Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

bonus: «Aventuri administrative» cu Alexandru Potor/Ultimatumul administrației Mocioniu

Luni, 15 mai 2023, consilie­rii PSD și PRO România din Slobozia au blocat decizia administrației Soare de a contracta un împrumut bancar de 34 milioane de lei. Decizia este justificată de nevoia administrației locale de a realoca fondurile rezervate pentru cofinanțarea proiectelor europene în derulare pentru asfaltarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora. Consi­derate cartierele-«cenușărese» ale Sloboziei, Slobozia Nouă și Bora așteaptă asfaltarea străzilor de mai bine de 10 ani. Primarul Dragoș Soare susține public că aprobarea contractării împrumutului ar re­zolva problema asfaltării acestor cartiere până la sfârșitul anului 2024.

14 de ani de promisiuni electorale... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 22:05 (12615 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul PNL Cristian Bușoi sprijină proiectele investiționale ale Sloboziei

Europarlamentarul liberal Cristian Bușoi a vizitat vineri, 19 mai 2023, Slobozia. În cadrul întâlnirii cu primarul Sloboziei, Dragoș Soare, europarlamentarul Bușoi a declarat că susține activ efortul investițional al administrației locale de absorbție a fondurilor europene. «Slobozia este un oraș aflat în plină explozie investițională! Iar primarul Dragoș Soare este unul dintre cei mai activi primari pe care îi are Partidul Național Liberal. Sunt aici pentru a-l susține și pentru a optimiza, împreună, acest efort de accesare a fondurilor europene!» a declarat, printre altele, europarlamentarul PNL Cristian Bușoi.

Sprijin public pentru Slobozia... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 19:40 (10844 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Scandal la Rovine

Fost angajat al Jandarmeriei ialomițene, reclamat că-și arată părțile intime pe stradă

Liniștea locuitorilor din satul ialomițean Rovine este tulburată de un fost angajat al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Bărbatul a fost reclamat de mai mulți locuitori din cauza comportamentului său deviant. Oamenii spun că «persona­jul» are obiceiul de a ieși pe stradă pentru a-și arăta părțile intime. O plângere penală a fost depusă la Poliție.

Imagini scandaloase surprinse de camerele video Nu mică le-a fost mirarea oamenilor când, în plină zi, bărbatul a fost observat cum le arată trecătorilor părțile intime, fără să aibă un motiv anume. Mai grav este faptul că, în... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 17:20 (37291 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

La Slobozia

Proiect «Erasmus+», implementat cu succes de Grădinița «Dumbrava Minunată»

Grădinița «Dumbrava Minunată» este singura unitate din învățământul preșcolar din Ialomița care a reușit să implementeze un proiect «Erasmus+». La Începutul acestei săptămâni, cadrele didactice ale instituției, alături de cele din țările partenere, s-au întâlnit la Slobozia în cadrul unei conferințe de dise­minare a proiectului. Ceea ce au urmărit reprezentanții Grădiniței «Dumbrava Minunată» în cadrul acestui proiect a vizat dezvoltarea competențelor educaționale ale ca­drelor didactice și armonizarea aces­tora cu cele ale altor state europene.

Proiect unic în județ După doi ani și... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 16:10 (10974 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

E gata, s-au salvat!

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 1-2

E gata, s-au salvat!

Recolta Gheorghe Doja a fost susținută, la Călărași, de o numeroasă asistență ialomițeană. Suporterii au înțeles importanța meciului și, cel mai important, și jucătorii au conștientizat-o. Recolta venea după două meciuri fără înfrângere: egalul cu Gloria Băneasa, când a revenit de la 1-3 și victoria categorică cu Amara. Pentru ca Agricola Borcea să nu se apropie periculos de mult, era necesar cel puțin un punct pe arena fostei primdivizionare din Călărași. Ialomițenii au făcut un meci bun, spectacolul fiind agreabil chiar și pentru ochiul unui privitor neutru. «Interimarul» Valentin Toma a început meciul cu Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Drăgan, Țicu, Tănase-Stere. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 15:15 (4724 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Lupte libere

