aleșii locali au devenit niște simboluri pe ecran... Iar votul s-a transformat din formalitate în simulacru! Joi, 29 august 2024, sala de ședințe a Consiliului Local Slobozia a devenit scena acestui spectacol în care bufonii aleși ai acestui mandat au dat măsura grijii față de comunitatea care i-a propulsat în funcții. Și, da, e adevărat că noi avem Aleșii pe care i-am votat și îi merităm! Dar la fel de adevărat e că Slobozia merită de la acești Aleși măcar o făr... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2024, 12:05 (4893 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

«Suntem alături de Laura!»

«Suntem alături de Laura!»

Până la începutul acestei luni, Laura Ștefan a fost unul dintre oamenii străzii. Unul dintre zecile de chipuri fără trecut și fără viitor, pe lângă care ne-am obișnuit să trecem fără să mai tresărim, fără să ne punem întrebări, fără să vedem... Grație grupului «Suntem alături de Laura!», Laura Ștefan va putea trăi omenește. Însă mai importantă decât ea, oricât ar părea de crudă afirmația, e băiatul ei, Mihai, elev în clasa a VII-a la Liceul de Arte din Slobozia, care a primit șansa de a merge la școală. Iar noi toți, după puterile fiecăruia, putem transforma această șansă într-o realitate concretă.

 

Laura am putea fi noi... [citește_tot_articolul]

31 August 2024, 09:40 (5701 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Oamenii care sfințesc biserici

Oamenii care sfințesc biserici

Se spune că Dumnezeu lucrează prin oameni. Și că oamenii sfințesc locurile. La Murgeanca, într-una dintre cele mai mici parohii misionare din Episcopia Sloboziei și Călărașilor, oamenii au făcut mai mult de-atât. Ei și-au sfințit biserica! Și i-am văzut și noi, săptămâna trecută, când biserica din Murgeanca a împlinit 175 de ani de la târnosirea cu hramul «Adormirii Maicii Domnului». Să vă dăm seamă ca să știți unde îi găsiți, dacă vă e va fi vreodată voia sau nevoia...

 

Biserica celor 90 de case Murgeanca e sat arondat comunei... [citește_tot_articolul]

24 August 2024, 14:35 (3447 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ferma de măgărițe a lui Gigel Isu

Ferma de măgărițe a lui Gigel Isu

Ferma se vede din șosea. Măgărițele sunt 18. Ilie Gheorghiță le are de 2 ani. Nu ne-a luat pentru lapte, le-a luat că i-e drag să le crească... Laptele e 100 de lei litrul și se vinde ca «pâinea caldă». Mai ales toamna, când încep virozele. Arată ca tot laptele, doar mirosul e ceva mai tare. «Beau o cană seara și una dimineața, pe nemâncate. Pentru mine are gust de ananas!» ne spune Gigel Isu. E singurul crescător de animale din Ialomița care visează la o fermă de măgărițe. Până acum și după știința noastră...

 

La Pitișteanu, pe islaz... [citește_tot_articolul]

19 August 2024, 13:05 (5619 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Muzeul Județean Ialomița, partener la expoziția europeană «Dacia! Regatul aurului și argintului»

Argintul dacic din Ialomița, prezent la expoziția europeană din Olanda

Începând cu luna iulie 2024, 84 monede de argint aflate în colecția Muzeului Județean Ialomița sunt expuse în cadrul expoziției europene «Dacia! Regatul aurului și argintului» din Țările de Jos (Olanda). Conform organizatorilor, aproape 700 de bunuri din metale prețioase, făcând parte din peste 50 de tezaure, aflate în colecțiile a 18 muzee din România, vor face parte din cadrul expoziției până în ianuarie 2025. «Muzeul Județean Ialomița este un muzeu viu. Iar această expoziție la care participăm este încă o dovadă în acest sens!» confirmă directorul Muzeului Județean, Florin Vlad. Cele 84 de piese care... [citește_tot_articolul]

3 August 2024, 10:10 (5901 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

Tabăra de vară a sfinților doctori fără de arginți de la Săveni

În perioada 28-31 iulie a.c., la Săveni, în Ialomița, s-a desfășurat tabăra de vară organizată de către Parohia Săveni în colaborare cuPrimăria din localitate. Anul acesta evenimentul a beneficiat de sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița. La activitățile desfășurate în cele 3 zile de tabără au participat peste 270 de copii din localitățile limitrofe comunei Săveni, dar și din Brăila, București și Călărași. «Este a patra ediție a acestui eveniment anual, cu un număr record de participanți. Și, grație celor 45 de voluntari implicați, am reușit să oferim copiilor momente de neuitat!» susține preotul Florin Jugănaru, unul dintre cei doi preoți... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2024, 10:25 (4484 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

