Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Despre ratări și ghinion

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-CSM Fetești 2-0

Despre ratări și ghinion

În teorie, Recolta Gheorghe Doja trebuia să treacă fluierând de tânăra echipă de «strânsură» a Feteștiului. Antrenorul Mircea Ștefan a adunat, pentru bătălia ialomițeană de la Doja, doar 15 jucători. Îl incomodează tot mai tare cei 7 accidentați și suspendatul Mihai Rădan, la care Feteștiul, în cele din urmă, a renunțat.

Recoltă de ratări A început bine, cu toată lumea din anturajul gazdelor convinsă că va fi un galop de sănătate, absolut necesar după corecția de la Popești Leordeni. Adrian Cristea, antrenorul Recoltei, a pornit cu următorii jucători: Oprea-Petre, Bucurică, Toma, Andrei... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 14:05 (3804 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Se întâmplă la Căzănești

Tânără cu probleme psihice, lăsată fără drepturi pentru că a mers la școală

Caz revoltător în orașul Căzănești. O tânără de 24 de ani, diagnosticată cu retard mintal, nu poate beneficia de indemnizația de handicap din cauza faptului că a mers la școală. La finalul celor 10 clase pe care le-a urmat, tinerei i-a fost oferită o diplomă de studii. Autoritățile invocă faptul că documentul eliberat de unitatea de învățământ unde a frecventat cursurile demonstrează că boala de care suferă nu este atât de gravă încât să aibă nevoie de spriji­nul statului. În schimb, familia susține că tânăra nu știe să scrie sau să citească. Singura șansă de a rezolva această problemă rămâne instanța de judecată.

Abandonată de autorități... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 11:40 (13475 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Final de tur, la turație maximă

Fotbal feminin, Liga a II-a, Activ Slobozia

Final de tur, la turație maximă

Activ Slobozia nu a debutat tocmai fericit în Liga a II-a feminină. A pierdut 5 meciuri consecutive la scoruri deloc măgulitoare. «Am simțit că lucrurile se vor întâmpla astfel din momentul în care s-a tras la sorți țintarul... Am avut 5 meciuri la rând cu echipe care au ca obiectiv promovarea. În plus, noi avem o echipă formată din jucătoare cu vârste între 15 și 18 ani care s-au duelat cu fotbaliste mult mai experimentate...» a declarat Marius Chițoiu, antrenorul Activ Slobozia. În plus, problemele nu au ocolit echipa manageriată de Daniela Ioniță și susținută financiar de Consiliul Județean Ialomița. Magdalena Oprea și Larisa Dragu, jucătoare importante, au suferit accidentări la nivelul ligamentelor... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 11:05 (5980 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

4 medalii la «Naționalele» de juniori

Lupte libere, CSM Unirea Slobozia

4 medalii la «Naționalele» de juniori

Orașul Târgu Mureș a găzduit, la finele săptămânii precedente, Campionatul Național de Lupte pentru juniori. CSM Unirea Slobozia a deplasat la această competiție patru sportivi, toți întorcându-se acasă cu medalii. Denisa Negoiță a cucerit titlul de Campioană Națională a categoriei 55 kg. Exemplul ei a fost urmat de Marian Subțirică, acesta câștigând aurul la 74 kg. Tot în finală a ajuns și Nicoleta Băjan (50 kg) și a obținut medalia de argint, după un duel cu o sportivă valoroasă, mai mare cu 3 ani. Răzvan Jeaca a evoluat în finala mică la 65 kg și a obținut medalia de bronz. Rezultatele sunt cu atât mai valoroase cu cât trei dintre cei patru luptători nu au atins încă vârsta junioratului. «... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2021, 10:10 (3981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

24% dintre elevii ialomițeni s-au vaccinat anti-COVID-19

O situație statistică a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată că numărul elevilor ialomițeni vaccinați anti-COVID-19 este scăzut. Procentul elevilor imunizați cu sechema completă de vaccinare, care cuprinde două doze, nu depășește 24%, potrivit estimărilor oficiale. În România, sunt considerați eligibili pentru imunizarea împotriva bolii infecțioase COVID-19 copiii cu vârsta de peste 12 ani.

