Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Atlantic Studio anulează Planul Urbanistic Zonal al Sloboziei

Tribunalul Ialomița face ce autorităților locale nu le place

Atlantic Studio anulează Planul Urbanistic Zonal al Sloboziei

Istoria conflictului dintre SC Atlantic Studio SRL și administrația locală își are originea în obiceiul păgubos al edililor locali de a aproba concesiuni pe genunchi. În anul 2008 însă, o astfel de decizie s-a întors împotriva autorităților, iar după 6 ani de procese reclamantul a obținut cîștig de cauză... Tribunalul Ialomița a dispus anularea în parte a unor hotărîri de consiliu local, cerînd includerea în Planul Urbanistic Zonal a imobilului-restaurant. Deși nu e definitivă, decizia reprezintă un precedent periculos care ar putea anula o serie întreagă de acte administrative în vigoare și care au produs consecințe...

Istoria unei măgării administrative... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2014, 16:50 (5802 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Școala de la biserică

Școala de la biserică

Iulian Mârț are 25 de ani și a venit în Slobozia vara trecută. Din noiembrie însă, alături de 40 de voluntari adolescenți a deschis un after-school gratuit pentru copiii din cartier. Copiii vin de două ori pe săptămînă aici, socializează, se joacă, își fac temele... Și, ce e mai important, uită pentru cîteva ore de problemele pe care le au. Sînt copii frumoși și cuminți care, prin puterea exemplului, au o nouă șansă în viață. Iar ușa after-school-ul «Educația dă viață» este întotdeauna deschisă pentru cei care se hotărăsc să bată...

O idee minunată și 40 de voluntari
Iulian Mârț... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2014, 10:10 (5367 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«GAURA NEAGRĂ» a Consiliului Județean va înghiți 5,8 milioane de lei

Alo! DNA-ul? Ne înregistrați și nouă o sesizare?

«GAURA NEAGRĂ» a Consiliului Județean va înghiți 5,8 milioane de lei

Sala de spectacole cu geometrie variabilă va fi inaugurată pînă la sfîrșitul acestui an. Bugetul propus este de 5,8 milioane de lei și reprezintă «suma necesară pentru finalizarea investiției». La acest moment, pe șantierul din interiorul sălii de spectacole lucrează doar doi oameni... Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că termenul ar putea fi devansat pentru vara acestui an...

O istorie de 19 ani În anul 2015 se vor împlini 20 de ani de cînd sala de spectacole a Consiliului Județean a găzduit ultimul spectacol. Între timp, la conducerea instituției s-au perindat trei generații... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2014, 16:50 (7829 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Bahmu Atelier» la Slobozia

«Bahmu Atelier» la Slobozia

De 1 martie, Adriana Bahmuțeanu le-a făcut cadou doamnelor și domnișoarelor din Slobozia un magazin vestimentar. Creațiile poartă semnătura vedetei în exclusivitate. Dincolo de aspectul comercial, gestul prezentatoarei tv este și umanitar. Toate acestea întrucît o parte din banii din vînzări vor fi redirecționați către cei 32 de copii aflați în centrul de plasament din comuna Sfîntu Gheorghe.

Haine pentru toate doamnele și domnișoarele
Însoțită de Camelia Suciu, prietena și colaboratoarea sa în ceea ce privește design-ul vestimentar, Adriana Bahmuțeanu a inaugurat, de 1 martie... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2014, 07:45 (23525 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hoții de peturi fac legea la Slobozia

Primăria ar putea pierde 30 de mii de lei

Hoții de peturi fac legea la Slobozia

De mai bine de o jumătate de an, peturile de plastic din containerele Sloboziei au devenit subiect de dispută publică. Potrivit declarațiile operatorului local de salubritate, SC Servicii Comunale SRL, hoții de peturi vandalizează containere și aduc prejudicii firmei. Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale, susține că hoții au fost identificați și amendați. Din comercializarea peturilor de plastic la Slobozia se pot obține pînă la 20 mii de lei lunar...

