Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Pistă de alergare pentru locuitorii din Fetești

Administrația locală din Fetești încurajează mișcarea. Reprezentanții Direcției de Administrare a Domeniului Public efectuează în aceste zile lucrări în incinta stadionului din oraș pentru amenajarea unei piste de alergare. «Dorim să oferim locuitorilor din Fetești șansa de a face mișcare în aer liber...» a precizat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești.

Mișcarea înseamnă sănătate Reprezentanții Primăriei Fetești încurajează mișcarea. Un amplu proiect edilitar prin care se în­deamnă cetățenii să facă sport se desfășoară în această perioadă în zona stadionului din oraș... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 16:20 (4806 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Sinești: Angajați obligați să lucreze în condiții insalubre

Patronul chinez al unei firme de mase plastice din comuna Sinești a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița din cauza condițiilor insalubre în care angajații erau obligați să mun­cească. Cazul a intrat în atenția autorităților după ce rudele unora dintre cei 72 de salariați au sesizat DSP Ialomița.

Drepturile angajaților, încălcate În urmă cu o săptămână, inspectorii DSP Ialomița au făcut un control la sediul societății. În urma verificării s-a constatat că situația reclamată se confirmă în totalitate. «Într-adevăr, este vorba despre condiții insalubre de muncă... Oamenii... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2021, 11:40 (7585 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Facem totul pentru comunitate!»

portret administrativ/Emil Jugănaru, primarul comunei Albești

«Facem totul pentru comunitate!»

O  comunitate mică precum este cea din Albești face eforturi pentru a se dezvolta. În ciuda piedicilor puse de birocrația excesivă, administrația locală a reușit să reali­zeze o serie de proiecte de utilitate publică precum reabilitarea rețelei de apă sau amenajarea drumurilor destinate exploatațiilor agricole. «Facem toul pentru comunitate!» susține Emil Jugănaru, primarul comunei Albești.

1 milion de euro pentru comuna Albești În 2020, la Alegerile Locale, Emil Jugănaru a obținut al treilea mandat de primar al comunei Albești. Experiența în administrația locală și-a format-o... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 17:20 (8731 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

Printr-o nouă Hotărâre

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a modificat restricțiile aplicate la Slobozia

La o zi de la intrarea în vigoare a măsurilor de restricție adoptate de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în municipiul Slobozia, prin Hotărârea nr. 217/14.10.2021, autoritățile au revenit asupra deciziilor adoptate. Astfel, vineri, 15 octombrie 2021, la orele 20,00, a fost adoptată Hotărârea nr. 222. Noul act modifică restricțiile cuprinse în documentul precedent.

Prioritate pentru cei vaccinați
Dacă în Hotărârea nr. 217/14.10.2021 se prevedea că circulația persoanelor nevaccinate este interzisă, fără un... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 13:15 (16767 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Mediul rural are nevoie de mai multă susținere!»

Deputatul PSD Raluca Dumitrescu

«Mediul rural are nevoie de mai multă susținere!»

Recent încheiatul târg dedicat producătorilor locali, susținut de Grupurile de Acțiune Locală și LEADER, reliefează faptul că dezvoltarea mediului rural din țara noastră bate pasul pe loc. Deputatul PSD Raluca Dumitrescu scoate în evidență faptul că trebuie aplicate o serie de măsuri prin care să fie susținută activitatea întreprinzătorilor locali din mediul rural. «România are nevoie de un Plan de acțiune rurală!» susține Raluca Dumitrescu.

București, Capitala producătorilor locali În primele zile ale lunii octombrie 2021, Bucureștiul a devenit Capitala producătorilor locali. În cel... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2021, 13:10 (4604 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

30 de cutii cu anticorpi monoclonali vor ajunge în spitalele ialomițene

30 de cutii cu anticorpi monoclonali vor ajunge în spitalele ialomițene

Ministerul Sănătății a finalizat lista cu unitățile medicale care vor primi anticorpi monoclonali. Printre cele 134 de spitale din țară se numără și 3 din județul Ialomița. Este vorba despre Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești și Spitalul Municipal Urziceni. Fiecare unitate medicală va primi câte 10 cutii cu anticorpi monoclonali.

