Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pasajul Drajna, deschis circulației marți, 30 mai 2023!

Pasajul Drajna, deschis circulației marți, 30 mai 2023!

Marți, 30 mai 2023, va fi deschis traficul rutier pe noul Pasaj de la Drajna. Supratraversare pe DN21, cu o lungime de 2,7 km, care trece peste DN3A și magistrala feroviară CF800, Pasajul a fost construit pentru a se elimina blocajele rutiere formate la trecerea la nivel cu calea ferată spre și dinspre Autostrada Soarelui-A2. «Lucrările pe cei 2,7 km ai acestui Pasaj au durat cu aproximativ două luni mai puțin decât era prevăzut în contract. O dată cu deschiderea circulației pe Pasajul Drajna se elimină blocajele care se formau la trecerea la nivel cu linia de cale ferată de la Dragalina!» precizează directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere,... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 23:05 (14167 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Înainte, marș!» spre Parlamentul European

«Înainte, marș!» spre Parlamentul European

Cu puține zile înainte să fie confirmată drept candidat unic și viitor salvator al orașului, țățica Rodica s-a produs din nou pe rețeaua de socializare care a consacrat-o printre simpatizanții AUR. Într-o postare vituperantă care s-a dorit un răspuns la criticile Danei Budeanu privitoare la greva profesorilor, țățica Rodica a ridicat sabia dreptății AUR și a declarat, legitimată de dublul său statut, de senatoare și profesor: «#Dana#Budeanu, marș la profesia ta, dacă ai vreuna!». Suntem convinși că Dana Budeanu nu s-a de­ranjat, pentru că ea își asumă public practicarea unei «profesii». Dar pe noi, mimoze electorale, cum ne știți, grosolănia transformării substantivului în interjecție... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 15:05 (4990 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița rămân fără judecători

Instanțele din Ialomița rămân fără judecători

Lipsa unei politici coerente a Consiliului Superior al Magistraturii privind aprobarea transferurilor, dar și pensionările din Justiție afectează buna desfășurare a activității Judecătoriilor. De la 1 iunie 2023, la Judecătoria Fetești și Judecătoria Slobozia vor mai rămâne doar trei, respectiv, patru magistrați! Toate acestea în condițiile în care schema de personal a celor două instanțe prevede 20 de posturi. Reprezentanții Tribunalului Ialomița, instituție care are rol de coordonare a instanțelor mici, susțin faptul că este cea mai gravă criză de personal de specialitate pe care o întâmpină în ultimii 10 ani. Situația s-ar putea remedia abia în primăvara anului viitor, când Administrația Prezidențială... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 10:50 (9045 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

Proiect USR: Vânzătorii de țigări și alcool vor putea verifica vârsta clienților

Proiect USR: Vânzătorii de țigări și alcool vor putea verifica vârsta clienților

Deputații USR Adrian Wiener și Ionuț Moșteanu au depus un proiect de lege prin care localurile și magazinele de țigări și alcool vor putea cere buletinul cumpărătorilor pentru a verifica dacă au peste 18 ani. Legislația în vigoare prevede că este interzisă vânzarea de alcool și țigări minorilor, dar regula este adeseori încălcată pe motiv că vânzătorul nu poate verifica vârsta clienților. «Avem o datorie morală, ca societate, să ne protejăm copiii. Avem cea mai mare rată de fumători în rândul adolescenților din Europa. Trei sferturi dintre fumătorii adulți au început să fumeze înaintea vârstei de 18 ani. De asemenea, se consumă alcool la vârste fragede. Toate aceste comportamente dăunătoare, adictive... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2023, 13:25 (9729 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Campionii de oină de la Școala Sudiți

Campionii de oină de la Școala Sudiți

E  sport național, dar nu-l mai practică nimeni. Poate fi practicat și de copii de grădiniță, dar nimeni nu-i învață. E amuzant, e accesibil, poate fi practicat în echipe mixte... Dar în Ialomița echipele pot fi numărate cu mâna unui ciung de două degete. La Sudiți însă, joacă toată școala. Sunt 120 de copii care de 2 ani fac oină la orele de Sport! Iar echipa școlii a ajuns vicecampioană regională după 2 ani de competiții...