Hoții de peturi pun pe butuci afacerile legale
În ultimii ani, colectarea și comercializarea peturilor de plastic la Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2014, 08:40 (5261 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prim-procuror Cătălin Hristescu, trimis în judecată

Fostul prim-procuror Cătălin Hristescu, trimis în judecată

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, «procurorii DNA-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată a inculpaților:
HRISTESCU CRISTIAN, în stare de arest la domiciliu, prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița la data faptelor, în prezent suspendat din funcție, în sarcina căruia s-a reținut săvîrșirea următoarelor infracțiuni concurente:
-favorizarea infractorului;
-șantaj;
-trafic de influență (28 acte materiale).

FOAMETE ȘTEFAN-TELU, administrator al unei societăți comerciale din județul Ialomița, în stare de libertate, în sarcina... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2014, 19:05 (16883 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții la Slobozia, Amara și Bărbulești. Oamenii legii au ridicat bunuri și bani!

Acțiuni de amploare în județul Ialomița. Polițiștii au descins miercuri, 26 februarie a.c., în 6 locații aflate pe raza Sloboziei, orașului Amara și comunei Bărbulești. Oamenii legii au cătat suspecți acuzați de furturi din locuințe, cămătărie și șantaj. 5 persoane au fost aduse la audieri, iar în cazul uneia a fost solicitată instanței arestarea preventivă...

Michi Cămătaru, trimis după gratii Perchezițiile desfășurate în cursul zilei de miercuri, 26 februarie a.c., pe raza județului Ialomița au debutat la Bărbulești. Oamenii legii au descins în locuința lui Vasile Meterez, zis și... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2014, 16:00 (12953 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia nu mai are locuri de veci

Cimitirul de la Bora e plin ochi

Slobozia nu mai are locuri de veci

Anunțată încă de anul trecut, lipsa locurilor de veci în Cimitirul Bora a devenit o problemă reală. În ciuda eforturilor autorităților de a extinde spațiul destinat înhumării, capacitatea Cimitirului Bora a fost depășită. La acest moment, locurile disponibile se pot număra pe degete. Soluțiile identificate de autorități sînt un nou cimitir în viitorul apropiat sau cimitirul de la Slobozia Nouă, în curs de amenajare...

Criză de locuri de veci În fiecare an, cererea pentru locuri de veci în cimitirele orașului crește. Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia au o listă de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 12:25 (6684 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ambasadoarele carității

Ambasadoarele carității

De aproape 15 de ani, neștiute de nimeni, două străine din lumea largă fac pentru noi ceea ce nici nu vrem, nici nu putem. Noreen O’Gorman, o englezoaică, și Elma Morina, o americancă îngrijesc și susțin financiar copiii cu dizabilități sau bolnavi de HIV din centrele de plasament din Slobozia. Sînt intervievate uneori, în preajma zilelor de 1 decembrie sau de Ziua Mondială de Combatere a SIDA, apoi se reîntorc în anonimatul tern al luptei cu boala și sărăcia... Nu cer niciodată nimic, nu se plîng, nu fac paradă cu munca lor... Trăiesc doar pentru zecile de copii bolnavi pe care îi îngrijesc zilnic, pentru sutele de oameni săraci pe care i-au ajutat de-a lungul anilor... pentru noi și în locul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 08:30 (4700 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

În dimineața zilei de marți, 25 februarie 2014, în jurul orei 3,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. În momentul sosirii la fața locului, incendiul se manifesta cu flacără deschisă pe toată suprafața garsonierei, scara blocului era inundată de fum și gaze toxice la etajele superioare, iar patru persoane (un bărbat, o femeie și doi copii) erau căzute pe holul de la etajul 4, intoxicate cu monoxid de carbon. Alte două femei, care se aflau într-un apartament învecinat, nu au putut ieși din cauza fumului dens. Pompierii au intervenit concomitent pentru scoaterea celor patru victime căzute... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 07:40 (9717 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia (a)live

Slobozia (a)live

De generații încoace, Slobozia respiră cultură prin plămînii Capitalei. Fie că vorbim de concerte, de spectacole de teatru ori, mai nou, de cultura de mall, cu floricele, filme americane de serie B și coșnița obligatorie la Carrefour, slobozenii trăiesc și respiră la București. Degeaba cheltuie oficialii locali milioane de lei pe săli de spectacole noi (și nefuncționale), degeaba încearcă responsabilii Casei de Cultură Municipale să asigure o stagiune teatrală la Slobozia, degeaba apar proiecte culturale locale... Snobismul nostru rămîne suveran și insensibil. De o lună jumătate însă, Anca, Victor și Cosmin sfidează cutuma locală. Și cîntă live la AXA!