Constantin Morar a câștigat Cupa României

Așa cum ne-au obișnuit, secțiile de lupte ale CSM Unirea Slobozia și CS Amara propun, în fiecare an, copii și juniori care se remarcă în competițiile interne și internaționale. Așa s-a întâmplat și în perioada 18-21 mai 2023, când la Constanța s-a desfășurat Cupa României, competiție care s-a adresat luptătorilor cu vârste sub 20 de ani. Constantin Morar de la CSM Unirea Slobozia, elevul antrenorului Marian Moraru, a cucerit trofeul la categoria 74 kg. Un rezultat remarcabil pentru Constantin, probabil cel mai valoros din cariera sa. Demne de remarcat sunt locul 5, ocupat de Cristian Toader la categoria 79 kg și locul 6, ocupat de Răzvan Andreiu, la categoria 57 kg. După aceste rezultate, CSM... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 14:40 (12744 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate bune pentru Slobozia

Scrimă, Campionatul Național «U23»

Rezultate bune pentru Slobozia

Proba de sabie masculin a Campionatului Național pentru Tineret (sportivi sub 23 de ani) a adus Sloboziei, în ultimii ani, clasări pe podium și chiar titluri naționale. De aceea, lipsa noastră de entuziasm care răzbate din titlu, este, oarecum, nedreaptă. Am avut doi sportivi în primii 8, lucru de care puține școli de scrimă se pot bucura. Însă faptul că n-am prins niciun loc pe podium ne-a umbrit, un pic, bucuria. Cu toate acestea, nu putem trece neobservată evoluția de la Campionatul Național desfășurat săptămâna trecută a sportivilor ialomițeni. Și nu putem să nu-i felicităm pe băieții noștri pentru rezultatele obținute.

Răzvan, pe 5, Eduard, pe 7... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 13:20 (11271 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

Karate, Campionatul Național

De două ori bronz pentru Ana Maria Matache

În perioada 20-21 mai 2023, Patinoarul Olimpic din Brașov a găzduit o nouă ediție a Campionatului Național de karate WUKF. În competiția cadeților, sportiva CSM Unirea Slobozia, Ana Maria Matache, a avut din nou o prestație foarte bună. Ana a promovat recent la categoria de vârstă 16-17 ani, dar a urcat și în grad, dobândind centura maro. La Brașov, sportiva a cucerit două medalii de bronz, urcând pe podium atât la kata, cât și la kumite. «Ana Maria Matache a arătat curaj și încredere, și-a depășit emoțiile, în ciuda faptului că a concurat cu adversare puternice, campioane europene și mondiale...» a declarat sărbătoritul zilei, antre­norul Liviu Sandu, pentru care medaliile obținute de Ana au... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2023, 12:05 (10079 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

Spitalul Județean de Urgență Slobozia scoate la concurs 26 de posturi de medici

UPDATE: Organizarea concursurilor a fost suspendată!

Lipsa medicilor specialiști a determinat administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia să caute soluții pentru ocuparea posturilor libere. Astfel, în perioada iunie-iulie 2023, cel mai mare spital din județul Ialomița scoate la concurs 26 de posturi de medici specialiști. Nu este prima dată când se organizează testări pentru funcțiile vacante. «Sperăm că de această dată can­didații se vor înscrie la concursurile pe care le organizăm...» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Spitalul Slobozia are nevoie de specialiști
Aflat în permanență... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 15:10 (18344 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Scandaluri publice cu procurori și polițiști

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Pe 7 mai 2023, vicepre­ședintele Consiliului Superior al Magistraturii, procurorul Daniel Horodniceanu a fost oprit în trafic pentru o depășire neregulamentară. Incidentul s-a transformat într-un adevărat scandal public, din cauza atitudinii nepotrivite pe care magistratul a avut-o față de agenții care l-au tras pe dreapta. Cu două luni în urmă, în cadrul unei ședințe a Secției pentru Procurori a CSM, Horodniceanu a dispus exclu­derea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, pentru un incident similar, petrecut în 2018. Magistratul Vasilescu așteaptă acum o decizie definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind înlăturarea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2023, 10:50 (11803 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR cere desființarea instituțiilor care cheltuiesc inutil banii publici

