Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Luptăm pentru un oraș curat!»

Mariana Iancu, administrator al SC Servicii Comunale SRL

«Luptăm pentru un oraș curat!»

De cîteva săptămîni, sute de afișe răspîndite prin tot orașul amintesc că Slobozia a reintrat în circuitul orașelor care luptă pentru statutul de cel mai curat oraș din țară. Nu este prima dată cînd facem asta... Sîntem în competiție de 3 ani, iar anul trecut, pentru eforturile depuse, autoritățile au primit o sabie de luptă (!?). Și diploma de «cel mai curat oraș din țară» raportat la numărul de locuitori... Unul dintre cei «vinovați» de aceste perfomanțe locale este Mariana Iancu, administratorul firmei SC Servicii Comunale SRL.

Oraș curat cu bani puțini
Desprinsă de firma mamă, Vivani în anul 2008, SC Servicii Comunale SRL asigură de ani buni serviciile de salubrizare la nivelul orașului Slobozia fără sincope notabile. Condusă cu o mînă de fier de Mariana Iancu, unul dintre pionierii acestui tip de activitate în oraș, firma pregătește în această primăvară o serie întreagă de campanii publice...... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2014, 06:50 (6069 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Atlantic Studio anulează Planul Urbanistic Zonal al Sloboziei

Tribunalul Ialomița face ce autorităților locale nu le place

Atlantic Studio anulează Planul Urbanistic Zonal al Sloboziei

Istoria conflictului dintre SC Atlantic Studio SRL și administrația locală își are originea în obiceiul păgubos al edililor locali de a aproba concesiuni pe genunchi. În anul 2008 însă, o astfel de decizie s-a întors împotriva autorităților, iar după 6 ani de procese reclamantul a obținut cîștig de cauză... Tribunalul Ialomița a dispus anularea în parte a unor hotărîri de consiliu local, cerînd includerea în Planul Urbanistic Zonal a imobilului-restaurant. Deși nu e definitivă, decizia reprezintă un precedent periculos care ar putea anula o serie întreagă de acte administrative în vigoare și care au produs consecințe...

Istoria unei măgării administrative... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2014, 16:50 (5803 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala de la biserică

Școala de la biserică

Iulian Mârț are 25 de ani și a venit în Slobozia vara trecută. Din noiembrie însă, alături de 40 de voluntari adolescenți a deschis un after-school gratuit pentru copiii din cartier. Copiii vin de două ori pe săptămînă aici, socializează, se joacă, își fac temele... Și, ce e mai important, uită pentru cîteva ore de problemele pe care le au. Sînt copii frumoși și cuminți care, prin puterea exemplului, au o nouă șansă în viață. Iar ușa after-school-ul «Educația dă viață» este întotdeauna deschisă pentru cei care se hotărăsc să bată...

O idee minunată și 40 de voluntari
Iulian Mârț... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2014, 10:10 (5375 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«GAURA NEAGRĂ» a Consiliului Județean va înghiți 5,8 milioane de lei

Alo! DNA-ul? Ne înregistrați și nouă o sesizare?

«GAURA NEAGRĂ» a Consiliului Județean va înghiți 5,8 milioane de lei

Sala de spectacole cu geometrie variabilă va fi inaugurată pînă la sfîrșitul acestui an. Bugetul propus este de 5,8 milioane de lei și reprezintă «suma necesară pentru finalizarea investiției». La acest moment, pe șantierul din interiorul sălii de spectacole lucrează doar doi oameni... Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că termenul ar putea fi devansat pentru vara acestui an...

O istorie de 19 ani În anul 2015 se vor împlini 20 de ani de cînd sala de spectacole a Consiliului Județean a găzduit ultimul spectacol. Între timp, la conducerea instituției s-au perindat trei generații... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2014, 16:50 (7830 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bahmu Atelier» la Slobozia

«Bahmu Atelier» la Slobozia

De 1 martie, Adriana Bahmuțeanu le-a făcut cadou doamnelor și domnișoarelor din Slobozia un magazin vestimentar. Creațiile poartă semnătura vedetei în exclusivitate. Dincolo de aspectul comercial, gestul prezentatoarei tv este și umanitar. Toate acestea întrucît o parte din banii din vînzări vor fi redirecționați către cei 32 de copii aflați în centrul de plasament din comuna Sfîntu Gheorghe.