Două ore de grație, jazz și pop-dance... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 20:20 (7391 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Dosarul ELDAGA, la rejudecare

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Afaceristul Paul Toma, patron al celebrei de acum firme ELDAGA, cu datorii de cîteva zeci de milioane de lei, ar putea primi o pedeapsă mai mică în dosarul «ELDAGA». La începutul anului trecut, el a fost condamnat, în lipsă, la 11 ani de închisoare de Tribunalul Ialomița pentru «înșelăciune». După cîteva luni de la emiterea sentinței, afaceristul a fost extrădat din Spania, iar cauza supusă rejudecării. Au trecut 8 luni, iar magistrații încă nu au stabilit noua sentință... Această condamnare ar putea fi una favorabilă infractorului, întrucît noul Cod Penal prevede pedepse reduse pentru faptele de «înșelăciune»...

«Țepele» financiare ale lui Paul Cristian Toma... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 11:10 (5140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

La fiecare început de an, bugetul Sloboziei devine subiect de nesfîrșite dezbateri publice, mai mult sau mai puțin argumentate. Anul acesta însă am decis să schimbăm unghiul de abordare și să oferim opiniei publice atît imaginea dorită de autoritățile locale, cît și pe cea reală, așa cum transpare ea din sumele alocate pentru dezvoltarea orașului în acest an...

Dezvoltare fără pretenții
Bugetul Sloboziei pentru anul 2014 este de 96 milioane de lei. În valori absolute, cifra este ceva mai mare decît cea din anul 2013, dar creșterea este nesemnificativă față de nevoile investiționale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 10:15 (7702 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Reglare de conturi în stil Nick Touring

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Nicu Pericli, patronul firmei de transport Nick Touring, continuă să combată concurența folosind pumnii, picioarele și amenințările cu moartea. Un taximetrist din Slobozia reclamă faptul că a ajuns la spital după ce ginerele lui Pericli l-ar fi agresat pe motiv că i-ar fi «furat» un client. Nu este prima dată cînd taximetristul are probleme de acest fel... În urmă cu un an, «din ordinul lui Pericli» după cum spune taximetristul, persoane necunoscute i-au tăiat cauciucurile de la mașină...
Incidentul în care taximetristul slobozean C.I., de 55 de ani, a fost implicat s-a petrecut în după amiaza zilei de miercuri, 12 februarie 2014. Bărbatul venea de la Amara la Slobozia și a oprit pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2014, 16:30 (22949 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piața de «chilipiruri imobiliare» din Slobozia

Piața de «chilipiruri imobiliare» din Slobozia

După 24 de ani de tranziție, proprietățile deținute de administrațiile locale se dovedesc a fi mai degrabă găuri negre, decît surse de venit. La Slobozia, cel mai mare oraș al județului, autoritățile locale caută de luni bune soluții pentru a scăpa de proprietățile care produc pagube. După centralele termice dezafectate și apartamentele ANL, oficialii susțin că se pregătesc să scoată «la vînzare» și apartamentele aflate în proprietatea privată a orașului. Ofertele, spunem noi, reprezintă ultimele chilipiruri imobiliare ale Sloboziei...

Centralele termice, o afacere ratată
De mai... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2014, 10:10 (6048 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toaletele din Slobozia, în sfîrșit concesionate

Pentru că, așa cum spune o maximă latină «nimic din ce e omenesc nu le e străin», consilierii locali ai Sloboziei au reușit să aprobe concesionarea «la pachet» a toaletelor publice din oraș. Votul în plen al celor 21 de consilieri locali ne permite să sperăm că singurii care vor mai fi surprinși de copiii noștri în spatele tufișurilor de prin parcuri vor fi doar... cîinii!

