Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Nicoleta Băjan, campioană mondială. Alexandru Minea, vicecampion!

Lupte libere pe plajă

Nicoleta Băjan, campioană mondială. Alexandru Minea, vicecampion!

Saptămâna trecută, Constanța a găzduit Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă, disciplină sportivă tot mai apreciată de pu­blic. Luptătorii ialomițeni, indiferent de ca­tegoria la care evoluează sau de clubul la care activează, au obținut rezultate de excepție. La categoria rezervată sportivilor sub 20 de ani, Nicoleta Băjan (50 kg) a obligat toate adversarele să ia cunoștință cu nisipul și a devenit campioană mondială. Pentru Nicoleta, una dintre cele mai valo­roase sportive ialomițene ale momentului, visul continuă. La aceeași categorie, Constantin Morar (80 kg) a ocupat locul 6. Rezultate foarte bune s-au obținut și la categoria de vârstă «U17». Sportivul CSM Unirea Slobozia, Alexandru Minea... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 15:25 (5096 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două goluri și o mulțime de ocazii

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC Voluntari 2 2-0

Două goluri și o mulțime de ocazii

După înfrângerea de la Clinceni, Recolta Gheorghe Doja a primit vizita satelitului celor de la FC Voluntari. Echipă imprevizibilă, mai ales că în Liga I e pauză și nu poți ști ce jucător de la prima echipă poate fi detașat. Din fericire, distribuția echipei antrenate de Dinu Todoran nu cuprindea niciun nume din lotul primdivizionarei. Adversara Recoltei a avut în alcătuire, totuși, mulți tineri promițători. Meciul a început sub privirile fostului președinte LPF, Dumitru Dragomir, venit la Gheorghe Doja să-și susțină nepotul, fundaș dreapta la Voluntari. «Nea Mitică de la Ligă» a parat jovial, în stilu-i caracteristic, micile înțepături venite din tribună. Recolta a pus rapid stăpânire pe joc,... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 13:55 (3502 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Start conform așteptărilor

Handbal, Divizia A, ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 27-37 (15-19)

Start conform așteptărilor

Am avut ceva emoții pentru primul meci din actualul sezon. Firește că nu ne-a speriat adversarul, îl cunoșteam din sezonul trecut și știam că nu s-a schimbat substanțial. Ne-a fost un pic teamă că cele 5 noi achiziții nu au reușit să se integreze suficient. Sau că nu a fost suficient timp pentru trecerea de la mult prea expansivul Frîncu, la mult prea calmul Covaciu. În fine, prima etapă este tot timpul motiv de ușoară îngrijorare. N-a fost, firește, cazul, chiar dacă în primele 20 de minute tinerele de la Unirea Dobroești s-au agățat de rezultat. În minutul 20, Rebeca Gheorghe, noul pivot al echipei noastre marca, pe contraatac, pentru 7-2. Părea că totul e rezolvat încă din fașă, doar că gazdele... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 12:40 (2338 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Daria Tudor a câștigat «Cupa Expur»

Tenis de câmp

Daria Tudor a câștigat «Cupa Expur»

În aceste zile, arena TenisCon a găzduit «Cupa Expur», turneu de tenis adresat senio­rilor, dar și copiilor din categoriile «U12» și «U14». Au fost prezenți în jur de 100 de sportivi din mai multe județe ale țării. Firește, au fost și reprezentanți ai Sloboziei, iar rezultatele obținute de unii dintre aceștia merită menționate. În competiția senioarelor, Daria Tudor a avut o evoluție excelentă, intrând, la final, în posesia Trofeului. Legitimată la Tenis ConSlobozia, Daria a câștigat cele 4 meciuri disputate fără a ceda vreun set. Rând pe rând a trecut de: Mara Dumitru de la CSM Unirea Slobozia, Delia Dumitru de la LPS-CSS Constanța și Teodora Miron, de la Viva Tenis Club Galați. Finala a reprezentat... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2023, 11:10 (6145 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Spitalele ialomițene în care copiii nu se nasc

Potrivit unei situații statistice a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, în ultimul an și jumătate, în două din cele patru spitale ialomițene nu s-a născut niciun copil. Este vorba despre Spitalul Orășenesc Țăndărei și Spitalul Municipal Urziceni. Spre deosebire de prima unitate medicală, cea de-a doua are personal medical speciali­zat și chiar un Compartiment pentru Neonatologie, transformat, pe timpul pandemiei, în Compartiment COVID-19. Cele mai multe nașteri au fost însă raportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Spitale doar cu numele Potrivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 15:10 (4513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Elevii din Ialomița încep școala fără «Corn și Lapte»

Tradiționalul Program «Corn și Lapte» se va derula, în acest an, mult mai târziu decât ar fi trebuit. Astfel, la 11 septembrie 2023, elevii nu vor primi produsele alimentare oferite de Guvernul României. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție care coordonează acest program la nivel local, dau vina pe o serie de modificări legislative.

