Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Un proiect sortit eșecului

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Problemele pe care le întâmpină marele proiect de investiții al operatorului regional Ecoaqua Călărași au impact și asupra comunităților locale din județul Ialomița. 7 localități din județ s-au asociat cu alte 31 din Călărași pentru a beneficia de peste 2 miliarde de lei în vederea dezvoltării rețelei de apă, cana­lizare și epurare. Recent Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a refuzat să plătească două solicitări de rambursare, din cauza unor deficiențe de ordin juridic. Primarii comunităților ialomițene care ar fi trebuit să be­neficieze de această investiție au declarat faptul că vor merge la Minister și vor organiza «proteste ad-hoc» pentru... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2025, 08:05 (17218 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Firma Dytras România și cele 6,7 milioane de euro încasate pentru o stație de epurare nefuncțională

Istoria unui eșec investițional din Slobozia

Firma Dytras România și cele 6,7 milioane de euro încasate pentru o stație de epurare nefuncțională

Fără doar și poate, problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a orașului Slobozia are legătură și cu starea tehnică a echipamentelor din cadrul acestui obiectiv. Ziarul nostru vă prezintă în acest articol istoria acestui eșec investițional al Primăriei Slobozia, proiect care viza modernizarea completă a stației de epurare. Cu 17 ani în urmă, administrația locală a încheiat un contract cu firma Dytras România pentru retehnologizarea stației. Societatea a încasat 6,7 milioane de euro, fără însă ca investiția să fie realizată. Dacă res­pectivele instalații ar fi fost puse în funcțiune poate că nu am fi ajuns în situația... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2025, 15:10 (12726 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15047 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

În iulie 2022, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunțau reabilitarea cu fonduri europene a sediului Poliției Munici­piului Slobozia. La 2 ani și jumătate distanță, implementarea acestui proiect nu s-a realizat, deși ar fi trebuit să se încheie la finele anului 2023. În prezent, ace­lași proiect așteaptă evaluarea din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia pentru ca șan­tierul să fie deschis. Dacă proiectul nu va fi considerat oportun, IPJ Ialomița va pierde 8,2 milioane de lei.

 

Un proiect cu «probleme»... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 08:05 (3295 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

După 30 de ani

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

O analiză a Institutului Național de Statistică arată faptul că situația în ceea ce privește conectarea județului Ialomița, în ultimii 30 de ani, la uti­lități publice, nu s-a schimbat semnificativ. Mii de oameni au nevoie de apă curentă, gaze naturale, energie electrică și drumuri mai bune pe care să circule. Într-un singur aspect ne situăm ceva mai bine, iar asta vizează «zonele verzi». Între 1990 și 2022, Ialomița a reușit să-și îmbunătățească suprafața de «spații verzi», dar doar în cazul zonelor urbane. În mediul rural, deficitul de parcuri sau zone de recreere a rămas neschimbat.

Un județ blocat în timp... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 15:05 (6653 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7104 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

De mai bine de 10 ani prin instanțe

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

Trei dintre investițiile majore ale Sloboziei sunt blocate de litigiile apărute între constructori și autorități. Cel mai vechi dintre procese vizează investiția în stația de epurare a orașului, a cărei valoare s-a ridicat la 28,6 milioane de lei. O a doua inves­tiție blocată este cea pentru stația de tratare a orașului, investiție a cărei valoare se ridică la 7,84 milioane de lei. Însă cele mai multe procese în instanță, 15 conform informațiilor pu­blice, au fost generate de investiția pentru reabi­litarea Pieței Revoluției, unde s-au realizat până acum lucrări în valoare de 19,5 milioane de lei.

Scandalul Dytras a ajuns în instanță în 2011... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 09:50 (11585 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

În aprilie 2014, administrația Stoica a demarat oficial lucrările de execuție pentru parcarea subterană din Piața Revoluției. În noiembrie 2020, administrația Soare a recunoscut oficial că «lucrările au carențe structurale» și că parcarea nu poate fi utilizată. La un an distanță, în noiembrie 2021, administrația Soare recepționează proiectul tehnic pentru lucrările restante la acest obiectiv. O luăm de la capăt!

