Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Un proiect sortit eșecului

Localitățile din Ialomița vor rămâne fără rețelele de apă promise de operatorul Ecoaqua Călărași

Problemele pe care le întâmpină marele proiect de investiții al operatorului regional Ecoaqua Călărași au impact și asupra comunităților locale din județul Ialomița. 7 localități din județ s-au asociat cu alte 31 din Călărași pentru a beneficia de peste 2 miliarde de lei în vederea dezvoltării rețelei de apă, cana­lizare și epurare. Recent Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a refuzat să plătească două solicitări de rambursare, din cauza unor deficiențe de ordin juridic. Primarii comunităților ialomițene care ar fi trebuit să be­neficieze de această investiție au declarat faptul că vor merge la Minister și vor organiza «proteste ad-hoc» pentru... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2025, 08:05 (17225 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Firma Dytras România și cele 6,7 milioane de euro încasate pentru o stație de epurare nefuncțională

Istoria unui eșec investițional din Slobozia

Firma Dytras România și cele 6,7 milioane de euro încasate pentru o stație de epurare nefuncțională

Fără doar și poate, problema mirosurilor pestilențiale provenite de la stația de epurare a orașului Slobozia are legătură și cu starea tehnică a echipamentelor din cadrul acestui obiectiv. Ziarul nostru vă prezintă în acest articol istoria acestui eșec investițional al Primăriei Slobozia, proiect care viza modernizarea completă a stației de epurare. Cu 17 ani în urmă, administrația locală a încheiat un contract cu firma Dytras România pentru retehnologizarea stației. Societatea a încasat 6,7 milioane de euro, fără însă ca investiția să fie realizată. Dacă res­pectivele instalații ar fi fost puse în funcțiune poate că nu am fi ajuns în situația... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2025, 15:10 (12735 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15052 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

În iulie 2022, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunțau reabilitarea cu fonduri europene a sediului Poliției Munici­piului Slobozia. La 2 ani și jumătate distanță, implementarea acestui proiect nu s-a realizat, deși ar fi trebuit să se încheie la finele anului 2023. În prezent, ace­lași proiect așteaptă evaluarea din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia pentru ca șan­tierul să fie deschis. Dacă proiectul nu va fi considerat oportun, IPJ Ialomița va pierde 8,2 milioane de lei.

 

Un proiect cu «probleme»... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 08:05 (3296 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

După 30 de ani

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

O analiză a Institutului Național de Statistică arată faptul că situația în ceea ce privește conectarea județului Ialomița, în ultimii 30 de ani, la uti­lități publice, nu s-a schimbat semnificativ. Mii de oameni au nevoie de apă curentă, gaze naturale, energie electrică și drumuri mai bune pe care să circule. Într-un singur aspect ne situăm ceva mai bine, iar asta vizează «zonele verzi». Între 1990 și 2022, Ialomița a reușit să-și îmbunătățească suprafața de «spații verzi», dar doar în cazul zonelor urbane. În mediul rural, deficitul de parcuri sau zone de recreere a rămas neschimbat.

Un județ blocat în timp... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 15:05 (6654 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Scandalul «Dytras» revine în actualitate

Administrația Soare evaluează prejudiciul generat de investiția în stația de epurare din Slobozia

Administrația locală din Slobozia a investit 6,7 milioane de euro în stația de epurare a orașului Slobozia. La 15 ani de la semnarea primului contract cu firma Dytras România, firma care a realizat investiția, admi­nistrația Soare anunță public că va evalua prejudiciul generat de această investiție. «În urmă cu un an am înființat o comisie specială pentru eva­luarea situației și cuantificarea pejudiciului ge­nerat de această investiție. După un an, constatăm că nu se întâmplă nimic... (...) Vom face noi, la nivelul instituției, această evaluare!» a declarat primarul orașului Slobozia, Dragoș Soare. Reamintim că primul contract pentru pentru «modernizarea stației de epurare a municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2023, 12:50 (7104 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

De mai bine de 10 ani prin instanțe

Proiectele Sloboziei, blocate de procese

Trei dintre investițiile majore ale Sloboziei sunt blocate de litigiile apărute între constructori și autorități. Cel mai vechi dintre procese vizează investiția în stația de epurare a orașului, a cărei valoare s-a ridicat la 28,6 milioane de lei. O a doua inves­tiție blocată este cea pentru stația de tratare a orașului, investiție a cărei valoare se ridică la 7,84 milioane de lei. Însă cele mai multe procese în instanță, 15 conform informațiilor pu­blice, au fost generate de investiția pentru reabi­litarea Pieței Revoluției, unde s-au realizat până acum lucrări în valoare de 19,5 milioane de lei.