Spitalele așteaptă medicamentele În distribuirea fiolelor cu anticorpi monoclonali pe care România le-a primit din Italia, Ministerul Sănătății a ținut cont de rata de infectare la mia de locuitori, numărul de... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2021, 16:35 (10061 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul din Bărcănești, Daniel Popa, riscă o condamnare penală

Ex-primarul din Bărcănești, Daniel Popa, riscă o condamnare penală

Un Raport al Camerei de Conturi Ialomița confirmă faptul că ex-primarul comunei Bărcănești, Daniel Popa, a prejudiciat bugetul local cu peste 400 mii de lei. Fostul edil local riscă o condamnare penală de la 2 la 7 ani.

Concluziile Camerei de Conturi În perioada 2019-2020, ziarul nostru dezvăluia modul în care ex-primarul comunei Bărcănești, Daniel Popa, a prejudiciat bugetul local cu peste 400 mii de lei achiziționând la nivelul Primăriei 90 de contracte de telefonie mobilă cu firmele Vodafone și Telekom pentru beneficiile conexe. La 2 ani distanță, un audit al Camerei de Conturi realizat... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2021, 12:50 (5234 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Hotărâre a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență: Carantină zonală la Slobozia

Hotărâre a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență: Carantină zonală la Slobozia

Creșterea alarmantă a numărului de cazuri de COVID-19 la nivelul municipiului reședință de județ Slobozia a determinat autoritățile să aplice măsuri de restricție drastice. Astfel, începând de vineri, 15 octombrie a.c., reședința județului Ialomița intră în carantină zonală. La Slobozia, rata de incidență a cazurilor are valoarea de 12,41/1000 de locuitori, fiind active 635 cazuri de COVID-19.

Circulație restricționată pentru persoanele nevaccinate
Restricțiile impuse de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, la solicitarea Direcției de Sănătate Publică Ialomița... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2021, 23:10 (42633 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au nevoie de secretari

Primăriile din Ialomița au nevoie de secretari

Veche de ani buni, problema lipsei secretarilor în administrația locală din Ialomița revine în actualitate. Esti­mările oficiale arată că aproape jumătate dintre primăriile din județ funcționează fără a avea un secretar. Situația este cunoscută la nivel central, însă nici până în prezent nu au fost luate măsuri pentru remedierea problemei.

Masteratul, bate-l vina! Vacantarea posturilor de secretar în cadrul primăriilor din Ialomița s-a realizat fie prin pensio­nare, fie prin demisia celor care ocupau aceste funcții. Rolul secretarilor în cadrul primăriilor este foarte important având... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2021, 14:50 (11255 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA intră pe piața branșamentelor individuale din Slobozia

Directori noi, politici manageriale noi

Urban SA intră pe piața branșamentelor individuale din Slobozia

Miercuri, 29 septembrie 2021, în cadrul Adunării Generale a Acționa­rilor Urban SA a fost discutată posibilitatea înființării unui departament care să asigure branșarea individuală la rețeaua de apă. Decizia survine pe fondul ilegalităților comise timp de 10 ani pe piața de profil. Societatea încearcă în acest fel să realizeze o evidență cât mai exactă a branșărilor individuale la Slobozia și să demareze procesul de recuperare a unor debite cifrate la 7,9 milioane de lei.

Un pas așteptat 10 ani de beneficiari AGA Urban s-a reunit miercuri, 29 septembrie 2021, în cadrul unei ședințe... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2021, 10:55 (8194 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Valul 4 al pandemiei de COVID-19 paralizează spitalele din Ialomița

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19, paralizează spitalele din Ialomița. Angre­nate în lupta cu pandemia, unitățile medicale sunt sufocate din cauza numă­rului mare de pacienți. Luni, 11 octombrie a.c., județul Ialomița a înregistrat o cifră record de infectări. 221 de noi cazuri au fost raportate de Grupul de Comunicare Strategică. Cu paturile pline până la refuz, spitalele trebuie să facă față situației fără apa­ratură medicală sau medici specialiști.