Haine pentru toate doamnele și domnișoarele
Însoțită de Camelia Suciu, prietena și colaboratoarea sa în ceea ce privește design-ul vestimentar, Adriana Bahmuțeanu a inaugurat, de 1 martie... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2014, 07:45 (23527 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hoții de peturi fac legea la Slobozia

Primăria ar putea pierde 30 de mii de lei

Hoții de peturi fac legea la Slobozia

De mai bine de o jumătate de an, peturile de plastic din containerele Sloboziei au devenit subiect de dispută publică. Potrivit declarațiile operatorului local de salubritate, SC Servicii Comunale SRL, hoții de peturi vandalizează containere și aduc prejudicii firmei. Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale, susține că hoții au fost identificați și amendați. Din comercializarea peturilor de plastic la Slobozia se pot obține pînă la 20 mii de lei lunar...

Hoții de peturi pun pe butuci afacerile legale
În ultimii ani, colectarea și comercializarea peturilor de plastic la Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2014, 08:40 (5261 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul prim-procuror Cătălin Hristescu, trimis în judecată

Fostul prim-procuror Cătălin Hristescu, trimis în judecată

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, «procurorii DNA-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată a inculpaților:
HRISTESCU CRISTIAN, în stare de arest la domiciliu, prim-procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița la data faptelor, în prezent suspendat din funcție, în sarcina căruia s-a reținut săvîrșirea următoarelor infracțiuni concurente:
-favorizarea infractorului;
-șantaj;
-trafic de influență (28 acte materiale).

FOAMETE ȘTEFAN-TELU, administrator al unei societăți comerciale din județul Ialomița, în stare de libertate, în sarcina... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2014, 19:05 (16889 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții la Slobozia, Amara și Bărbulești. Oamenii legii au ridicat bunuri și bani!

Acțiuni de amploare în județul Ialomița. Polițiștii au descins miercuri, 26 februarie a.c., în 6 locații aflate pe raza Sloboziei, orașului Amara și comunei Bărbulești. Oamenii legii au cătat suspecți acuzați de furturi din locuințe, cămătărie și șantaj. 5 persoane au fost aduse la audieri, iar în cazul uneia a fost solicitată instanței arestarea preventivă...

Michi Cămătaru, trimis după gratii Perchezițiile desfășurate în cursul zilei de miercuri, 26 februarie a.c., pe raza județului Ialomița au debutat la Bărbulești. Oamenii legii au descins în locuința lui Vasile Meterez, zis și... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2014, 16:00 (12958 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nu mai are locuri de veci

Cimitirul de la Bora e plin ochi

Slobozia nu mai are locuri de veci

Anunțată încă de anul trecut, lipsa locurilor de veci în Cimitirul Bora a devenit o problemă reală. În ciuda eforturilor autorităților de a extinde spațiul destinat înhumării, capacitatea Cimitirului Bora a fost depășită. La acest moment, locurile disponibile se pot număra pe degete. Soluțiile identificate de autorități sînt un nou cimitir în viitorul apropiat sau cimitirul de la Slobozia Nouă, în curs de amenajare...

Criză de locuri de veci În fiecare an, cererea pentru locuri de veci în cimitirele orașului crește. Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia au o listă de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 12:25 (6686 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ambasadoarele carității

Ambasadoarele carității

De aproape 15 de ani, neștiute de nimeni, două străine din lumea largă fac pentru noi ceea ce nici nu vrem, nici nu putem. Noreen O’Gorman, o englezoaică, și Elma Morina, o americancă îngrijesc și susțin financiar copiii cu dizabilități sau bolnavi de HIV din centrele de plasament din Slobozia. Sînt intervievate uneori, în preajma zilelor de 1 decembrie sau de Ziua Mondială de Combatere a SIDA, apoi se reîntorc în anonimatul tern al luptei cu boala și sărăcia... Nu cer niciodată nimic, nu se plîng, nu fac paradă cu munca lor... Trăiesc doar pentru zecile de copii bolnavi pe care îi îngrijesc zilnic, pentru sutele de oameni săraci pe care i-au ajutat de-a lungul anilor... pentru noi și în locul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 08:30 (4701 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