Un fel de «rațele și vânătorii» E a doua oră de Sport pe terenul din curtea școlii din Sudiți. Copiii... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2023, 13:25 (11133 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

De peste 20 de ani, Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat sistemul de învățământ «step by step». În prezent, prin această formă de educație, unitatea pregătește peste 170 de elevi. Mai mult, școala a dezvoltat o serie de inițiative menite să prevină cazurile de bullying și să-i integreze pe copiii cu Cerințe Educaționale Speciale.

La școală într-un alt mod Sistemul de predare «step by step» oferă posibilitatea elevilor de a-și dezvolta aptitudinile, corelate cu disciplinele tradiționale. Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat această... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2023, 17:20 (10470 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar penal pe numele unui angajat înșelat de soție cu un coleg de serviciu

Scandal sexual la ADR Sud-Muntenia

Dosar penal pe numele unui angajat înșelat de soție cu un coleg de serviciu

Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, organism care facilitează obținerea fondurilor europene în șapte județe ale țării, printre care și Ialomița, a intrat în atenția publică din cauza unui scandal sexual. O angajată a instituției a avut o relație extraconjugală cu un superior. Soțul femeii, angajat la rândul său în cadrul ADR Sud-Muntenia a aflat despre această situație și s-a răzbunat. Ajutat de unchiul său, acesta l-a agresat și sechestrat într-o mașină pe bărbatul-amant, amenințându-l cu moartea. Cazul a intrat în atenția organelor judiciare locale, care au deschis o anchetă. «Această situație nu are legătură cu activitatea din cadrul instituției. Toate faptele s-au petrecut după orele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2023, 11:05 (20867 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Lucrări în grafic

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Cel mai important obiectiv aflat pe lista de investiții care vizează modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Blocul Operator, va fi gata la sfârșitul acestui an. Este concluzia administrației județene după o vi­zită în teren pe șantierul unde se ridică această construcție. Imobilul are 3 etaje, 6 săli de operații, o sală de nașteri și paturi ATI. Valoarea totală a proiectului este de 100,6 milioane de lei.

O investiție necesară Lucrările de construcție a Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au debutat oficial în octombrie 2021. Inițial,... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2023, 15:10 (16806 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Pavel versus Soare

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Aparent, blocajul administrativ ge­nerat de consilierii PSD și PRO România la Slobozia reprezintă un răspuns «în oglindă» la o reacție similară a consilierilor PNL la Fierbinți-Târg. Concret, consilierii PNL din Fierbinți-Târg paralizează de mai bine de un an investițiile adminsitrației PSD conduse de Iusein Iuksel, sub pretextul că acestea nu urmăresc interesele locuitorilor orașului. Într-un schimb public de replici pe marginea acestor situații, Marian Pavel, președintele PSD Ialomița și Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița, încearcă să-și legitimeze pozițiile și să convingă electoratul de justețea deciziilor pe care le susțin.

Marian Pavel, președintele PSD Ialomița: «Consilierii PSD nu sunt mașini de vot!»... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2023, 10:55 (6525 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

25 mai 2023, a patra zi de grevă pentru profesori

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

Profesorii ialomițeni se vor afla joi, 25 mai 2023, în a patra zi de grevă. Liviu Neagu, liderul local al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ a anunțat oficial că 100 de profesori din Ialomița se vor alătura joi, 25 mai a.c., marșului de protest organizat de către sindicatele din învățământ în fața Guvernului.

A patra zi de grevă a profesorilor Ialomița se pregătește pentru a patra zi de grevă a profesorilor. Conform informațiilor de ultimă oră venite din partea liderilor sindicali, greva declanșată pe 22 mai a.c. va mai dura cel puțin o zi. Joi, 25 mai 2023, 100 de profesori... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 21:20 (11625 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, reunire a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, reunire a Colegiului Prefectural

Marți, 23 mai 2023, la sediul Prefecturii Ialomița s-a reunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. Ședința a fost prezidată de către prefectul județului, Constantin Marin. «Manifestați interes prioritar pentru rezolvarea solicitărilor cetățenilor!» a cerut prefectul județului Ialomița șefilor instituțiilor descentralizate în cadrul întâlnirii

Două într-una Ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență a fost dublată de o ședință a Colegiului Prefectural Ialomița. Ordinea de zi a ședinței Colegiului Prefectural a vizat o informare privind stabilirea și plata pensiilor... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 20:00 (13179 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Agenția Națională de Integritate reclamă

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Primarul Comunei Sălcioara, Gabriel Stoica, este vizat de o anchetă penală a Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce și-a angajat sora în cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al localității. Plângerea penală a fost înaintată procurorilor din Urziceni de către Agenția Națională de Integritate și vizează perioada primului mandat al edilului în fruntea localității Sălcioara.