Produsele alimentare lipsesc la începutul anului școlar Anul școlar 2023-2024 debutează oficial pe data de 11 septembrie 2023. O dată cu deschiderea școlilor, produsele alimentare oferite de Guvernul României, prin Programul «Corn și Lapte... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2023, 10:50 (4981 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Încă 3 luni întârziere

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia va fi gata în noiembrie 2023

Intrată într-un amplu proces de modernizare, Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» nu este gata nici la al doilea termen avansat de oficiali, respectiv luna septembrie. Directorul instituției, Cătălin Stanciu, rămâne optimist: «Suntem pe mâini bune și suntem optimiști că pe data de 21 noiembrie vom putea inaugura sala cu piesa de teatru „Ghici cine vine“... Investiția nu este una mică deloc, dar rezultatele vor fi pe măsură!».

2,29 de milioane de lei-investiție Lucrările de modernizare a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» au debutat în luna martie a acestui... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2023, 12:50 (11950 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

Pregătiri pentru noul an școlar în centrele DGASPC Ialomița

bonus: S-a încheiat proiectul «VENUS-Împreună pentru viață în siguranță!»

La începutul săptămânii viitoare începe noul an școlar. Astfel, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a început pregătirea copiilor instituționalizați pentru redeschiderea școlilor. Peste 160 de copii aflați în grija instituției vor merge la școală în acest an.

Pregătiri în grafic Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița face eforturi pentru integrarea în sistemul educațional a copiilor instituționalizați. Anual, instituția se implică să asigure viitorilor elevi tot ceea ce au nevoie pentru a participa la activitățile didactice... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2023, 13:20 (5547 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Culturile de primăvară din primăvara anului 2022, afectate de seceta pedologică

Despăgubiri în valoare de 10,8 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Fermierii ialomițeni ale căror culturi înființate în primăvara anului 2022 au fost afectate de secetă vor fi, în sfârșit, despăgubiți de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Estimările instituției arată că ajutorul financiar care va fi distribuit în județul nostru se ridică la 10,8 milioane de lei. În acest moment, comisiile speciale înființate prin Ordin al prefectului județului Ialomița analizează situația calamităților produse culturilor însă­mânțate în primăvara anului 2023...

Sprijin financiar pentru fermierii afectați de secetă Seceta pedologică extremă, fenomen meteorologic... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 15:25 (6301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Val de pensionări în instituțiile subordonate MAI din Ialomița

Discuțiile tot mai aprinse cu privire la «pensiile speciale», i-au determinat pe angajații institu­țiilor din subordinea Ministerului Afacerilor Interne din Ialomița, să-și grăbească pensionarea. În ultimul an, la ni­velul județului Ialomița, din structurile MAI s-au pensionat 120 de polițiști, jandarmi și pompieri.

Goana după pensiile speciale Inițial, «pensiile speciale» au fost acordate ca o modalitate de a recom­pensa anumiți magistrați pentru riscurile pe care și le-au asumat în timpul carierei. Treptat, acestea au fost extinse și la angajații din alte domenii de activitate, precum... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2023, 11:05 (9362 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Tragedia petrecută la Crevedia a obligat autoritățile să declanșeze controale ample la stațiile de carburanți din întreaga țară. În județul Ialomița, Instituția Prefectului Ialomița coordonează verificările prin intermediul instituțiilor abilitate. Estimările oficiale arată faptul că în județul nostru există peste 50 de astfel de unități, ce urmează a fi verificate în perioada următoare.

