Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Bloc social, abandonat de autorități

Slobozia: Bloc social, abandonat de autorități

De mai bine de 15 ani, blo­cul de locuințe sociale admi­nistrat de Primăria Slobozia, din imediata apropiere a fostei Școli Speciale Nr. 13, în prezent Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu», așteaptă să fie reabilitat. Din cauza posibilită­ților reduse pe care le au, oamenii acceptă să trăiască în condiții greu de suportat. Admi­nistrația locală are în plan să înființeze noi locuințe sociale, însă este nevoie de timp pentru ca demersul să poată fi realizat.

Vor condiții mai bune Mizerie, miros greu de igrasie, frig, uși și geamuri sparte. Acestea sunt condițiile în care beneficiarii... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2022, 10:10 (5655 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Măsurile impuse de PSD reprezintă în proporție de 70% scheme de ajutor pentru IMM-uri și Agricultură!»

Deputatul Ștefan Mușoiu despre programele de finanțare susținute de PSD

«Măsurile impuse de PSD reprezintă în proporție de 70% scheme de ajutor pentru IMM-uri și Agricultură!»

Deputatul Ștefan Mușoiu susține că PSD face, din nou, dovada clară că a intrat la guvernare alături de PNL strict ca să impună o serie de măsuri necesare redresării economiei. Spre deosebire de guvernările anterioare, susți­nerea întreprinderilor mici și mijlocii, indife­rent de capitalul acestora, rămâne o prio­ritate strategică pentru PSD.

Măsuri reale, nu vorbe Președintele executiv al PSD Ialomița, Ștefan Mușoiu, consi­deră că PSD a reușit să impună o serie de decizii politice reale, care permit firmelor mici și mijlocii să obțină un sprijin financiar consistent: «Măsurile impuse... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2022, 16:10 (15987 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biserica «verde» din Țăndărei

Biserica «verde» din Țăndărei

În 2013, când a instalat panourile fotovoltaice pe acoperișul Bisericii «Sfântul Ierarh Spiridon» din Țăndărei, preotul Marian Pătârlăgeanu era primul din România care făcea acest tip de investiție. Acum, la 8 ani distanță, culege primele roade.

Virtutea răbdării Biserica «Sfântul Ierarh Spiridon» din Țăndărei e singura biserică din Ialomița care a instalat pe acoperiș panouri fotovoltaice. În 2013, când a fost târnosită biserica, era singura din țară. Preotul Marian Pătârlăgeanu își amintește că a avut nevoie de multă răbdare ca să poată realiza investiția: «Am ales soluția asta pentru... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2022, 14:40 (10415 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Suspiciuni de «înșelăciune» în cazul CAR Învățământ Slobozia

Faptele reținute în dosarul penal deschis în vara anului trecut la Poliția Municipiului Slobozia, în baza plângerilor înaintate instituției de către deponenții CAR Învățământ, s-au schimbat. Ancheta s-a mutat la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oamenii legii precizând faptul că în acest dosar există suspiciuni cu privire la comiterea infracțiunii de «înșelăciune». Inițial, polițiștii au instrumentat dosarul sub acuzația de «neglijență în serviciu». În paralel cu ancheta oamenilor legii, pe rolul instanțelor din Ialomița se înregistrează tot mai multe acțiuni civile, prin care oamenii nemulțumiți speră să-și primească... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2022, 10:05 (8213 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Ionescu și Aron Rodel, membri în Consiliul de Administrație al Urban SA Slobozia

Liviu Ionescu și Aron Rodel, membri în Consiliul de Administrație al Urban SA Slobozia

Liviu Ionescu și Aron Rodel au fost confirmați oficial ca membri în Consiliul de Administrație al Urban SA. Numirile au fost validate prin votul în plen în cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Unde dai și unde crapă Procedura de selecție a celor 5 membri ai Consiliului de Administrație al Urban SA a debutat în vara anului 2021. Ultimii doi membri au fost validați oficial marți, 25 ianuarie a.c., în plenul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Primul dintre ei este Liviu Ionescu (foto), managerul complexului TBRCM Amara și unul dintre oamenii de afaceri influenți ai orașului... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 15:05 (59147 vizualizări - 66 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Investiție la Spitalul Orășenesc Țăndărei

În urmă cu o săptămână, la Țăndărei, a fost dat startul lucrărilor pentru un nou Ambulatoriu Integrat. Acesta va funcționa în cadrul Spitalului Orășenesc și va beneficia de un spațiu generos pentru consultații me­dicale, ce va fi dotat cu cea mai nouă apa­ratură. Scopul acestui proiect este acela de a le oferi cetățenilor acces la servicii medicale, astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să meargă pentru analize și consultații la Slobozia sau la Fetești. Valoarea totală a acestui proiect este de 11 milioane de lei și ar trebui să se finalizeze într-un an și jumătate. «Este visul oricui să meargă într-o cli­nică medicală și să beneficieze de consultații și investigații, iar apoi să plece cu... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 13:20 (5818 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară!»

Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR

«Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține activ administrațiile locale din Ialomița. Parlamentarul ialomițean declară că va sprijini în anul 2022 orice iniția­tivă care să permită îm­bunătățirea performan­țelor administrative. «Ialomița are nevoie de predictibilitate bugetară! Ad­ministrațiile locale nu pot dezvolta pro­iecte edi­litare de interes pentru comunități dacă nu știu pe ce bani se pot baza... Salut aprobarea buge­telor locale cu două luni mai devreme decât anul trecut. Este un semn de normalitate!» a de­clarat Silviu-Titus Păunescu, deputat AUR.

Parlamentar în anul de grație 2022... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2022, 10:55 (3800 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

«A doua șansă» pentru sute de «oameni mari» din Ialomița

Elevă de clasa a VI-a la 65 de ani

Din septembrie încoace, în fie­care după amiază, școala din Păltiniș (comuna Perieți, Ialomița) oferă «A doua șansă» pentru 16 «oameni mari» care au ales să se întoarcă la școală. Sunt clasa a VI-a și fiecare are povestea lui... Însă povestea doamnei Tilica Enulescu le întrece pe toate. Are 65 de ani și în 2023 vrea să obțină diploma de absolvent al ciclului gimnazial. Nu-i trebuie, că e pensionară și are nepoții mari. Dar visează să facă asta de 55 de ani!

«Școala vieții» nu e de ajuns Băncile sunt mici și ei sunt oameni mari. Unii atât de mari că băncile nu se văd sub coatele lor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2022, 15:05 (10602 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Internațional Service Slobozia are stație auto DC de încărcare electrică

Ialomița intră în rețeaua de încărcare electrică pentru autoturisme a Automobile DACIA SA. Prima stație de mare capacitate a fost construită la Slobozia, în cadrul firmei Internațional Service.

Avem prima stație Internațional Service Slobozia este prima firmă din Ialomița care oferă posibilitatea de a încărca autoturismele dotate cu motoare electrice. Serviciile stației sunt disponibile încă de la sfârșitul lunii decembrie 2021, iar investiția face parte din campania Automobile DACIA SA de promovare a Daciei Spring, prima mașina electrică produsă de Automobile DACIA SA. Dacia Spring... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2022, 11:20 (4301 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Octavian Săvoiu, președintele USR Ialomița

Despre criza prețurilor la energie electrică/gaze

Suntem în plină criză a prețurilor la energie electri­că/gaze și nu sunt semne că lucrurile se îndreaptă. Dacă în octombrie-noiembrie 2021 pre­țurile au crescut cu aproximativ 30% la energia electrică și 50% la gaze, o dată cu luna decembrie 2021 facturile au crescut substanțial. Pentru unii s-au dublat, dar au existat și nefericiți cu facturi de 4-5 ori mai mari! Ca să înțelegem contextul, creșterea prețurilor gazelor nu este o situație locală. Și la nivel european acestea au crescut de 4-5 ori de la începutul anului. Conjunctura economică care a dus la creșterea prețurilor a fost speculată și dublată de Rusia care, în încercarea de a presa economic UE, a limitat artificial livrările.
... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 17:05 (10797 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de înot de la Slobozia, închis 3 săptămâni

Bazinul de Înot Didactic de la Slobozia este închis până la jumătatea lunii februarie 2022. Măsura a fost adoptată după ce administratorii Ba­zinului au constatat apariția unor infiltrații care ar putea pune în pe­ricol instalația electrică a construcției. «Este o decizie nedorită... Dar am preferat să închidem Ba­zinul pentru reparații înainte să apară probleme reale. Sperăm ca la jumătatea lunii februarie 2022 să fie redeschis publicului. Noi suntem primii care ne dorim acest lucru!» a declarat Ilie Lemnaru, președintele Clubului Sportiv Municipal Slobozia. Intrarea la Bazinul de Înot Didactic se face pe baza certificatului verde. Copiii sub 12 ani pot intra la Bazin chiar dacă nu sunt vaccinați... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 13:20 (4980 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia

bonus: Licitație publică pentru imobilele Amonil

Scos la licitație publică, împreună cu alte bunuri imobile ce au alcătuit patrimoniul firmei falimentare Chemgas Holding Coporation, blocul de nefamiliști pe care fosta societate îl admi­nistra la Slobozia a fost vândut. Potrivit lichidatorului Expert Insolvență, imobilul a fost achiziționat la prețul de 1,7 milioane de lei, valoarea fiind similară cu cea stabilită în cadrul licitației publice. Cei care au achiziționat blocul sunt oameni de afaceri locali. Blocul are 2 etaje și dispune de 82 de garsoniere.