În dimineața zilei de marți, 25 februarie 2014, în jurul orei 3,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. În momentul sosirii la fața locului, incendiul se manifesta cu flacără deschisă pe toată suprafața garsonierei, scara blocului era inundată de fum și gaze toxice la etajele superioare, iar patru persoane (un bărbat, o femeie și doi copii) erau căzute pe holul de la etajul 4, intoxicate cu monoxid de carbon. Alte două femei, care se aflau într-un apartament învecinat, nu au putut ieși din cauza fumului dens. Pompierii au intervenit concomitent pentru scoaterea celor patru victime căzute... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 07:40 (9718 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia (a)live

Slobozia (a)live

De generații încoace, Slobozia respiră cultură prin plămînii Capitalei. Fie că vorbim de concerte, de spectacole de teatru ori, mai nou, de cultura de mall, cu floricele, filme americane de serie B și coșnița obligatorie la Carrefour, slobozenii trăiesc și respiră la București. Degeaba cheltuie oficialii locali milioane de lei pe săli de spectacole noi (și nefuncționale), degeaba încearcă responsabilii Casei de Cultură Municipale să asigure o stagiune teatrală la Slobozia, degeaba apar proiecte culturale locale... Snobismul nostru rămîne suveran și insensibil. De o lună jumătate însă, Anca, Victor și Cosmin sfidează cutuma locală. Și cîntă live la AXA!

Două ore de grație, jazz și pop-dance... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 20:20 (7396 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Dosarul ELDAGA, la rejudecare

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Afaceristul Paul Toma, patron al celebrei de acum firme ELDAGA, cu datorii de cîteva zeci de milioane de lei, ar putea primi o pedeapsă mai mică în dosarul «ELDAGA». La începutul anului trecut, el a fost condamnat, în lipsă, la 11 ani de închisoare de Tribunalul Ialomița pentru «înșelăciune». După cîteva luni de la emiterea sentinței, afaceristul a fost extrădat din Spania, iar cauza supusă rejudecării. Au trecut 8 luni, iar magistrații încă nu au stabilit noua sentință... Această condamnare ar putea fi una favorabilă infractorului, întrucît noul Cod Penal prevede pedepse reduse pentru faptele de «înșelăciune»...

«Țepele» financiare ale lui Paul Cristian Toma... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 11:10 (5141 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

La fiecare început de an, bugetul Sloboziei devine subiect de nesfîrșite dezbateri publice, mai mult sau mai puțin argumentate. Anul acesta însă am decis să schimbăm unghiul de abordare și să oferim opiniei publice atît imaginea dorită de autoritățile locale, cît și pe cea reală, așa cum transpare ea din sumele alocate pentru dezvoltarea orașului în acest an...

Dezvoltare fără pretenții
Bugetul Sloboziei pentru anul 2014 este de 96 milioane de lei. În valori absolute, cifra este ceva mai mare decît cea din anul 2013, dar creșterea este nesemnificativă față de nevoile investiționale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 10:15 (7703 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Reglare de conturi în stil Nick Touring

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Nicu Pericli, patronul firmei de transport Nick Touring, continuă să combată concurența folosind pumnii, picioarele și amenințările cu moartea. Un taximetrist din Slobozia reclamă faptul că a ajuns la spital după ce ginerele lui Pericli l-ar fi agresat pe motiv că i-ar fi «furat» un client. Nu este prima dată cînd taximetristul are probleme de acest fel... În urmă cu un an, «din ordinul lui Pericli» după cum spune taximetristul, persoane necunoscute i-au tăiat cauciucurile de la mașină...
Incidentul în care taximetristul slobozean C.I., de 55 de ani, a fost implicat s-a petrecut în după amiaza zilei de miercuri, 12 februarie 2014. Bărbatul venea de la Amara la Slobozia și a oprit pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2014, 16:30 (22952 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Piața de «chilipiruri imobiliare» din Slobozia

Piața de «chilipiruri imobiliare» din Slobozia

După 24 de ani de tranziție, proprietățile deținute de administrațiile locale se dovedesc a fi mai degrabă găuri negre, decît surse de venit. La Slobozia, cel mai mare oraș al județului, autoritățile locale caută de luni bune soluții pentru a scăpa de proprietățile care produc pagube. După centralele termice dezafectate și apartamentele ANL, oficialii susțin că se pregătesc să scoată «la vînzare» și apartamentele aflate în proprietatea privată a orașului. Ofertele, spunem noi, reprezintă ultimele chilipiruri imobiliare ale Sloboziei...