USR a prezentat săptămâna trecută o listă de agenții și insti­tute care risipesc banii publici și pe care coaliția PSD-PNL ar trebui să le desființeze sau să le reorganizeze de urgență pentru a opri jaful din bani publici. Spre exemplu, printre acestea se numără Acade­mia Oamenilor de Știință din România, care are un buget de 10 milioane de lei anual. Pentru a prezenta dimensiunile acestui «jaf public» USR va pu­blica săptămânal pe site-ul www.oprimjaful.ro informații în care va arăta ce s-ar putea face cu banii economisiți de la toate agențiile și institutele inutile.

«Vârful de lance» al USR... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2023, 12:50 (11796 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

Voluntarii «FreeLand Festival» 2.0

bonus: Slobozia, «Capitala Tineretului din România» în 2025

Perioada înscrierii pentru voluntarii «FreeLand Festival» este aproape de sfârșit. Însă organizatorii au deja un prim record. În mai puțin de 3 ore, s-au încris pentru ediția din acest an peste 140 de tineri. Anul trecut, ei au fost sufletul primei ediții a unui Festival pe care auto­ritățile au ambiția să-l transforme în marcă națională. În condițiile în care numărul voluntarilor s-a dublat, începem să credem că ar fi posibil. Și, de asemenea, credem că acești tineri pe care Slobozia îi are merită toată atenția opiniei publice.

«FreeLand Festival» 2.0 Ediția de anul acesta a «Free... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2023, 13:20 (8020 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

AUR Ialomița se pregătește de Alegeri

Scena politică locală este în continuă schimbare. Unul dintre partidele nou-apărute în peisajul politic actual, Alianța pentru Unirea Românilor s-a poziționat deja la startul Alegerilor de anul viitor. Primul pas îl reprezintă alegerea unui președinte de filială tânăr. Silviu Oancea are 34 de ani și susține, după două luni de la alegerea sa în funcție, că AUR este o alternativă concretă pentru electoratul ialomițean. «Facem politică pentru a garanta oamenilor că vocile lor sunt auzite, iar dorințele lor sunt susținute activ. Atât la nivel județean, cât și la nivel național!» susține Silviu Oancea.

O filială locală mai puternică... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 16:20 (7054 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia, la un pas de accesarea PNRR/«Componenta C15: Educație»

Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual

Slobozia este eligibilă pentru o investiție estimată la 20 milioane de euro necesară construirii unui consorțiu pentru învățământul dual. Proiectul se va derula prin PNRR și presupune construirea unui campus profesional integrat destinat elevilor din învățământul dual. Adminis­trația locală a identificat deja terenul viitoarei investiții. «Proiectul nostru este eligibil... Așteptăm finanțarea acestuia!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare. Ialomița are la acest moment cinci clase de învățământ dual funcționale. Viitorul proiect ar putea completa salutar demersul educațional de la debutul anului școlar 2022-2023, când liceeleTehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» au fost comasate... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2023, 10:55 (9660 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Cultul personalității, faza pe autoturisme

Mai țineți minte moda numerelor de autoturism de la începuturile îmnatriculărilor «la liber»? Da, da! Vremurile alea de glorie când dădeai ochii în trafic cu «STF» sau «OMG» sau, după caz, «MUE». Sigur, de-atunci ne-am mai stilat, punem numerele mașinilor după copii, amantă sau numele de botez. Dar asta o faceau muritorii de rând. Și, după o vreme, s-au plictisit. Numai că moda revine, iar între timp s-a cizelat. Pentru funcționarii publici de rang înalt, de exemplu, moda a evoluat, s-a rafinat, e în ton cu rangul social și administrativ la care a ajuns ipochimenul. În cazul domnului Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița, numărul autoturismului din dotare este IL-16-SGJ... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 15:20 (5885 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Dosarul Ginei Palantin a ajuns la DNA-Structura Centrală

Ancheta penală deschisă de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) și care o vizează pe Gina Palantin, fosta șefă a Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, a ajuns pe masa procurorilor Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală. Pe numele acesteia, anchetatorii au reținut nu mai puțin de 6 capete de acuzare!

