Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

Ialomița: Șoferii care circulă drogați sau băuți sunt condamnați la pedepse cu suspendare!

În ultimul an și jumătate, polițiștii ialomițeni au deschis 40 de dosare penale pe numele șoferilor suprinși la volan sub efectul drogurilor sau alcoolului. Tragerea la răspundere a celor vinovați se dovedește însă a fi un demers greoi, având în vedere că anchetele sunt, de cele mai multe ori, «blocate» la nivelul Parchetelor lo­cale. Mai mult, instituția arată că, în aceeași perioadă de timp, valoarea amenzilor pe care le-au primit condu­cătorii auto certați cu regulile de circulație depășește 41 milioane de lei.

Anchetele, în cercetare Datele Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2023, 12:40 (9770 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

Administrația Fondului pentru Mediu finanțează reabilitarea energetică a Primăriei Țăndărei

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, aleșii orașului au aprobat indicatorii tehnico-economici ai unui proiect ce vizează reabilitarea energetică a clădirii în care administrația locală își desfășoară activitatea. Lucrările sunt finanțate de Ad­mi­nistrația Fondului pentru Mediu și au o valoare totală de 6,9 mili­oane de lei. «Ne-am propus demult să modernizăm imobilul în care își desfășoară activitatea administrația locală... Cu ajuto­rul AFM am găsit sursa de fi­nanțare!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Fonduri AFM la Țăndărei Atragerea fondurilor... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2023, 13:45 (3567 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

Centru Multifuncțional pentru Tineret, în municipiul Fetești

La aproape un an și jumătate de la semnarea cererii de finanțare, administrația locală din Fetești a început construcția primului Centru Multifuncțional din oraș, destinat exclusiv tinerilor. Scopul acestui proiect, finanțat cu bani europeni, este de a oferi adolescenților și tinerilor din oraș un spațiu în care aceștia să desfășoare activități specifice vârstei lor. «Orice investiție prin care tinerii sunt susținuți este binevenită!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Investiție de 4,7 milioane de euro Potrivit Proiectului Tehnic, Centrul Multifuncțional... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 17:40 (2101 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

De la DSP Ialomița citire

Slobozia NU are nevoie de instalația de osmoză inversă pentru potabilizarea apei

Autorizația sanitară de funcționare emisă în luna mai 2023 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița exclude osmoza inversă dintre măsu­rile de conformare impuse Urban SA pentru potabilizarea apei. Directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, susține că «rezultatul a fost posibil grație unui management eficient al puțurilor de apă». Soluțiile identificate de autorități anulează o investiție în retehnologizarea stației de tratare a orașului, investiție ale cărei costuri se ridică la apro­ximativ 4 milioane de euro. Reamintim că, la acest mo­ment, investiția, finalizată în proporție de 85%, este blocată de un proces în instanță cu firma constructoare, respectiv SIA Dynamic Solution SR... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2023, 12:55 (17242 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR

Ancheta deschisă de Poliție și Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în cazul tinerei care susține că ar fi fost violată în timp ce a participat la Școala Politică AUR, acțiune desfășurată la sfârșitul săptămânii precedente în stațiunea Neptun-Olimp, continuă. Zilele acestea, peste 10 persoane care au participat la același eveniment au fost audiate, în calitate de martori, de către organele judiciare. «Respectăm toate etapele procesuale, deocamdată ancheta este încă in rem!» a declarat Nela Paraschiv, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Verificările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 19:05 (8095 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

«Performanță instituțională» la SGA Ialomița

Două amenzi în decurs de un an pentru puțuri forate ilegal

În ultimii ani, practica puțurilor forate ilegal pentru irigarea exploatațiilor agricole s-a generalizat. În pofida eforturilor pe care susțin că le fac angajații pentru depistarea acestora, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița nu înregistrează rezultate. În decursul ultimului an au fost administrate două amenzi, la Butoiu (comuna Sfântu Gheorghe). Identificarea puțurilor forate ilegal s-a făcut întâmplător, după ce sătenii au sesizat Primăria că fântânile din curți au secat.

Amenzi din întâmplare În vara anului 2023, locuitorii satului Butoiu arondat comunei Sfântu Gheorghe au... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 15:05 (9428 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2023, 10:55 (9143 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ialomița așteaptă aplicarea Ordonanței privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice

Ordonanța Guvernului privind măsurile de reorganizare a unor autorități și instituții publice în temeiul Legii nr. 329/2009 afectează cu moderație administrația ialomițeană. Conform informațiilor oficiale pre­liminare, instituțiile care vor fi afectate de pre­vederile acestui act normativ sunt cele aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, Ministe­rului Muncii și, suplimentar, instituțiile de cultură ale județului. În ceea ce privește acestea din urmă, Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița, declară că decizia este una normală: «Mi se pare normal ca fiecare minister să aibă în teritoriu o singură instituție subordonată!».

