Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Îngerii lui Charlie»

«Îngerii lui Charlie»

Deși Farrah Fawcett, actrița care a făcut celebru serialul «Îngerii lui Charlie» și a dat tonul emancipării femeii în societate la TV, nu mai e printre noi, modelul impus de ea în anii ’70 abia acum reușește să pătrundă în societate. Și pentru că Ialomița nu putea face excepție de la regulă, Independent a identificat pentru dumneavoastră acest model care se dovedește, la 40 de ani de la patentarea lui, unul de succes. Un succes atît de mare, încît poliția ialomițeană a decis să-l pună în practică și în mediul rural. Deși noi l-am descoperit tîrziu, la peste 6 luni de la implementare, procesul este în curs, iar «îngerii» în uniformă se dovedesc a fi din ce în ce mai mulți...

Îngeri rurali pentru ordinea publică... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2010, 14:22 (100715 vizualizări - 36 comentarii)

REPORTAJ

LATINISTELE de la CNMV

Olimpicii limbilor moarte

LATINISTELE de la CNMV

Mitul latinistelor de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» a depășit demult gardul păzit al liceului: «Niște tocilare care mănîncă carte pe pîine... N-o să scoateți nimic de la ele. Cine dracu’ a mai pomenit să fii olimpic la o limbă moartă?!» descrie succint situația unul dintre adolescenții prezenți în urmă cu două săptămîni la Sărbătorile Sloboziei, acolo unde latinistele CNMV au fost premiate pentru pasiunea lor de modă ... antică. Spooky, cum ar spune latinii din Britania de azi. Dar extrem de tentant pentru un reportaj!

Antrenor de latiniști
CNMV are aspect de fortăreață romană. Două rînduri de paznici, patrule mixte, profesori cu ochi vigilenți, eleve-soldat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2010, 13:16 (164741 vizualizări - 61 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jazz-manul evanghelist

Jazz-manul evanghelist

În orașu-n care nici măcar nu plouă de trei ori pe săptămînă, sala unuia dintre ultimele vestigii ale comunismului local, scena Clubului Tineretului din Slobozia devine scena unui inedit spectacol de jazz. Evenimentul se petrece cu o regularitate matematică, în fiecare zi de luni, miercuri și vineri (da, de trei ori pe săptămînă!) și aruncă o binevenită pată de culoare în peisajul cenușiu al unei instituții care ar fi meritat o soartă mai bună. Cum nu despre Club, ci despre protagonistul acestei inedite forme de manifestare ne-am propus să vă informăm, revenim la subiect pentru a vă spune că jazz-manul se numește Marius Pop, este deținătorul unicului saxofon din Ialomița și păstorește, pe lîngă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2010, 09:16 (33512 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28743 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Orășeni din lumea a treia

Războiul de pe Independenței, nr. 38

Zonarea terenului din intravilanul municipiului Slobozia este o problemă sensibilă pentru autorități. Refăcută an de an, procedura a ajuns să nemulțumească pînă și locuitorii din zona 0, care se bucură zilele acestea de șanțurile căscate de autorități pentru reabilitarea rețelei de apă a orașului. Ce faci însă în cazul în care Primăria Slobozia îți promite de 40 de ani oraș pe strada ta, dar te obligă să plătești sute de lei anual pentru trotuare din pămînt, canalizare în fundul curții și drumuri de piatră nerefăcute de la alegerile din 2004!? Mulți se resemnează. George Roșu și vecinii lui de pe strada Independenței din Slobozia au ajuns pînă la Președinție... Și promit să nu se lase!

... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2010, 10:34 (14330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarul de dinozauri

Colecționarul de dinozauri

Dumitru Păun este tîmplar de meserie. Și face asta de cînd se știe. Atît de bine încît, de la paturile de lemn pentru care e renumit la el în oraș, a sărit la sculptură... Iar azi vernisează și prima sa expoziție de pictură la Slobozia. Însă nu pentru calitățile sale de artist, altfel, remarcabile, merită Titi Tîmplarul (cum îl cunoaște lumea la el în Țăndărei) toată atenția. Ci pentru pasiunea sa de colecționar... Titi Tîmplarul are cea mai impresionantă colecție particulară de fosile de dinozauri din tot județul Ialomița. Și de-ar fi numai atît!