Bunurile Chemgas Holding, valorificate prin licitații publice După intrarea în... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2022, 09:50 (17847 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În Ialomița

Datoriile acumulate lasă pensionarii fără venituri

În fiecare lună, Casa Județeană de Pensii Ialomița reține aproximativ 300 mii de lei din pensiile vârstnicilor ialomițeni în baza deciziilor de proprire impuse fie de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, fie de către executorii judecătorești sau Case de Ajutor Reciproc. Datele statistice arată că 1472 de personari sunt popriți de către autorități.

Pensionarii, buni de plată O analiză a Casei Județene de Pensii Ialomița arată faptul că numărul total al pensionarilor cărora le sunt reținute sume din veniturile pe care le încasează, ca urmare a deciziilor de im­punere... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 14:10 (14350 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Echilibru administrativ

Consiliul Județean alocă 6,7 milioane de lei pentru orașele Ialomiței

Marți, 25 ianua­rie 2022, Consiliul Județean Ialo­mița a aprobat repartizarea pe bugetele locale a «unor sume de­falcate din unele venituri ale bugetelor de stat». Cele 7 orașe ale Ialomiței au primit 6,76 mili­oane de lei, o valoare-record pentru acest tip de repartiție bugetară. Cea mai mare sumă, 1,5 mili­oane de lei, a revenit municipiului reședință de județ, Slobozia. Adminis­trațiile rurale au pri­mit alocări bugetare cu­prinse între 350 și 500 mii de lei.

Slobozia trage lozul cel mare Administrația Pavel reușește o performanță unică în ultimii 30 de ani. În ședința ordinară de... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2022, 09:55 (8594 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul ialomițean Luminița Barcari s-a «reafiliat» la Grupul Parlamentar PNL

În caz că nu sunteți la curent

Deputatul ialomițean Luminița Barcari s-a «reafiliat» la Grupul Parlamentar PNL

Undeva la final de octombrie 2021, deputatul ialomițean Luminița Barcari anunța cu entuziasm specific «dezafilierea» de la Grupul Parlamentar PNL din Camera Deputaților. În puține cuvinte, proaspăt învinsă în cadrul alegerilor interne de la șefia PNL Ialomița și susținătoare efervescentă a la rându-i perdantului Ludovic Orban, Luminița Barcari a motivat la acel moment că «dezafilierea» de la Grupul Parlamentar PNL din Camera Deputaților s-ar datora «climatului de nesiguranță și de suferință la nivelul întregii țări, dar mai ales la nivelul județelor mai puțin dezvoltate, cum este al nostru». Revenind în prezent, marți, 25 ianuarie 2022, potrivit anunțului liderului de Grup Parlamentar... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2022, 10:50 (11954 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița a decis

Pedeapsă cu executare pe numele lui Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii

Tribunalul Ialomița s-a pronunțat, în primă instanță, în dosarul Direcției Naționale Anticorupție ce l-a avut în prim plan pe Ștefan Ionescu, primarul localității Valea Ciorii. Edilul a fost acuzat de procurori de faptul că a sprijinit activitatea infracțio­nală a președintelui Asociației Crescătorilor de Animale «Imașul-Valea Ciorii», acesta reușind să obțină necuvenit fonduri europene prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița. Fiecare dintre cei doi inculpați ai cauzei a fost condamnat la o pedepasă de 3 ani închisoare cu executare. Mai mult, edilului Ștefan Ionescu i-a fost interzis dreptul de a mai fi ales într-o funcție publică pentru o perioadă de 4 ani... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2022, 10:05 (17334 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Schimbare de optică

Urban SA contestă în instanță datoriile istorice

Urban SA Slobozia a contestat în instanță debitul de 5,5 milioane de lei către fostul Amonil SA, reprezentând indexarea datoriei istorice de 16,5 milioane de lei. Următorul termen de judecată este în luna februarie 2022, însă conducerea societății este optimistă. «Am solicitat și ni s-a acceptat recalcularea tuturor penalităților din anul 2006 și până în prezent... Această procedură ar putea reduce semnificativ valoarea debitului de 5,5 milioane de lei. Suntem optimiști și nu renunțăm la luptă!» declară directorul Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu.

Urban rescrie «istoria» datoriilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 16:20 (7142 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Victorie clară cu Modelu

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie clară cu Modelu

Unirea Slobozia a pornit sâmbătă, 22 ia­nuarie 2022, suita amicalelor contra terței divizionare, Înainte Modelu. A fost un prim test în care antrenorul Adrian Mihalcea a folosit toți jucătorii pe care i-a avut la dispo­ziție, inclusiv noutățile. Firește, au absentat accidentații Alexandru Stoica și Vlad Suciu pe care, probabil, nu îi vom mai vedea în iarbă în acest sezon. Mihalcea a folosit garnituri distincte în cele două reprize.