De la «FreeLand» la «Trofeul Tinereții»

Un festival pleacă, altul vine

De la «FreeLand» la «Trofeul Tinereții»

Sfârșitul lunii iulie și începutul lunii august sunt marcate anul acesta de prezența celor două festivaluri care încearcă să po­ziționeze Ialomița pe harta mu­zicală a României. Aflat la a treia ediție, «FreeLand», des­fășurat în perioada 12-14 iulie 2024, a reunit în Pădurea Peri de la marginea Sloboziei peste 50000 de spectatori, în majoritatea lor tineri. Pentru aceștia, administrația locală din Slobozia a cheltuit peste 1 milion de lei. Peste trei săptămâni, în perioada 3-4 august 2024, Consiliul Județean Ia­lomița va cheltui 800000 de lei pentru cea de a 56-a ediție a Festivalului «Trofeul Tine­... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2024, 11:55 (5905 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vocea de cinci octave

Vocea de cinci octave

E noua revelație a scenelor locale. E solistă într-o trupă rock. Și se pregătește să devină soprană... Dar îi place «Alternosfera». Și știe că într-o bună zi își va cânta propriile piese, pe scenele festiva­lurilor muzicale din România. Deocamdată însă, de-abia are 16 ani. Și e timidă, și cu­minte, ca o școlăriță... «Dar când sunt pe scenă mă transform. Nici eu nu mă mai recunosc! Pentru că muzica are darul ăsta de a mă transforma. Este cealaltă jumătate a personalității mele...» ne spune Sofia Boitan, înainte de a ajunge pe scena «FreeLand» și pe cea a Festivalului de la Amara.

 

... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2024, 08:55 (5493 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«FreeLand FESTIVAL»-capitolul 3 (12-14 iulie 2024)

«FreeLand FESTIVAL»-capitolul 3 (12-14 iulie 2024)

Primăria municipiului Slobozia alături de Consiliul Local prin Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia continuă povestea «FreeLand Festival», cel mai mare eveniment muzical din inima Bărăganului.

 

După un an de așteptare, povestea merge mai departe!

«FreeLand» este mai mult decât un festival, este o stare de spirit, o poveste a libertății, despre bucuria conexiunii cu muzica, despre trăirea unor experiențe unice... este destinația verii. Pentru ediția din 2024 a Festivalului, organizatorii... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2024, 11:55 (7666 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În vizită pe plaja publică de 10,1 milioane lei de la Amara

În vizită pe plaja publică de 10,1 milioane lei de la Amara

Oficial, reabilitarea și modernizarea celor două plaje publice a început acum 5 ani. Tot oficial, termenul-limită pentru finalizarea lucrărilor ar fi 31 decembrie 2024. Între aceste două repere suntem noi, turiștii, pentru care autoritățile locale au cheltuit 25 milioane de lei. Ce primim de banii ăștia în vara anului 2024 încă rămâne de văzut...

 

Amara, mon amour! La Amara, sezonul estival a început de la jumătatea lui mai. Pe plajele private și la «Zorilor», fostă UGSR... La «Perla», plaja care a costat 15 milioane... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2024, 09:20 (16088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La vot, la 103 ani!

La vot, la 103 ani!

O cheamă Victoria Ioniță și e din Cosâmbești. A împlinit 103 ani pe 4 mai 2024. Și pe 9 iunie 2024 a cerut «urna mobilă». Așa a fost și la 99 de ani... Vecinii spun că o văd uneori măturând praful curții. Iar în primăvara asta a dat cu sapa prin grădină. Am întrebat-o de ce votează. «Pentru că trebuie!» ne-a răspuns. Și, într-o fulgerare de gând, am înțeles că fiecare dintre noi trebuie să își ducă crucea până la capăt.

 

Votul nu are limită de vârstă Șade în ușa casei așteptând... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 10:10 (2050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Anul podului de la Buești

Anul podului de la Buești

La Buești au început lucrările la pod. Nu sunt lucrări electorale, că primarul candidează de unul singur, neavând contracandidat... Teoretic, anul viitor, în mai, vom trece cu mașina peste pod și vom scurta drumul cu până 20 de kilometri, în funcție de destinație. Locuitorii din Buești așteaptă minunea de pe vremea comuniștilor, când un primar «cu pile mai mari» și-a convins șefii să se facă pod la Albești. «Nimeni nu mai știe cum a fost și nici nu mai contează. Important e să fie gata la timp! Poate și înainte, dacă ne luăm după constructor!» ne spune primarul Nicolae Mihăilă.