Filmul unui scandal Ancheta penală ce o vizează pe Gina Palantin a început în decembrie 2019, cu o serie de percheziții-maraton ale procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2023, 10:55 (16630 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

După 61 de ani

Avioanele MiG-21 LanceR și-au încheiat definitiv misiunile de Poliție Aeriană

Ultimele trei avioane de luptă MiG-21 LanceR, aflate în cadrul Bazei Aeriană 86 Borcea «Locotenent Aviator Gheorghe Mociorniță» Fetești, au fost scoase din activitate, la începutul acestei săptămâni. Misiunea aeronavelor s-a încheiat în cadrul unui ceremonial militar la care au participat piloții ce s-au aflat la manșa lor, dar și ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr. În contextul războiului din Ucraina, siguranța spațiului aerian al României va fi asigurată cu avioanele F-16 Fighting Falcon.

Ceremonial militar la Fetești Scoaterea din serviciu a avioanelor de luptă MiG-21 Lance... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2023, 13:35 (12392 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Investiție de 15 milioane de euro

Expur SA a inaugurat instalația de cogenerare a fabricii din Slobozia

Cel mai mare producător de ulei și biodiesel, Expur SA, a inaugurat la Slobozia prima centrală de cogenerare, ce va produce energia electrică și termică necesară bunei desfășurări a activității de producție în cadrul unității pe care societatea o deține în reședința județului Ialomița. Este primul echipament de acest gen pus în funcțiune în țara noastră și folosește ca materie primă cojile de semințe. «Este o dovadă fermă că ne pasă de mediul în care trăiește comunitatea din Slobozia!» a declarat Nikolay Belchev, CEO al Expur. Momentul punerii în funcțiune a centralei de cogenerare a coincis cu un alt eveniment important. Este vorba despre împlinirea a 40 de ani de activitate a Groupe Avril, concernul... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 19:40 (20267 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia! Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Administrația Soare a cerut Consiliului Local Slobozia, în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurate la sediul Căminului Cultural Slobozia Nouă luni, 15 mai 2023, aprobarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor edilitare multianuale. Consilierii PSDși PRO România au refuzat să participe «fizic» la ședință și au respins în bloc, prin vot on-line, proiectul de hotărâre. «Următoarea ședință va fi tot la Slobozia Nouă... Și următoarea ședință tot la Slobozia Nouă! Până când problemele de la Slobozia Nouă vor fi rezolvate!» a declarat primarul Dragoș Soare în debutul ședinței.

Proiect respins on-line... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 17:15 (13993 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Au luat bătaie de la toată lumea

Handbal, Turneul de Promovare, CSM Unirea Slobozia

Au luat bătaie de la toată lumea

Turneul de Promovare în Liga Florilor, organizat la Brașov, a fost un întreg ansamblu de frustrări și dezamăgiri pentru CSM Unirea Slobozia și suporterii ei. Echipa noastră a plecat la acest turneu cu acea injecție de concentrare și optimism atât de necesară în sport. Cel puțin asta a răzbătut dinspre condu­cere. S-au făcut multe eforturi înainte de turneu. S-a mers în cantonament la Cheile Grădiștei, acțiune pe care n-am înțeles-o, dar asta contează mai puțin... În fine, s-a ajuns la Brașov cu o singură jucătoare indisponibilă, pivotul Livia Vlădescu. S-a dat drumul la joc și eram cât pe ce să facem surpriza cu Ploieștiul. Dar, cum spuneam, după frustrare, au urmat dezamăgi­rile. Să le luăm pe... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2023, 14:50 (22563 vizualizări - 17 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14814 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9945 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13947 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13984 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12042 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11303 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13098 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12203 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12007 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15519 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14910 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13042 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13027 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12684 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11929 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14346 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12384 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11649 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11034 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14105 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13640 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11732 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14331 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12101 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11425 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13675 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11784 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10695 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...