Teoria e admirabilă, e sublimă... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2023, 13:20 (13782 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ialomița «pâinii la țest»

Ialomița «pâinii la țest»

În perioada 15-17 septembrie 2023, la Muzeul Național al Agriculturii s-a desfășurat cea de a V-a ediție a Târgului «Pâinea și Vinul». Amplasat discret, în curtea largă a instituției, evenimentul s-a bucurat de prezența a peste 1000 de vizitatori în fiecare dintre cele 3 zile. S-a cântat, s-a degustat vin și s-a băut vârtos must nou, s-a cumpărat pe în­trecute ba brânză de la Bran, ba cârnați de Pleșcoi... Însă vedeta incontestabilă a acestei ediții a fost «pâinea la țest» pentru care angajații Muzeului s-au trezit de cu zori și care s-a do­ve­dit cel mai căutat produs al Târgului.

Acasă, la Muzeul Agriculturii... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 21:05 (4757 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, pe podium

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 2-0

Galben-albaștrii, pe podium

Meciul contra celor de la Metaloglobus a fost pri­vit cu multă precauție din tabăra Unirii Slobozia. Bucureș­tenii veneau cu foame de puncte, tocmai ce instalaseră un antrenor nou, Ianis Zicu, iar întâlnirile dintre cele două echipe se jucaseră, tot timpul, sub semnul echilibrului. Din fericire, galben-albaștrii au făcut un meci foarte bun. Au ratat cât pentru două meciuri, iar defensiva nu le-a dat voie oaspeților în careul lui Denis Rusu. Păcat că evoluția echipei ialomițene a fost urmărită, din tribune, de doar 5-600 de spectatori.

Deschidere de scor în stilul clasic Antrenorul ... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 18:05 (2178 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Tanța și Costel în podcast la Slobozia

Îi mai țineți minte pe Tanța și Costel în Gară la Medgidia? Da, dumneavoastră, electoratul între 40 și 65 de ani care vă în­șirați regulamentar și conștiincios la vot în speranța că are să le fie mai bine copiilor... Ei bine, suntem în măsură să vă informăm că la 50 de ani distanță, celebrul cuplu Octavian Cotescu-Coca Andronescu a fost reciclat într-un podcast marcă locală. În rolul Tanței face figurație un ipochimen care vindea, mai an, vase­lină de lux. Sau cel puțin așa își amintesc martorii oculari. Și nu merită să vă bateți capul cu el. Părerea noastră. În rolul lui Costel însă, veți fi surprinși, îl regăsiți chiar pe Costel! Adică, pe Costică! Sau, cum i-a plăcut Tanței să-l boteze ca să... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 17:20 (4943 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Speranțe, preț de o repriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Activ Prahova Ploiești 23-26 (14-11)

Speranțe, preț de o repriză

Suporterilor handbalului slobozean le-a trecut victoria pe la ureche. Sinceri să fim, ne așteptam ca meciul contra ploieștencelor să fie câștigat, fără mari probleme, de oaspete. Au făcut o campanie de transferuri mai prolifică și au jucătoare apte să acopere toate posturile. La noi, banca este scurtă, cu ceva promisiuni în sala de așteptare. Mai mult, ucraineanca Natalia Striukova, în mare formă la meciurile amicale, și-a fracturat auricularul mâinii stângi și a devenit indisponibilă pentru meciul cu Activ Ploiești. Chiar și în aceste condiții, elevele lui Gheorghe Covaciu au făcut o primă repriză excelentă. Am putea spune că, fie și pentru primele 30 de minute, Slobozia merita măcar un punct... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 13:40 (3093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

La turație maximă

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Fundulea-Recolta Gheorghe Doja 0-4

La turație maximă

Perioadă extrem de fastă pentru Recolta Gheorghe Doja care a arătat, sâmbătă, 16 septembrie 2023, că îi priește terenul de la Călărași. S-a întâmplat contra noupromovatei Progresul Fundulea, echipă care începuse foarte bine campionatul. Antrenorul Mirel Condei a început meciul în următoarea formulă: Oprica-Negustoru, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii-Răduca, Liță, Radu-Năstase. Au mai intrat Barabaș, Eavaz, Comșa, Popescu și Anton. Recolta a practicat același joc ultraofensiv, cu multe goluri și ocazii, dar a fost atentă și la partitura defensivă. Scorul a fost deschis de Dorin Radu care a trimis un șut înșelător, direct din corner, ce a trecut printre picioarele portarului călărășean, intrând în... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2023, 11:20 (2932 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

Școala Politică «Tineri pentru România», 14-17 septembrie 2023, Neptun-Olimp

Suspiciune de viol în cadrul Organizației AUR Ialomița

O tânără de 17 ani din Slobozia, care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România la sfârșitul săptămânii precedente (14-17 septembrie a.c.) în stațiunea Neptun-Olimp, susține faptul că ar fi fost violată de un reprezentant local al organizației AUR Ialomița. În acest caz, polițiștii și procurorii au deschis o anchetă.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor oficiale oferite de IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de viol, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”»... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:35 (6527 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pregătire continuă în ultrasonografie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Patru medici specialiști ai celui mai mare spital din județul Ialomița au participat recent la cele mai performante cursuri în ultrasonografie. Tehnicile medicale pe care aceștia le-au învățat vor fi puse în practică în cadrul unității medicale. Mai mult, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit, în teste, și un aparat de generație nouă pentru efectuarea mai multor tipuri de investigații ecografice avansate abdominale, tiroidiene și mamare.