 

La podul lăudat... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2024, 11:55 (8048 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Nevăzătorul care scrie cărți

Nevăzătorul care scrie cărți

Alex este un slobozean de 26 de ani. Și e nevăzător. L-am cunoscut în urmă cu 10 ani, pe o bancă din curtea școlii «Sfântul Andrei» din Slobozia. Drumurile ni s-au întretăiat câțiva ani mai târziu, când l-am redescoperit student la Facultatea de Istorie. Acum are 26 de ani. Și un as în mânecă: «Am scris un roman. Va fi bestseller. Sunt la un pas de a reuși...».

 

Un roman cum nu s-a mai scris «În 2028, „Wolf Team“, o organizație militară britanică, l-a contracarat cu succes pe liderul neo-nazist Doctor Death Man. Această victorie e dusă, 2 ani mai târziu, la stabilirea unui guvern mondial, ca răspuns la haosul și anarhia care au urmat. Până în 2035, o dată cu dispariția lui Sam Alexander cu 7 ani în urmă, „Wolf Team“ se confruntă cu o nouă amenințare sinistră din partea unei facțiuni hotărâte să trezească un rău străvechi, în mijlocul unei lumi care încă se zguduie din cauza ticăloșiei...»... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2024, 10:05 (6960 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pepiniera de studenți de la Liceul de Arte

Pepiniera de studenți de la Liceul de Arte

Elevii Liceului de Arte din Slobozia s-au clasat pe locul 10 la Olimpiada Națională de Informatică Aplicată-«AcadNet», desfășurată în perioada 11-15 mai 2024, la București. Performanța reprezintă certificatul de renaștere al Lotului Olimpic de Informatică din Ialomița. Și este cu atât mai spectaculoasă în condițiile în care cei nouă elevi din Ialomița care au participat aparțin Liceului de Arte Slobozia. «Sunt copii care au ales să aibă încredere în ei. Acesta este secretul performanței noastre. Eu le-am predat Informatică, iar ei mi-au dat o lecție de viață! Sunt onorat că le sunt profesor...» afirmă Dragoș Rădulescu, unul dintre... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2024, 10:40 (10935 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Artizanul de bolizi auto de la Grivița

Artizanul de bolizi auto de la Grivița

Trabantul care zâm­bește are peste un milion de vizualizări pe Tik-Tok. Buceagul a fost adus pe platformă și este cea mai pozată mașină din co­lecție. În curte, lângă garaj, tronează un Ferrari alb, concept propriu. Și pentru toate, Vaska este singurul vinovat. Se apropie de 50 de ani, dar nu-i arată. «Nu știu ce să vă spun... Ori e viciu, ori e hobby, ori e o pasiune. Ori toate trei la un loc! Și îmi place atât de mult ceea ce fac, că nu simt cum trece timpul. Poate de-aia vă par mai tânăr...» ne spune râ­zând înainte de a istorisi po­vestea unei pasiuni care a trecut demult de granițele... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2024, 10:20 (14950 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Toate vechi și nouă toate

Toate vechi și nouă toate

Mircea Fechet se laudă că reciclăm 5 milioane de peturi zilnic. La Slobozia, lauda ministrului Mediului nu are rezonanță. Orașul are un cartier care trăiește de generații din colectarea deșeurilor. De orice fel, numai să plătească cineva bani pe ele. Există voci care susțin că de aceea e orașul curat. Iar de când primim 50 de bani pe pet, piața a devenit concurențială și viața mai grea. Numai promisiunile rămân aceleași!

 

Viața cu Paraschiva Mustafa Paraschiva Mustafa nu știe ce-i aia reciclare. Are 64 de ani și face asta de când se știe. Ea și toată Bora. O... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 09:40 (13382 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7020 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Se întâmplă la Slobozia

Vechea Matcă, strada pe care s-a mutat un bloc

Slobozia se extinde, se schimbă, se transformă, se modernizează... Și constru­iește cu frenezie. Fie că vrem, fie că nu, fenomenul e implacabil. Pe strada Vechea Matcă însă, e liniște... Sau, mai bine spus, a fost liniște până prin 2021 când o firmă din Cosâmbești a cumpărat un teren de 1161 de mp și a anunțat că face un bloc cu 3 niveluri și mansardă. De-atunci vecinii luptă în toate felurile pentru a bloca acest proiect imobiliar. Și lupta e de-abia la început...

