Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Primăriile ialomițene primesc 43,7 milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale

Joi, 9 aprilie 2026, consilierii județeni se întrunesc în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Județean Ialomița pentru a vota repartizarea sumelor către primă­riile ialomițene, provenite din cota de 6% ce se aplică impozitului pe venit. Fondurile sunt distribuite administrațiilor locale pentru echilibrarea bugetelor proprii.

 

Bani distribuiți către primării Conform calculelor realizate de aparatul de specialitate al Consiliului Județean Ialomița, primăriile ialomițene vor primi 43,7 milioane de lei. Această sumă reprezintă cota de 6% aplicată impozitului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2026, 10:10 (4468 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Secretariatul General al Guvernului confirmă lipsa de transparență a primăriilor ialomițene

Secretariatul General al Guvernului confirmă lipsa de transparență a primăriilor ialomițene

bonus: Studiu de caz. Primăria Slobozia și Legea Transparenței Decizionale

Anual, Secretariatul General al Guvernului monitorizează respectarea Legii Transparenței Decizionale, dar și modul în care administrațiile publice oferă acces la informații de interes public cetățenilor. Și într-un caz, și în celălalt, primăriile din Ialomița nu depun foarte multe eforturi pentru a respecta procedurile legale. SGG consideră că este nevoie de mai multă transparență și comunicare, dar primăriile ialomițene par că nu înțeleg preve­derile legilor care le obligă să fie mult mai deschise în ceea ce privește relația pe care o au cu cetățenii.

 

Ce a descoperit SGG în județul Ialomița... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2025, 08:10 (12008 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»

Administrația locală ialomițeană investește în «consultanțe» și «capele mortuare»

De-a lungul și de-a latul Ialomiței, așa cum vă informam pe scurt la secțiunea «Bârfe», ediluții și ediluțele noastre își proclamă entuziasmul pentru realizarea proiectelor de consultanță. Când se plictisesc de-atâta consultanță, trec la chestiuni concrete, gen construcții de «capele mortuare» și gardurile aferente cu costuri ce depășesc binișor milionul de lei...

 

Primarul, consultanța și ialomițenii Pe drept cuvânt, încă nu înțelegem de ce primăreii și primăruțele Bărăganului... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2025, 07:50 (7898 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României a dat publicității o analiză privind numărul de posturi din ad­ministrația locală ce ar trebui reduse. În Ialomița, conform documentelor oficiale publicate de Guvern, ar trebui reduse peste 250 de posturi, din peste 2000 ocupate în prezent. Dintr-un total de 66 de administrații locale, Guvernul României arată că afectate de măsurile de reducere a personalului vor fi doar 38 de primării ialomițene.

 

Numărul de angajați care pot fi concediați Datele Guvernului României arată faptul că numărul maxim de posturi aprobate pentru administrația... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 15:50 (25776 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»

Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»

Curtea de Conturi a României a dat recent publicității o serie de rapoarte prin care precizează modul în care administrațiile locale s-au conformat cu privire la măsurile trasate de Camerele de Conturi Județene în urma mi­siunilor de audit financiar realizate. Pentru județul nostru, în perioada ianuarie-februarie 2024, Camera de Conturi Ialomița a realizat astfel de raportări în cazul a 5 administrații locale. Concluzia la care a ajuns entitatea superioară de audit extern este că primăriile analizate se confruntă cu «o slabă gestiune a bugetelor locale».

 

Verificările auditorilor Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2024, 08:05 (8585 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Ialomița are 36 de localități care nu au servicii de apă autorizate sanitar

Un raport al Direcției de Sănătate Publică arată faptul că în Ialomița există 36 de administrații care furnizează apa în sistem centralizat fără autorizație sanitară de funcționare. Prefectura Ialomița a cerut tuturor administrațiilor locale să ia măsuri pentru remedierea situației și să urgenteze aceste proceduri. Această stare de fapt este cunoscută la nivelul jude­țului Ialomița de mai bine de 20 de ani. Guvernul României a alocat prin PNDL 2 peste 170 milioane de lei pentru «lucrări de reabilitate, moder­nizare sau extindere a rețelelor de apă din județul Ialomița». La acest moment, rezultatele încă se lasă așteptate.

Mai rău nu se poate... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2023, 09:55 (16533 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

O analiză privind gradul de absorbție al banilor utilizați pentru derularea proiectelor edilitare arată faptul că în județul Ialomița valoarea totală a fondurilor accesate de primării este de 1,9 mi­liarde de lei. Fondurile au ca sursă fie bugetul Uniunii Europene, fie pe cel al Guvernului României sau cel constituit la nivel local, din taxele și impozitele plătite de comunitățile pe care le reprezintă. Termenul de finalizare al acestor investiții este sfârșitul anului viitor. Primarii ialomițeni susțin că drumul de la inițierea proiectelor și până la finalizarea acestora se încurcă, de cele mai multe ori, în hățișurile birocrației.

