Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Aer poluat la Ciulnița. Depășiri ale nivelului de hidrogen sulfurat!

Joi, 12 februarie 2026, autoritățile de mediu au reluat monitorizarea calității aerului în comuna Ciulnița, după ce mai mulți localnici au reclamat din nou un miros înțepător specific hidrogenului sulfurat. Potrivit Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), primele măsurători, din perioada 21.01-03.02.2026, au indicat în mai multe cazuri depășirea valorilor medii ale concentrației maxime admise pentru hidrogenul sulfurat. Drept urmare, autolaboratorul Direcției Județene de Mediu Călărași, din cadrul Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP), a reluat activitatea de monitorizare în zona cartierului nou din comuna Ciulnița.

 ... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2026, 07:40 (5167 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

În Ialomița

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

Anual, Direcția Județeană de Mediu Ialomița, fosta Agenție pentru Protecția Mediului Ialomița, prezintă publicității un raport detaliat cu privire la starea factorilor de mediu din județ. Documentul cuprinde o secțiune special dedicată calității aerului, subiect de interes public având în vedere scandalurile provocate de poluările olfactive generate de activitatea industrială desfășurată mai ales în apropiere de Slobozia. DJM Ialomița susține însă că nu poate furniza informații relevante despre calitatea aerului respirat de ialomițeni pentru că aparatele utilizate pentru măsurat au înregistrat probleme tehnice.

 

Probleme tehnice în măsurarea calității aerului... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2026, 12:05 (5197 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanța a respins cererea de suspendare a activității firmei Clean Tech Ciulnița

Cazul, în atenția Organizației «Greenpeace»

Instanța a respins cererea de suspendare a activității firmei Clean Tech Ciulnița

bonus: Vești bune de la «Greenpeace»

În ultima decadă a lunii mai, Tribunalul Ialomița a respins solicitarea Asociației Ecologică Regio­nală Muntenia Sud privind suspendarea Acordului de Mediu deținut de firma Clean Tech Ciulnița. Reprezentanții Asociației susțin că «lupta» va continua până când firma va respecta toate condițiile impuse de lege pentru desfășurarea activităților de producție. Eforturile activiștilor AER Muntenia Sud au fost remarcate la nivel european, lupta împotriva activității ilegale a Clean Tech Ciulnița întrând în atenția Organizației «Greenpeace». «Am avut deja o primă discuție cu Charlie Holt, reprezentantul „Greenpeace&ldquo... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2024, 10:40 (14020 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13318 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Amendă de 35 mii de lei pentru Clean Tech Ciulnița

Un control al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița la stația de epurare pe care o deține societatea Clean Tech Ciulnița s-a lăsat cu sancțiuni. În urma probelor supuse analizei, specialiștii instituției au descoperit că firma a deversat în râul Ialomița ape uzate, peste parametrii legali prevăzuți în autorizația de gospodărire a apelor. Această abatere a adus societății comerciale o sancțiune în valoare de 35 mii de lei.

Probleme la stația de epurare a Clean Tech Ciulnița Potrivit informațiilor oficiale furnizate de reprezentanții Sistemului de Gospo­dărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2024, 09:50 (6228 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

La o aruncătură de băț distanță de oraș, lângă «Oierie», în mijlocul unor munți de bălegar, timp de 20 de ani și mai bine, au trăit și trăiesc oameni. O vreme, oamenii au încercat să lupte pentru condiții decente de trai și vieți mai bune pentru copiii lor. Apoi au înțeles că instituțiile statului nu sunt pentru «ei» și s-au resemnat. Cine a putut, și-a luat lumea în cap și a plecat. Cine nu, a rămas și a răbdat. Acum, în dărăpănăturile rămase mai trăiesc patru familii. Iar familia Vioricăi Spânu se mută anul ăsta...

La marginea lumii Întâi e locul de-i zice «La Oierie». Acolo unde... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 12:55 (10629 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13705 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

AER Muntenia SUD preia ștafeta

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

La începutul săptămânii în curs, Judecătoria Slobozia a eliberat actul de înființare a Asociației Ecologice Regionale AER Muntenia SUD. Asociația, înființată la inițativa protestatarilor din Slobozia și Ciulnița, își propune să continue într-o formă legală lupta împotriva poluării rezultate ca urmare a activității firmei Clean Tech Ciulnița. «Am obosit să fim arătați cu degetul drept nebuni... Asociația are rolul de a prelua lupta noastră. Și pentru că problemele de mediu nu se opresc la Ciulnița, așteptăm ca alături de noi să vină toți cetățenii care nu se consideră protejați și corect reprezentați în conflictele cu firmele care poluează mediul!» susține Dorina Milea, președintele Asociației... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 16:20 (12910 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

