Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Sudiți a împlinit 200 de ani

Comuna Sudiți a împlinit 200 de ani

Locuitorii din Sudiți au sărbătorit, sâmbătă, 27 mai 2023, bicentenarul localității. La eveniment au participat oficiali ai instituțiilor publice județene și prefectul județului Ialomița, Constantin Marin. Edilul localității, Vasile Șincan, a declarat că festivitățile reprezintă un prilej de sărbătoare pentru toții fiii sa­tului: «Organizăm anual acest eveniment... De data aceasta însă, sărbătorim bicentenarul localității. Este un prilej de sărbătoare atât pentru cei care trăim aici, în comună, cât și pentru sudițenii care n-au uitat de unde au plecat și vin azi acasă!».

O comună cu personalități... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2023, 15:10 (11712 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei

Administrație pe muchie de cuțit la Slobozia

Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei

Luni, 29 mai 2023, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, proiectul de hotărâre prin care admi­nistrația Soare viza contractarea unui împrumut de 34 milioane de lei a fost respins din nou. Ședința s-a desfășurat la Căminul Cultural de la Slobozia Nouă, în ab­sența fizică a consilierilor PSD și PRO România. Primarul Dragoș Soare a declarat ulterior ședinței: «Vom repune acest proiect pe ordinea de zi a Consiliului Local până când va fi înțeleasă necesitatea și urgența acestei decizii!».

Cuiul lui Pepelea Convocată din nou în Sala Căminului Cultural de la Slobozia Nouă, ședința... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2023, 10:55 (16492 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP a declarat război plopilor Sloboziei

DADP a declarat război plopilor Sloboziei

În decembrie 2022, un stejar «monument al naturii» avaria două autoturisme în fața Școlii nr. 3 din Slobozia. În urmă cu 10 zile, un SsangYong de 34000 de euro, full-option, nou-nouț, era făcut zob de un plop căzut din curtea Stadionului «1 Mai». În toamna anului trecut, un minor aflat la plimbare cu tatăl său ajungea la Urgențe cu capul spart de o creangă de tei, verde... În toate cazurile și în alte zeci de incidente mai puțin grave, DADP a decis intervenții radicale la coronamentul arborilor din Slobozia. De fiecare dată activiștii de mediu de pe rețelele de socializare al orașului au contestat deciziile.

28000 de arbori verzi în oraș... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2023, 17:20 (12007 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Fotbal fără griji

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-FC Voluntari 2 1-1

Fotbal fără griji

În play-out-ul seriei a 3-a lucrurile s-au clarificat înaintea ultimei etape. CS Amara și Agricola Borcea se vor întoarce în fotbalul de județ. Cel puțin din punct de vedere sportiv, pentru că, suntem aproape siguri, călărășenii vor fi invitați de Federația Română de Fotbal să participe și în viitorul sezon de Liga a III-a. Așadar, Recolta Gheorghe Doja și FC Voluntari 2 erau total lipsite de griji înaintea ultimului meci direct din acest sezon. Singurul lucru care ar mai fi contat era faptul că, la victorie, Recolta sărea peste Voluntari, pe locul 7. A fost însă un aspect minor, care n-a cântărit în abordarea gândită de conducerea Recoltei. Interimarul Valentin Toma i-a lăsat pe bancă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2023, 16:05 (5262 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele 2 vor medalie la turneul final al speranțelor

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 vor medalie la turneul final al speranțelor

A fost un sezon cu bune și rele pentru junioarele 2 ale CSM Unirea Slobozia. Elevele lui Alexandru Ivan nu au reușit ca­lificarea la Turneul «Valoare», poate și din cauza unei repartizări potrivnice a seriilor. S-au descurcat însă admirabil în Turneul «Speranțe», iar în perioada 5-11 iunie 2023 vor evolua în faza finală a competiției, alături de CSS Buzău, Kids Tâmpa Brașov, Sporting Ghimbav, CSM Târgu Mureș, Banatul Timișoara, AHC Zalău, ACS Hercules Băile Herculane. La «bune» trecem și faptul că Aylin Akpinar sau Andreea Ciochinaru sunt convocate frecvent la loturile naționale de junioare sau cadete. Din ce știm, la aceste acțiuni vor fi solicitate, în curând, și alte fete. Pentru turneul final... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2023, 14:50 (8384 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia: Peste 400 de participanți la «Crosul Libertății»

