Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Daria Tudor a câștigat «Cupa Expur»

Tenis de câmp

Daria Tudor a câștigat «Cupa Expur»

În aceste zile, arena TenisCon a găzduit «Cupa Expur», turneu de tenis adresat senio­rilor, dar și copiilor din categoriile «U12» și «U14». Au fost prezenți în jur de 100 de sportivi din mai multe județe ale țării. Firește, au fost și reprezentanți ai Sloboziei, iar rezultatele obținute de unii dintre aceștia merită menționate. În competiția senioarelor, Daria Tudor a avut o evoluție excelentă, intrând, la final, în posesia Trofeului. Legitimată la Tenis ConSlobozia, Daria a câștigat cele 4 meciuri disputate fără a ceda vreun set. Rând pe rând a trecut de: Mara Dumitru de la CSM Unirea Slobozia, Delia Dumitru de la LPS-CSS Constanța și Teodora Miron, de la Viva Tenis Club Galați. Finala a reprezentat... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 11:10 (6143 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4512 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4981 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11947 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

bonus: S-a încheiat proiectul «VENUS-Împreună pentru viață în siguranță!»

La începutul săptămânii viitoare începe noul an școlar. Astfel, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a început pregătirea copiilor instituționalizați pentru redeschiderea școlilor. Peste 160 de copii aflați în grija instituției vor merge la școală în acest an.

Pregătiri în grafic Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița face eforturi pentru integrarea în sistemul educațional a copiilor instituționalizați. Anual, instituția se implică să asigure viitorilor elevi tot ceea ce au nevoie pentru a participa la activitățile didactice... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2023, 13:20 (5546 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6296 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Discuțiile tot mai aprinse cu privire la «pensiile speciale», i-au determinat pe angajații institu­țiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne din Ialomița, să-și grăbească pensionarea. În ultimul an, la ni­velul județului Ialomița, din structurile MAI s-au pensionat 120 de polițiști, jandarmi și pompieri.

Goana după pensiile speciale Inițial, «pensiile speciale» au fost acordate ca o modalitate de a recom­pensa anumiți magistrați pentru riscurile pe care și le-au asumat în timpul carierei. Treptat, acestea au fost extinse și la angajații din alte domenii de activitate, precum... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 11:05 (9362 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Tragedia petrecută la Crevedia a obligat autoritățile să declanșeze controale ample la stațiile de carburanți din întreaga țară. În județul Ialomița, Instituția Prefectului Ialomița coordonează verificările prin intermediul instituțiilor abilitate. Estimările oficiale arată faptul că în județul nostru există peste 50 de astfel de unități, ce urmează a fi verificate în perioada următoare.

Verificări la stațiile de carburant Exploziile petrecute la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița, au obligat autoritățile să declanșeze verificări la nivelul stațiilor de carburanți. În Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 15:10 (19261 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Reglementări legislative noi și pentru Slobozia

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Proprietarii de apartamente din scările de bloc fără aerisire se confruntă cu o nouă pro­blemă. Conform Ordinului nr. 2 din 18 ia­nuarie 2023, privind aprobarea Normelor tehnice pentru proiectarea, executarea și exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, Distrigaz Sud poate sista alimentarea cu gaze în cazul în care nu sunt instalate detectoare automate de gaze naturale. Primele notificări au fost deja trimise către blocurile U27 și U28 din Slobozia.

Amenințarea este reală În august 2023, proprietarii de apartamente de pe două dintre scările de bloc fără aerisire au primit... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 10:55 (14216 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

Investiții noi pentru oraș

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

bonus: Despre insecte și deșertificarea orașului cu senatorul ex-AUR Rodica Boancă

Administrația locală susține noi investiții în Cartierele Slobozia Nouă și Bora. Concomitent cu investițiile în asfaltarea drumurilor publice din cele două cartiere, municipalitatea își propune să extindă rețelele de alimentare cu apă. În cadrul ședinței de joi, 31 august 2023, Consiliul Local Slobozia a aprobat indicatorii economici și studiile de fezabilitate pentru extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în cele două cartiere. Valoarea estimată a investițiilor care urmează să fie realizate se ridică la 3,2 milioane de lei.