Verificări la stațiile de carburant Exploziile petrecute la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița, au obligat autoritățile să declanșeze verificări la nivelul stațiilor de carburanți. În Ialomița... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 15:10 (19282 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Reglementări legislative noi și pentru Slobozia

Distrigaz Sud amenință cu sistarea alimentării cu gaze pe scările de bloc fără aerisire

Proprietarii de apartamente din scările de bloc fără aerisire se confruntă cu o nouă pro­blemă. Conform Ordinului nr. 2 din 18 ia­nuarie 2023, privind aprobarea Normelor tehnice pentru proiectarea, executarea și exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, Distrigaz Sud poate sista alimentarea cu gaze în cazul în care nu sunt instalate detectoare automate de gaze naturale. Primele notificări au fost deja trimise către blocurile U27 și U28 din Slobozia.

Amenințarea este reală În august 2023, proprietarii de apartamente de pe două dintre scările de bloc fără aerisire au primit... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2023, 10:55 (14218 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

Investiții noi pentru oraș

Consiliul Local Slobozia a aprobat extinderea rețelelor de alimentare cu apă la Slobozia Nouă și Bora

bonus: Despre insecte și deșertificarea orașului cu senatorul ex-AUR Rodica Boancă

Administrația locală susține noi investiții în Cartierele Slobozia Nouă și Bora. Concomitent cu investițiile în asfaltarea drumurilor publice din cele două cartiere, municipalitatea își propune să extindă rețelele de alimentare cu apă. În cadrul ședinței de joi, 31 august 2023, Consiliul Local Slobozia a aprobat indicatorii economici și studiile de fezabilitate pentru extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în cele două cartiere. Valoarea estimată a investițiilor care urmează să fie realizate se ridică la 3,2 milioane de lei.

Consens politic pentru investiții edilitare... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2023, 13:20 (10659 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

Slobozia a fost epicentrul agriculturii românești la «FarmConect România»

A doua ediție a «FarmConect România» și-a închis duminică porțile, după 4 zile de manifestări. Pentru agricultura românească a fost, probabil, doar un eveniment dintr-un lung șir. Pentru Slo­bozia însă, reprezintă încă o dovadă că publicul recu­noaște și apreciază calitatea manifestărilor publice. Conform informațiilor oficiale, în cele 4 zile de Târg au fost pre­zenți la standurile celor 120 de expozanți peste 15000 de vizitatori. «Comunitate, hrană, familie! Despre acestea a fost a doua ediție a „FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești“...» a declarat ulterior evenimentului primarul... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 19:05 (6286 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, inculpată într-un dosar al DNA

bonus: Istoria infracțională a Liviei Gomes

Fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe, Livia Iuliana Gomes, este inculpată într-un dosar al Direcției Naționale Anticorupție. Procurorii DNA susțin faptul că aceasta ar fi «măsluit» două licitații pu­blice în urma cărora s-au achiziționat echipamente medicale pentru Complexul Multifuncțional «Caraiman» din Sectorul 1 al Capitalei, instituție pe care a condus-o. Prejudiciul estimat se ridică la 17,2 milioane de lei. Problemele cu legea ale fostului edil ialomițean sunt însă mai vechi...

3 capete de acuzare pe numele Liviei Gomes În timpul urmăririi penale, procurorii DNA au reținut... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 18:20 (10569 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

În serie cu Ploiești și Slatina

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

În serie cu Ploiești și Slatina

Așa cum ne-a obișnuit, Federația Română de Handbal rezolvă pe repede înainte constitui­rea seriilor și a calenda­rului competițional în al doilea eșalon feminin. Seriile au fost alcătuite, pe criterii geografice, spre sfârșitul săptămânii trecute, iar duminică, 10 septembrie 2023, pornește la drum campionatul. Cum din acest an competițio­nal în Divizia A nu vor mai participa sateliții echipelor din Liga Florilor, la start s-au înscris 21 de echipe care au fost împărțite în 3 serii de câte 7. Se va juca în sistem «tur-retur», fiecare echipă având de disputat, în sezonul regulat, doar 12 meciuri. Prin urmare, jucătoarele echipelor de ligă secundă vor avea, paradoxal, mai multe meciuri amicale decât... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 16:25 (5124 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ratări în atac, erori în apărare