Aceeași Mărie, aceeași pălărie La un an distanță de la primele declarații ale administrației Soare privind parcarea subterană din Piața Revoluției situația lucrărilor rămâne... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 09:55 (11326 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9775 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

La o lună distanță de rezilierea contractului

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

bonus: Consiliul Județean Ialomița, 70% din Urban SA Slobozia

Primarul Dragoș Soare a anunțat public că nu va mai prelungi contractul de lucrări pentru fina­lizarea stației de tratare a apei din Slobozia. «Dacă până la finalul lunii nu se execută lucrările restante, contractul nu va mai fi prelungit! Le-am prelungit de 3 ori contractul și n-au trimis un om în șantier de mai bine de 6 luni...» a declarat primarul Sloboziei. Conform informațiilor oficiale, contractul încheiat cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova a expirat în luna mai 2021 și a fost prelungit cu încă o lună. Valoarea investiției, inițiată în august 2019 se ridică la 7,84 milioane de lei.

O decizie fără precedent... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2021, 11:05 (8378 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8026 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Ex-primarul Sloboziei care a confirmat

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Campania electorală scoate la lumină blocajele administrative din Primăria Slo­bozia. Conform informațiilor oficiale, au fost identificat 145 de locuri de casă pentru tineri nerepartizate din 2017. Ex-primarul Adrian Mocioniu a fost informat cu privire la situație, dar a refuzat semnarea ordinului pentru înființarea une Comisii de inventariere a loturilor. «Este o situație inexplicabilă! Am reluat procedura și vom repartiza aceste terenuri în cel mai scurt timp posibil...» declară primarul interimar Gabriel Mușat.

Istoria unui dezastru În urmă cu 11 ani, în mandatul primarului... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2020, 16:10 (6072 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Cu o suprafață de 15 ha, Parcul Tineretului din Slobozia este cea mai întinsă zonă verde a orașului. În ultimii 10 ani, administrația locală a încercat de nenumărate ori să transforme acest parc într-un adevărat loc de relaxare și petrecere a timpului liber, însă demersurile au eșuat. Singura investiție reală o reprezintă sistemul de irigație asistat pe calculator care, la acest moment, întâmpină probleme de funcționare. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia susțin faptul că este nevoie de un «Plan de regenerare peisagistică» pentru a pune în funcțiune sistemul. Într-o situație similară se află și becurile inteligente, montate pentru a lumina... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 10:50 (6866 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Sistem de canalizare subdimensionat la Miloșești

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Comuna Miloșești a accesat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 o investiție de 15,3 milioane de lei pentru «sistem de canalizare ape menajere și stație de epurare». Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus muncitorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nici o treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni.

Ultima ispravă edilitară a lui Nelu Chițoiu
Locuitorii comunei... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 12:20 (10691 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4475 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

Investițiile Consiliului Județean Ialomița

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

De 4 ani, Consiliul Județean Ialomița încearcă să reabiliteze podul peste râul Prahova, din zona localității Dridu. Demersurile au eșuat, în final obiectivul fiind complet distrus! Pentru «demolarea» podului, care deservea peste 10 mii de oameni din zona de Vest a Ialomiței, administrația  județeană a cheltuit 2,5 milioane de lei. Din septembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița a început noi demersuri în privința finalizării investiției. De această dată, lucrările costă mai mult, iar termenul de execuție s-a prelungit.  Concret, de la 2,7 milioane de lei, cât și-a asumat să plătească în 2015 pentru construcția podului de la Dridu, Consiliul Județean Ialomița va cheltui acum 8 milioane... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2017, 09:45 (11245 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

În urmă cu 5 ani, ramura liberală a administrației Ciupercă plasa Ialomița în centrul investițiilor naționale în «energia verde», respectiv câmpurile de panouri fotovoltaice. Acum, în 2017, singura investiție realizată continuă să fie nefuncțională, iar noua conducere a Consiliului Județean caută soluții pentru limitarea pierderilor generate de această investiție cifrată la 2,8 milioane de lei.