Scandalul Dytras a ajuns în instanță în 2011... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2023, 09:50 (11588 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Proiect tehnic nou pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

În aprilie 2014, administrația Stoica a demarat oficial lucrările de execuție pentru parcarea subterană din Piața Revoluției. În noiembrie 2020, administrația Soare a recunoscut oficial că «lucrările au carențe structurale» și că parcarea nu poate fi utilizată. La un an distanță, în noiembrie 2021, administrația Soare recepționează proiectul tehnic pentru lucrările restante la acest obiectiv. O luăm de la capăt!

Aceeași Mărie, aceeași pălărie La un an distanță de la primele declarații ale administrației Soare privind parcarea subterană din Piața Revoluției situația lucrărilor rămâne... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2021, 09:55 (11327 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Plătim dobânzi pentru bani pe care nu-i folosim

«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

bonus: Plătim rate și dobânzi de 5 milioane de lei anual

Administrația Soare rei­terează intenția de a finaliza parcarea subterană din Piața Revoluției, în pofida nelegalităților constatate la această investiție. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că finalizarea acestei investiții este singura soluție posibilă. La acest moment, administrația locală a comandat un nou studiu de fezabilitate, iar o firmă specializată realizează un nou proiect tehnic pentru această investiție. «Nu e normal ce se întâmplă, dar nu mai putem da înapoi... Trebuie să găsim soluții pentru finalizarea acestei investiții!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Plătim dobânzi la bani neutilizați... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2021, 11:20 (9782 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

La o lună distanță de rezilierea contractului

Investiție ratată la stația de tratare a apei din Slobozia

bonus: Consiliul Județean Ialomița, 70% din Urban SA Slobozia

Primarul Dragoș Soare a anunțat public că nu va mai prelungi contractul de lucrări pentru fina­lizarea stației de tratare a apei din Slobozia. «Dacă până la finalul lunii nu se execută lucrările restante, contractul nu va mai fi prelungit! Le-am prelungit de 3 ori contractul și n-au trimis un om în șantier de mai bine de 6 luni...» a declarat primarul Sloboziei. Conform informațiilor oficiale, contractul încheiat cu firma SIA Dynamic Solution SRL din Craiova a expirat în luna mai 2021 și a fost prelungit cu încă o lună. Valoarea investiției, inițiată în august 2019 se ridică la 7,84 milioane de lei.

O decizie fără precedent... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2021, 11:05 (8380 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Primarul Vasile Popa de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro

Noul primar USR PLUS de la Gârbovi a ratat o investiție de 65 mii de euro pentru reabilitarea unui parc. Gurile rele spun că nu a vrut să continue proiectele fostei administrații. Realitatea e însă infinit mai nuanțată. Noi ridicăm doar puțin perdeaua, că 4 ani înseamnă timp destul ca să ne convingem cine are dreptate și cine nu.

Primul eșec administrativ pentru USR PLUS
Electoratul din Gârbovi a decis pentru prima dată după 30 de ani să schimbe culoarea politică a Primăriei. Lăudabilă, de principiu, schimbarea politică a atras după ea și primul eșec administrativ. Preocupat să... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2020, 12:10 (8027 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Ex-primarul Sloboziei care a confirmat

Mocioniu a blocat 3 ani repartizarea terenurilor pentru tinerii în Gării Noi

Campania electorală scoate la lumină blocajele administrative din Primăria Slo­bozia. Conform informațiilor oficiale, au fost identificat 145 de locuri de casă pentru tineri nerepartizate din 2017. Ex-primarul Adrian Mocioniu a fost informat cu privire la situație, dar a refuzat semnarea ordinului pentru înființarea une Comisii de inventariere a loturilor. «Este o situație inexplicabilă! Am reluat procedura și vom repartiza aceste terenuri în cel mai scurt timp posibil...» declară primarul interimar Gabriel Mușat.

Istoria unui dezastru În urmă cu 11 ani, în mandatul primarului... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2020, 16:10 (6073 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Parcul Tineretului din Slobozia a rămas fără sistemul de irigații inteligent

Cu o suprafață de 15 ha, Parcul Tineretului din Slobozia este cea mai întinsă zonă verde a orașului. În ultimii 10 ani, administrația locală a încercat de nenumărate ori să transforme acest parc într-un adevărat loc de relaxare și petrecere a timpului liber, însă demersurile au eșuat. Singura investiție reală o reprezintă sistemul de irigație asistat pe calculator care, la acest moment, întâmpină probleme de funcționare. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia susțin faptul că este nevoie de un «Plan de regenerare peisagistică» pentru a pune în funcțiune sistemul. Într-o situație similară se află și becurile inteligente, montate pentru a lumina... [citește_tot_articolul]

24 August 2020, 10:50 (6868 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Sistem de canalizare subdimensionat la Miloșești

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Comuna Miloșești a accesat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 o investiție de 15,3 milioane de lei pentru «sistem de canalizare ape menajere și stație de epurare». Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus muncitorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nici o treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni.

