Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Linie de gardă pentru Secția Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

După 15 ani

Linie de gardă pentru Secția Neurologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

După 15 ani în care bolanvii diagnosticați cu afecțiuni neurolo­gice erau transferați către spitale din Constanța și București, Spitalul Județean de Urgență Slobozia poate să asigure consultații de specialitate în cadrul Secției Neurologie. De aproximativ o lună și jumătate, Secția beneficiază de o linie de gardă, medicii reușind să acorde îngrijiri medicale bolnavilor, fără a mai fi nevoie de transfer către alte unități medicale. Totodată, în cel mai scurt timp, vor fi achiziționate și aparate noi care să-i ajute pe medici în stabilirea unor diagnostice clare. «Pacienții trebuie să aibă încredere în serviciile pe care le oferim!» susține medicul Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie a Spitalului... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2022, 11:20 (15399 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Concluziile ITM Ialomița în cazul accidentului produs la ferma Teletext, contestate de avocați

Concluziile ITM Ialomița în cazul accidentului produs la ferma Teletext, contestate de avocați

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a finali­zat definitiv cercetările în cazul accidentului de muncă petrecut în august 2022 în incinta fermei de vaci a societății Teletext, firmă care deține brandul de lactate «Diami». În urma accidentului, muncitorii Victor Enache și Ștefan Neagu și-au pierdut viața, într-un cheson în care se depozitează dejec­țiile provenite de la animale. Documentul inspectorilor de muncă pare să-i incrimineze pe cei doi bărbați care și-au pierdut viața. Apărătorii angajați de familiile decedaților susțin faptul că raportul întocmit de către Inspectoratul Teritorial de Muncă prezintă numeroase inadvertențe cu privire la această tragedie, iar... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2022, 12:55 (5807 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Moraru&comp. au conectat Intergroup Engineering SRL la fondurile publice gestionate de Secretariatul General al Guvernului

Istoria se repetă pentru o investiție de 30 milioane de euro

Moraru&comp. au conectat Intergroup Engineering SRL la fondurile publice gestionate de Secretariatul General al Guvernului

În octombrie 2022, presa națională relata in extenso un nou scandal public legat de abuzurile administrative și financiare ale cuplului Marian Neacșu/Victor Moraru în cadrul Secretariatului General al Guvernului. La nici două luni distanță, ziarul nostru este în măsură să prezinte o nouă fațetă a acestui scandal național. Conform informațiilor pe care le deține ziarul nostru, Victor Moraru, în calitate de director al Direcției Generale Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare din cadrul SGG, a facilitat în mai 2022 încheierea unui contract pentru realizarea studiului tehnic privind reabilitarea Palatului Victoria, investiție a cărei valoare este estimată la 30 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2022, 12:10 (8580 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica apără AUR cu prețul contului de Facebook

Țățica Rodica apără AUR cu prețul contului de Facebook

bonus: Senatorul Costea n-a uitat că a uitat

De o săptămână încoace, țățica Rodica zace ca de lingoare. Contul dumneaei de Facebook, lumina ochilor ei, tribuna de la înălțimea căreia domină scena politică românească în nopțile de reverie, ar fi pe cale să se închidă. Și de vină e numai vipera aia care i-a sucit mințile șefului! N-ar mai răbda-o politica, că nici numele sfânt al Partidului nu-l știe a scrie...

Senatoarea Rodica și ex-prezidențiabila Ramona Știți vorba aia care spune că o nenorocire nu vine niciodată singură. Ei bine, așa și cu senatoarea Rodica. De parcă n-ar fi fost de ajuns că postările ei apoteotice... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 18:10 (11088 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Trimis în judecată pentru «pornografie infantilă»

Ialomița: Trimis în judecată pentru «pornografie infantilă»

Procurorii din cadrul DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia au trimis în judecată un tânăr de 25 de ani, din zona Urziceni, acuzat de «pornografie infantilă». Acesta a distribuit prietenilor imagini compromițătoare cu iubita sa, o adolescentă de 15 ani. Dosarul a fost înre­gistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Și-a obligat iubita să pozeze goală Cercetările în acest dosar au început în anul 2021 când părinții fetei au făcut sesizări la Poliție, în momentul în care au aflat că pe internet sunt distri­buite imagini compromițătoare cu fiica lor. La vremea respectivă, adolescenta, în vârstă... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 15:20 (7406 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Coșmarul Chiajna, un nou episod

Fotbal, Liga a II-a, Concordia Chiajna-Unirea Slobozia 1-0

Coșmarul Chiajna, un nou episod

Despre finalurile de joc total nefaste pentru noi din meciurile cu Concor­dia Chiajna am mai povestit la recenta confruntare dintre cele două echipe, așa că nu ne vom repeta. Vom spune doar că, în ulti­mul meci din stagiunea de iarnă, Unirea și-a luat iarăși gol de la Concordia la ultima fază. Prin urmare, «coșmarul Chiajna» tocmai ce și-a consumat al 4-lea episod...