Verificările sunt în curs În urma unui comunicat de presă privind incidentele de integritate investigate de Agenția Națională de Integritate, oficialii instituției susțin faptul că primarul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 13:20 (20895 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

bonus: «Aventuri administrative» cu Alexandru Potor/Ultimatumul administrației Mocioniu

Luni, 15 mai 2023, consilie­rii PSD și PRO România din Slobozia au blocat decizia administrației Soare de a contracta un împrumut bancar de 34 milioane de lei. Decizia este justificată de nevoia administrației locale de a realoca fondurile rezervate pentru cofinanțarea proiectelor europene în derulare pentru asfaltarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora. Consi­derate cartierele-«cenușărese» ale Sloboziei, Slobozia Nouă și Bora așteaptă asfaltarea străzilor de mai bine de 10 ani. Primarul Dragoș Soare susține public că aprobarea contractării împrumutului ar re­zolva problema asfaltării acestor cartiere până la sfârșitul anului 2024.

14 de ani de promisiuni electorale... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 22:05 (12605 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul liberal Cristian Bușoi a vizitat vineri, 19 mai 2023, Slobozia. În cadrul întâlnirii cu primarul Sloboziei, Dragoș Soare, europarlamentarul Bușoi a declarat că susține activ efortul investițional al administrației locale de absorbție a fondurilor europene. «Slobozia este un oraș aflat în plină explozie investițională! Iar primarul Dragoș Soare este unul dintre cei mai activi primari pe care îi are Partidul Național Liberal. Sunt aici pentru a-l susține și pentru a optimiza, împreună, acest efort de accesare a fondurilor europene!» a declarat, printre altele, europarlamentarul PNL Cristian Bușoi.

Sprijin public pentru Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 19:40 (10836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Scandal la Rovine

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Liniștea locuitorilor din satul ialomițean Rovine este tulburată de un fost angajat al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Bărbatul a fost reclamat de mai mulți locuitori din cauza comportamentului său deviant. Oamenii spun că «persona­jul» are obiceiul de a ieși pe stradă pentru a-și arăta părțile intime. O plângere penală a fost depusă la Poliție.

Imagini scandaloase surprinse de camerele video Nu mică le-a fost mirarea oamenilor când, în plină zi, bărbatul a fost observat cum le arată trecătorilor părțile intime, fără să aibă un motiv anume. Mai grav este faptul că, în... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 17:20 (37187 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

La Slobozia

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

Grădinița «Dumbrava Minunată» este singura unitate din învățământul preșcolar din Ialomița care a reușit să implementeze un proiect «Erasmus+». La Începutul acestei săptămâni, cadrele didactice ale instituției, alături de cele din țările partenere, s-au întâlnit la Slobozia în cadrul unei conferințe de dise­minare a proiectului. Ceea ce au urmărit reprezentanții Grădiniței «Dumbrava Minunată» în cadrul acestui proiect a vizat dezvoltarea competențelor educaționale ale ca­drelor didactice și armonizarea aces­tora cu cele ale altor state europene.

Proiect unic în județ După doi ani și... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 16:10 (10968 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

E gata, s-au salvat!

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 1-2

E gata, s-au salvat!

Recolta Gheorghe Doja a fost susținută, la Călărași, de o numeroasă asistență ialomițeană. Suporterii au înțeles importanța meciului și, cel mai important, și jucătorii au conștientizat-o. Recolta venea după două meciuri fără înfrângere: egalul cu Gloria Băneasa, când a revenit de la 1-3 și victoria categorică cu Amara. Pentru ca Agricola Borcea să nu se apropie periculos de mult, era necesar cel puțin un punct pe arena fostei primdivizionare din Călărași. Ialomițenii au făcut un meci bun, spectacolul fiind agreabil chiar și pentru ochiul unui privitor neutru. «Interimarul» Valentin Toma a început meciul cu Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Drăgan, Țicu, Tănase-Stere. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 15:15 (4723 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Lupte libere