Decizia de suspendare a activității Clean Tech Ciulnița a rezistat 48 de ore

bonus: A fost sesizat Ministerul Mediului și Secretariatul General al Guvernului

La 48 de ore de la suspendarea oficială a activității Clean Tech Ciulnița, fabrica își reia activitatea. Garda de Mediu, Agenția pentru Protecția Mediului și Direcția de Sănătate Publică permit funcționarea firmei în afara cadrului legal. Protestul cetățenilor în mediul on-line continuă.

48 de ore pe hârtie Intrată în vigoare pe data de 19 septembrie 2022, decizia de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița a rezistat pe hârtie doar 48 de ore. Miercuri, 21 septembrie 2022, firma și-a reluat oficial activitatea. Decizia privind încetarea suspendării activității a fost luată... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2022, 10:55 (13647 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Instituțiile publice locale refuză închiderea Clean Tech Ciulnița

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița a emis pe 14 septembrie 2022 o decizie de suspendare a activității fabricii Clean Tech Ciulnița, începând cu data de 19 septembrie 2022. Decizia se bazează pe o solicitare a Garzii de Mediu Ialomița primită în aceeași zi, conform căreia firma nu respectă obligațiile legale privind protecția mediului. La 2 zile distanță, pe 16 septembrie 2022, Clean Tech Ciulnița remite celor două instituții o adresă în care anunță «măsurile realizate în regim de urgență» pentru ridicarea măsurii de suspendare a activității. În toată această perioadă, firma nu își încetează activitatea nicio secundă, continuând să funcționeze fără stație de epurare a... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2022, 11:05 (16018 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

Autoritățile știu și tac

Clean Tech Ciulnița produce ilegal

UPDATE Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a suspendat Autorizația Clean Tech Ciulnița!

Prefectura Ialomița a mediat la sfârșitul săptămânii trecute o întâlnire informală între repre­zentanții instituțiilor cu atribuții de control din Ialomița și reprezentantul firmei Clean Tech Ciulnița, Marius Vlădescu. În cadrul întâlnirii s-a ajuns la concluzia comună că firma Clean Tech Ciulnița funcționează ilegal. Marius Vlădescu, directorul firmei și-a luat angajamentul de a elimina disconfortul olfactiv rezultat în urma procesării «subproduselor de origine animală categoria a III-a» în două săptămâni. În zilele care au urmat întâlnirii, Clean Tech Ciulnița a continuat să transporte ilegal apa reziduală generată ca urmare a procesului de producție. În pofida evidențelor, Garda de Mediu ezită... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2022, 13:20 (10577 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Cu acordul tacit al instituțiilor statului

Clean Tech Ciulnița poluează Ialomița de 10 ani

Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 100000 de lei firma Clean Tech Ciulnița la sfârșitul lunii august 2022 pentru «neres­pectarea obligațiilor prevăzute în Autorizația Integrată de Mediu». Amenda confirmă o stare de fapt semnalată timp de 10 ani de către presa locală. În toată această perioadă, Clean Tech Ciulnița a susținut că respectă legislația privind protecția mediului și deține o stație de epurare funcțională. La acest mo­ment, miza Clean Tech o reprezintă aprobarea de către Agenția pentru protecția Mediului Ialomița a unei Autorizații de Mediu revizuită care să permită funcționarea în continuare a fabricii de făinuri proteice.

Paharul răbdării publice dă pe-afară... [citește_tot_articolul]

31 August 2022, 13:10 (14025 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Clean Tech Ciulnița poluează olfactiv (și) prin stația de epurare a Sloboziei

Disconfortul olfactiv generat de activitatea firmei Clean Tech Ciulnița s-a mutat în zona stației de epurare a orașului Slobozia. Angajații firmelor din zonă și locuitorii blocurilor din zona MB reclamă că mirosurile emanate sunt imposibil de suportat. «Angajații cer spor de toxicitate!» se plânge patronul unei firme din zonă. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, susține că deversarea apelor uzate produse de Clean Tech Ciulnița respectă procedurile legale în vigoare.