Centralele termice, o afacere ratată
De mai... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2014, 10:10 (6048 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Toaletele din Slobozia, în sfîrșit concesionate

Pentru că, așa cum spune o maximă latină «nimic din ce e omenesc nu le e străin», consilierii locali ai Sloboziei au reușit să aprobe concesionarea «la pachet» a toaletelor publice din oraș. Votul în plen al celor 21 de consilieri locali ne permite să sperăm că singurii care vor mai fi surprinși de copiii noștri în spatele tufișurilor de prin parcuri vor fi doar... cîinii!

Vă dorim o vară... civilizată! Semn al civilizației urbane, toaletele reprezintă pentru orice administrație una dintre cărțile sale de vizită. Timp de 24 de ani, Slobozia nu a avut nevoie de una, iar parcurile publice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2014, 10:20 (4583 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Nea Tudor, omul cu bidoane...

Nea Tudor, omul cu bidoane...

A devenit o prezență constantă în peisajul orașului. Are o cîrjă de fier pe care stau agățate zeci de bidoane goale. Bidoanele de apă ale slobozenilor. Pe brațul stîng cară o sarică de rafie, și ea înțesată cu bidoane. La un drum, strînge plastic cam de 5 lei. Și nu poate face mai mult de două drumuri pe zi. Pînă în septembrie, anul trecut, a avut de lucru. Acum refuză să cerșească. Îl cheamă Tudor, iar orașul îl cunoaște drept «omul cu bidoane»...

Traiul din bidoane de plastic
De prin septembrie, anul trecut, este o prezentă constantă pe străzile Sloboziei. Îl vezi în jurul tomberoanelor... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2014, 05:40 (6694 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

Viorel Duțu, noul «star» interlop al Sloboziei

Furtul «controlat» de camioane l-a aruncat pe Pralea 10 ani după gratii!

De mai bine de o săptămînă, peisajul infracțional al Sloboziei este completat de Viorel Duțu, zis și Pralea. A devenit cunoscut o dată cu demararea cercetărilor procurorilor Parchetului Local Slobozia în dosarul «Ștampila», anchetă în care sînt cercetați și 10 angajați ai Primăriei Slobozia. Legăturile sale cu mediul infracțional sunt însă mai vechi... În săptămîna precedentă, Pralea a fost condamnat la 10 ani de închisoare într-un dosar instrumentat, de data aceasta, de Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acuzat de «înșelăciune», Pralea și-a furat singur un autocamion și o remorcă, luate în leasing, iar apoi a beneficiat de banii de pe asigurare. Astfel, el a reușit să prejudicieze societatea... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2014, 14:50 (13240 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reglare de conturi la AXA. Agresorii se plimbă liberi prin oraș!

Slobozia: Reglare de conturi la AXA. Agresorii se plimbă liberi prin oraș!

Joi, 23 ianuarie 2014, în fața barului AXA din Slobozia a avut loc o altercație în care au fost implicați mai mulți interlopi locali. Potrivit martorilor oculari, un grup de 6 persoane, înarmate cu topoare și răngi, au distrus un autoturism și l-au rănit grav pe unul dintre pasageri. Victima se află în acest moment la Spitalul  Județean Slobozia, cu picioarele fracturate și capul spart...
Teroare la AXA, în plină stradă În seara zilei de joi, 23 ianuarie 2014, în fața barului AXA, 6 indivizi înarmați cu topoare și răngi au distrus un autoturism și au rănit grav pe unul dintre cei 4 pasageri... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2014, 09:20 (47161 vizualizări - 49 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16743 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14811 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14801 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8628 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16420 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19463 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:56
(16798 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

În după-amiaza zilei de marți, 5 octombrie a.c., în jurul orei 17.30, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că, pe bulevardul Chimiei din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:55
(14954 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 23.00-05.00, efective din cadrul Poliției Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de animale, dar și menținerea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:54
(16950 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Aproape de miezul nopții, pe DJ213, pe raza localității Luciu, polițiștii au identificat un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 25 de ani, din județul Constanța. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:52
(17218 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun în format electronic