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Așa cum ne-au obișnuit, secțiile de lupte ale CSM Unirea Slobozia și CS Amara propun, în fiecare an, copii și juniori care se remarcă în competițiile interne și internaționale. Așa s-a întâmplat și în perioada 18-21 mai 2023, când la Constanța s-a desfășurat Cupa României, competiție care s-a adresat luptătorilor cu vârste sub 20 de ani. Constantin Morar de la CSM Unirea Slobozia, elevul antrenorului Marian Moraru, a cucerit trofeul la categoria 74 kg. Un rezultat remarcabil pentru Constantin, probabil cel mai valoros din cariera sa. Demne de remarcat sunt locul 5, ocupat de Cristian Toader la categoria 79 kg și locul 6, ocupat de Răzvan Andreiu, la categoria 57 kg. După aceste rezultate, CSM... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 14:40 (12736 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Rezultate bune pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național «U23»

Rezultate bune pentru Slobozia

Proba de sabie masculin a Campionatului Național pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani) a adus Sloboziei, în ultimii ani, clasări pe podium și chiar titluri naționale. De aceea, lipsa noastră de entuziasm care răzbate din titlu, este, oarecum, nedreaptă. Am avut doi sportivi în primii 8, lucru de care puține școli de scrimă se pot bucura. Însă faptul că n-am prins niciun loc pe podium ne-a umbrit, un pic, bucuria. Cu toate acestea, nu putem trece neobservată evoluția de la Campionatul Național desfășurat săptămâna trecută a sportivilor ialomițeni. Și nu putem să nu-i felicităm pe băieții noștri pentru rezultatele obținute.

Răzvan, pe 5, Eduard, pe 7... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 13:20 (11240 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

Karate, Campionatul Național

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

În perioada 20-21 mai 2023, Patinoarul Olimpic din Brașov a găzduit o nouă ediție a Campionatului Național de karate WUKF. În competiția cadeților, sportiva CSM Unirea Slobozia, Ana Maria Matache, a avut din nou o prestație foarte bună. Ana a promovat recent la categoria de vârstă 16-17 ani, dar a urcat și în grad, dobândind centura maro. La Brașov, sportiva a cucerit două medalii de bronz, urcând pe podium atât la kata, cât și la kumite. «Ana Maria Matache a arătat curaj și încredere, și-a depășit emoțiile, în ciuda faptului că a concurat cu adversare puternice, campioane europene și mondiale...» a declarat sărbătoritul zilei, antre­norul Liviu Sandu, pentru care medaliile obținute de Ana au... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 12:05 (10076 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu puternic la Drăgoești

Mai bine de 30 de ore pompierii ialomițeni au acționat pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit de furaje ce aparține unei societăți comerciale de pe raza localității Drăgoești. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 12:05
(6068 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC Servicii Publice Slobozia SRL,
cu sediul în Slobozia, str. Lujerului, nr. 3,
incinta Pieței Agroalimentare Cuza-Vodă,
anunță
redeschiderea Oborului Municipal
(șoseaua Brăilei, nr. 9)
în data de 20.09.2015,
începînd cu orele 6,00, dimineața

Redeschiderea se face în baza legală
a Ord. ANSVSA nr. 45/2010,
care stabilește cerințele
pentru funcționare al tîrgurilor
de animale vii și
a Ord. ANSVSA nr. 77/2015,
care completează
Ord. ANSVSA nr.45/2010

18 Septembrie 2015, 11:10


Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele», inaugurată

La Fetești, în incinta unei foste centrale termice dezafectate, a fost inaugurată o sală de teatru. Printr-un parteneriat public-privat, fosta centrală termică dezafectată a fost modernizată și transformată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 20:25
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Căzănești

Marți, 15 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21, pe raza municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 19:25
(6015 vizualizări - 2 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție: «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile MAI»

În vederea încurajării integrității, precum și pentru evitarea unui comportament birocratic corupt, Direcția Generală Anticorupție a realizat un «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 17:25
(9862 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Europene ale Patrimoniului», la Muzeul Agriculturii din Slobozia

În fiecare an, în septembrie, milioane de cetățeni sînt invitați să viziteze monumentele istorice din întreaga Europă cu ocazia «Zilelor Europene ale Patrimoniului», eveniment organizat la inițiativa comună ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 12:10
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist omorît de o mașină

Un bărbat, de 46 de ani, din Coșereni, a fost omorît în urma unui accident rutier. Acesta se afla pe bicicletă și s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. El a fost lovit de un șofer, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 19:15
(4551 vizualizări - 1 comentariu)


Orboiești: Trei victime în urma unui accident rutier

Pompierii Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină cu utilajele de descarcerare pentru a acorda primul ajutor unui bărbat, de 57 de ani, implicat într-un accident rutier, petrecut pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 15:35
(3811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au urcat la volan în stare de ebrietate