Consens politic pentru investiții edilitare... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2023, 13:20 (10658 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

A doua ediție a «FarmConect România» și-a închis duminică porțile, după 4 zile de manifestări. Pentru agricultura românească a fost, probabil, doar un eveniment dintr-un lung șir. Pentru Slo­bozia însă, reprezintă încă o dovadă că publicul recu­noaște și apreciază calitatea manifestărilor publice. Conform informațiilor oficiale, în cele 4 zile de Târg au fost pre­zenți la standurile celor 120 de expozanți peste 15000 de vizitatori. «Comunitate, hrană, familie! Despre acestea a fost a doua ediție a „FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești“...» a declarat ulterior evenimentului primarul... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 19:05 (6286 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

bonus: Istoria infracțională a Liviei Gomes

Fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, Livia Iuliana Gomes, este inculpată într-un dosar al Direcției Naționale Anticorupție. Procurorii DNA susțin faptul că aceasta ar fi «măsluit» două licitații pu­blice în urma cărora s-au achiziționat echipamente medicale pentru Complexul Multifuncțional «Caraiman» din Sectorul 1 al Capitalei, instituție pe care a condus-o. Prejudiciul estimat se ridică la 17,2 milioane de lei. Problemele cu legea ale fostului edil ialomițean sunt însă mai vechi...

3 capete de acuzare pe numele Liviei Gomes În timpul urmăririi penale, procurorii DNA au reținut... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 18:20 (10566 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

În serie cu Ploiești și Slatina

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

În serie cu Ploiești și Slatina

Așa cum ne-a obișnuit, Federația Română de Handbal rezolvă pe repede înainte constitui­rea seriilor și a calenda­rului competițional în al doilea eșalon feminin. Seriile au fost alcătuite, pe criterii geografice, spre sfârșitul săptămânii trecute, iar duminică, 10 septembrie 2023, pornește la drum campionatul. Cum din acest an competițio­nal în Divizia A nu vor mai participa sateliții echipelor din Liga Florilor, la start s-au înscris 21 de echipe care au fost împărțite în 3 serii de câte 7. Se va juca în sistem «tur-retur», fiecare echipă având de disputat, în sezonul regulat, doar 12 meciuri. Prin urmare, jucătoarele echipelor de ligă secundă vor avea, paradoxal, mai multe meciuri amicale decât... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 16:25 (5121 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ratări în atac, erori în apărare

Fotbal, Liga a III-a, LPS HD Clinceni-Recolta Gheorghe Doja 4-3

Ratări în atac, erori în apărare

Recolta a jucat pe Clinceni Arena cu echipa care i-a luat locul Gloriei Albești. Adversara a fost, practic, o echipă cu multe necunoscute, dar asta nu i-a împiedicat pe ialomițeni să facă o primă repriză foarte bună. Antrenorul Mirel Condei a început meciul cu Borțea-Lungu, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Drăgan, Răduca, Radu-Năstase. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Liță, Eavaz și Barabaș. Recolta a deschis scorul în minutul 14, prin Răduca, și a intrat la pauză cu acest avantaj de un gol. Dojenii mai puteau înscrie lejer două-trei goluri, dar Răduca, Năstase sau Dorin Radu s-au întrecut în ratări. Așa cum a arătat și în meciul cu Gloria Băneasa, echipa stă bine în ofensivă. Își creează... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 14:50 (7870 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii ialomițeni, din nou în prim-plan

Lupte, Campionatul Național de lupte pe plajă

Luptătorii ialomițeni, din nou în prim-plan

În perioada 31 august-3 septembrie 2023, la Costinești s-a desfășurat Campionatul Național de lupte pe plajă. Sportivii crescuți în județul nostru au avut din nou rezultate excelente. La categoria de vârstă «U20», Nicoleta Băjan (50 kg) și Marian Subțirică (60 kg), luptători crescuți de Marian Moraru la Amara, au cucerit titlul de campioni naționali. Mai mult, Nicoleta a câștigat medalia de argint și în concursul seniorilor, dovedind că începe să aibă un cuvânt de spus și în luptele de plajă, disciplină care părea să nu fie punctul ei forte. Nicoleta și Marian vor reprezenta România la Campio­natul Mondial de lupte pe plajă care se va desfășura, în perioada 6-10 septembrie 2023, la Constanța.... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 12:05 (3832 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Deși indicatorii de complexitate a cazurilor pe care le tratează (DRG-Diagnostic Related Groups) sunt scăzuți, spitalele ialomițene cheltuie bani mulți pe salariile pe care le plătesc angajaților. Cei mai buni indicatori de complexitate îi are Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit datelor oficiale. Filele de buget ale fiecărei unități medicale arată că, anual, peste 70% din cheltuielile evidențiate sunt reprezentate de salariile angajaților. Dintre aceștia, puțin peste 40% sunt medici specialiști.