Fiscul ialomițean atenționează contribuabilii mari și mijlocii asupra obigativității depunerii declarațiilor fiscale în format electronic. Astfel, societățile trebuie să transmită formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 13:12
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

Luni, 4 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat în trafic o autoutilitară, condusă de un bărbat, de 33 de ani, din Borănești. Procedîndu-se la verificarea documentelor șoferului, dar și a încărcăturii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 11:02
(16573 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr arestat pentru violare de domiciliu

Polițiștii au identificat și reținut în vederea încarcerării un tînăr, în vîrstă de 21 de ani, din orașul Amara, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 10:18
(15244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Țăndărei: La volan, fără permis de conducere

Luni noaptea, 4 octombrie a.c., în jurul orei 23.00, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 28 de ani, din localitate. În urma verificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 09:41
(14129 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident

În după-amiaza zilei de luni, 4 octombrie a.c., în jurul orei 17.45, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2, în afara localității Lilieci, s-a produs un accident de circulație soldat cu ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 08:32
(17634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:26
(10691 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:01
(11362 vizualizări - 0 comentarii)


Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Un feteștean este cercetat penal după ce în dimineața zilei de marți, 5 octombrie, a fost prins de polițiștii din localitate transportînd în autoturismul personal un sturion de 120 kilograme. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:48
(17336 vizualizări - 0 comentarii)


Rabie la Amara

În ultima zi a lunii septembrie, medicii sanitar-veterinari județeni au declarat deschis un nou focar de rabie. De această dată virusul s-a manifestat la Amara, la un cîine ce a pătruns într-un grajd mușcînd ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:43
(16575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara rabie


Anunț de angajare

Firmă de distribuție angajează agenți vînzări, județele Ialomița și Călărași. Relații la telefon 0752/317.506. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 11:28
(11164 vizualizări - 0 comentarii)


Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Sîmbătă, 2 octombrie, polițiștii au depistat în trafic, în cartierul Slobozia Nouă, o mașină înmatriculată în județul Galați, încărcată cu pachete cu țigări de contrabandă. Potrivit polițiștilor, pe bancheta ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:13
(16352 vizualizări - 0 comentarii)


«Un om prevenit este un om salvat!»

La finalul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților dedicate «Săptămînii Prevenirii Criminalității». De această dată, scopul principal al acțiunilor organizate l-a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:11
(15957 vizualizări - 0 comentarii)


Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Vineri, 1 octombrie, peste 500 de delegați democrat-liberali și-au ales președintele organizației județene. De asemenea, PD-L și-a stabilit o nouă structură de coordonare. Cazacu Marinică a fost unicul ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 19:48
(17327 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, trei victime

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane.
Primul accident rutier s-a produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:14
(14638 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare specifice pentru producătorii de lapte și agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în perioada 1-29.10.2010 se desfășoară cea de-a doua perioadă de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific, finanțate din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:06
(14137 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc locomotiva

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică a unei locomotive de la un tren de marfă, punctul de comandă, compartimentul motor și cablajul aferent acestor zone au fost cuprinse de flăcări. ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 11:23
(15630 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr care corupea fetițe de 7-8 ani în scara blocurilor, arestat preventiv

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cu propunere de arestare preventivă, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 20:07
(15102 vizualizări - 2 comentarii)


La volan fără pemise sau circulînd cu numere false la mașini

Pe un drum comunal din Borănești a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un tînăr de 18 ani. Procedîndu-se la verificarea datelor conducătorului ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:57
(14045 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Cartuș găsit în curte

După ce în urmă cu două zile un proiectil exploziv de calibru 100 mm a fost găsit la Slobozia în urma unor săpături efectuate de o echipă de muncitori, un alt element de muniție a fost descoperit, de această ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:55
(16005 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru cartuș


Coșereni: Femeie de 32 de ani, rănită în accident

Neadaptarea vitezei la condițiile de condițiile rutiere și meteorologice, respectiv ploaie și carosabil umed, a reprezentat cauza unui accident rutier produs pe DN2, în apropierea comunei Coșereni, eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:54
(15066 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...