Realitatea din spitale La finalul lunii septembrie, Prefectura Ialomița a transmis către Guverul României și Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 12:15 (9500 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

Ialomița: Retrocedarea terenurilor agricole bate pasul pe loc

În anul 2015, Prefectura Ialomița demara un proces de inventariere a terenurilor agricole disponibile în ve­derea retrocedării. Demersul viza aplicarea prevederilor Legii 165/2013, denumită și Legea retrocedărilor cu puncte, pentru care Guvernul Ponta II și-a asumat răspunderea în aprilie 2013. La 6 ani distanță, situația rămâne neschimbată, iar majoritatea proprietarilor de teren agricol din Ialomița așteaptă și acum punerea în posesie.

Noi vrem pământ Un Raport al Prefecturii Ialomița, din anul 2015, confirma faptul că administrațiile locale dispun de aproximativ 4000 hectare de terenuri... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2021, 11:05 (3763 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

La Săveni, în Ialomița

Canotoarea Cristina Drugă, Cetățean de Onoare la 20 de ani

Cristina Drugă a împlinit 20 de ani. Iar marți, 12 octombrie 2021, a avut surpriza de a fi chemată la Primăria Săveni pentru a participa la ceremonia de acordare a statutului de Cetățean de Onoare al comunei. Un titlu pentru care a vâslit mii de kilometri. Un titlu care se va adăuga celui din 2018, când a venit acasă cu medalia de campioană europeană.

Când destinul te cheamă Despre Cristina ne povestește sora ei. Titlul de Cetățean de Onoare e o surpriză pe care toată comuna o păzește cu strășnicie pentru ea... Pentru că fata asta merită! Merita ea de multă vreme, dar e bine și acuma... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 20:05 (7918 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală cu Farul

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Înfrângere amicală cu Farul

Conducerea Unirii Slobozia a profitat de pauza competițională și a perfectat disputarea unui meci amical contra primei divizionare, Farul Constanța, echipă antrenată de Gheorghe Hagi. Meciul s-a jucat la Ovidiu, iar gazdele s-au impus, chiar dacă nu s-au putut baza pe 12 jucători convocați la loturile naționale. Nici Adrian Mihalcea nu a avut tot lotul la dispoziție. Au lipsit Ibrian și Suciu, accidentați, Lazăr, afectat de tragica dispariție a tatălui său, iar Mustacă a fost convocat la reprezentativa U20 a României. Unirea a intrat pe teren în formula: Gurău-Trașcu, Dinu, Perju, Toma-Coadă, Cruceru-Bolohan, Greu, Radu-Stoica. Au mai jucat: Poiană, Dorobanțu, Mihai, Lemnaru, Eavaz, Savu, Afalna... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 17:50 (3787 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Deplasare grea, la Activ Ploiești

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Deplasare grea, la Activ Ploiești

La finele acestei săptămâni se reia campionatul Diviziei A de handbal fe­minin. În Seria A, CSM Unirea Slobozia are parte de o deplasare extrem de dificilă la Ploiești. Activ Prahova este una dintre echipele care și-au anunțat clar și concis intențiile de a ataca promovarea în prima divizie, de unde au retrogradat în vară.

Ne revedem cu Ghiță Irimescu În vederea atingerii obiectivului, ploieș­tenii au făcut multe schimbări în echipă. În primul rând, și-au numit antrenor nou pe bancă optând chiar pentru fostul tehnician al Sloboziei, Ghiță Irimescu. Acesta le-a luat cu el, de la Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 17:20 (3342 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Ședință «de îndată» la Consiliul Județean Ialomița

Contracte de investiții majorate cu 7 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 1 octombrie 2021, pentru a aproba majorarea valorii contractelor pentru 3 dintre investițiile aflate în derulare la nivelul jude­țului. Concret, este vorba despre două investiții în infrastructura rutieră a județului Ialomița și o investiție care vizează reabilitarea Ambulato­riului din cadrul Spitalului Județean Slobozia. Valoarea totală a majorării acestor contracte este de aproximativ 7 milioane de lei. Decizia a fost adoptată ca urmare a apariției Ordonanței 15 din 2021, privind unele măsuri de acoperire a efectelor majorării prețurilor mate­rialelor de construcții.