Defensivă măcinată de absențe Trei dintre titularii din meciul cu Unirea Dej nu au putut fi folosiți la Chiajna. Contra și Toma au fost suspendați, iar Dinu, accidentat. Din fericire, înlocuitorii lor, Păduraru, Dorobanțu... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 14:40 (3875 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Petrec vacanța în afara play-off-ului

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Albești-Recolta Gheorghe Doja 1-1

Petrec vacanța în afara play-off-ului

Recolta Gheorghe Doja traversează cel mai bun sezon în Liga a III-a. Echipa ialomițeană intră în vacanță pe locul 5, cu 22 de puncte, la două lungimi de play-off. Lucrurile puteau sta și mai bine dacă componența lotului era gestionată mai bine și dacă arbitrajele și-ar fi făcut mai conștiincios datoria. Ultima observație este validată și de ultimul meci jucat de ialomițeni, în acest an. Recolta a jucat la Albești, în fața echipei de pe locul 2. A fost un meci foarte echilibrat, în care ialomițenii nu au dat deloc impresia unei echipe aflate pe un loc inferior. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul cu Răducanu-Petre, Ene, Chebac, Andrei-Alexe, Comșa-Chiriță, Răduca, Mălureanu-Năstase. După... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 13:10 (3157 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Să vedem ce-o fi la iarnă

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Înainte Modelu 1-2

Să vedem ce-o fi la iarnă

Așa cum am mai spus, în ciuda mul­titudinii de insuccese și a unor înfrângeri de-a dreptul pantagruelice, CS Amara merită toată aprecierea pentru faptul că, în ciuda dificultăților financiare, nu abandonează competiția. Mai mult, «balnearii» mai ciupesc și câte un punct, lucru care ar fi putut să se întâmple și în confruntarea de pe teren propriu, contra celor de la Înainte Modelu, disputată sâmbătă, 3 decembrie 2022. Antrenorul Marius Pletea a început cu următorii jucători: Bănescu-Negustoru, Andrei, Croitoru, Voicu, Nohai-Nistor, Gheorghe, Lazăr, Coman-Zaharia. Au mai jucat Mădălin Ilie și Ionuț Negoiu. Meciul începe sub semnul echilibrului, dar acesta se rupe în minutul 26. Jucătorul Modelului... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 11:55 (4750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Memorialul Nicolae Mihăilescu», la a XI-a ediție

Scrimă

«Memorialul Nicolae Mihăilescu», la a XI-a ediție

În perioada 3-4 decembrie 2022, Sala «Andreea Nica» din Slobozia a găzduit o nouă ediție, a XI-a, a «Memorialului Nicolae Mihăilescu», competiție dedicată celui care a pus bazele scrimei în Slobozia. Turneul a fost unul cu participare interna­țională, fiind prezenți sportivi din România, Bulgaria, Turcia, Germania și China. Competiția s-a desfășurat pe 3 categorii de vârstă, la start fiind, firește, și sabreri legitimați la cele două clu­buri din Slobozia, CSS și CSM Unirea. O parte dintre aceștia și-au adăugat câte o medalie în palmares. La ca­tegoria 12-13 ani, Rareș Negoiță (CSM Unirea Slobozia) a obținut medalia de bronz. Tot pe locul 3 au terminat Ștefan Mihalache și Cristian Gavrilă (ambii... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2022, 10:20 (3989 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

În 2021

Ialomița a cheltuit pentru prevenția medicală doar 1100 de lei

Un raport al Avocatului Poporului arată faptul că prevenția medicală, prin intermediul cabinetelor medicilor de familie, este extrem de scăzută la nivelul județului Ialomița. Datele cuprinse în documentul oficial fac referire la anul 2021, când, la nivelul județului Ialomița, au fost efectuate de către medicii de familie 68 de consul­tații în scop preventiv. Pentru acestea, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a decontat doar 1100 de lei.

