Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Magicul Gabriel

Un nou star la «Românii au talent»

Magicul Gabriel

Are 12 ani și videoclipul lui are 3,4 milioane de vizualizări... E din Amara, dar învață la Slo­bozia. E atras de pop-opera, dar și-ar fi dorit ca profesoara lui să fie Mihaela Runceanu. Îl cheamă Gabriel Mardale și este una dintre revelațiile emisiunii «Românii au ta­lent». Și tuturor celor care i-au apreciat performanța le mulțumește și pe această cale: «Le mulțumesc tutu­ror celor din Ialomița. Ei au fost primul meu public și nu o să îi uit niciodată!».

Visul de copil al lui Gabriel Gabriel Mardale a devenit, la numai 12 ani, una dintre revelațiile actualei ediții a emisiunii «Românii... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2023, 12:40 (14251 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie

Conform noilor modificări aduse de Ministerul Educației, fiecare Inspectorat Școlar din țară a avut obligația de a decide în ce perioadă din luna februarie 2023 va programa vacanța de o săptămână a elevilor. Ialomița, alături de alte 29 de județe, a stabilit ca elevii să intre în vacanță în ultima săptămână a lunii, în perioada 20-24 februarie 2023.

O săptămână de vacanță Noile modificări aduse anul trecut de Ministerul Educației au vizat și perioada vacanțelor școlare. Astfel, oficialii de la București au dat posibilitatea Inspectoratelor Școlare să aleagă perioada în care elevii vor... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2023, 16:55 (20442 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia

Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia

Ialomița are ADI ECOO 2009, iar Urziceni a investit 1 milion de euro în salubrizare... Slobozia o are pe Mariana Iancu! A acceptat funcția de șef al Serviciului de Salubrizare din cadrul DADP pe 15 decembrie 2022. Și, într-o lună jumătate, a demonstrat că poate genera schimbările pe care orașul le așteaptă...

Semne bune anul are În dimineața zilei de 1 ianuarie 2023, la orele 5,00, angajații DADP măturau Piața Revoluției din Slobozia. Trecuseră numai două săptămâni de la preluarea Serviciului de Salubrizare din cadrul DADP de către Mariana Iancu. Și era prima dată când autoritățile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2023, 12:20 (20878 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

Polițiștii locali devin angajați ai Poliției ialomițene

bonus: Candidat cu probleme penale, la concursurile organizate de IPJ

Recrutarea din sursă externă, alternativa utilizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a umple «golurile» rămase în urma pensionărilor masive din sistem, aduce la concursurile organizate candidați ale căror calități ridică unele semne de întrebare. Astfel, mai mulți angajați ai structurilor de Poliție Locală din cadrul primăriilor ialomițene s-au înscris la testările organizate de IPJ Ialomița pentru ocuparea funcțiilor de subofițeri în cadrul posturilor de Poliție Rurală. Doi dintre ei au și reușit să promoveze, iar în prezent au devenit angajați ai Poliției Române.

De la Poliția Locală, la Poliția Română... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2023, 13:55 (19167 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vali Silica Tudor nu vrea să fie murdărită. Imaginea Spitalului!

La Fetești

Vali Silica Tudor nu vrea să fie murdărită. Imaginea Spitalului!

Și pentru că tot veni vorba de subprefecți, nu putem închide ediția de săptămâna asta a ziarului fără a consemna protestul public al ex-subprefectei Vali Silica Tudor, ajunsă între timp director al Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești. Că așa e cu cadrele de nădejde ale sistemului... Nu sunt niciodată aruncate la coșul de gunoi al administrației, ci se reciclează!

Cheala își pune singură mâna-n cap
În weekendul trecut, patru dintre medicii Spitalului «Anghel Saligny» din Fetești anunțau pe rețelele de so­cializare că vor demisiona. Printre motivele care ar fi stat la baza deciziei... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2023, 09:50 (10322 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Control al Gărzii Naționale de Mediu la Clean Tech Internațional Ciulnița

Garda Națională de Mediu a început în urmă cu o săptămână un amplu control la fabrica de­ținută de Clean Tech Internațional în localitatea Ciulnița. Verificarea vizează modul în care socie­tatea respectă măsurile dispuse privind poluarea olfactivă generată de activitatea fabricii. Declanșarea acestei acțiuni are la bază și demersurile pe care le-au făcut reprezentanții Avocatului Poporului, prin biroul din Slobozia al instituției, în ceea ce privește identificarea unei soluții pentru eliminarea problemelor de mediu.

