Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

Fetești: Strada-«fantomă» de la marginea orașului

După ce vreme de mai bine de 10 ani a plătit taxe și impozite pe strada unde se află gospo­dăria mamei sale, o femeie din Fetești a aflat cu surprindere, în momentul în care a solicitat eli­berarea unui document de către Serviciul Urbanism al Primăriei Fetești, că strada unde se află imobilul nu există în nomenclatorul stradal al orașului. Femeia a făcut la rândul său o serie de sesizări către instituțiile publice, însă nu a primit un răspuns clar. Cazul a fost sesizat și Consiliului Județean Ialomița, instituție care a solicitat un punct de vedere Primăriei Municipiului Fetești. Reprezentanții administrației locale cunosc situația și spun că vor face toate demersurile legale pentru a o remedia... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2022, 09:55 (2879 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Ialomița, cel mai scăzut grad de absorbție al fondurilor europene

Un raport oficial al Ministerului Investi­țiilor și Proiectelor Europene plasează Ialomița pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește accesarea fondurilor europene, în cadrul ciclului financiar 2014-2020. În toată această perioadă de timp, județul nostru a reușit să depună și să primească undă verde în vederea finanțării doar pentru 116 pro­iecte, a căror valoare totală este de 978 milioane de lei. Prin comparație, județe precum Călărași, Giurgiu sau Teleorman, care au un grad de dezvoltare economică similar județului Ialomița, au reușit să depună până la 153 de proiecte, beneficiind și de mai mulți bani. Instituția mai arată că doar un sfert dintre pro­iectele europene au fost realizate... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2022, 12:35 (7664 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Premii în bani acordate de Consiliul Județean Ialomița elevilor olimpici și profesorilor care i-au pregătit

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și cei ai unităților școlare din județ au semnat miercuri, 23 noiembrie a.c., contractele de finanțare în baza cărora elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare beneficiază de stimulente financiare din partea administrației locale. Totodată, și cadrele didactice care i-au pregătit pe elevi vor fi recompensate. Acest program a fost lansat cu 7 ani în urmă și, an de an, numărul beneficiarilor a crescut vizibil. Anul acesta, 490 de elevi vor fi răsplătiți pentru rezultatele lor.

Bani pentru elevii performeri în Educație... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 17:20 (8179 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Legile încurcate ale retrocedărilor

Parohia Valea Măcrișului cere în instanță un teren care aparține administrației locale

Război în instanță între Parohia Valea Măcrișului și Comisia Națională pentru Compensarea Imobilelor. Motivul liti­giului îl reprezintă decizia Comisiei de a respinge solicitarea preoților de a le fi retrocedat un teren în suprafață de 1567 mp, aflat în domeniul public al comunei Valea Măcrișului. Respectiva suprafață nu poate fi retrocedată deoarece «nu se cunoaște situația juridică detaliată a întregului imobil».

O acțiune în curs În anul de grație 2014, Comisia Specială de Retrocedare a stabilit dreptul de retrocedare a unei su­prafețe de 1567 mp, aflată pe raza localității Valea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2022, 12:20 (6978 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500

În urmă cu un an și jumătate, Florentin Colăcel i-a cerut primarului Dragoș Soare să amenajeze «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». La un an distanță, administrația Soare onorează această promisiune. Mai bine mai târziu decât niciodată!

Istoria unei inițiative edilitare În aprilie 2021, Florentin Colăcel, un copil de 14 ani, bătea la poarta primarului Dragoș Soare, cerând «un loc de bătut mingea, pentru el și prietenii lui...». Inițial, primarul Sloboziei a promis ca va realiza acest obiectiv în două săptămâni. La 4 luni distanță, reporterii ziarului nostru l-au... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 18:20 (12594 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Antrenament cu Nisporeni