Indicatori scăzuți de complexitate a cazurilor Sistemul DRG (n.red.... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 14:55 (12584 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unde nu-i cap, vai de administrație

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Administrația Pavel susține proiecte de investiții destinate reabilitării și moderni­zării Spitalului Județean Slobozia în va­loare de 220 milioane de lei. Recent, la această sumă s-au adăugat alte 27 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea unor investiții necesare pentru «creșterea gradului de securitate la incendiu pentru obiectivele din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Suma va fi suportată din bugetul Con­siliului Județean Ialomița. «Am depășit faza inițială, suntem la faza de proiectare tehnică... După această etapă, proiectantul are termen până în luna septem­brie 2023 să realizeze acest proiect. În următoarele 6 luni ar trebui să se deruleze execuția lucrărilor!» a declarat... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 11:05 (16712 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», pentru cei mici

Duminică, 3 septembrie a.c., Slobozia a serbat ultima zi a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», cel mai important eveniment agricol regional al anului. Cea de-a patra zi, ultima din programul manifestărilor, a fost dedicată că precădere copiilor. Printre evenimentele care au marcat această zi se numără atelierul pentru copii «Școala mea, natura», organizat de Ameropa Grains sub denumirea «Poveștile plantelor vindecătoare», atelierul de olărit și împletit spice, organizat de specialiștii Muzeului Național al Agriculturii din România și lecțiile de călărit oferite de «Basme cu Cai».

Educație pentru următoarele generații... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2023, 22:20 (2894 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie mare și loc de promovare

Fotbal, Liga a II-a, Chindia Târgoviște-Unirea Slobozia 0-1

Victorie mare și loc de promovare

Am așteptat cu mare interes meciul cu echipa din Târgoviște. Chindia este proaspăt retrogradată, a avut cea mai sclipitoare campanie de transferuri din această vară, dar faptul că este măcinată de conflicte interne ne-a făcut să credem într-un rezultat pozitiv. Antrenorul Unirii, Adrian Mihalcea, fost la Chindia, a folosit următorii jucători: Rusu-Aioanei, Dinu, Pospelov, Toma (Șandru ’79)-Atanase (Bârnoi ’61), Coadă, Ekollo, Vlăsceanu (D. Lazăr ’46 )-Zukanovic (Pacionel ’68), Cojocari (Afalna ’46). Chindia a afișat o formulă de start care i-a inclus pe foștii mijlocași ai Unirii, Vlad Prejmerean și Alin Boțogan. În repriza secundă a intrat și Octavian Ursu, jucător la Slobozia în urmă cu 10 ani... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2023, 21:50 (5122 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023

«FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», producători de la mic la mare

Produsele alimentare reprezintă rezultatul muncii fermierilor. Astfel, «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» a reușit să aducă împreună micii și marii producători din industria de profil. Standurile amenajate în locația special dedicată expunerii produselor autohtone i-au atras imediat pe vizitatori.

Expur SA, un partener de încredere Prezenți și la ediția din acest an a «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești», reprezentanții Expur SA, producătorul... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2023, 19:20 (7201 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
337 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Făcăeni: Bărbat posibil înecat în apele Brațului Borcea

Pompierii din Fetești au intervenit în dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., pentru a căuta un bărbat, posibil înecat în apele Brațului Bocea. Cel care a cerut ajutorul pompierilor a fost fratele ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:15
(1932 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni înecat


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 115000 de lei

În perioada 25-26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificare respectării măsurilor pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:05
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Ialomița: Trei persoane rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de luni, 27 decembrie a.c., între localitățile Borănești și Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 13:30
(2108 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul autorizării la plată al Sprijinului Cuplat în sectorul Zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr. 1247/2021, pentru aprobarea plafoanelor alocate schemelor de sprijin cuplat ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 11:40
(2494 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 26 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19529, fiind înregistrate 2 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 15:40
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Fetești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În seara zilei de sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pe DN3A, în afara localității Fetești, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

26 Decembrie 2021, 10:00
(3433 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 25 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19527, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2021, 16:15
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 24 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19522, fiind înregistrate 3 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 16:05
(3401 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru aproape 1 miliard de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de 25 noiembrie 20 și până în prezent a autorizat la plată suma de 936,328 milioane de euro din Fondul European de ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 13:35
(5018 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, angrenați în acțiuni pe perioada Sărbătorilor

Numărul polițiștilor ialomițeni care vor acționa în stradă, în perioada următoare, a fost suplimentat, în vederea asigurării un climat de ordine și siguranță publică, astfel încât toți cetățenii să își ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2021, 12:40
(2658 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Cadavru descoperit într-un canal de irigații