Verificări în curs Controlul Gărzii Naționale de Mediu survine unei... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2023, 13:55 (15531 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Subprefectul Babagianu a găsit vinovații pentru blocarea drumurilor județene

Subprefectul Babagianu a găsit vinovații pentru blocarea drumurilor județene

Intrat într-un con de umbră în ultimele luni, subprefectul Baba­gianu revine din nou în spațiul public, pe sticla televizoarelor, la oră de maximă audiență. Domnia sa este surprins de către un reporter Rea­litatea TV, în exercițiul funcțiunii (ha, ha, ha!), în timp ce anchetează vinovații pentru blocajele de pe una dintre șoselele care leagă Buzău de Ialomița. Demonstrația subprefectului Babagianu în fața camerelor de luat vederi este penibilă. «Colegii dumneavoastră șoferi care s-au răsturnat, este corect ce-au făcut? Dacă ei nu se răsturnau mai stăteați dumneavoastră aici? S-au răsturnat pentru că nu au respectat viteza legală și condițiile meteo. Au mers regulamentar?» prezintă subprefectul... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2023, 10:10 (18324 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Negociere eșuată

Intergroup Engineering SRL cere plata unor penalități de 150 mii de lei lunar Primăriei Amara

Scandalul public legat de datoria pe care administrația locală o are către firma de consultanță Intergroup Engineering SRL este departe de a se încheia. După îndelungi negocieri privind plata penalităților ce decurg dintr-un contract încheiat în 2016, societatea cere acum Primăriei Amara să plătească, lunar, 150 mii de lei. Valoarea inițială a plăților a fost de 40 mii de lei lunar... Somația blochează activitatea instituției, iar toate demersurile pentru a evita colapsul financiar au eșuat.

Istoria unui scandal În anul 2016, Primăria Amara încheie un contract, în valoare de 132500... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2023, 12:20 (15259 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

A fost semnat Studiul de Fezabilitate pentru Drumul Expres TransRegio

Investiție de 500 milioane de euro (și) pentru Ialomița

Vineri, 27 ianuarie 2023, președintele Consi­liului Județean Ialomița, Marian Pavel, a semnat contractul privind rea­lizarea studiului de fezabi­litate pentru Drumul Expres TransRegio Galați-Brăila-Slobozia (Ialomița)-Drajna-Autostrada A2-Chiciu (Călărași). Proiectul privind Drumul Expres TransRegio reprezintă cea mai mare investiție din județul Ialomița și vizează implementarea de proiecte majore în infrastructura de transport în zona de Est și Sud a țării.

Încet, dar sigur La un an de la semnarea protocolului de colaborare dintre CNAIR și «Asociația de Dez­voltare Intercomunitară... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 19:20 (4459 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lot de 24 de jucători pentru cantonament

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Lot de 24 de jucători pentru cantonament

Perioada de pregătire a Unirii Slobozia a intrat în zona cea mai intensă. Elevii lui Costel Enache lasă în urmă zăpezile Sloboziei și merg, nu prea departe, la Snagov, pentru un cantonament de 12 zile. Ca în orice astfel de stagiu, se va lucra mult la partea fizică, dar și la cea tehnico-tactică. «Chinul» va culmina cu 4 meciuri amicale, 3 dintre acestea cu echipe de Liga a II-a, iar unul cu un adversar de Liga a III-a. Astfel, pe 1 februarie 2023, Unirea va avea ca adversar echipa prahoveană CS Blejoi, lider autoritar în seria a 5-a din Liga a III-a. Pe 4 februarie 2023, ialomițenii vor juca cu Progresul Spartac, pe 8 februarie 2023 cu Metaloglobus, iar pe 10 februa­rie 2023 cu Dinamo. Practic... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 17:05 (9014 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