Milioane pentru nimic
Susținut activ de către ex-vicepreședintele Ioan Martin, parcul fotovoltaic de la Giurgeni a fost gândit, în varianta inițială, ca o investiție de 10 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2017, 11:25 (7362 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Eșec parțial la accesarea fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Ialomița vizează investiții în infrastructura rutieră, cofinanțate din fonduri europene, în valoare de 25 milioane de euro. Banii ar putea fi însă pierduți din cauza unor «clarificări»... Informația a fost confirmată oficial de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Există riscul real de a pierde această finanțare! Deocamdată ne aflăm în faza de evaluare a proiectului...» a declarat acesta. Vinovatul pentru situația creată a fost identificat în persoana funcționarului public Lucica Boboc.

Cu sacul la proiectul lăudat După ce a ratat o finanțare de 12 milioane... [citește_tot_articolul]

23 August 2017, 20:35 (11148 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Investiția executată la podul de peste rîul Prahova, la Dridu, stagnează. Oficialii județeni se pregătesc să rezilieze contractul cu Strabenbau Logistic SRL. Valoarea investiției este de 2,8 milioane de lei. Circulația pe pod este blocată din anul 2012.

Investiție cu ghinion
Blocate o dată în anul 2013, lucrările de reabilitare a podului de la Dridu au fost reluate în primăvara anului 2014, după o nouă licitație cîștigată de Strabenbau Logistic SRL. La acest moment însă, graficul de execuție înregistrează întîrzieri, iar oficialii județeni nu mai au soluții pentru deblocarea situației... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2015, 10:25 (9227 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Cu «sprijinul» Primăriei Slobozia

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Gara din Slobozia este parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport» și a fost cofinanțată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului s-a ridicat la aproximativ 6 milioane de euro, iar termenul final de execuție a fost luna mai a anului 2013. În realitate, lucrările au fost finalizate la sfîrșitul anului 2014, iar recepția finală a Gării Slobozia a fost făcută în primăvara acestui an. Potrivit declarațiilor oficiale, la întîlnire au participat, alături de constructori, proiectant și funcționari ministeriali, oficiali locali și reprezentanți ai instituțiilor publice locale. La 6 luni distanță însă, clădirea... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 19:10 (20097 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
342 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 1086 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1086, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 16:05
(2110 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 1-11 septembrie 2020, s-a organizat cea de a V-a ediție a acțiunii «Educația-prioritate a Bisericii» ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 15:05
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Patru salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19

Patru salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 17:45
(2582 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Două ordine de protecție provizorii, emise pentru «violență în familie»

Duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin 112 de o tânără de 41 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către soțul său ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:55
(2721 vizualizări - 0 comentarii)


Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Un incendiu violent a cuprins în cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 15,20, o locuință din orașul Amara. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Văii

Accident la Gura Văii

Pompierii militari au intervenit duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 19,40, la un accident rutier produs pe DJ201, pe raza satului Gura Vării, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:20
(2263 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o șiră de baloți în Ograda, furaje arse la Misleanu

În cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c, în jurul orelor 23,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o șiră de baloți în incinta unei societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:10
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1076 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1076, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:05
(1788 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Un apel pentru salvarea unei cabaline s-a primit în noaptea de duminică spre luni, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 1,15, de la un cetățean din comuna Grivița. La locul intervenției s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:00
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:50
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 16:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:15
(3005 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:05
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:50
(1693 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:45
(1975 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:40
(3069 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:35
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:30
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:30
(2666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:25
(2823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:15
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:10
(3316 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:05
(2443 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:10
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:05
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Marți, 8 septembrie, a.c., dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd pe raza comunei Manasia. Pompierii de la Detașamentul de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2020, 12:50
(2934 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rata de promovare la Bacalaureatul de toamnă-31,88%

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare, înregistrată în sesiunea august-septembrie a examenului național de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor, este de 31,88%. Prin ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Moldoveni, arestat pentru «lipsire de libertate în mod ilegal»

Luni, 7 septembrie a.c., polițiștii din Jilavele au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:10
(1934 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Depistat în trafic cu permisul suspendat și beat la volan

Luni, 7 septembrie 2020, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Ion Roată au oprit, pentru control, pe raza comunei Manasia, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Manasia. S-a procedat ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:05
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1040 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1040, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 16:10
(4978 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...