Mai multă implicare la nivelul școlilor În Ialomița, la începutul anului școlar în curs, au fost înscriși în unitățile de învăță­mânt 34000 de elevi. Potrivit statisticilor... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 14:05 (8933 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

Slobozia plătește 1,1 milioane de lei pentru cadastrare

bonus: 150 de locuri de casă

Slobozia nu are cărți funciare pentru terenurile pe care urmează să se realizeze inves­tițiile edilitare. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a semnat un contract de 1,1 mili­oane de lei pentru executarea unor lucrări de cadastrare prioritare cu firma Rege Cad SRL din București. Procesul va dura minim 18 luni. Printre priorități se numără locurile de casă pentru tineri, terenurile pe care va fi construită Centura de Nord a orașului, străzile incluse în programele de reabilitare finanțate din fondurile europene, etc. «Facem acum ce alte orașe au făcut în urmă cu 10 ani...» declară primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Mai bine mai târziu decât niciodată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2021, 09:50 (3517 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești

Trotuarul de promenadă de la Bărbulești are toate atributele investițiilor comunale din România. Adică e scump, e inutil și se întreține greu. Dar este singura investiție notabilă din toată comuna. Și, de-acum, a trecut o vară peste el și nu a fost furat. Merită să fie mediatizat!

Trotuar ca în America Trotuarul din Bărbulești are vreo 400 de metri lungime. Și unu șaizeci lățime, după ochi... A fost înainte dig, acum e loc de promenadă. Se întinde de-a lungul șoselei, aproape de ieșire din comună, în zona cimitirului. Cândva, satul se termina acolo, dar acum s-a mai înmulțit... Începe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2021, 13:20 (4260 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Și mai mulți bani pentru Sănătate

Proiecte de investiții noi la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean are nevoie de investiții noi pentru a fi operaționalizat. Oficialii județeni susțin că încearcă să acceseze noi surse de finanțare pentru investițiile restante de la nivelul acestui obiectiv. Pe lista investițiilor se numără sistematizarea spațiilor existente în curtea spitalului și realizarea de scări de acces în clădire, conform noilor norme impuse de ISU.

Al treilea șantier Spitalul Județean Slobozia a intrat vara aceasta în cel mai amplu proces de reabilitare din existența sa. Primele două șan­tiere vizează reabilitarea Ambu­lato­riului Spitalului (17,4 mili­oane... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 14:40 (11737 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Ialomița: Și-a obligat iubita să se prostitueze

Cercetat de DIICOT Slobozia pentru «trafic de droguri» și «proxenetism», un tânăr din Ialomița și-a recunoscut faptele în fața instanței de judecată. Anchetatorii au reținut faptul că acesta își obliga iubita să se prostitueze. Tânăra a fost obligată să întrețină relații sexuale pe bani în mai multe orașe din România.

Și-a obligat iubita să se prostitueze Tânărul se afla în vizorul anchetatorilor încă din anul 2019. La data respectivă, el a fost surprins în flagrant în timp ce-i vindea unui bărbat 3,13 grame de cannabis, pentru care a cerut 550 de lei. Ulterior, procurorii DIICOT Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2021, 11:20 (5486 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

Slobozia: Anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» după ce mai mulți copii s-au simțit rău

UPDATE: Anchetă epidemiologică și la Grădinița cu Program Prelungit din Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a deschis o anchetă epidemiologică la Grădinița «Voinicelul» din Slobozia, după ce reprezentanții unității au raportat 6 cazuri de copii care prezentau simptome digestive. Luni, 15 noiembrie a.c., vor fi făcute publice rezultatele analizelor.