Din lac în puț După ce a fost amendată cu 80000 de lei de către Garda Națională de Mediu la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

26 August 2022, 12:40 (10130 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Poluarea olfactivă continuă

Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița

Amendată la începutul lunii august 2022 de Garda Națională de Mediu pentru încălcarea Legii Apelor, societatea Clean Tech Internațional continuă să creeze probleme din cauza mirosurilor greu de suportat emanate de fabrica localizată la Ciulnița. Un grup de cetățeni a realizat o petiție on-line prin care cere implicarea autorităților, instituțiile publice își pasează responsabilitatea, în timp ce Primăria Ciulnița le cere funcționarilor să identifice zonele din localitate unde miroase urât... Între timp, Marius Vlădescu, directorul exe­cutiv al Clean Tech Internațional, spune că «puteți să scrieți ce vreți că nu mă interesează!».

Petiție on-line împotriva Clean Tech... [citește_tot_articolul]

22 August 2022, 10:55 (16380 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Cosâmbești: Posibile probleme de mediu, ignorate de autoritățile competente

Drumul județean care leagă municipiul Slobozia de localitatea Cosâmbești a fost din nou inundat. Fenomenul a fost sesizat în zona conductelor prin care Combinatul Chimic deversează apele uzate în râul Ialomița. Întâmplarea s-a petrecut la câteva zile distanță după ce Popasul Trebeș, noul proprietar al platformei industriale, a făcut primele probe tehnologice. În momentul în care instalațiile tehnolo­gice au fost repornite, locuitorii din Slobozia au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic. Problema de mediu a fost adusă în atenția Gărzii de Mediu Ialomița, instituție care nu a formulat încă un răspuns oficial. De asemenea, prezența apelor uzate pe șosea a fost verificată... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2021, 10:10 (10949 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu

Clean Tech Ciulnița nu respectă obligațiile legale privind protejarea mediului

Instituția Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu cu privire la problemele de mediu generate de activitatea Clean Tech Ciulnița. Conform informațiilor oficiale, firma nu respectă condițiile impuse de autorizația integrată de mediu și poluează permanent zona, generând «disconfortul olfactiv» reclamat de cetățenii din Ciulnița și Slobozia. Mai mult decât atât, susține Avocatul Poporului, auto­ritățile comunei Ciulnița refuză siste­matic să răspundă adreselor oficiale.

Se îngroașă gluma Problemele de mediu generate de funcți­onarea Clean Tech Ciulnița au atras atenția instituției Avocatului... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2021, 10:05 (14213 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Combinatul Chimic poluează din nou Slobozia prin noul proprietar, Popasul Trebeș

Vineri, 29 octombrie 2021, zeci de slobozeni au reclamat «scurgerile» de amoniac provenite de la Combinatul Chimic din Slobozia. Autoritățile publice sunt în alertă, iar Garda de Mediu a fost sesizată. Conform primelor informații, mirosul este o consecință a probelor tehnologice inițiate de firma Popasul Trebeș, firma care a «cumpărat» Chemgas Holding Corporation, fostul Combinat Chimic Slobozia. Stațiile de măsurare au înregistrat depășiri la azot și amoniac.

E rău și va fi și mai și Locuitorii Sloboziei au fost expuși din nou poluării cu azot și amoniac, ca urmare a poluării generate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2021, 16:20 (19852 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Arbitraj administrativ

Urban SA a identificat «poluatorii olfactivi» din Slobozia

Ca urmare a miilor de sesizări venite din partea populației privind disconfortul olfactiv, Urban SA a realizat o analiză a situației existente la nivelul Sloboziei. Pe lista scurtă de «poluatori olfactivi» se numără Avicola SA, Cocor Com SRL, Expur SA și... Urban SA. Pentru reglementarea situației, oficialii Urban SA au cerut administrației locale să medieze o întâlnire cu toți agenții economici care epurează apele reziduale prin intermediul stației de epurare a Urban SA. Soluția pentru eliminarea disconfortului olfactiv o reprezintă investițiile, deversarea controlată a apelor reziduale și încheierea de contracte de preluare a acestor ape cu Urban SA.

Concluzii scandaloase și previzibile... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2021, 13:05 (3858 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

Clean Tech Internațional, sursă permanentă de poluare

La un an de asumarea «pla­nului de gestionare a mi­rosurilor», Clean Tech Internațional SRL continuă să polueze sistematic zona Ciulnița-Slobozia. Autoritățile din Slobozia cer firmei să dispună «măsuri urgente de prevenție» până la începutul lunii august 2021. Reprezentanții firmei din Ciulnița susțin că disconfortul olfactiv are drept cauză «căderile de tensiune». Conform Autorizației Integrate de Mediu revizuite în 6 iulie 2020, Clean Tech Internațional SRL este obligată să-și întrerupă ac­tivitatea «în cazul în care vântul bate către localități». Surse administrative susțin că firma procesează cantități de materii prime de două ori mai mari decât cele raportate oficial.