Prevenție medicală pentru sănătate de fier Legea Sănătății are prevederi clare în ceea ce privește efectuarea prevenției medicale. Cu... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 14:05 (4705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Casa de Cultură a Sindicatelor Slobozia și Hotelul «Lebăda» Amara revin în patrimoniul UGSR

Preluate de confederațiile sindicate înființate imediat după 1989, bunurile imobile care au aparținut Uniunii Generale a Sindicatelor din România (UGSR) se reîntorc în patrimoiul acestei entități. Decizia aparține Judecă­toriei Sectorului 1, care a deliberat în acest sens în urma unui proces care a durat... 32 de ani! În Ialomița, imobilele care au aparținut UGSR sunt Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, Hotelul «Lebăda» din Amara și Casa de Cultură din Urziceni. În prezent, aceste obiective sunt ruine, fiind nevoie de fonduri imense pentru a le reabilita. Confederația Generală a Muncii-Uniunea Generală a Sindicatelor din România, proprietarul de drept, învestit prin sentință judecătorească... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2022, 10:05 (9132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului

Administrația locală din Slobozia pregătește orașul pentru Crăciun. Evenimen­tele dedicate Sărbătorilor de Iarnă de anul acesta vor debuta pe 6 decembrie 2022, o dată cu deschi­derea Târgului de Crăciun din Piața Revoluției. Printre surprizele pregătite de organizatori se numără și concertul de colinde susținut de Ștefan Hrușcă, pe 21 decembrie 2022. În premieră anul acesta, ad­ministrația locală implică direct locuitorii orașului în evenimentele de anul acesta organizând campania «Cadouri pentru zâmbete». Pentru a participa la această campanie, slobozenii sunt așteptați în perioada 18-23 decembrie 2022 la «Atelierul Spiridușilor» din Piața Revoluției. Primarul Dragoș Soare susține... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2022, 11:20 (8106 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Coșarul de Ialomița

Autorizat peste 4 județe

Coșarul de Ialomița

Cameră de videoinspecție, laptop, analize termice, coșuri de fum de inox personalizate, conferințe naționale și mondiale, șeminee care pot înlocui încălzirea electrică sau cea cu gaze... Și lista poate continua, căci Gabriel Vătafu, singurul coșar autorizat din Ialomița și cale de alte 3 județe, are darul povestirii și nu se zgârcește la vorbă. Are doar 33 de ani, face meseria asta de de 5 ani și nu ar schimba-o pentru nimic în lume: «Când m-am urcat prima dată pe o clădire și am reparat coșul de fum am înțeles că asta e menirea mea... Să fac oamenii să se simtă în siguranță!».

Pentru că nu i-a ieșit coșaru-n drum... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2022, 12:20 (6651 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul Potinche în misiune de luptă la cafea, în Georgia

Consilierul prezidențial Alin Potinche (aka «Caisă», aka «consilier de noapte») a fost trimis de actualul Președinte Pavel taman în Georgia, la Bakuriani, ca să ne reprezinte în proiectul internațional «Youth Workers Going Digital». Aparent (și după cum puteți vedea în imaginea alăturată), Alin Potinche s-a dus acolo în perioada 10-21 noiembrie 2022 ca să bea cafea și să se pițiponcească pe pagina sa de Facebook la care nu mai avem acces, căci ne-a blocat pentru că i-am explicat public care-i dimensiunea optimă la caise. Numai că aparențele, ca de obicei, înșeală. Nu! Alin Potinche, consilier personal al ultimilor doi Președinți de județ nu a fost la Bakuriani să impresioneze... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2022, 11:55 (6977 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz avertizează

«Uniunea Europeană impune noi ținte pentru agricultura românească!»

România ar putea fi obligată să reducă utilizarea pesticidelor cu până la 40%. Anunțul a fost făcut de către secretarul de stat în Ministerul Agriculturii, Costin Telehuz. Oficialul MADR a nuanțat informația, precizând că, la acest moment, negocierile sunt în curs, însă «nu este exclusă nici suspendarea discuțiilor privind reducerea consumului de produse de protecția plantelor».

Veștile proaste circula repede Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Costin Telehuz a anunțat, în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, că la nivelul Comisiei Europene... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2022, 11:40 (9809 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

«Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», lansată și în Ialomița de USR

Principalul partid de Opoziție de pe scena politică românească, USR, a lansat și în județul Ialomița «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», în cadrul unei conferințe de presă, susținută de vicepreședintele USR Ialomița, Mihai Tănăsescu, și invitatul său, senatorul Radu Mihail, parlamentar USR de Diaspora. Documentul prezintă o radiografie a primului an de guvernare a partidelor PSD și PNL.