În anul 2023

Consiliul Județean Ialomița are un buget de 630,3 milioane de lei

Joi, 19 ianuarie 2023, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică privind bugetul anului 2023. Conform informațiilor oficiale prezentate în cadrul întâlnirii, autoritățile județene au la dispoziție 630,3 milioane de lei pentru susținerea cheltuielilor de funcționare și a cheltuielilor de dezvoltare aferente anului în curs. Bugetul anului 2023 este cu aproximativ o treime mai mare decât cel al anului precedent. Una dintre principalele surse financiare care a permis majorarea acestui buget o reprezintă finanțările europene. Bugetul prezentat în cadrul dezbaterii publice din 19 ianuarie a.c. va fi aprobat în plenul ședinței Consi­liului Județean Ialomița de marți, 31 ianuarie 20... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 16:20 (13010 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes așteptat, cu ultima clasată

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Spartac București 39-15 (15-8)

Succes așteptat, cu ultima clasată

Etapa a 14-a din acest sezon ne-a oferit un moment de respiro, un meci în care, cu tot respectul pentru adversar, s-a pus doar problema diferenței de scor. Spartac București impresionează prin încăpățânarea cu care acest proiect este menținut an de an, în ciuda lipsei rezultatelor. Spartac este pe ultimul loc, cu doar un punct scos din 12 meciuri. În echipa bucureșteană am revăzut-o pe Cristina Antohe, fosta noastră portăriță din sezonul 2020-2021. Ne-a surprins să o găsim în lotul oaspetelor pe Bianca Dinuț, inter dreapta și mare speranță în urmă cu vreo 5-6 ani. La Unirea Slobozia, antrenorul Constantin Frîncu încă nu se poate baza pe Ștefania Gheorghe, Valentina Leuștean și Naomi Vasile, accidentate... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 12:55 (13512 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia a câștigat faza județeană

Handbal, Junioare 4

CSM Unirea Slobozia a câștigat faza județeană

Un adevărat maraton handbalistic a fost găzduit de Sala «Andreea Nica» din Slobozia duminică, 29 ia­nuarie 2023. Aici s-a desfășurat faza pe județ a campionatului de handbal feminin, junioare 4. Și, deși, cu o zi înainte, organizatorii erau sceptici («nu știu câți or să vină pe o vreme ca asta...»), prezența a fost de 100%. Ne-am bucurat să vedem zeci de mici handba­liste luând în piept aerul primelor competiții. Ne place faptul că handbalul prinde rădăcini tot mai adânci la Țăndărei și Urziceni. Slobozia și Fetești sunt mai vechi în această frumoasă poveste, iar Mihail Kogălniceanu este un fenomen aparte despre care am mai povestit și, cu siguranță, o vom mai face. Concret, au fost 10 meciuri... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2023, 11:10 (15685 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Se întâmplă în Ialomița

Abuzurile sexuale asupra minorilor, greu de investigat

Un studiu realizat în 2021 de către «Salvați Copiii România», ale cărui rezultate au fost făcute publice în ianuarie 2023, relevă faptul că tot mai mulți copii sunt victime ale abuzului sexual. Ialomița a fost inclusă la rându-i în această cercetare, datele specialiștilor fiind corelate cu cele ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Dincolo de statistici, modalitatea prin care autorii sunt trași la răs­pundere evidențiază indiferența organelor judiciare și instanțelor de a pedepsi astfel de fapte.

Statistici îngrijorătoare Organizația «Salvați ... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 14:20 (13518 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

Administrația Soare vrea în Cartea Recordurilor

Slobozia are peste 100 de obiective de investiții în 2023

bonus: S-a semnat contractul pentru Sala de Sport Polivalentă de peste 65 milioane de lei!

Administrația Soare are la dispoziție pentru anul 2023 un buget de 306 milioane de lei. Obiectivul declarat al acestui an îl reprezintă continuarea investițiilor inițiate în anul precedent si demararea altora noi. Bugetul urmează să fie aprobat în următoarea ședință a Consiliului Local Slobozia.