Ialomița investițională, la raport... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 11:05 (5673 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nivelul de transparență al administrației ialomițene a crescut «pe hârtie»

Oficial ne merge tot mai bine

Nivelul de transparență al administrației ialomițene a crescut «pe hârtie»

Un raport oficial al Secretariatului General al Guvernului acreditează ideea că în numai 6 luni de zile, în perioada iulie-decembrie 2021, nivelul de transparență decizională al administrației județene a crescut cu 10 până la 20 de procente. Datele statistice vizează doar administrația județeană și Instituția Prefectului Ialomița. Administrațiile locale rămân un «terra deserta», în care obligațiile legale privind transparența decizională sunt facultative.

Administrația județeană e translucidă Un Raport oficial al Secretariatului General al Guvernului confirmă faptul că în numai 6 luni... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2022, 12:40 (11555 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Stare de legalitate «zero»

Transparența decizională, aplicată după bunul plac în administrația locală ialomițeană

Cele mai multe administrații locale din Ialo­mița tratează cu indife­rență transparența decizională. Codul Administrativ însă obligă primăriile să fie transparente în ceea ce privește deciziile adoptate prin Hotărârile aprobate de Consiliile Locale. O analiză a paginilor de internet a celor 66 de primării din Ialomița arată că mai bine de jumătate dintre acestea nu publică deciziile aprobate de aleșii locali, așa cum legislația prevede. Mai mult decât atât, pentru funcționarea respectivelor site-uri, primăriile plătesc sume de bani cuprinse între 250 și 500 de lei lunar către firmele care le-au rea­lizat. Fără doar și poate, ignoranța este principalul motiv care se ascunde în nerespectarea acestei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2022, 15:20 (6640 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Se întâmplă în administrația locală ialomițeană

Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a făcut publice rapoartele misiunilor de audit efectuate în cursul anului 2021 și care vizează activitatea financiară a administrațiilor locale, pe parcursul anului 2020. La nivelul județului Ialomița, auditorii din cadrul Camerei de Conturi au descoperit o majorare de peste 3 milioane de lei a abaterilor de legalitate, prin compa­rație cu anul fiscal 2019, verificat în cursul anului 2020. Astfel, valoarea totală a abate­rilor financiar-contabile constatate în cadrul celor 31 de misiuni de audit se ridică la 13 milioane de lei. Principalele abateri constatate au vizat impozitarea eronată a contribuabililor, majorarea nelegală a veniturilor salariale pentru funcționarii... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2022, 10:50 (17102 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița alocă 32 milioane de lei administrațiilor locale

La sfârșitul lunii ianuarie 2022, administrațiile locale vor primi 32 mi­lioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale pentru anul 2022. Proiectul de hotărâre se află în lucru, iar banii urmează a fi utilizați în principal pentru cofinanțarea proiectelor derulate prin PNDL și pentru susținerea programelor de infrastructură locală aflate în derulare.

Administrația Pavel se grăbește Cu 3 luni mai devreme decât anul trecut, administrația Pavel anunță că va repartiza suma de 32 milioane de lei pentru susținerea programelor de infrastructură, precum și pentru cheltuieli de funcționare... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2022, 10:10 (4830 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

Guvernul României a oferit primăriilor din Ialomița «firimituri bugetare»

bonus: Administrația Pavel susține anularea Hotărârii de Guvern nr. 1088/6.10.2021

Scandalul național al modului în care Guvernul României a distribuit banii din Fondul de Rezervă Bugetară a cuprins și județul Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, primăriile din Ialomița au pri­mit cu 43,7 milioane de lei mai puțin decât au solicitat. Potrivit Prefecturii, cele 66 de primării ialomițene au cerut Guvernului României 54,5 mi­lioane de lei. În schimb, în conturile instituțiilor au intrat doar 10,2 mi­lioane de lei. Mai mult decât atât, reprezentanții aparatului central au lăsat fără bani 17 primării din județul Ialomița. Fondurile au fost alocate în baza Hotărârii Guvernului nr. 1088/6.10.2021.

Mai puțini bani în conturile primăriilor... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2021, 15:20 (5894 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au nevoie de secretari

Primăriile din Ialomița au nevoie de secretari

Veche de ani buni, problema lipsei secretarilor în administrația locală din Ialomița revine în actualitate. Esti­mările oficiale arată că aproape jumătate dintre primăriile din județ funcționează fără a avea un secretar. Situația este cunoscută la nivel central, însă nici până în prezent nu au fost luate măsuri pentru remedierea problemei.