Un coșmar fără sfârșit... [citește_tot_articolul]

4 August 2021, 13:40 (7550 vizualizări - 13 comentarii)

ANCHETĂ

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

Chemgas Holding Corporation pune în funcțiune ilegal Combinatul Chimic din Slobozia

bonus: Falimentul Amonil SA se amână la nesfârșit

Controlat de Chemgas Holding Corporation, Combinatul Chimic din Slobozia este pus în funcțiune ilegal. Societatea nu respectă decizia instanțelor de judecată cu privire la deschiderea procedurilor de faliment. Reamintim faptul că Tribunalul Ialomița a dispus încă din luna martie a acestui an falimentul Chemgas Holding Corporation. Ulterior, o decizie similară a fost luată și de Curtea de Apel București. Fără nicio calitate conferită de lege, administratorul special al societății încearcă acum să blocheze începerea procedurii de faliment, motivând faptul că cei 550 de salariați ai Combinatului vor rămâne fără locuri de muncă. În urmă cu o săptămână, el a notificat Comisia de Dialog Social a Prefecturii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2020, 16:10 (9985 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Din nou furturi

Marți, 1 februarie a.c., în jurul orei 18.30, polițiștii slobozeni au depistat doi bărbați de 25, respectiv 51 de ani, domiciliați în comuna Munteni-Buzău și în municipiul Slobozia în timp ce sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 11:08
(8615 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: furt Ialomița


Bărbulești: Șofer urmărit de polițiști

În cursul dimineții de marți, 1 februarie, în jurul orei 10.30, polițiștii din Urziceni au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în străinătate. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 09:46
(11614 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Buzoian beat la volan și fără permis

Un buzoian de 29 de ani este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce acesta s-a urcat la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere și sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 08:34
(10018 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: L-a acroșat o mașină!

Marți seara, 1 februarie a.c., în jurul orei 19.00, pe DN2, în localitatea Lilieci s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2011, 07:21
(12056 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


ITM Ialomița: Angajatori prinși cu «munca la negru»

Inspecția muncii a inițiat, începînd cu 27 ianuarie 2011, o campanie la nivel național privind identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată în domenii susceptibile utilizării frecvente a acesteia ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 14:21
(10729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Furturile dau bătăi de cap polițiștilor

În urma activităților desfășurate în cazul unui furt comis sîmbătă, 29 ianuarie a.c., din sediul unei firme de pe raza municipiului Fetești, faptă ce figura în evidențele Poliției cu autori necunoscuți ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 11:41
(8039 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Ialomița: Doi morți într-un accident pe DN2, în apropiere de Sinești

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, în jurul orei 7.15, pe DN2, în afara localității Sinești s-a produs un grav accident de circulație soldat cu decesul a două persoane și rănirea unei alteia ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:23
(12945 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Slobozia: Manifestare expozițională «Femina Star»

Camera de Comerț Industrie și Agricultură Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița, organizează a XII-a ediție a manifestării expoziționale Femina Star&Salonul Mireselor. Acțiunea are un ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:19
(8196 vizualizări - 0 comentarii)


«Lucrezi pămîntul, depui cererea de sprijin și accesezi fonduri europene! APIA te așteaptă!»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează, începînd cu 1 februarie 2011, campania «Lucrezi pămîntul, depui cererea de sprijin și accesezi fonduri europene! APIA te așteaptă!». În cadrul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:17
(10385 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Simulare la depunerea Declarației 112

25 februarie este termenul limită pînă la care poate fi depusă declarația unică privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 09:05
(4886 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții DIICOT la Slobozia

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Structura Centrală au efectuat 22 de percheziții domiciliare, pe raza municipiilor București, Slobozia, Onești ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 18:42
(19176 vizualizări - 2 comentarii)


Tînăr slobozean, trimis în judecată pentru trafic de minori și pornografie infantilă

Un tînăr de 20 de ani din Slobozia, acuzat de infracțiunile de trafic de minori și pornografie infantilă, a fost trimis în judecată după ce a postat pe internet un filmuleț în care întreținea raporturi ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 18:21
(11556 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ucenici pe lângă polițiști

