Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Abateri disciplinare grave reținute în cazul procurorului acuzat că a sancționat mai mulți polițiști

Abateri disciplinare grave reținute în cazul procurorului acuzat că a sancționat mai mulți polițiști

Inspecția Judiciară a Consi­liului Superior al Magistraturii a finalizat cercetările în cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, din cadrul Parche­tului de pe lângă Judecătoria Slobozia, acuzat că a sancți­onat ilegal doi polițiști care l-au oprit în trafic. Reprezentanții Inspecției Judiciare au reținut 4 abateri disciplinare pe numele magistratului.

Un scandal de amploare
În vara anului trecut, în timp ce venea de la București către Slobozia, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu a fost surprins de aparatul radar condu­când cu 90 km/h în localitate. Agenții pe care i-a sancționat se aflau la serviciu și i-au solicitat magistratului să tragă pe dreapta. După ce i-au cerut actele, oamenii legii au sesizat faptul că mașina avea Inspecția Tehnică Periodică (ITP) expirată și i-au ridicat numerele de înmatriculare, potrivit legii. Revoltat, pro­curorul i-a filmat și i-a amenin­țat că vor suporta consecințele, motivând că din cauza lor a întârziat la serviciu. Actele de constatare a contravențiilor au arătat faptul că magistratul a fost oprit în trafic la orele 11,00, oră la care acesta ar fi trebuit să fie deja la serviciu! Cazul a ieșit la iveală abia în toamna lui 2018, mai exact în luna noiembrie, când angenții care l-au sancționat pe procurorul Vasilescu au primit acasă plicu­rile în care se aflau amenzile judiciare emise de magistrat. O dată cu amenda în același plic se afla și Ordonanța semnată de procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu, în baza căreia a fost aplicată sancțiunea polițiștilor. Potrivit documentului oficial, acesta și-a motivat amenda prin faptul că: «Nu există niciun motiv legal pentru împiedicarea magistratului de a-și îndeplini atribuțiile, chiar temporar, după cum nu există niciun motiv legal pentru lipsirea de libertate a acestuia în timpul serviciului dincolo de durata necesară aplicării sancțiunii contraven­ționale, în condițiile unei temperaturi specifice lunii iulie, urmărindu-se batjocorirea sau șicanarea unui magistrat aflat în timpul serviciului...».

Concluziile Inspecției Judiciare
La scurt timp după izbucnirea scandalului, reprezentanții Par­chetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au sesizat Inspecția Judiciară a Consiliului Superior al Magistraturii. După 2 luni de analiză, oficialii Inspecției Judi­ciare au ajuns la o concluzie în cazul procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu. Astfel, ma­gistratul se face vinovat de co­miterea a 4 abateri discipli­nare, care se regăsesc în Legea 303/2004, privind statutul ma­gistraților. Este vorba despre «(i) manifestări care aduc atingere onoarei sau probității profesio­nale ori prestigiului justiției, să­vârșite în exercitarea sau în afara exercitării atribuțiilor de serviciu, (ii) folosirea funcției deținute pentru a obține un tratament favorabil din partea autorităților sau intervențiile pentru soluțio­narea unor cereri, pretinderea ori acceptarea rezolvării intereselor personale sau ale membrilor fa­miliei ori ale altor persoane, altfel decât în limita cadrului legal reglementat pentru toți cetățenii și (iii) exercitarea funcției cu rea credință, abateri disciplinare prevăzute de art. 99 lit. a), n) și t) teza I din Legea nr. 303/2004», după cum se arată într-un comunicat de presă remis publicității de oficialii Inspecției Judiciare a CSM. În prezent, cazul procuro­rului Vasilescu a fost trimis spre deliberare Secției pentru Procurori a CSM, urmând ca acest for să dispună o măsură în cazul magistratului. Între timp, conducerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a decis să anuleze ordonanțele prin care polițiștii au fost sancționați de procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu.

23 Ianuarie 2019, 17:05 (7589 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia
Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță
Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Comentariile cititorilor:


Tudor S:
(6 Iulie 2020, 15:47)
  Stimabililor ,  sunteti prea multi care va bucurati sa faceti  cu usurinta rau altora ,fara frica de Dumnezeu, fara sa cunoasteti exact situatia , fara sa stiti care a fost de fapt batjococorit si provocat, fara sa cunoasteti catusi de putin  si punctul de vedere al partii in cauza
    In tara asta, din pacate , un magistrat e privit  ca un ,,gunoi,,( sa ma ierte magistratii)si tot timpul sunt sageti si inscenari impotriva lor, fiindca de-asta au muncit atatia ani , cu atatea eforturi...atatea examene  ...iar acum cu cata usurinta ii judecam si ii condamnam cu vorbe grele , doar ca sa aratam ca daca noi am fi fost in locul lor am fi fost altfel Nici vorba...... suntem rai , nu asa e dreptatea ....si multi doresc sa nu existe categoria asta .....
       Domnule ,,Nicolae,, care nici nu-ti dai numele complet ( probabil este chiar sotia lui Vasilescu , care scrie)  stii ca sotia asa zisa  cand a vazut ca nu mai are sotul bani, banuiesc ca a dat bir cu fugitii  a inceput si ea razbunarea, ca de, acum era momentul. Nici un om sanatos la cap  nu face plangere pen sotului , care e tatal copilului tau pt o cearta banala  De ce nu a gasit  acest defect inainte de a face un copil? Din nou o afirmatie.... de tot rasul Chiar si in viata privata a  cuiva va bagati?
           Ar trebui cei care scrieti sa va dati numele complet dc aveti simtul raspunderii a ceea ce afirmati 
Nicolae:
(18 Mai 2020, 00:06)
Ehe... domnul nu face abuz doar profesional.. asa ii e caracterul si face peste tot. Mai are un dosar la SIIJ in urma unei plangeri a sotiei, fiind amenintata de el. Mai nou dl procuror este actual avocat.
Auras :
(27 Ianuarie 2019, 11:00)
Clar nu era prima zi cand "procurorul" ajungea la birou la ora 11.30!Adica fix la ora mesei,deci ziua incepe cu o binemeritata pauza de masa si cafea!Se va schimba oare obiceiul marelui justitiar ce alearga infractorii mai rau ca Chuk Norris?De ce nu dau psd istii lege ca procurorii sa utilizeze autoturismele fara itp,asigurare,fiindca aceste nimicuri pot irosi timp pretios in alergarea infractorilor!?Si prin "ioropa" sunt procurori,dar parca asa nesimtire si tupeu intalnesti doar in tarisoara noastra si Kenia.Tembelism ordinar,promovat de politicienii romani.Ca se poate!
Fetesti:
(25 Ianuarie 2019, 13:04)
Țiganii cu averi colosale, jigodii, hoți, sunt protejați de procurori demult! Nu le mai ajung salariile justițiarilor! Sunt oameni ai justiției române lași! Abia au țâșnit câteva cazuri din sutele care or fi!
@Justitia:
(25 Ianuarie 2019, 10:42)
Ai dreptate: statul paralel al procurorilor ii protejeaza pe interlopii din psd care ne conduc, ne dau apa otravita si ne manaca banii din impozite pe investitii"europene" gen acvariul subteran, cartierul tinerilor, statui, excursii in Asia etc,etc.
Sandu :
(25 Ianuarie 2019, 05:48)
Mdaa. Bravo la cei doi politisti " incoruptibili". Sa nu mai mulga camioanele alea recomand
Justitia:
(24 Ianuarie 2019, 22:52)
Sa intelegem ca mai au dreptate si pesedistii cand tipa ca exista statul paralel al procurorilor si serviciilor?
MMR:
(24 Ianuarie 2019, 22:41)
Din vestul judetului adunate si in curand cercetate. Poate aveti curajul sa-l si s-o denuntati ca se merita. În cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție este înființata și funcționează Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție, care are competența exclusive de a efectua urmărirea penală pentru infracțiunile săvârșite de judecători și procurori, inclusiv judecătorii și procurorii militari și cei care au calitatea de membri ai Consiliului Superior al Magistraturii. Cat timp îi lasati sa scape si sa nenoroceasca familii, vieti si destine. Sunt sute poate mii de dosare trântite de procurori si judecatori. In dosarele civile comanda politicului, prieteniilor este certa. Final cu intrebare pt procurori si judecatori, ce interese aveti in com. din vest cunoasteti bine smecheria ma improprietaritilor din sistem,ati beneficiat de ceva necuvenit din comuna vestica, interpusii,neamurile au beneficiat. Vasilescu asta care sa impiedicat de niste cârpari este la grupa de prescolari față de altii in curs de viitori, premianti.
Cristina:
(24 Ianuarie 2019, 15:19)
Gluma este gluma, dar mai sunt destui infractori ca sufocatul prin parchete, care sub masca de procuror, buric al pamantului se ascunde un nemernic. Parchetele ialomitene obligat curatate, altfel ialomitene vei suspina daca nu se fac plangeri la noua sectie de investigare a procurori si judecatori
@Haiduc:
(24 Ianuarie 2019, 15:10)
Nu ar fi normal, un procuror cu abateri, sa isi piarda pensia ? Cel putin in cazul coruptiei sau abuzului.
PLINA OCHI:
(24 Ianuarie 2019, 13:21)
E plina Romania si administratia din Romania de astfel de cocalari care au terminat scoli de care nimeni nu a auzit, iar acum se cred valori de patrimoniu. Pacat ca s-a ajuns la nivelul asta (adica sub nivelul marii). Vor mai trebui cel putin inca 40 de ani de normalitate (daca o sa fie normalitate) sa se revita la nivelul anului 1990, si abia dupa aceea sa se incerce si o perioada de evolutie ca de involutie ne-am saturat.  

platitoarea de taxe degeaba Gabriela
Lex :
(24 Ianuarie 2019, 10:10)
Bietul om! Ajungi procuror(nu sti cum) si te crezi buricul planetei.Rau e sa fi prost.Asta-i Romania!Sunt promovati sau angajati pilosii mai grozav decat pana in 1989.Cum naiba??Bine,asta poate primi linistit diploma pentru"prostanacul biroului 2018"!Intr un alt stat, civilizat,cu legi aplicate/aplicabile/cu norme de aplicare,acest procuror era demis imediat ori isi dadea demisia!In sclavia romaneasca,greu ne gasim dreptatea!Auzi:sa mai dam o sansa coruptilor!
curiosul:
(24 Ianuarie 2019, 01:27)
Magistratul ia pensia speciala,si se duce linistit acasa.
Katrina:
(23 Ianuarie 2019, 22:47)
Să se aplice legea pentru un procuror! S-o vedem și pe-asta. Știu eu cel puțin unul care și-a salvat proasta de nevastă, după ce dama modificase cu nonșalanță acte oficiale. Boboc alb a scos-o din cct.
MMC:
(23 Ianuarie 2019, 20:14)
Acest individ nu mai poate fi magistrat avand in vedere ineptiile pe care le-a putut gandi! Trebuie sa fie scos din Ministerul Public!