Slobozia: Peste 400 de participanți la «Crosul Libertății»

bonus: Premiu special pentru Simona Ion

Slobozia a alergat în 2022 la «Crosul Libertății» și i-a plăcut. Motiv pentru care, pe 27 mai 2023, orașul nostru a găzduit ediția a II-a a acestui eveniment. Și, din nou, a fost frumos. La orele 9,30, parcul Stadionului «1 Mai» era co­lorat în galben și albastru, culorile Unirii. Alergătorii îmbrăcaseră tricourile de participare și erau gata de start. Cu legendele atletismului ialomițean, Ion Neacșu și Tudorița Chidu, în mijlocul lor, sportivi de performanță și alergători de ocazie au avut un singur obiectiv: să treacă linia de sosire în cursa de 2 km. Și au pornit cu toții, plini de entuziasm. Primele sute de metri au fost ușor de parcurs, apoi energia a fost înlocuită de ambiția de a termina... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2023, 13:15 (11995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia a găzduit Campionatul Național pentru superseniori

Tenis de câmp

Slobozia a găzduit Campionatul Național pentru superseniori

Este bine știut faptul că Slobozia beneficiază de una dintre cele mai cochete și bine utilate arene de tenis din România. Este meritul lui Constantin Ștefan, cunoscut în oraș și în lumea tenisului drept «Conașu’». Baza sportivă Tenis Con găzduiește turnee de tenis de câmp pentru variate categorii de vârste. Aici s-a desfășurat, la finele săptămânii precedente, Campionatul Național pe echipe al superseniorilor sau veteranilor, cum obișnuiam să le spunem nu cu mult timp în urmă. Au fost prezenți sportivi din Slobozia, București, Galați, Brăila, Constanța, Brașov, Pitești, Cluj-Napoca.

Echipa lui Geantă, campioană națională... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2023, 11:55 (10636 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pasajul Drajna, deschis circulației marți, 30 mai 2023!

Pasajul Drajna, deschis circulației marți, 30 mai 2023!

Marți, 30 mai 2023, va fi deschis traficul rutier pe noul Pasaj de la Drajna. Supratraversare pe DN21, cu o lungime de 2,7 km, care trece peste DN3A și magistrala feroviară CF800, Pasajul a fost construit pentru a se elimina blocajele rutiere formate la trecerea la nivel cu calea ferată spre și dinspre Autostrada Soarelui-A2. «Lucrările pe cei 2,7 km ai acestui Pasaj au durat cu aproximativ două luni mai puțin decât era prevăzut în contract. O dată cu deschiderea circulației pe Pasajul Drajna se elimină blocajele care se formau la trecerea la nivel cu linia de cale ferată de la Dragalina!» precizează directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere,... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 23:05 (14175 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Înainte, marș!» spre Parlamentul European

«Înainte, marș!» spre Parlamentul European

Cu puține zile înainte să fie confirmată drept candidat unic și viitor salvator al orașului, țățica Rodica s-a produs din nou pe rețeaua de socializare care a consacrat-o printre simpatizanții AUR. Într-o postare vituperantă care s-a dorit un răspuns la criticile Danei Budeanu privitoare la greva profesorilor, țățica Rodica a ridicat sabia dreptății AUR și a declarat, legitimată de dublul său statut, de senatoare și profesor: «#Dana#Budeanu, marș la profesia ta, dacă ai vreuna!». Suntem convinși că Dana Budeanu nu s-a de­ranjat, pentru că ea își asumă public practicarea unei «profesii». Dar pe noi, mimoze electorale, cum ne știți, grosolănia transformării substantivului în interjecție... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 15:05 (4992 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița rămân fără judecători