Verificările sunt în curs Potrivit reprezentanților instituției de învățământ, miercuri, 10 noiembrie a.c., după ce copiii au plecat acasă, li s-ar fi făcut rău. Aceștia prezentau simptome digestive și au fost transportați de părinți la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. «Este vorba despre 6 copii, din... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 17:05 (8684 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Exemplu de bună practică

Salubritate Urziceni SRL colectează selectiv 27 tone de deșeuri lunar

Administrația din Urziceni a devenit un exemplu de bună practică la nivel județean. Conform datelor oficiale, firma de salubritate a municipiului colectează 27 tone de deșeuri reciclabile lunar. «Am promis că vom oferi comunității un serviciu de salubritate performant și ne-am ținut de cuvânt...» declară primarul orașului Urziceni, Constantin Sava. Performanța e cu atât mai surprinzătoare în condițiile în care numărul de angajați care asi­gură serviciile de salubrizare nu trece de 6 persoane.

Servicii de 1 milion de euro Cunoscută pentru problemele de mediu generate de operatorul de... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 14:05 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Investiții pentru eficiență economică

Slobozia: Urban SA pierde jumătate din apa furnizată în rețea

Urban SA înregistrează pierderi la nivelul rețelei de apă existente la Slobozia care depășesc 45% din apa captată și livrată în sistem. Administrația locală și județeană caută soluții pentru redu­cerea acestor pierderi. «Rețeaua este deteriorată... Practic, se înregistrează pierderi pe tot traseul, încă de la extragerea ei din stratul freatic. Avem nevoie de investiții pentru a reduce pierderile!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA. Primele echipamente care urmează să fie achizițio­nate sunt niște contoare de apă care vor permite citirea «la distanță» a debitelor înregistrate la nivelul rețelei de apă exploatate de firmă.

Gânduri mari, posibilități limitate... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2021, 10:10 (4116 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vrednici sunt!

Vrednici sunt!

Primarele ăla micu’ de la Slobozia a intrat și el în rândul lumii. Luni, 8 noiembrie 2021, de hramul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia, Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, i-a înfipt în piept domnului primar Dragoș Soare «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler» pentru «implicarea și ajutorarea comunităților parohiale din Municipiul Slobozia». Acuma, noi n-am fi scris, că de cele sfinte e bine să nu râzi... Mai ales dacă trăiești cu sabia covi­delului deasupra capului de aproape doi ani! Dar nu ne putem abține... Că doar nu degeaba s-o spune că o fotografie face cât o mie de cuvinte. Numai uitați-vă ce privire de miel sacrificat are primarul Sloboziei. Întâi de toate... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2021, 13:50 (5283 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Clasamentul celor mai bine plătite funcții de conducere ale instituțiilor publice din Ialomița

Aflate sub coordonarea Instituției Prefectului Ialomița, la nivelul județului nostru există 29 de instituții publice deconcentrate. Fiecărei instituții îi este atribuită o funcție de conducere. Remunerația acestor posturi diferă de la o instituție la alta și este realizată pe baza responsabilităților și obiectivelor trasate de ministerele de care aparțin. Potrivit declarațiilor de avere depuse de conducătorii acestor instituții se poate trage o concluzie cu privire la valoarea lunară a veniturilor pe care le au aceste posturi de condu­cere. O analiză a documentelor oficiale arată că funcțiile de director ale Direcției Sanitar Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, Oficiului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2021, 09:55 (15279 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Ialomița: Investiții de 143 milioane de lei pentru drumurile județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 28 octombrie 2021, Notele Conceptuale pentru două investiții în reabilitarea drumurilor județene. Valoarea acestor investiții se ridică la 143 milioane de lei. Alte 34 mi­lioane de lei urmează a fi investite în reabilitarea a 4 poduri județene.

Consiliul Județean a votat După mai bine de 25 de ani de așteptare, prin 2017, administrația județeană a reușit să facă primele progrese vizibile în reabilitarea și moder­nizarea infrastructurii rutiere existente la nivelul județului. Acest efort este susținut și în actualul mandat, în cadrul ședințelor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2021, 12:20 (14352 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Scandaluri cu ecou

Șefii Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia, eliberați din funcție

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia are de câteva zile o nouă structură de conducere. Directorul și directorul adjunct al unității de învățământ au fost schimbați printr-o decizie a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Steluța Mitrea, șefa Învățământului ialomițean, reclamă grave încălcări ale Legii Educației, fără a le menționa în mod concret. Demiterea celor doi șefi ai unității de învățământ s-ar fi făcut în baza unei petiții anonime. Potrivit legislației, astfel de documente nu s-ar lua în considerare de către instituțiile de profil. Cu atât mai puțin să se adopte decizii, precum efectuarea de cercetări interne, disciplinare sau să se emită dispoziții de încetare a unei... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 17:20 (19485 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

Alt meci, aceiași adversari: arbitrii!