 

Vechea Matcă și blocul de 3 etaje Vechea Matcă începe la Biserica... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2024, 11:55 (18601 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi

Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Reprezentanții Primăriei Slobozia au inaugurat vineri, 14 august 2015, Centrul de Informare Turistică. Amplasat la intrarea dinspre București a municipiului, obiectivul  își propune să le ofere celor ...[citește_toată_știrea]

14 August 2015, 15:20
(10014 vizualizări - 12 comentarii)


Amara: Slobozean beat la volan

Polițiștii au oprit pentru control, pe raza orașului Amara, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 50 de ani, din Slobozia. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, i-a fost solicitată ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 19:20
(6783 vizualizări - 1 comentariu)


Gălățeancă de 61 de ani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești

O femeie, în vîrstă de 61 de ani, din județul Galați, este cercetată de polițiști pentru «furt». Femeia este bănuită că în cursul zilei de 4 august a.c., în timp ce se afla în incinta unui supermarket de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 18:10
(6248 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la furat de porumb

Doi jandarmi din cadrul Detașamentului 3 Fetești, în timp ce se deplasau de la domiciliu, respectiv Fetești, spre locul de muncă, subunitatea Țăndărei, au surprins trei persoane din satul Lăcusteni care ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 16:20
(5829 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Munteni Buzău

Pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au acționat în comuna Munteni Buzău pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la  depozitul de furaje al unei societăți agricole din localitate. ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 14:45
(7961 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 249 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 12 august 2015, sînt disponibile 249 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

12 August 2015, 13:55
(5432 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Poliția a fost sesizată luni, 10 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 18:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 15:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol

Peste 1000 de metri de plase, aproape 50 kg de pește, 3 ambarcațiuni, un motor de ambarcațiune și un autoturism au fost ridicate în vederea confiscării pe parcursul acțiunii desfășurate de polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 14:35
(9472 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES

EURES România dispune de 85 de posturi pentru muncitorii calificați în diverse meserii, care doresc să lucreze în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza selecție la Sighișoara, în luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 13:20
(7749 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează miercuri, 5 august a.c., 14 percheziții în Capitală și în 4 județe, pentru probarea activității infracționale a unor persoane ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 13:35
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciune pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către un tînăr din județul Brăila despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Partea vătămată a comandat de pe un site, în cursul lunii iulie, o placă video ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 12:45
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată luni, 3 august a.c., cu privire la faptul că, pe DN21, s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:25
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe raza comunei Moldoveni un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, în timp ce conducea un autoturism, deși consumase  anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:05
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
mecanic utilaje agricole
telefon 0724/214.416

4 August 2015, 12:10


Patiseria de lângă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

Patiseria de lîngă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

În seara zilei de duminică, 2 august 2015, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să stingă un incendiu produs pe raza municipiului. Flăcările au cuprins patiseria de lîngă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2015, 01:45
(11525 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Poliția a fost sesizată joi, 30 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 21:40
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, pe străzile Sloboziei

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un localnic, de 33 de ani. Întrucît emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 20:25
(5305 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit în Franța, indisponibilizat la Urziceni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Urziceni un autovehicul parcat, înmatriculat în Franța. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 19:10
(5077 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 428 de sancțiuni contravenționale aplicate, amenzi de peste 170000 de lei

25 infracțiuni au fost constatate și 428 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii din Ialomița în timpul acțiunilor punctuale desfășurate în perioada 25-29 iulie 2015, pe raza județului, pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 18:20
(6678 vizualizări - 0 comentarii)


Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

În perioada 29-31.07.2015 s-a desfășurat, la Slobozia, faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 17:10
(4023 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 16:15
(5639 vizualizări - 0 comentarii)


Autobuze și camioane, verificate de polițiștii ialomițeni

Peste 350 de autobuze și camioane au fost verificate de polițiști. Activitățile de control s-au desfășurat simultan în toate cele 28 de state membre ale UE, conform Planului de Operațiuni al Organizației ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 15:20
(3799 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni asigură buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015

Echipaje și patrule de jandarmi vor asigura sîmbătă și duminică, 1/2 august 2015, ordinea publică la manifestările ocazionate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015. Misiunile se execută ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 13:35
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Noutăți în Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate

În data de 28 iulie a.c., Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care se operează o serie de modificări în derularea Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014. Astfel, actul normativ ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 12:05
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...