O soluție de compromis Ceea ce i-a determinat pe medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia să-și înșușească noi competențe profesionale... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 15:10 (8057 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

«Cruciada demolărilor» continuă la Slobozia

Administrația Soare a declarat la preluarea mandatului, în anul 2020, că va demola construcțiile ridicate ilegal în Slobozia de-a lungul ultimilor 30 de ani. La 3 ani distanță de la aceste declarații, singurele rezultate notabile vizează garajele «ilegale». În privința construcțiilor ilegale aflate pe domeniul public sau pe domeniul privat, rezultatele sunt modeste. Conform informațiilor oficiale, în decursul ultimilor 3 ani Primăria a solicitat demolarea, prin instanță sau pe cale administrativă, a 18 construcții ilegale. Dintre acestea, până la acest moment, au fost demolate doar 2 construcții.

Domeniu public vs domeniu privat... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2023, 10:55 (7126 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Voluntarii DGASPC Ialomița

Povestașă pentru copiii instituționalizați

Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița susține permanent programe de voluntariat pentru copiii instituțio­nalizați. Printre voluntarii care sunt prezenți la acțiunile organizate de instituție se numără și Rizica Stan. Este voluntar de 15 ani și colaborează cu DGASPC Ialomița de 10 ani: «Sunt mulți oameni care vor să facă voluntariat și nu știu de unde să înceapă... Știu, pentru că și eu am fost unul dintre ei. Îi îndemn să întrebe! Să mă contacteze, dacă vor. Pentru că zâmbetul copiilor instituționa­lizați e o răsplată neprețuită!».

Un voluntar discret... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2023, 13:40 (8326 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Vom avea un grad de absorbție de 88% la sfârșitul lunii septembrie!»

Deputatul PSD Ștefan Musoiu, despre atragerea fondurilor europene

«Vom avea un grad de absorbție de 88% la sfârșitul lunii septembrie!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu susține că guvernarea actuală a reușit să majoreze procentul de absorbție a fondurilor europene: «În două luni, grație deciziilor ministrului Adrian Câciu, absorbția fondurilor europene a crescut de la 76% la 84%. Și va ajunge la 88%, la finele lunii septembrie 2023!» declară deputatul social-democrat.

Vești la început de sesiune parlamentară Debutul actualei sesiuni parlamen­tare a permis deputatului PSD Ștefan Mușoiu să realizeze un prim bilanț al activității guvernamentale după numai două luni. În cadrul unei întâlniri organizate în ca­drul Comisiei pentru... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 18:40 (3215 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

«La Văcărie», locul unde se termină Slobozia

La o aruncătură de băț distanță de oraș, lângă «Oierie», în mijlocul unor munți de bălegar, timp de 20 de ani și mai bine, au trăit și trăiesc oameni. O vreme, oamenii au încercat să lupte pentru condiții decente de trai și vieți mai bune pentru copiii lor. Apoi au înțeles că instituțiile statului nu sunt pentru «ei» și s-au resemnat. Cine a putut, și-a luat lumea în cap și a plecat. Cine nu, a rămas și a răbdat. Acum, în dărăpănăturile rămase mai trăiesc patru familii. Iar familia Vioricăi Spânu se mută anul ăsta...

La marginea lumii Întâi e locul de-i zice «La Oierie». Acolo unde... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2023, 12:55 (10629 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Numărul de burse școlare se va dubla în acest an!»

Ministrul liberal al Educației, Ligia Deca

«Numărul de burse școlare se va dubla în acest an!»

În anul școlar 2023-2024 nu­mărul de burse școlare se va dubla. Ministrul liberal al Educației, Ligia Deca, dă asigurări că «vor primi burse de merit cel puțin primii 30% dintre elevi, în ordinea mediilor din fiecare clasă». Sintagma permite includerea în sistemul de burse a tuturor elevilor care au medii mai mari de 9,50. Până acum, în norme era prevăzut doar procentul de 30%, fără nicio referire la mediile mai mari de 9,50.

Cine învață carte, are parte Ligia Deca, ministrul liberal al Educației, a declarat public că numărul elevilor care vor primi bursă de merit se va dubla în anul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2023, 16:20 (3820 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8234 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8979 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8321 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8124 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7900 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7348 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7959 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...