Fotbal, Liga a II-a, Politehnica Iași-Unirea Slobozia 3-1

Alt meci, aceiași adversari: arbitrii!

În etapa a 13-a, pe Unirea nu a învins-o ghinionul, ci fluierul și fanionul. La Cluj, Unirii i s-a refuzat un penalty evident și din avion, încasând, în schimb, gol din ofsaid. La Buzău, adversarul a primit penalty după un plonjon de tot râsul efectuat de Ciprian Petre în careul nostru. Și, în fine, vine meciul de la Iași, când tușierul ne bagă, pur și simplu, mingea în poartă, pretextând că aceasta depășise linia porții. În aceste circumstanțe, n-ai cum să nu te gândești că Unirea Slobozia nu este dorită în play-off, «măturându-se» drumul pentru altă echipă.

Primă repriză excelentă... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 14:40 (3133 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

Noua Morgană administrativă

Primarii din comunele Ialomiței visează la investiții noi prin Programul «Anghel Saligny»

La sfârșitul lunii septembrie 2021, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat operaționalizarea Programului «Anghel Saligny». În Ialomița, un sfert dintre loca­litățile din mediul rural nu vor avea acces la acest program. Restul administrațiilor locale depune proiecte de investiții care vizează infrastructura rutieră și canalizarea. Prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny» vor fi alocate cel puțin 140 milioane de lei pentru fiecare județ, minimum 4 milioane pentru fiecare comună și cel puțin 7 milioane de lei pentru fiecare oraș.

O treime dintre administrații riscă să nu primească nimic... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 13:50 (9953 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Ca-n vacanță

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 37-30 (20-9)

Ca-n vacanță

Meciul cu Știința Bacău, jucat duminică, 7 noiembrie a.c, a fost primul de pe teren propriu în care nu am avut nicio emoție cu privire la victoria Unirii. Fără Naumenko, accidentată, Slobozia a început meciul tare și a continuat să se distanțeze pe tabelă pe măsură ce minutele se scurgeau. Au fost de ajuns câteva intervenții ale Ralucăi Săndulache, dublate de goluri în poarta Bacăului, pentru ca emoțiile să dispară cu totul. La pauză a fost 20-9, după o repriză în care antrenorul Constantin Frâncu a rulat multe jucătoare, la un moment dat pe teren fiind 5 handbaliste din Slobozia.

A doua repriză a fost a lor... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 12:45 (3363 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Recolta, «măcelărită» la Popești Leordeni. Feteștiul pierde la limită!

Fotbal, Liga a III-a

Recolta, «măcelărită» la Popești Leordeni. Feteștiul pierde la limită!

Este greu de înțeles ce s-a întâmplat cu Recolta Gheorghe Doja la Popești Leordeni. În meciul tur, la Doja, ilfovenii s-au impus cu 1-0, în ultimele minute. În meciul de sâmbătă, 6 noiembrie 2021, echipa din Popești Leordeni s-a impus cu un neverosimil 13-0! A fost tipul acela de meci în care uneia dintre echipe îi ies absolut toate tentativele de șut la poartă. Cert e că, în minutul 28, gazdele aveau deja 3-0, iar Recolta a rămas în minutul 22 fără Năstase, accidentat. În minutul 50 era 4-0 pentru gazde, iar în minutul 60, Ene este eliminat. În inferioritate numerică, Recolta mai încasează 9 goluri. 13 goluri, marcate de 9 jucători, în poarta ialomițenilor! Un coșmar trăit în teren de următorii... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2021, 10:20 (3328 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3417 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5917 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9602 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8501 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9511 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5393 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5787 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...