Cadavrul unui bărbat de aproximativ 44 de ani a fost descoperit în seara zilei de joi, 23 decembrie a.c., într-un canal de irigați de pe raza localității Sărățeni. Pompierii ISU Ialomița au fost solicitați ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 23:00
(6469 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Slobozia: Acțiune preventiv-informativă a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier Slobozia au desfășurat o acțiune cu caracter preventiv-informativ, în scopul reducerii accidentelor rutiere. Au fost vizate, cu precădere, cauze ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 16:10
(2922 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 23 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19519, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 15:50
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Daruri de Crăciun

În prag de Sărbători, miercuri, 22 decembrie 2021, Protopopiatul Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte a acordat daruri atât pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2021, 12:35
(8889 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

Razie de amploare la Țăndărei: Armă cu lunetă, descoperită la o percheziție

O armă cu aer comprimat și 67 de articole pirotehnice deținute fără drept au fost descoperite de polițiștii ialomițeni în urma unei percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. De asemenea, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 19:20
(8222 vizualizări - 3 comentarii)


Săveni: Petarde și artificii, confiscate de polițiști

În cursul zilei de marți, 21 decembrie a.c., Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au depistat, pe raza comunei Săveni, doi tineri de 20, respectiv 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 18:10
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Marți, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Coșereni, în timp ce efectuau un filtru rutier în zona popasului Sinești, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:50
(3064 vizualizări - 0 comentarii)


«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

«Descinderi» cu daruri la Grădinița Bucu

Bunătatea și dragostea pentru copii au îmbrăcat uniforma «mascaților». Luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița au «descins» la serbarea copiilor de la Grădinița din localitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:35
(3034 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Activitățile desfășurate de polițiști, împreună cu celelalte forțe cu care se acționează în sistem integrat, pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă au continuat pe ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 17:25
(3147 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 22 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19512, fiind înregistrate 7 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 15:50
(2183 vizualizări - 0 comentarii)


«Șofer» din Bărbulești, depistat beat la volan pe străzile din Urziceni

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pentru control, un autoturism ce avea o deplasare sinuoasă. La volan a fost identificat un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 10:15
(6176 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Pe tot parcursul zilei de luni, 20 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat în colaborare cu celelalte structuri, în sistem integrat, privind verificarea respectării normelor legale impuse în contextul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2021, 10:05
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 19 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 21 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19505, fiind înregistrate 19 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2021, 15:35
(2798 vizualizări - 0 comentarii)


Credincioșii parohiei Valea Măcrișului au donat sânge

Credincioșii parohiei Valea Măcrișului au donat sânge

Cea de a doua etapă a campaniei de donare sânge din acest an din cadrul parohiei Valea Măcrișului «Donează sânge, salvează o viață!» s-a desfășurat în data de 15 decembrie 2021. Încă din zorii zilei, o ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2021, 14:20
(3282 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Amânare lucrare programată în orașul Fetești!

Din cauza condițiilor meteo nefavorabile, lucrările pregătitoare pentru devierea conductei cu diametrul de 250 mm, din orașul Fetești, au fost mult îngreunate și nu s-a reușit finalizarea acestora în timp ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2021, 12:10
(4507 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Copii răniți într-un accident rutier

Ialomița: Copii răniți într-un accident rutier

În seara zilei de luni, 20 decembrie a.c., pe DJ302 s-a produs un accident de circulație, soldat soldat cu rănirea a trei persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în timp ce o femeie ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2021, 10:20
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două persoane și-au pierdut viața în accidente rutiere

Ialomița: Două persoane și-au pierdut viața în accidente rutiere

Două accidente rutiere grave s-au petrecut luni, 20 decembrie a.c., pe raza județului Ialomița. În urma evenimentelor, două persoane și-au pierdut viața. Primul accident s-a produs în zona localității ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 18:00
(3337 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână plin de șoferi băuți la volan pe șoselele ialomițene

Un bărbat în vârstă de 61 de ani, din comuna Gura Ialomiței a fost depistat în flagrant sâmbătă, 18 decembrie a.c., de polițiștii Secției nr. 7 Poliție Rurală Platonești în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:25
(5702 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Înșelăciune prin metoda «accidentul»

Duminică, 19 decembrie a.c., la Drăgoești, o femeie în vârstă de 79 de ani a reclamat faptul că a fost victima metodei «accidentul», suma de bani pusă la dispoziție unor necunoscuți fiind de 4200 de lei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:15
(3826 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 4 persoane, amendate pentru nerespectarea carantinei/izolării

Duminică, 19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au identificat 4 persoane care au încălcat măsura carantinării la adresa de domiciliu declarată Direcției de Sănătate Publică, precum și 10 persoane care ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2021, 17:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...