Pe strada Zambilei, la Titi Tîmplarul
Dumitru Păun locuiește pe strada Zambilei, undeva prin centrul Țăndăreiului, în spatele... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2010, 09:46 (22468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Pentru a nu dăuna turismului în Marina di Carrara

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Ordonanța semnată de primarul Zubbani, intrată în vigoare luni, 12 aprilie 2010, nu are niciun efect concret, rulotele cu rromii în cauză regăsindu-se la doar trei kilometri distanță, într-o localitate vecină Marinei di Carrara...

În loc de introducere
Italia are problemele ei sociale, interne, de secole. De exemplu, și în zilele noastre există disensiuni puternice între italienii care locuiesc în nordul țării și cei din sudul «Cizmei». Chiar dacă au trecut, la începutul anilor ’20 pînă în anii ’60, prin aceleași situații de criză cu care se confruntă România în prezent, uneori se pare că o parte a italienilor, generația tînără în special, și-a uitat propria istorie... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 05:42 (21580 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Bubico de Slobozia

Expo-show canin la parcul de vacanță Hermes

Bubico de Slobozia

De ani buni, parcul de vacanță Hermes este, o dată-n an, epicentrul lumii canine. O expoziție internațională de anvergură care, la sfîrșitul săptămînii trecute, a adunat la start peste 300 de cîini din 7 țări. E drept că, într-o Slobozie inundată de maidanezi, ideea unui concurs canin pare hazardată. Dar cei 300 de cîini prezenți n-au știut asta și, în lipsa Brigittei Bardot, s-au bucurat de prezența unui arbitru internațional venit tocmai din Japonia precum și de atenția unui public local entuziast și eterogen. S-a aplaudat la scenă deschisă, s-au declarat campioni și s-a promis că anul viitor va fi și mai bine.

De la Bismark la Buria, în umbra turnului Eiffel
La vremea... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2010, 14:32 (38913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Paștele Blajinilor de la Fundata

Memoria vie a deportaților pe Bărăgan

Paștele Blajinilor de la Fundata

Prin tradiție, la Fundata, prima duminică după Paști aparține deportaților. Din ce în ce mai puțini, din ce în ce mai singuri și mai uitați, aceștia continuă să se întoarcă an de an acolo, în cimitirul sărac al unui sat uitat într-un fund de cîmpie, satul unde comuniștii au îngropat, alături de morți, tinerețea și speranțele unei întregi generații. Uitați 364 de zile pe an, risipiți în toate colțurile țării, amintesc cui mai are răbdarea să-i asculte că ei au fost bănățenii lepădați pe 18 iunie 1951, în dimineața Rusaliilor, pe pămîntul uscat al Bărăganului. Acolo au trăit în bordeie îngropate, acolo și-au născut copiii și acolo au învățat carte unii de la alții. Deși prigoana a durat doar 5 ani... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2010, 11:14 (30755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio e mică și ascunsă între blocuri. Undeva pe Lacului, după Comisariat. Clasa educatoarei Ștefania Baciu este și ea mică. Douăzeci de prichindei! Inima lor e însă mare! Atît de mare încît, acum trei săptămîni, s-au decis să salveze viața unui coleg de clasă, bolnav de ciroză la numai 7 ani. Trei săptămîni de muncă dedicată, de efort prelungit... Și o reușită pe măsură! Începînd de ieri, timp de trei zile, aceia dintre noi care vor dori să-i ajute, pot merge la grădinița Pinochio pentru a licita pentru unul dintre sutele de obiecte decorative ieșite din mîinile copiilor. Un gest care ar putea salva o viață de copil!

Trei săptămîni de muncă pe brînci
La... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2010, 14:28 (32427 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Ubi Honor, ibi Victoria

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Duminică, cu puțin înainte de prînz, una dintre fermele zootehnice dezafectate din apropierea orașului Slobozia s-a transformat, pentru o zi, în teatru de operațiuni militare. Timp de 8 ore, două plutoane rivale de «militari» AIRSOFT și-au disputat supremația unei stații radar de cartografiere militară a zonei. Ordinul plutonului care a asigurat stația: acela de a apăra timp de 15 minute obiectivul încredințat de guvern. Obiectivul teroriștilor: distrugerea stației și anihilarea plutonului militar. Un război fără milă și fără prizonieri! Totul însă sub deviza «Ubi honor, ibi victoria!». Într-o traducere aproximativă, fără onoare, nu există victorie!