Primul gol al lui Gulceac În prima repriză, Unirea s-a prezentat în formula Gurău (Ciupercă ’30)-Dorobanțu, Dinu, Perju, Mihai-Afalna, Cruceru-Bolohan, ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 14:05 (2578 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Școala 181 București-CSM Unirea Slobozia 23-36 (11-19)

Victorie fără emoții

CSM Unirea Slobozia a reluat sezonul actual al eșalonului secund, în deplasare, în modesta sală «Iris» din București. Adversară i-a fost Școala 181, echipă care este departe de «gașca nebună» care dădea handbalului românesc, în urmă cu 8-9 ani, jucătoare precum Cioca, Dăscălete, Grigoraș, Gavrilă sau surorile Abed Kader. Din acel proiect a rămas în actualitate doar antrenorul Maximilian Gavrilă, cel care candidează pentru postul de Președinte al Federației Române de Handbal. În fine, cu un vis toți suntem datori... Cert este că, în prezent, Școala 181 are în componență și jucătoare care au terminat facultatea. Nu mai este acea ambiție tinerească, capabilă să pună probleme multora.

... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 12:55 (2907 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Succes categoric cu Rovine

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Succes categoric cu Rovine

Recolta Gheorghe Doja, locul 8 în seria a 3-a, a disputat sâmbătă, 22 ianuarie 2022, primul joc amical din cadrul pregătirii de iarnă. Adversară i-a fost FC Rovine, locul 2 în Liga a IV-a Ialomița. Dojenii s-au impus cu 7-0 grație dublelor lui Răduca și Năstase, completate de golurile marcate de Radu, Ene și Neagu. Antrenorul Adrian Cristea a început jocul în formula Oprea-Radu, Chebac, Bucurică, Andrei-Alexe, Comșa-Răduca, Negoiu, Chiriță-Năstase. Au mai evoluat Enache, Petre, Ene, Toma, Grădinaru, Lungu, Bălan, Neagu, Popescu. Dorin Radu a fost integralist, fiind utilizat fundaș dreapta în prima repriză și mijlocaș stânga în partea secundă. Integralist a fost și Adrian Răduca, utilizat pe mai... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2022, 12:10 (3477 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
361 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: 145 sesizări, 800 sancțiuni, 42 permise reținute

În perioada 1-3 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 160 evenimente, dintre care 145 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 37 infracțiuni, 6 persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:15
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


Flori și mărțișoare la Catedrala Urziceni

În perioada 1-3 martie a.c., Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» Urziceni, împreună cu grupul de Cateheză «Vlăstare Ortodoxe» au realizat acțiuni cu prilejul Mărțișorului. Vineri, 1 martie a ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2019, 10:05
(3759 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 4-8 martie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 16:10
(6899 vizualizări - 0 comentarii)


Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

Mărțișoare din partea polițiștilor ialomițeni

A devenit deja o tradiție ca Poliția Rutieră să marcheze Ziua Mărțișorului, prin oferirea unor simboluri ale primăverii, doamnelor și domnișoarelor aflate în trafic. Sărbătoarea Mărțișorului este și o ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 14:15
(4004 vizualizări - 1 comentariu)


angajăm personal

pentru Cafenea și Loc de joacă
Depuneri CV la
[email protected]
Telefon 0728/908.831

1 Martie 2019, 12:50


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-15.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Controlului Securitate și Sănătate în Muncă au efectuat 42 controale având ca obiectiv respectarea prevederilor referitoare la autorizarea funcționării ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:25
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de combatere a braconajului piscicol și a delictelor silvice

Miercuri, 27 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului, pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, dar și a delictelor silvice, a colectării, transportului ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:15
(4814 vizualizări - 0 comentarii)


angajez (part-time)

Pentru că oferim calitate, ne mărim echipa!
Alătură-te echipei noastre!
Căutăm fete pentru interpretarea rolului
de URSITOARE BUNĂ în scenetele
pentru botez și nuntă.
Căutăm fete frumoase, responsabile,
dicție bună, minim talent actoricesc,
prezență scenică, domiciliul în Slobozia
și să aibă disponibilitate maximă
în week-end.

Dacă dorești să faci parte
din echipă, mă poți contacta
la telefon 0762/608.918

1 Martie 2019, 10:05


28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România. «Porți Deschise» la ISU Ialomița!

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 86 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 18:20
(3938 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:30
(4348 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:20
(4640 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 16:10
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 13:15
(3501 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 12:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:05
(4403 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 17:56
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:20
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:10
(3749 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:15
(8176 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:10
(5939 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 11:20
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 18:25
(7485 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:35
(6928 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:30
(6922 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:25
(8063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 19:10
(8206 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...