Instanțele din Ialomița rămân fără judecători

Lipsa unei politici coerente a Consiliului Superior al Magistraturii privind aprobarea transferurilor, dar și pensionările din Justiție afectează buna desfășurare a activității Judecătoriilor. De la 1 iunie 2023, la Judecătoria Fetești și Judecătoria Slobozia vor mai rămâne doar trei, respectiv, patru magistrați! Toate acestea în condițiile în care schema de personal a celor două instanțe prevede 20 de posturi. Reprezentanții Tribunalului Ialomița, instituție care are rol de coordonare a instanțelor mici, susțin faptul că este cea mai gravă criză de personal de specialitate pe care o întâmpină în ultimii 10 ani. Situația s-ar putea remedia abia în primăvara anului viitor, când Administrația Prezidențială... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2023, 10:50 (9052 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Proiect USR: Vânzătorii de țigări și alcool vor putea verifica vârsta clienților

Proiect USR: Vânzătorii de țigări și alcool vor putea verifica vârsta clienților

Deputații USR Adrian Wiener și Ionuț Moșteanu au depus un proiect de lege prin care localurile și magazinele de țigări și alcool vor putea cere buletinul cumpărătorilor pentru a verifica dacă au peste 18 ani. Legislația în vigoare prevede că este interzisă vânzarea de alcool și țigări minorilor, dar regula este adeseori încălcată pe motiv că vânzătorul nu poate verifica vârsta clienților. «Avem o datorie morală, ca societate, să ne protejăm copiii. Avem cea mai mare rată de fumători în rândul adolescenților din Europa. Trei sferturi dintre fumătorii adulți au început să fumeze înaintea vârstei de 18 ani. De asemenea, se consumă alcool la vârste fragede. Toate aceste comportamente dăunătoare, adictive... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2023, 13:25 (9734 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Campionii de oină de la Școala Sudiți

Campionii de oină de la Școala Sudiți

E  sport național, dar nu-l mai practică nimeni. Poate fi practicat și de copii de grădiniță, dar nimeni nu-i învață. E amuzant, e accesibil, poate fi practicat în echipe mixte... Dar în Ialomița echipele pot fi numărate cu mâna unui ciung de două degete. La Sudiți însă, joacă toată școala. Sunt 120 de copii care de 2 ani fac oină la orele de Sport! Iar echipa școlii a ajuns vicecampioană regională după 2 ani de competiții...

Un fel de «rațele și vânătorii» E a doua oră de Sport pe terenul din curtea școlii din Sudiți. Copiii... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2023, 13:25 (11136 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

Învățământ «step by step» la Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni

De peste 20 de ani, Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat sistemul de învățământ «step by step». În prezent, prin această formă de educație, unitatea pregătește peste 170 de elevi. Mai mult, școala a dezvoltat o serie de inițiative menite să prevină cazurile de bullying și să-i integreze pe copiii cu Cerințe Educaționale Speciale.

La școală într-un alt mod Sistemul de predare «step by step» oferă posibilitatea elevilor de a-și dezvolta aptitudinile, corelate cu disciplinele tradiționale. Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» Urziceni a implementat această... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2023, 17:20 (10491 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar penal pe numele unui angajat înșelat de soție cu un coleg de serviciu

Scandal sexual la ADR Sud-Muntenia

Dosar penal pe numele unui angajat înșelat de soție cu un coleg de serviciu

Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, organism care facilitează obținerea fondurilor europene în șapte județe ale țării, printre care și Ialomița, a intrat în atenția publică din cauza unui scandal sexual. O angajată a instituției a avut o relație extraconjugală cu un superior. Soțul femeii, angajat la rândul său în cadrul ADR Sud-Muntenia a aflat despre această situație și s-a răzbunat. Ajutat de unchiul său, acesta l-a agresat și sechestrat într-o mașină pe bărbatul-amant, amenințându-l cu moartea. Cazul a intrat în atenția organelor judiciare locale, care au deschis o anchetă. «Această situație nu are legătură cu activitatea din cadrul instituției. Toate faptele s-au petrecut după orele... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2023, 11:05 (20875 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Lucrări în grafic

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Cel mai important obiectiv aflat pe lista de investiții care vizează modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Blocul Operator, va fi gata la sfârșitul acestui an. Este concluzia administrației județene după o vi­zită în teren pe șantierul unde se ridică această construcție. Imobilul are 3 etaje, 6 săli de operații, o sală de nașteri și paturi ATI. Valoarea totală a proiectului este de 100,6 milioane de lei.