Primăvara se numără războaiele... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 04:18 (33915 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2010, 11:18 (28965 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Desenatoarea de nunți»

«Desenatoarea de nunți»

Decoruri saten, falduri, arcade, inimi drapate, flori pentru prezidiu, decorațiuni speciale, cocarde din flori naturale, carduri mese, covor roșu, tunuri confetti, calești și... declarații de dragoste la comandă!!! Acestea sînt doar o parte din miile de lucruri pe care le poți avea pentru nunta la care ai visat de pe vremea cînd ai descoperit în scrinul bunicii prima rochie de mireasă. Da, da, aceea dantelată care ți-a fost promisă acum 20 de ani și de la care ai păstrat, ca să-ți poarte noroc, doar un trandafir.

Dulcele coșmar al măritișului
Dacă ar fi să dăm crezare siturilor de profil, prima sursă de documentare pentru articolul de față, coșmarul măritișului începe... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 16:12 (31942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Simpozion KWS România

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Miercuri, 24 februarie 2010, în cadrul unui simpozion organizat la sala de conferințe a Hotelului Select din Slobozia, KWS Semințe România și-a prezentat portofoliul de produse pentru campania agricolă de primăvară. În fața numeroșilor fermieri prezenți, directorul regional de vînzări KWS Iulian Filipoiu, alături de Georgian Enache, reprezentant vînzări KWS pentru Ialomița, precum și de Hristofor Michelis, reprezentant al departamentului Cercetare KWS, au reiterat obiectivele companiei pentru anul în curs. «Sîntem unul dintre principalii producători de semințe de pe piață, avînd soiuri și hibrizi premiați. Ne cunoaștem, mulți fermieri din Ialomița lucrînd de ani buni cu compania KWS» a ținut să... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 14:00 (20086 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Jack_slo colecționează zgîrie nori!

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Un slobozean colecționează zgîrie nori într-o garsonieră de bloc din Slobozia. Clădirile sînt făcute chiar de către colecționar, iar numărul acestora se apropie de 40. Cea mai importantă dintre lucrări este World Trade Center, pentru care tînărul are un adevărat cult. Jack_slo are un site personal unde își prezintă colecția și visează la clipa cînd va ajunge în America pentru a-și prezenta lucrările.

Colecționarul de zgîrie-nori
Alexandru Coțarcă, tînărul de 30 de ani, din Slobozia, este extrem de mîndru de colecția sa de clădiri. Are aproape 40 reprezentînd construcții celebre ridicate în Australia, China, America sau Taiwan: «De mic am fost un copil priceput. Unchii... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 07:21 (25191 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Partida lu' Niță de la Perieți

PNCD-Resurrection

Partida lu' Niță de la Perieți

În vreme ce Ponta se alegea cu surle și trîmbițe la București, iar Geoană promitea că va fi ce-a fost și mai mult decît atît, la Perieți, la o aruncătură de băț de Slobozia, partidul lui Horia Niță făcuse deja o descoperire decisivă pentru salvarea României. Reporterul publicației noastre a fost acolo și a aflat că în grădina lui Dumnezeu nu mai există, demult, garduri, iar Horia e un președinte care-ar putea revendica Spitalul 9 ca sediu pentru partid...

Crăișorul Horia
Conferința județeană a Partidului Național Democrat Creștin are loc la Căminul Cultural din Perieți. Pe stînga, după ce treci de școală. În față numărăm 8 mașini și un Mercedes cu numere de Bulgaria... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 10:22 (19592 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Marele Alb de la Bucu

Marele Alb de la Bucu

Trei gîște mănîncă la fel de mult ca un porc. Douăzeci de găini nestresate sînt echivalentul unei vaci. Iar Marele Alb dă peste cap toate calculele matematice. Într-un an, o iepuroaică produce aproape 500 de kilograme de carne. Asta da afacere în vreme de criză!