Fotbal, Unirea Slobozia

Antrenament cu Nisporeni

A fost pauză și în Liga a II-a, iar echipele angrenate în competiția acestui eșalon au perfectat meciuri amicale. Unirea Slobozia și-a găsit adversar tocmai peste Prut. Speranis Nisporeni ocupă locul 9 în prima divizie moldovenească. Cu toate acestea, diferența de valoare dintre cele două echipe este net în favoarea Unirii. Antrenorul Unirii, Costel Enache, a început meciul cu următorii jucători: Păduraru-Ibrian, Lemnaru, Perju, Toma-Coadă, Prejmerean-Bolohan, Cruceru, Ben Levy-Rus. Totul a curs repede. În minutul 7 era deja 2-0 pentru Unirea. «Vinovat» pentru ambele goluri, Ciprian Rus, vârful echipei noastre, care a marcat 4 goluri în campionat, fiind pe primul loc în clasamentul golgheterilor... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 17:10 (9400 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Solicită daune morale de 300 mii de lei

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Fostul director executiv al Agenției pentru Protecția Mediului, în prezent comisar șef al Gărzii de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru, și-a dat în judecată foștii subordonați. Este vorba despre funcționarii publici care au reclamat Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor comportamentul abuziv al acestuia. În cererea de judecată, înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, Laurențiu Ghiauru le cere funcționarilor publici plata în solidar a sumei de 300 mii de lei, pentru «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Dosarul a fost înregistrat la începutul lunii noiembrie 2022 și nu a fost stabilit încă un termen pentru această... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 16:20 (11242 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Un nou pas greșit

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Băneasa-Recolta Gheorghe Doja 4-2

Un nou pas greșit

La Doja se vorbește tot mai des de play-off, cu toate că nu acesta a fost obiectivul trasat echipei antrenate de Adrian Cristea. Rezultatele din ultima perioadă au fost de natură să entuziasmeze, dar meciul cu Băneasa a adus Recolta cu picioarele pe pământ. Startul meciului a fost excelent, ialomițenii marcând prin Răduca și Năstase. A urmat un penalty ușor acordat pentru dobrogenii de la Băneasa și transformat de Badea. Egalarea a venit până la pauză, după un șut frumos al lui Dumitrașcu. În partea secundă, Cristea îl scoate pe Chiriță și îl introduce pe Eavaz. Doar că, undeva prin minutul 60, Eavaz se accidentează, iar Recolta rămâne în 10 jucători pentru că nu mai are oameni «U19» pe bancă... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 14:10 (4534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Un nou semnal de alarmă

Handbal, Divizia A, SCM Gloria Buzău 2-CSM Unirea Slobozia 37-48 (18-16)

Un nou semnal de alarmă

În sala «LPS» din Buzău, echipa Sloboziei s-a duelat cu a doua echipă a Gloriei Buzău. Gazdele au aliniat un lot format din jucătoare tinere, fără a spera la cele din lotul echipei mari, lidera la zi a Ligii Florilor. Cu toate acestea, echipa noastră a făcut o primă repriză slabă, intrând la vestiare cu un handicap de două goluri. Repriza secundă a avut altă partitură, Slobozia marcând 32 de goluri. Experiența superioară a echipei noastre și-a spus, în sfârșit, cuvântul, scorul final ștergând urmele rezultatului îngrijorător înregistrat la pauză. Pentru Slobozia au marcat Gheorghe-11 goluri, Cloșcă-9, Florea-7, Polismac-6, Roșu-5, Bidașcu-4, Vlădescu-3, Leuștean-2, Lăcătuș-1. A fost al doilea... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 13:05 (8607 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Gură de oxigen

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-FC Voluntari 2 3-1

Gură de oxigen

CS Amara a reușit sâmbătă, 19 noiembrie 2022, a doua victorie stagională. Echipa antrenată de Marius Pletea pune mult suflet în ceea ce face. Se știe că financiar lucrurile nu stau pe roze, iar momentele în care «balnearii» câștigă ar trebui sărbătorite cum se cuvine. Senzația este că, din păcate, comunitatea amăreană este datoare echipei, începând cu conducerea orașului. Victoria cu Voluntari a fost aplaudată de doar câteva zeci de amăreni, foarte puțin și de-a dreptul stânjenitor pentru o echipă care evoluează în premieră în Liga a III-a. Mulți nu conștientizează importanța momentului, și e păcat...