O investiție necesară Lucrările de construcție a Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au debutat oficial în octombrie 2021. Inițial,... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2023, 15:10 (16809 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Pavel versus Soare

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Aparent, blocajul administrativ ge­nerat de consilierii PSD și PRO România la Slobozia reprezintă un răspuns «în oglindă» la o reacție similară a consilierilor PNL la Fierbinți-Târg. Concret, consilierii PNL din Fierbinți-Târg paralizează de mai bine de un an investițiile adminsitrației PSD conduse de Iusein Iuksel, sub pretextul că acestea nu urmăresc interesele locuitorilor orașului. Într-un schimb public de replici pe marginea acestor situații, Marian Pavel, președintele PSD Ialomița și Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița, încearcă să-și legitimeze pozițiile și să convingă electoratul de justețea deciziilor pe care le susțin.

Marian Pavel, președintele PSD Ialomița: «Consilierii PSD nu sunt mașini de vot!»... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2023, 10:55 (6527 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

25 mai 2023, a patra zi de grevă pentru profesori

Ialomița participă la marșul din fața Guvernului cu 100 de profesori

Profesorii ialomițeni se vor afla joi, 25 mai 2023, în a patra zi de grevă. Liviu Neagu, liderul local al Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ a anunțat oficial că 100 de profesori din Ialomița se vor alătura joi, 25 mai a.c., marșului de protest organizat de către sindicatele din învățământ în fața Guvernului.

A patra zi de grevă a profesorilor Ialomița se pregătește pentru a patra zi de grevă a profesorilor. Conform informațiilor de ultimă oră venite din partea liderilor sindicali, greva declanșată pe 22 mai a.c. va mai dura cel puțin o zi. Joi, 25 mai 2023, 100 de profesori... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 21:20 (11639 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, reunire a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență, reunire a Colegiului Prefectural

Marți, 23 mai 2023, la sediul Prefecturii Ialomița s-a reunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. Ședința a fost prezidată de către prefectul județului, Constantin Marin. «Manifestați interes prioritar pentru rezolvarea solicitărilor cetățenilor!» a cerut prefectul județului Ialomița șefilor instituțiilor descentralizate în cadrul întâlnirii

Două într-una Ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență a fost dublată de o ședință a Colegiului Prefectural Ialomița. Ordinea de zi a ședinței Colegiului Prefectural a vizat o informare privind stabilirea și plata pensiilor... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 20:00 (13188 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Agenția Națională de Integritate reclamă

Sora primarului Gabriel Stoica, angajată ilegal la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sălcioara

Primarul Comunei Sălcioara, Gabriel Stoica, este vizat de o anchetă penală a Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni după ce și-a angajat sora în cadrul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al localității. Plângerea penală a fost înaintată procurorilor din Urziceni de către Agenția Națională de Integritate și vizează perioada primului mandat al edilului în fruntea localității Sălcioara.

Verificările sunt în curs În urma unui comunicat de presă privind incidentele de integritate investigate de Agenția Națională de Integritate, oficialii instituției susțin faptul că primarul... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2023, 13:20 (20917 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

bonus: «Aventuri administrative» cu Alexandru Potor/Ultimatumul administrației Mocioniu

Luni, 15 mai 2023, consilie­rii PSD și PRO România din Slobozia au blocat decizia administrației Soare de a contracta un împrumut bancar de 34 milioane de lei. Decizia este justificată de nevoia administrației locale de a realoca fondurile rezervate pentru cofinanțarea proiectelor europene în derulare pentru asfaltarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora. Consi­derate cartierele-«cenușărese» ale Sloboziei, Slobozia Nouă și Bora așteaptă asfaltarea străzilor de mai bine de 10 ani. Primarul Dragoș Soare susține public că aprobarea contractării împrumutului ar re­zolva problema asfaltării acestor cartiere până la sfârșitul anului 2024.

14 de ani de promisiuni electorale... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 22:05 (12610 vizualizări - 7 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9477 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12676 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14725 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15859 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14190 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13681 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16611 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16338 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17913 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19296 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17407 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15151 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20470 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15337 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17120 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15871 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16170 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15557 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11965 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11396 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14307 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14141 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15569 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11666 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15945 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14219 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18330 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...