Fotbal, Liga a III-a, LPS HD Clinceni-Recolta Gheorghe Doja 4-3

Ratări în atac, erori în apărare

Recolta a jucat pe Clinceni Arena cu echipa care i-a luat locul Gloriei Albești. Adversara a fost, practic, o echipă cu multe necunoscute, dar asta nu i-a împiedicat pe ialomițeni să facă o primă repriză foarte bună. Antrenorul Mirel Condei a început meciul cu Borțea-Lungu, Ene, Ivan, Andrei-Alexe, Palii, Drăgan, Răduca, Radu-Năstase. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Liță, Eavaz și Barabaș. Recolta a deschis scorul în minutul 14, prin Răduca, și a intrat la pauză cu acest avantaj de un gol. Dojenii mai puteau înscrie lejer două-trei goluri, dar Răduca, Năstase sau Dorin Radu s-au întrecut în ratări. Așa cum a arătat și în meciul cu Gloria Băneasa, echipa stă bine în ofensivă. Își creează... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 14:50 (7872 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Luptătorii ialomițeni, din nou în prim-plan

Lupte, Campionatul Național de lupte pe plajă

Luptătorii ialomițeni, din nou în prim-plan

În perioada 31 august-3 septembrie 2023, la Costinești s-a desfășurat Campionatul Național de lupte pe plajă. Sportivii crescuți în județul nostru au avut din nou rezultate excelente. La categoria de vârstă «U20», Nicoleta Băjan (50 kg) și Marian Subțirică (60 kg), luptători crescuți de Marian Moraru la Amara, au cucerit titlul de campioni naționali. Mai mult, Nicoleta a câștigat medalia de argint și în concursul seniorilor, dovedind că începe să aibă un cuvânt de spus și în luptele de plajă, disciplină care părea să nu fie punctul ei forte. Nicoleta și Marian vor reprezenta România la Campio­natul Mondial de lupte pe plajă care se va desfășura, în perioada 6-10 septembrie 2023, la Constanța.... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2023, 12:05 (3832 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Spitalele ialomițene cheltuie cei mai mulți bani pe salariile angajaților

Deși indicatorii de complexitate a cazurilor pe care le tratează (DRG-Diagnostic Related Groups) sunt scăzuți, spitalele ialomițene cheltuie bani mulți pe salariile pe care le plătesc angajaților. Cei mai buni indicatori de complexitate îi are Spitalul Județean de Urgență Slobozia, potrivit datelor oficiale. Filele de buget ale fiecărei unități medicale arată că, anual, peste 70% din cheltuielile evidențiate sunt reprezentate de salariile angajaților. Dintre aceștia, puțin peste 40% sunt medici specialiști.

Indicatori scăzuți de complexitate a cazurilor Sistemul DRG (n.red.... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 14:55 (12585 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Unde nu-i cap, vai de administrație

Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Administrația Pavel susține proiecte de investiții destinate reabilitării și moderni­zării Spitalului Județean Slobozia în va­loare de 220 milioane de lei. Recent, la această sumă s-au adăugat alte 27 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea unor investiții necesare pentru «creșterea gradului de securitate la incendiu pentru obiectivele din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Suma va fi suportată din bugetul Con­siliului Județean Ialomița. «Am depășit faza inițială, suntem la faza de proiectare tehnică... După această etapă, proiectantul are termen până în luna septem­brie 2023 să realizeze acest proiect. În următoarele 6 luni ar trebui să se deruleze execuția lucrărilor!» a declarat... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2023, 11:05 (16717 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Sâmbătă, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29735, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 28 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:55
(2101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29734, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 27 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:20
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de marți, 1 noiembrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 16:30
(9471 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 14:15
(8536 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Coșereni

Accident rutier la Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:10
(11762 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:00
(20212 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7841 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5003 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4160 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4797 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2930 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2947 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2656 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 21 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29707, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 20 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 16:15
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județean a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-septembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de  62 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:45
(12868 vizualizări - 0 comentarii)


10,687 milioane de lei pentru «creșterea eficienței energetice» a Palatului Administrativ din Slobozia

Joi, 20 octombrie 2022, pe site-ul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a fost publicată lista cererilor de finanțare aprobate și care urmează să semneze contractul de finanțare ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2022, 13:30
(10394 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi aplicate de peste 169 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că a desfășurat acțiunea de inspecție a animalelor în exploatațiile nonprofesionale. Urmare a acestei acțiuni, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:50
(9281 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 98,39 milioane de lei, colectate în luna septembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna septembrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,39 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 17:15
(9461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 cazuri noi de COVID-19

Joi, 20 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29704, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 19 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2022, 16:25
(2911 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...