Ialomița: Ucenici pe lîngă polițiști

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Ialomița au ucenici. Este voba despre 11 ialomițeni (6 fete și 5 băieți) studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București care au fost repartizați să ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:27
(12632 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Copaci furați cu autoutilitara

Vineri, 28 ianuarie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara au depistat pe DN2C trei indivizi care furau un copac cu o autoutilitară. Potrivit constatărilor făcute la fața locului, cei trei tăiau ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:24
(10774 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Și-a făcut «plinul» cu alcool

Sîmbătă, 29 ianuarie un echipaj al poliției rutiere care acționa pe DN2A a oprit în trafic un autoturism suspect. Conducătorul auto, un bărbat, de 40 de ani, din București, emana halenă alcoolică, iar ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:24
(9849 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prinși cu gardul în brațe!

Un echipaj al Poliției Municipiului Urziceni a surprins în după-amiaza zilei de vineri, 28 ianuarie, doi bărbați care transportau un grilaj metalic. Suspecții au fost legitimați de echipaj și conduși la ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:23
(8679 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


«Șmen» la Fetești

Polițiștii orașului Fetești au fost sesizați sîmbătă, 29 ianuarie, că gestionara unei societăți comerciale a fost înșelată prin metoda «șmen». Metoda constă în subtilizarea bancnotelor de către infractor ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:23
(8979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șmen


Grivița: Beție cu victimă

Un bărbat de 37 de ani din localitatea Grivița este cercetat de polițiști, după ce a accidentat cu autoturismul un pieton și a părăsit locul faptei. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 29 ianuarie, pe strada ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:22
(10299 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Ialomița: Record de amenzi

La sfîrșitul săptămînii precedente, cu ocazia acțiunilor derulate pe șoselele din Ialomița, polițiștii au stabilit un nou record. Aceștia au aplicat peste 300 de sancțiuni contravenționale, au retras 1 ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:21
(10395 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: amendă Ialomița


Ialomița: Bovine testate medical

«Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița își propune ca pînă la sfîrșitul anului 2011 să realizeze calificarea statusului de sănătate al exploatațiilor nonprofesionale și comerciale ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 11:12
(11793 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii romi, instruiți pe bani europeni

Peste 2000 de elevi romi vor beneficia de educație de tipul «Școală după Școală» prin intermediul proiectului «Școală după școală, primul pas către succesul școlar și profesional». Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 11:08
(10119 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: proiect Ialomița


Axintele: Un bătrân a murit după ce a căzut în fântână

Axintele: Un bătrîn a murit după ce a căzut în fîntînă

În urma unui apel primit prin 112 duminică, 30 ianuarie a.c, în jurul orei 9.20, pompierii militari au intervenit pentru scoaterea unui bărbat, în vîrstă de 77 de ani, dintr-o fîntînă de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:44
(12194 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru taximetriști

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane fizice autorizate în desfășurarea activității de taximetrie, că în urma desființării normei de venit pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:41
(9775 vizualizări - 2 comentarii)


LAPAR, în război cu FNAPR

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a declanșat războiul cu Federația Națională a Producătorilor Agricoli din România. Asta după ce un un reprezentant al Ligii nu a fost acceptat ca observator ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:20
(8411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR FNAPR scandal


Ialomița: Pompierii scot cîini din gropi și dărîmă țurțuri

Sîmbătă, 29 ianuarie, în jurul orei 11.45, pompierii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru scoaterea unui cîine care căzuse într-o fîntînă dezafectată, adîncă de aproape 20m, aflată în apropierea ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:10
(8620 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


Renta Viageră trece la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, începînd cu data de 1 februarie 2011, va prelua activitatea desfășurată de birourile județene ale Oficiului Național de Rentă Viageră Agricolă ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:06
(14066 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la intrare în Alexeni

În urmă cu cîteva ore, un bărbat, de 52 de ani, din municipiul Urziceni, și-a pierdut viața într-un accident rutier. Bărbatul se afla la volanul unui autoturism și se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 13:59
(10258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Amplasarea radarelor

Ialomița: Amplasarea radarelor

Continuînd seria de acțiuni pentru prevenirea accidentelor în trafic, polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere de circulație din județeț. Astfel, în ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:46
(11840 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: radar Ialomița


Andrășești: Hoți prinși de polițiști

Polițiștii ialomițeni avertizează din nou asupra apariției unor hoți care pătrund în locuințe sau curțile oamenilor. În acest sens, miercuri, 25 ianuarie, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 23 de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:40
(9064 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...