Marele Alb pe internet
O crescătorie de iepuri își acoperă cheltuielile și intră «pe profit» după numai un an de activitate. Aceasta este reclama cu care vînzătorii de iepuri de pe internet își seduc potențialii investitori. Iar de oferit, oferă ce cu gîndul nu gîndești. De la iepuri berbec pînă la castori argintii și de la fluturi germani pînă la Marele Alb, mîndria oricărei crescătorii de iepuri care se respectă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2010, 11:32 (37189 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

Spitalul de Urgență Slobozia, fabrică de reparat oase

3000 de fracturi într-o singură iarnă

Spitalul de Urgență Slobozia, fabrică de reparat oase

Fracturile reprezintă o intervenție medicală curentă în orice perioadă a anului. Iarna, în mod firesc, numărul acestora crește. La Slobozia însă... numărul fracturilor a crescut direct proporțional cu numărul de zile în care trotuarele și carosabilul au rămas acoperite cu un strat gros de gheață. Iar rezultatul a fost devastator. În aproape 3 luni de iarnă numărul fracturilor a ajuns la 3000!

Fracturi pe bandă rulantă
Secția de Chirurgie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este arhiplină. Valul de pacienți ce ajunge pe Secție este constituit, pare că sînt atît de mulți!, și din cei cu fracturi, entorse sau luxații... O estimare empirică a numărului de fracturi... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2010, 08:26 (25140 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«„Mascații” nu sunt zei, sunt oameni!»

Unul pentru toți și toți pentru mai binele public

«„Mascații” nu sînt zei, sînt oameni!»

În Ialomița sînt aproape cinci sute. Patru unități și o subunitate mobilă care în mai puțin de 5 minute poate intra în dispozitiv oriunde este solicitată. Au ales haina militară și sînt obligați să-și protejeze identitatea pentru a asigura paza și ordinea publică. Infractorii îi cunosc drept «mascați», oamenii obișnuiți îi judecă după haina militară pe care o poartă, copiii bat după ei pas de defilare la paradele de 1 decembrie... Iar ei sînt mîndri că trăiesc pentru a servi legea și ordinea. Și ne cer tuturor să nu uităm că, dincolo de masca pe care au ales să o poarte, jandarmii sînt și ei oameni.

Țară, țară, vrem «mascați»!
Jandarmeria, la Slobozia, e undeva în cartier... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 15:18 (24232 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

«Fiecare crescător poate avea un porumbel campion»

Porumbei de milioane!De euro! Așa ar putea fi descrisă, în cîteva cuvinte, una dintre cele mai frumoase îndeletniciri din cîte a existat vreodată pe pămînt. Nu o spunem noi, o spune Mihai Cătană, președintele filialei locale a Federației Române Columbofilia, cel alături de care am descoperit că pasiunea pentru porumbei nu are vîrstă și nu ține cont de bani, studii sau poziție socială. Într-o lume înnebunită de criză și mirajul banilor, columbofilia trăiește o viață aparte, cu legi nemiloase, în care singurul lucru care contează este adevărul. Vă invităm să o descoperim împreună.

La școală cu porumbelul
«Eram clasa a IV-a cînd am primit un porumbel de la tatăl meu. Și... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2010, 13:15 (28518 vizualizări - 9 comentarii)

28 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15116 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14819 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 50 de ialomițeni au solicitat restituirea taxei auto

În perioada 17-19 ianuarie, ialomițenii au depus la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița nu mai puțin de 50 cereri de restituire a diferenței dintre taxa de poluare/taxa specială și taxa pentru ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:33
(17000 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Adeverințe pentru credite

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și, respectiv, a bunăstării ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:30
(18195 vizualizări - 0 comentarii)


Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor prahoveni. Mașina a fost găsită la Bărbulești. În interior, o bîtă și o sabie!

Miercuri, 18 ianuarie a.c., polițiștii prahoveni au solicitat ajutorul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița după ce șoferul unui autoturism s-a sustras de la verificarea documentelor personale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:25
(13111 vizualizări - 1 comentariu)


Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

Ford furat din Italia, găsit la Slobozia

O femeie de 41 ani, din Slobozia, a fost prinsă în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în Italia și care figura urmărit internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat miercuri, ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:20
(20192 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 5400 de somații emise

Potrivit unui comunicat de presă, «în luna decembrie 2011, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a emis peste 5400 de somații în valoare totală de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:15
(15146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două incendii într-o singură zi

Peste 50 hectare de stuf și vegetație uscată au ars după ce o persoană rămasă deocamdată neidentificată a aprins focul în mod intenționat. Cel puțin aceasta este concluzia pompierilor ialomițeani, cei care ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2012, 17:12
(13754 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O șoferiță s-a rostogolit de cîteva ori cu mașina într-un șanț!