Vă dorim o vară... civilizată! Semn al civilizației urbane, toaletele reprezintă pentru orice administrație una dintre cărțile sale de vizită. Timp de 24 de ani, Slobozia nu a avut nevoie de una, iar parcurile publice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2014, 10:20 (4583 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Nea Tudor, omul cu bidoane...

Nea Tudor, omul cu bidoane...

A devenit o prezență constantă în peisajul orașului. Are o cîrjă de fier pe care stau agățate zeci de bidoane goale. Bidoanele de apă ale slobozenilor. Pe brațul stîng cară o sarică de rafie, și ea înțesată cu bidoane. La un drum, strînge plastic cam de 5 lei. Și nu poate face mai mult de două drumuri pe zi. Pînă în septembrie, anul trecut, a avut de lucru. Acum refuză să cerșească. Îl cheamă Tudor, iar orașul îl cunoaște drept «omul cu bidoane»...

Traiul din bidoane de plastic
De prin septembrie, anul trecut, este o prezentă constantă pe străzile Sloboziei. Îl vezi în jurul tomberoanelor... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2014, 05:40 (6693 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13238 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reglare de conturi la AXA. Agresorii se plimbă liberi prin oraș!

Slobozia: Reglare de conturi la AXA. Agresorii se plimbă liberi prin oraș!

Joi, 23 ianuarie 2014, în fața barului AXA din Slobozia a avut loc o altercație în care au fost implicați mai mulți interlopi locali. Potrivit martorilor oculari, un grup de 6 persoane, înarmate cu topoare și răngi, au distrus un autoturism și l-au rănit grav pe unul dintre pasageri. Victima se află în acest moment la Spitalul  Județean Slobozia, cu picioarele fracturate și capul spart...
Teroare la AXA, în plină stradă În seara zilei de joi, 23 ianuarie 2014, în fața barului AXA, 6 indivizi înarmați cu topoare și răngi au distrus un autoturism și au rănit grav pe unul dintre cei 4 pasageri... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2014, 09:20 (47152 vizualizări - 49 comentarii)

EVENIMENT

Mărturisiri din închisoare cu Jipa «Tamponatorul» (II)

Mărturisiri din închisoare cu Jipa «Tamponatorul» (II)

Din spatele gratiilor, Jipa «Tamponatorul» continuă mărturisirile despre lumea interlopă din Slobozia. După ce și-a acuzat propria nevastă de legături cu proxeneții locali, acesta dezvăluie felul în care mai multe tinere din oraș ajung să devine sclave ale sexului plătit la colț de stradă. Acesta face apel către anchetatori să ia de îndată măsuri...

Povești cu «pești» și prostituate
Jipa «Tamponatorul» din Slobozia a intrat în război cu interlopii locali în momentul în care soția sa ar fi fost racolată de proxeneții M.D. și V.D. Potrivit acestuia, femeia a renunțat să mai aibă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2014, 05:40 (9580 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Plăți electronice la Trezorerie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la fasptul că, din data de 29 august 2016, la nivelul județului a devenit operațional serviciul de electronic de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 18:25
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
-asistentă medicală generalistă
(normă întreagă, seriozitate,
experiență)
-femeie de serviciu
(pentru cabinet medical,
program 1 oră/zi)
Detalii la tel. 0726/714.716,
între orele 17,00-18,00

30 August 2016, 18:15


IPJ Ialomița: Documentele solicitate, la un click distanță

Pentru a scuti timpul și a reduce din stresul provocat de statul la cozi sau orele bune de așteptare în fața ghișeelor, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române precizează faptul că cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 17:40
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A lovit un pieton și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 40 de ani din București a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, după ce, pe data de 26 august 2016, acesta a provocat un accident rutier. Șoferul a lovit cu mașina un pieton ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 16:50
(5148 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5191 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5127 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7982 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6019 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5521 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6473 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7363 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6914 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4348 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6151 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5309 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...