Cristi Nistor show... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 11:50 (5329 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Marian Subțirică, campion național «U23»

Lupte libere

Marian Subțirică, campion național «U23»

În perioada 18-20 noiembrie 2022, orașul Cluj-Napoca a fost gazda Campionatului Național de lupte adresat tinerilor sub 23 de ani. CSM Unirea Slobozia a avut, la această competiție, patru sportivi, toți cu rezultate demne de apreciat. Sub coordonarea antrenorului Marian Moraru, Marian Subțirică a avut din nou o evoluție excelentă și a cucerit titlul de campion național la categoria 74 kg. Faptul că Marian are doar 18 ani face ca succesul să fie unul remarcabil. Nicoleta Băjan a obținut medalia de bronz la categoria 50 kg. Același rezultat a fost obținut și de Denisa Negoiță, la categoria 57 kg. De menționat și locul 6 pe care s-a clasat Cristian Toader, la categoria 74 kg. În altă ordine de idei... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2022, 10:20 (4198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Mihăilă vrea pod peste Ialomița, la Buești

Primarul Mihăilă vrea pod peste Ialomița, la Buești

Administrațiile locale din Ialomița care și-au lăsat sacoșa la ușa PNRR au obținut primele finanțări. Ba o pistă de biciclete, ba o anvelopare de blocuri, ba un autobuz nepoluant... După buget și interese, că doar nu vă închipuiți că poți schimba lumea cu niște firfirici europeni pentru care vor plăti copiii noștri până la al nouălea neam. Dar știți vorba aia, de la omul dracului iei ce-ți dă, nu te mai tocmești. Primarul de la Buești, Nicolae Mihăilă, vrea însă să rămână în istorie, că doar nu degeaba e primar din 2005, când s-a înființat comuna. Așa că el a cerut un pod, în locul «podului de vase» pe care i l-a luat apa la inundații și nu i-a mai adus altul în loc.

Pseudo-ghid de finanțare... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2022, 14:05 (6328 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

În anul 2020, un număr de 200 de primării din România au fost acționate în instanță de către firme care administrează parcuri eoliene construite. Cererile de chemare în judecată au avut la bază o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care a stabilit că toate cele 200 de administrații locale au impozitat în mod ne­corespunzător centralele eoliene, considerându-le «clădiri». Două dintre primăriile acționate în judecată sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. La 2 ani distanță, ambele administrații au pierdut procesele. Informațiile arată că doar Primăria Vlădeni este bună de plată și trebuie să înapoieze societății care administrează parcul eolian... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2022, 09:55 (17909 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Minunile administrative de la Centrul de Zi «Viitorul» Sfântu Gheorghe

Exemplu de bună practică în mediul rural

Minunile administrative de la Centrul de Zi «Viitorul» Sfântu Gheorghe

bonus: Singura școală care oferă masă caldă în Ialomița

Administrația locală din Sfântu Gheorghe a redeschis în urmă cu două săptămâni Centrul de Zi «Viitorul». Inaugurarea Centrului este rodul unui efort administrativ care a durat 4 ani, în prezent 30 de copii, cu vârste între 3 și 14 ani, din comunitate, beneficiind de educație permanentă și hrană caldă în fiecare zi. Proiectul este unic la nivelul administrațiilor locale din Ialomița și ar putea reprezenta un exemplu de bună practică pentru orice comunitate interesată.

Un vis de primar de țară Centrul de Zi «Viitorul» a fost deschis în anul 2011. În 2016 însă, constrângerile le­gislative... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2022, 11:40 (12217 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Slobozia: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri de mare risc»

Un tânăr de 30 de ani a fost arestat recent la Slobozia în urma unei solicitări venită din partea procuro­rilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia, fiind acuzat de «trafic de droguri de mare risc». Acesta avea obiceiul de a vinde stupefiantele la Fetești și Slobozia, fiind surprins în timpul unui flagrant organizat de anchetatori.

MDMA pe străzile din Slobozia și Fetești Datele procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Slobozia arată faptul că traficantul a fost filat de către organele ju­diciare pe tot parcursul... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2022, 12:10 (9237 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Vot în favoarea Legii privind prevenirea și combaterea distrugerii culturilor agricole

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

Vot în favoarea Legii privind prevenirea și combaterea distrugerii culturilor agricole

Votată în septembrie 2022 de către Senat, Legea privind prevenirea și combaterea distrugerii culturilor agricole și a pășunatului neautorizat a ajuns pe masa de lucru a Camerei Depu­taților. Unul dintre susținătorii acestei inițiative le­gislative, deputatul AUR Silviu-Titus Pău­nescu, susține că fermierii români au nevoie de facilități legislative care să permită pășunatul pe terenurile agricole. «Consider oportune și necesare facilitățile acordate crescătorilor de animale în condițiile unui acord prealabil cu proprietarii sau utilizatorii suprafețelor agricole!» și-a motivat deputa­tul AUR Silviu-Titus Păunescu decizia.