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 41 de ani, au fost sancționați de polițiști, fiind depistați conducînd după ce inițial consumaseră băuturi alcoolice. Doi dintre aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 13:40
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 110000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat noi activități pe linia prevenirii accidentelor rutiere. Potrivit bilanțului întocmit la finalul activităților, oamenii legii au aplicat 318 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 12:25
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Miercuri, 9 septembrie 2015, polițiștii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi Ialomița au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 42 de ani, din comuna Făcăeni, bănuit de braconaj ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 22:35
(7922 vizualizări - 0 comentarii)


Cu un ATV prin Făcăeni...

O patrulă de siguranță publică a depistat miercuri, 9 septembrie 2015, pe raza comunei Făcăeni, un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un ATV fără a avea montate plăcuțe cu numere ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 18:05
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Română, alături de elevi, la începutul noului an școlar

Din dispoziția Șefului Poliției Române, chestor general de poliție Petre Tobă, luni, 14 septembrie 2015, polițiștii ialomițeni vor acționa în sistem integrat, suplimentar față de dispozitivul curent, pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 17:35
(7050 vizualizări - 3 comentarii)


Moldoveni: Hoț din locuințe, reținut

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat, de 40 de ani, din comuna Moldoveni, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 16:20
(5242 vizualizări - 2 comentarii)


Proxenet din Borănești, identificat și arestat

În cursul zilei de miercuri, 9 septembrie 2015, polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 15:10
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Taximetrist tîlhărit

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din Ialomița pentru tâlhărie calificată, prejudiciul fiind recuperat în totalitate. Astfel, la data de 6 septembrie 2015, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:25
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, ca în fiecare an, măsurile de ordine necesare creării unui climat de siguranță, atît la manifestările ocazionate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: REȚINUT PENTRU VIOL ȘI CORUPERE SEXUALĂ A MINORILOR

Polițiștii din Ialomița cercetează un tînăr pentru viol și corupere sexuală a minorilor, cel în cauză fiind reținut la scurt timp de la comiterea faptei. Așadar, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 13:15
(8448 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii august 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6980 șomeri, din care 1304 șomeri indemnizați, respectiv 5676 șomeri ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 12:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


13 Septembrie-Ziua Pompierilor din România

Anul acesta, în data de 13 septembrie, se împlinesc 167 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, cînd Compania de Pompieri București, din care făceau parte 165 de ostași, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 10:30
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, din 17 septembrie 2015, va începe campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor, care se va realiza prin distribuție ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 18:40
(5604 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 25 septembrie 2015, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia-Centrul ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 15:05
(6575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Gura Ialomiței

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o casă nelocuită de pe raza localității Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 13:45
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A provocat un accident rutier și a încercat să fugă

Șoferul unui tir, în vîrstă de 44 de ani, s-a ales cu dosar penal la sfîrșitul săptămînii trecute. Bărbatul conducea mastodontul pe raza orașului Căzănești, moment în care a ciocnit mașina condusă de un ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 19:50
(8588 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Șoferiță de ocazie, trasă pe dreapta și amendată

O porție de distracție cu mașina iubitului i-a adus unei tinere de 19 ani, din localitatea Maia, un dosar penal. Tînăra i-a cerut automobilul prietenului său, un tînăr de 25 de ani, pentru a face o scurtă ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 17:25
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit de polițiști, a provocat un accident rutier

Oprit pentru un control de rutină al polițiștilor, un tînăr de 24 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal. Speriat de faptul că este tras pe dreapta, acesta a refuzat să asculte indicațiile oamenilor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 15:35
(6721 vizualizări - 0 comentarii)


Traficul rutier din Ialomița, supravegheat de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Rutier au fost din nou «cu ochii în patru» după șoferii care nu respectă regulile de circulație. Încălcările normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 13:10
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

ANGĂJAM MANIPULANȚI MARFĂ
PENTRU DEPOZITUL DIN BUCUREȘTI
Căutăm persoane cu vîrsta
cuprinsă între 18 și 40 ani,
serioase, responsabile, dispuse la efort fizic

Oferim salariul 1400 lei
cu bonuri de masă incluse
și contract de muncă

Opțional cazare contra cost 200 lei/lună
Relații la telefon 0760/232.175

4 Septembrie 2015, 20:45


Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...