Raport critic la adresa guvernării La împlinirea unui an de guvernare PSD-PNL, USR a lansat «Cartea Neagră a guvernării PSD-PNL», un raport critic referitor la activitatea pe care a desfășurat-o Guvernul... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 14:20 (8447 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Un oraș mai curat

Slobozia va avea două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar

Administrația locală a semnat vineri, 18 noiembrie 2022, contractele de finanțare pentru construirea a două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Primarul Dragoș Soare declară că cele două investiții ar putea fi finalizate în decursul anului 2023.

20 de contracte noi Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Barna Tanczos a semnat vineri, 18 noiembrie a.c., 20 de contracte de finanțare pentru construirea de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. Două dintre aceste centre urmează să fie construite la Slobozia. Investițiile au o valoare de 3,83 milioane de... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2022, 09:55 (8279 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Spectacol dedicat «Zilei Naționale a României», organizat de Consiliul Județean Ialomița

Seria manifestărilor dedicate «Zilei Naționale a României», sărbătorită pe 1 Decembrie, a debutat la Slobozia cu un spectacol dedicat acestui moment de mare valoare istorică, organizat de Consiliul Județean Ialomița. Astfel, luni 28, noiembrie a.c., Sala «Europa» a instituției a fost gazda unui concert de muzică clasică, dar și a unor momente folclorice. Organizatorii au vorbit invitaților despre însemnătatea cuvântului «patriotism».

O lecție de «patriotism» A devenit deja o tradiție ca oficialii Consiliului Județean să deschidă manifestările dedicate «Zilei Naționale a României», desfășurate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 20:10 (3599 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

«Fanteziile electorale» ale senatorului AUR Rodica Boancă

Senatorul AUR Rodica Boancă a organizat vineri, 18 noiembrie a.c., o conferință de presă. În cadrul evenimentului, senatorul AUR a făcut publice două scenarii administrative care vizează Slobozia. Pentru că ambele sunt greu de probat, iar doamna Boancă se află permanent în campanie electorală, le vom încadra pe amândouă la capitolul «fantezii electorale».

Internatul care se face «boom imobiliar» Unul dintre scenariile avansate de către senatorul AUR Rodica Boancă este că internatul fostului Liceu Tehnologic «M. Eminescu» va deveni hotel. Reamintim că, la inițiativa primarului Dragoș Soare, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» și Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» au fost comasate într-o singură entitate, în scopul accesării facile a unor proiecte pe fonduri europene. Rodica Boancă susține că procesul de comasare e ilegal, iar în spatele acestei decizii ministeriale se ascunde un interes imobiliar. «Cică s-ar dori transformarea acestui spațiu într-un „boom imobiliar“... Este o zonă care s-ar vinde foarte bine din punct de vedere imobiliar!» a declarat, printre altele, Rodica Boancă.... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 18:50 (5831 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2022, 17:10 (7023 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Vineri, 13 septembrie a.c., cu ocazia «Zilei Pompierilor din România», militarii ISU Ialomița deschid porțile instituției pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul debutează la ora 10,00, iar timp ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 10:15
(6466 vizualizări - 2 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Un copil de 5 ani a incendiat șura!

Lăsat nesupravegheat, un copil de 5 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a provocat un incendiu în curtea bunicilor. Micuțul a luat un chibrit și a dat foc furajelor din gospodărie... Flăcările s-au extins ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:31
(8695 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: «Țepuit» pe internet

Polițiștii din Fetești trebuie să rezolve cazul unei înșelăciuni în spațiul virtual. Un tînăr din localitate a depus o plîngere la Poliție, după ce a constatat faptul că a fost «țepuit» de cei care i-au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:13
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7613 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10258 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10848 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7430 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5415 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6419 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11025 vizualizări - 3 comentarii)


Icoana Maicii Domnului-făcătoare de minuni de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, la Țăndărei

Sîmbătă, 3 august 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, se va purta în procesiune Icoana Maicii Domnului, făcătoare de minuni, de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, pe ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 18:51
(12377 vizualizări - 11 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Fundația «Salvați Copiii» a inițiat, alături de o firmă producătoare de apă minerală și băuturi răcoritoare, campania «Îi ajutăm să înflorească». Scopul acestei acțiuni este acela de a dota secțiile de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 15:11
(7582 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Tânără de 19 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 19 ani, dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără, de 19 ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza municipiului Fetești și nu a revenit pînă în prezent. Din ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:45
(9980 vizualizări - 4 comentarii)


Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...