Susținere pentru crescătorii de animale... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2022, 14:50 (15737 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

«SOFT-Slobozia, un Oraș mai Frumos pentru Tine»

Slobozia beneficiază de 7 milioane de euro pentru «îmbunătățirea calității vieții»

În cursul anului viitor, Slobozia va accesa un proiect de 7 milioane de euro care are drept scop îmbunătățirea calității vieții, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea economică la nivelul orașului. Printre beneficiarii proiectului se numără și 1044 de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială. Conferința de prezentare a proiectului s-a desfășurat săptămâna trecută, în sala de ședințe a Consi­liului Local Slobozia.

Bani europeni pentru SOFT Miercuri, 9 noiembrie 2022, reprezentanții administrației locale au prezentat public pro­iectul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2022, 10:10 (15655 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

ITM Ialomița a decis

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a finalizat cercetările în cazul accidentului de muncă petrecut în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami», după 4 luni de la producerea incidentului. Societatea a primit 3 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 50 mii de lei, pentru nerespectarea normelor privind sănătatea și securitatea în muncă. Totodată se pare că una dintre cauzele principale ale tragediei ar fi consumul de alcool. Concluziile finale le vor stabili procurorii și polițiștii, o anchetă penală desfășurându-se la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Concluziile inspectorilor ITM Ialomița... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 14:10 (16117 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Consiliul Județean Ialomița a început pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023

Pregătirile pentru sezonul rece 2022-2023 au intrat în linie dreaptă și la nivelul județului Ialomița. Consiliul Județean Ialomița va asigura deszăpezirea drumurilor județene în baza Acordurilor-Cadru încheiate în 2019 cu societățile aflate în administrarea instituției. Este vorba despre Drumuri și Poduri SA și Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Anul trecut, administrația județeană a plătit pentru întreținerea acestor drumuri 768 mii de lei.

Ialomița, pregătită pentru deszăpezire În anul 2019, Consiliul Județean Ialomița a încheiat 3 Acorduri-Cadru, în vederea efectuării lucrărilor... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2022, 09:55 (15274 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Lupta grupului cetățenesc «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» continuă

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată oficial. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

Nimeni nu poate fi mai presus de lege Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată. Organizarea acestei dezbateri publice reprezintă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2022, 12:20 (6476 vizualizări - 14 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

CCIA Ialomița: Invitații la expoziții în Republica Moldova

În perioada 16-19 marie 2011, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița organizează o misiune economică în Republica Moldova, respective la Chișinău, pentru vizitarea expozițiilor specializate ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:18
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat calea ferată!

Patru ialomițeni sînt în prezent cercetați penal după ce au fost prinși de jandarmi furînd șine de cale ferată. Indivizii au fost depistați încă de la primele ore ale dimineții de joi, 3 martie. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:22
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Instruire gratuită pentru angajații ANAF

«Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță organizarea în data de 7 martie 2011, la sediul Agenției, a conferinței pentru închiderea oficială a proiectului cu titlul „Îmbunătățirea abilităților tehnice ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:20
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 66 de locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița, miercuri, 3 martie, în Ialomița, erau disponibile 66 locuri de muncă vacante. Dintre acestea, două posturi sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:44
(14109 vizualizări - 3 comentarii)


ITM Ialomița: Cărțile de muncă, predate angajatorilor

Potrivit unor noi prevederi legale, începînd cu data de 1 ianuarie 2011, carnetele de muncă nu vor mai exista. Vechimea în muncă pînă la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă, urmînd ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:42
(10087 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A dat în groapă și a sunat la 112

Un bărbat de 41 de ani a sunat la 112 după ce... a căzut într-o groapă. Acesta se deplasa pe strada Buzăului din localitate și nu a observat craterul de 4 mp din fața sa. Pompierii au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:17
(8040 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni groapă 112


Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10383 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43617 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11227 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9406 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13874 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12675 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12167 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10354 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5187 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...