Masteratul, bate-l vina! Vacantarea posturilor de secretar în cadrul primăriilor din Ialomița s-a realizat fie prin pensio­nare, fie prin demisia celor care ocupau aceste funcții. Rolul secretarilor în cadrul primăriilor este foarte important având... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2021, 14:50 (11253 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Ialomița: Administrațiile locale au renunțat la asistenții personali

Invocând motive financiare, tot mai multe administrații locale au emis dispoziții de concediere a asistenților personali, angajați pentru a oferi sprijin persoanelor încadrate în grad de han­dicap grav. O astfel de situație a fost sesizată de către Avocatul Poporului în localita­tea Reviga. Potrivit instituției, în urma verifică­rilor efectuate, Primăria Reviga a făcut demersuri pentru a renunța la aceste posturi, cu 2 ani în urmă, din lipsă de fonduri. Datele arată că localitatea are nevoie de 41 de asistenți personali. Esti­mările oficiale arată că peste 8000 de persoane cu handicap trăiesc în Ialomița, un sfert dintre acestea având nevoie de asistenți personali.

Persoanele cu handicap, fără sprijin... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2021, 15:10 (3626 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

Camera de Conturi Ialomița a constatat o diminuare a abaterilor financiare înregistrate în primării

bonus: Prejudicii nedepistate de Camera de Conturi

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul activităților de control efectuate în anul 2020. În județul Ialomița, datele arată faptul că valoarea abaterilor constatate a fost mai mică decât în urma controalelor efectuate în anul 2019. Astfel, valoarea totală a deficiențelor de natură financiară a fost de «doar» 13,8 milioane de lei. Din suma totală, valoarea prejudiciilor care pot atrage răspunderea penală a fost, în urma controlului efectuat în 2020, de 708 mii de lei... Cele mai multe dintre acestea au vizat acordarea necuvenită de sporuri salariale sau plata fără temei legal a unor lucrări de utilitate publică. Cu toate acestea, auditorii ialomițeni susțin că, pentru prima dată... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2021, 13:55 (17072 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»

O nouă modă pe bani publici

Administrațiile din Ialomița investesc în Studii de Fezabilitate pentru «rețele inteligente de gaze»

Morgana «rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale» dă frisoane administrațiilor locale din Ialomița. În cursa pentru accesarea fondurilor europene alocate în cadrul POIM (Programul Operațional Infrastructură Mare) pentru acest tip de investiții s-au înscris apro­ximativ 40 de localități, grupate în Asociații și Parteneriate. Până acum însă, administra­țiile locale au plătit doar Studiile de Fezabi­litate aferente acestor investiții potențiale. Valoarea Studiilor oscilează între 30000 și 135000 de lei, însă existența acestora nu garantează accesarea fondurilor europene.

Morgana europeană a investițiilor în rețele de gaze... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2021, 09:50 (10764 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

În 2020

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

O statistică a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că cele 66 de administrații locale din Ialomița au reușit să colecteze taxe și impozite locale în valoare de 80,7 milioane de lei. Exprimată în procente, această sumă reprezintă un grad de colectare de aproximativ 72% din valorile pe care primăriile ialomițene și-au propus să le realizeze. «Facem și noi ce putem ca să-i determinăm pe oameni să plătească!» spun la unison primarii ialomițeni.

Mai puțini bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2021, 13:50 (8811 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

Situație paradoxală în Ialomița

Jumătate dintre administrațiile locale solicită ilegal plata serviciilor de furnizare a apei

La nivelul județului Ialomița doar 50% dintre administrațiile locale furnizează apă populației legal, prin intermediul unor firme licențiate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Celelalte administrații solicită ilegal această taxă, iar calitatea apei furnizate be­neficiarilor este deficitară. Direcția de Sănătate Publică Ialomița cunoaște situația și o tolerează tacit. Intrarea în legalitate ar presupune majorări substanțiale de cost și investiții pentru care administrațiile locale nu au alocații bugetare.

Doar 11 firme licențiate în Ialomița în 2019... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2021, 10:05 (6983 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. Verifi­cările auditorilor ialomițeni au scos la iveală abateri financiare de 15,5 mili­oane de lei. La fel ca în anii precedenți, cele mai multe probleme constatate au vizat neîncasarea corespunzătoare a ta­xelor și impozitelor locale, plata lucră­rilor de utilitate publică fără ca acestea să fie, în fapt, realizate sau acordarea nejustificată de sporuri salariale. Va­loarea prejudiciilor financiare s-ar putea diminua dacă administrațiile publice ar acorda mai multă atenție mecanismelor interne de verificare și dacă și-ar concentra activitatea pe gestionarea eficientă a... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2020, 09:55 (7497 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

Speranța moare ultima

Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară

În Ialomița, rectificarea bugetară pozitivă din 17 august 2019 costă ad­ministrațiile locale mai mult decât banii primiți. Unele primării au primit sume derizorii. «Dacă convoc o ședință de consiliu local doar pentru a rectifica bugetul, cheltui de două ori mai mult! Noroc că mai sunt și alte pro­iecte de aprobat...» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu.

La rectificarea lăudată Administrațiile locale din Ialomița așteaptă o rectificare bugetară din luna aprilie, când au fost aprobate bugetele anuale. Ea a venit în 17 august 2019, prin Ordonanța 12. Conform datelor publicate... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2019, 11:10 (4362 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3691 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3814 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8156 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3100 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3661 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3131 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3576 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4392 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2593 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...