Marți, 17 ianuarie 2012, în apropierea orașului Fetești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce o femeie, de 39 ani, din Amara, conducea o mașină din direcția Fetești către Movila, din ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:33
(15416 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Înșelat prin SMS

Marți, 17 ianuarie, un bărbat de 30 ani din Țăndărei a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat cu 850 lei prin SMS. Victima a povestit polițiștilor că, în aceeași zi, a primit pe telefonul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:32
(13605 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Băut și fără permis, la volan

O mașină condusă de un bărbat, de 36 ani, din Țăndărei, a fost oprită de polițiști pentru un control de rutină, marți, 17 februarie, la Sudiți. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:31
(15573 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Se restituie taxa auto

Începînd de luni, 16 ianuarie a.c., contribuabilii interesați pot găsi la toate administrațiile financiare teritoriale formularele-tip prin care se poate solicita returnarea diferenței de taxa auto plătită ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:27
(23203 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis

Un tînăr de 23 ani a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Alături de tînărul teribilist, în autoturism se afla și proprietarul mașinii, un alt individ ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2012, 15:20
(13691 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:30
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 11,7 milioane lei, rambursări de TVA

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în prima lună a anului 2012, instituția va rambursa peste 11,7 milioane lei, drept taxă pe valoare adăugată aferentă unui ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:27
(12906 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR avertizează: «Un milion de hectare au fost vîndute străinilor!»

Un comunicat de presă al Ligii Asociațiilor Producatorilor Agricoli din România, adresat Guverului Boc, atrage atenția asupra problemelor cu care agricultura românească continuă să se confrunte. Comunicatul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:24
(12330 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer băut a intrat cu mașina în pom

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut luni, 16 ianuarie a.c., în localitatea ialomițeană Manasia. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 33 ani, din Manasia, se deplasa la volanul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:20
(11778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ciochina: Pungi de semințe de foarea-soarelui, confiscate de polițiști

Peste 4400 de pungi de semințe de floarea-soarelui au fost confiscate de polițiștii din Ciochina, luni, 16 ianuarie a.c. Semințele se aflau în mașina unui tînăr de 33 ani care a declarat polițiștilor că ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A furat din locuința unui bătrîn

Un tînăr de 23 ani, din Mihail Kogălniceanu, a fost reținut luni, 16 ianuarie a.c. Individul era suspectul principal în cazul unui furt calificat. Concret, în urmă cu cîteva zile, mai exact pe 13 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11738 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Tînăr bucureștean, prins la volan fără permis

Un tînăr de 24 ani din București a fost oprit luni, 16 ianuarie a.c., în trafic, pentru un control de rutină. Tînărul conducea un autoturism pe raza comunei Borănești. În urma verificărilor sumare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:18
(9174 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Trei hoți prinși de polițiști

Trei persoane cu vîrste cuprinse între 16 și 38 de ani, toți din Grindu, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, doi dintre aceștia fiind reținuți de polițiști. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:17
(17650 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt hoți


ISU Ialomița: Trei intervenții de urgență ale SMURD

Trei persoane au solicitat ajutorul paramedicilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița în ultimele 24 de ore. Potrivit unei informări, primul caz a fost înregistrat luni, 16 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:10
(15098 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: O adolescentă de 16 ani a murit pe loc după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac!

O tînără de 16 ani a sfîrșit tragic după ce mașina în care se afla s-a izbit frontal de un copac de pe marginea carosabilului. S-a întîmplat vineri, 13 ianuarie a.c., în afara localității Balaciu, cînd ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:44
(14392 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Jilavele: Două femei, accidentate după ce un șofer nu a acordat prioritate

Duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 36 ani, din Jilavele, conducea un autoturism pe DC30, la intersecția cu DN2 nu a respectat semnificația indicatorului «Stop» și s-a lovit cu un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:43
(13837 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Fetești: Beat la volan

Un bărbat de 40 ani, din Fetești, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost depistat duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:42
(13162 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Pieton accidentat

A vrut să traverseze strada prin loc nepermis, nu s-a asigurat și a fost lovit de o mașină. S-a întîmplat sîmbătă, 14 ianuarie, la Săveni, cînd un tînăr șofer, de 20 ani, din localitate, a accidentat un ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:40
(12199 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...