Un nou record pentru bugetul orașului Administrația Soare a făcut publice primele date privind bugetul Sloboziei pentru anul 2023. Conform informațiilor oficiale, bugetul pentru acest an se ridică la 306,1 milioane de lei. Suma este considerată una record, în condițiile în care în anul 2021... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2023, 10:05 (16633 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără linie de gardă, preț de o săptămână, după ce doi dintre medici s-au îmbolnăvit. Voci din cadrul unității medicale dau vina pe managementul deficitar al Secției, în timp ce mana­gerul Liviu Patrichi susține faptul că situația este generată de lipsa specialiștilor. «În februarie vom încheia contracte cu alți doi medici pediatri!» a declarat Liviu Patrichi.

Transferuri repetate la Spitalul Călărași În cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia își desfă­șoară activitatea trei medici titulari... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2023, 12:40 (7081 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Orașul lui Soare Răsare

Orașul lui Soare Răsare

În urmă cu 3 ani, Dragoș Soare era doar un outsider pe care nimeni nu-l credita cu vreo șansă la fotoliul de primar al Sloboziei. În urmă cu 2 ani, la început de mandat, același Dragoș Soare susținea că va respecta promisiunile de campanie. Nu l-a crezut nimeni, că doar de-aia s-au inventat campaniile electorale. În ianuarie 2023, Slobozia e exasperată de apetența primarului Dragoș Soare pentru șantiere în Slobozia. Și mandatul e abia la jumătate...

Cine-mi este Soare? Când a intrat prima dată Soare în Primărie orașul a râs. Eram după 30 de ani de promisiuni electorale și 6 ani trăiți... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2023, 16:40 (35026 vizualizări - 18 comentarii)

POLITICĂ

«Agenda publică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

Mihai Tănăsescu, vicepreședintele USR Ialomița

«Agenda publică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

La jumătatea mandatului 2020-2024, partidele politice fac pri­mele bilanțuri. USR a făcut publice investițiile din localitățile cu primari ai formațiunii politice, subliniind astfel ca­pacitatea administrativă a propriilor edili. Mihai Tănăsescu, vice­președinte al USR Ialomița, susține însă că investițiile respective nu generează schimbări economice imediate la nivelul comunităților locale: «Investițiile impun un orizont de așteptare pe termen mediu și lung... Oamenii au însă nevoie de rezultate imediate, pe termen scurt! Agenda pu­blică este diferită de agenda autorităților locale și județene!»

Toate partidele au rezultate... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2023, 11:50 (6301 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Crimă în orașul Amara: Omorât de prietenul de pahar

Un bărbat de 49 de ani a fost înjunghiat în zona gâtului, după o altercație cu prietenul de pahar. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia însă a murit în timp ce primea îngrijiri medicale. Cel care l-a agresat este acum arestat pentru 30 de zile.

Ancheta este în curs Duminică, 22 ianuarie a.c., bărbatul de 49 de ani s-a întâlnit cu agresorul său, în vârstă de 51 de ani, la un bar de pe raza orașului Amara. Aceștia au consumat băuturi alcoolice, iar apoi s-au luat la ceartă. Enervat peste măsură de către prietenul de pahar, bărbatul de 51 de ani a luat o... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 14:10 (19624 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara crimă

EVENIMENT

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Scump, dar inevitabil

Urban SA Slobozia declanșează «revoluția» potabilizării apei în Ialomița

Un Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița susține că, la sfârșitul anului 2022, 36 de administrații locale nu au autorizație sanitară de funcționare pentru furnizarea de apă în sistem centra­lizat. În replică la aceste informații publice, Urban SA Slobozia, operatorul regional de apă al județului, respinge concluziile Raportului. «Urban SA are autorizație sanitară de funcționare din 2016! E drept, ea este condiționată de respectarea unui program de măsuri pentru potabilizarea apei... Anul acesta, cu ajutorul oferit de Consiliul Județean Ialomița și sprijinul autorităților locale, sperăm să finalizăm investițiile impuse în cadrul programului de măsuri!» declară Adrian Stoicescu, directorul... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2023, 09:50 (14118 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:05
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 18:25
(4205 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2534 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1870 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2409 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1936 vizualizări - 0 comentarii)


O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5553 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5620 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4937 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1979 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4267 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4059 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4514 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2943 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2964 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3438 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1678 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3606 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...