Ultima ispravă edilitară a lui Nelu Chițoiu
Locuitorii comunei... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 12:20 (10701 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

Trăim decenii de neîmpliniri mărețe

Ialomița Strategiilor de Dezvoltare administrative

În urmă cu o lună, Consiliul Județean Ialomița a semnat un contract care vizează Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean. Prezentat drept un document care va genera «o nouă revoluție urbanistică», PATJ reia sub o altă formă Strategia de Dezvoltare a Județului Ialomița în perioada 2009-2020, document deja existent. Dincolo de considerentele financiare, ceea ce este scandalos e faptul că doar câteva duzini dintre sutele de investiții prognozate s-au concretizat în cei aproape 10 ani care au trecut de la elaborarea Strategiei...

Strategii de 2 milioane de lei Strategia... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2018, 11:05 (4476 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

Investițiile Consiliului Județean Ialomița

«Demolarea» podului de la Dridu a costat 2,5 milioane de lei

De 4 ani, Consiliul Județean Ialomița încearcă să reabiliteze podul peste râul Prahova, din zona localității Dridu. Demersurile au eșuat, în final obiectivul fiind complet distrus! Pentru «demolarea» podului, care deservea peste 10 mii de oameni din zona de Vest a Ialomiței, administrația  județeană a cheltuit 2,5 milioane de lei. Din septembrie 2017, Consiliul Județean Ialomița a început noi demersuri în privința finalizării investiției. De această dată, lucrările costă mai mult, iar termenul de execuție s-a prelungit.  Concret, de la 2,7 milioane de lei, cât și-a asumat să plătească în 2015 pentru construcția podului de la Dridu, Consiliul Județean Ialomița va cheltui acum 8 milioane... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2017, 09:45 (11246 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»

În urmă cu 5 ani, ramura liberală a administrației Ciupercă plasa Ialomița în centrul investițiilor naționale în «energia verde», respectiv câmpurile de panouri fotovoltaice. Acum, în 2017, singura investiție realizată continuă să fie nefuncțională, iar noua conducere a Consiliului Județean caută soluții pentru limitarea pierderilor generate de această investiție cifrată la 2,8 milioane de lei.

Milioane pentru nimic
Susținut activ de către ex-vicepreședintele Ioan Martin, parcul fotovoltaic de la Giurgeni a fost gândit, în varianta inițială, ca o investiție de 10 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2017, 11:25 (7362 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Eșec parțial la accesarea fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița ar putea pierde 25 milioane de euro

Ialomița vizează investiții în infrastructura rutieră, cofinanțate din fonduri europene, în valoare de 25 milioane de euro. Banii ar putea fi însă pierduți din cauza unor «clarificări»... Informația a fost confirmată oficial de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Există riscul real de a pierde această finanțare! Deocamdată ne aflăm în faza de evaluare a proiectului...» a declarat acesta. Vinovatul pentru situația creată a fost identificat în persoana funcționarului public Lucica Boboc.

Cu sacul la proiectul lăudat După ce a ratat o finanțare de 12 milioane... [citește_tot_articolul]

23 August 2017, 20:35 (11152 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Podul de la Dridu nu va fi finalizat în 2015

Investiția executată la podul de peste rîul Prahova, la Dridu, stagnează. Oficialii județeni se pregătesc să rezilieze contractul cu Strabenbau Logistic SRL. Valoarea investiției este de 2,8 milioane de lei. Circulația pe pod este blocată din anul 2012.

Investiție cu ghinion
Blocate o dată în anul 2013, lucrările de reabilitare a podului de la Dridu au fost reluate în primăvara anului 2014, după o nouă licitație cîștigată de Strabenbau Logistic SRL. La acest moment însă, graficul de execuție înregistrează întîrzieri, iar oficialii județeni nu mai au soluții pentru deblocarea situației... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2015, 10:25 (9227 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Cu «sprijinul» Primăriei Slobozia

Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Gara din Slobozia este parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport» și a fost cofinanțată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea proiectului s-a ridicat la aproximativ 6 milioane de euro, iar termenul final de execuție a fost luna mai a anului 2013. În realitate, lucrările au fost finalizate la sfîrșitul anului 2014, iar recepția finală a Gării Slobozia a fost făcută în primăvara acestui an. Potrivit declarațiilor oficiale, la întîlnire au participat, alături de constructori, proiectant și funcționari ministeriali, oficiali locali și reprezentanți ai instituțiilor publice locale. La 6 luni distanță însă, clădirea... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2015, 19:10 (20100 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4158 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3685 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3749 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3975 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3983 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3789 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...