Drumul spre raiul investițional din Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 16:55 (5373 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Recolta Gheorghe Doja mai irosește o șansă

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja mai irosește o șansă

bonus: Feteștenii, învinși de Ambulanță

Ialomițenilor nu prea le ies pasen­țele în acest sezon de Liga a III-a. Recolta Gheorghe Doja a căutat să lege două victorii, dar la Albești, contra celor de la Gloria, șansa nu a mers de mână cu ialomițenii. Suc­cesul cu ultima clasată, Oltenița, le-a dat aripi jucătorilor noștri. Fidel principiului conform căruia echipa câștigătoare nu se schimbă, antre­norul Adrian Cristea a mizat pe ur­mătorii jucători: Enache-Andrei (Manole ’88), Ene, Bucurică, Comșa-Cositoru, Alexe-Negoiu (Rusianu ’46), (Alecu ’58), Anton (Vasile ’46), Neagu (Petre ’73)-Năstase. Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru Recolta. Elevii lui Cristea au fost oamenii cu inițiativa, iar în minutul 25, cornerul bătut de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 15:05 (3644 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

FC Rovine, surpriza din fruntea clasamentului

Fotbal, Liga a IV-a

FC Rovine, surpriza din fruntea clasamentului

S-au scurs 6 etape din campionatul Ligii a IV-a ialomițene, iar neprevăzutul e la el acasă. Avem un lider surpriză, FC Rovine, fosta Avântul, o echipă am­bițioasă, sănătos construită, care ne-a atras atenția și în urmă cu 2 ani. Are însă și echipa din Rovine punctele ei slabe, dovadă ultimul meci, când a fost condusă de 3 ori de Unirea Scânteia, dar s-a impus, în cele din urmă, cu 5-3. Cei de la Rovine au strâns 16 puncte în 6 me­ciuri și sunt urmați la un singur punct de Înfrățirea Jilavele, echipă care a trecut în ultima rundă de Viitorul Axintele. Un meci frumos a fost și la Ciulnița, unde Bărăganul a trecut la limită de Victoria Munteni Buzău deși, la rându-i, a fost condusă. După un start... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 14:20 (5985 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două medalii la Campionatul Național U13

Lupte libere, CS Amara

Două medalii la Campionatul Național U13

În perioada 7-10 octombrie 2021, orașul Târgu Mureș a fost gazda Campionatului Național de lupte rezervat juniorilor mici (U13). Luptătorii de la CS Amara au obținut, din nou, rezultate notabile, antrenorul Marian Moraru venind cu nume noi de care, cu siguranță, vom auzi din ce în ce mai des. Oana Dumitru (44 kg) a cucerit titlul de Campioană Națională, confirmând progresul pe care l-a făcut în ultima perioadă. Pe lângă aurul Oanei, palmaresul Amarei s-a îmbogățit și cu medalia de bronz obținută, la categoria 47 kg, de George Sava.... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 13:45 (3337 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Scânteia: Arestat preventiv pentru că a bătut un polițist

Un bărbat de 44 de ani din Scânteia se află în arestul Poliției ialomițene după ce a lovit un polițist. Omul legii a fost chemat să aplaneze un conflict pe care agresorul îl avea cu iubita sa. Cercetările în această cauză continuă.

Și-a vărsat nervii pe agentul de poliție Potrivit surselor judiciare, bărba­tul de 44 de ani, din Scânteia, a provocat un scandal la domiciliul concubinei sale. Femeia a fost cea care a sunat la 112 și a cerut ajutorul polițiștilor. Aceasta a precizat faptul că iubitul său este recalcitrant și că o amenință. La fața locului s-a deplasat un agent de poliție... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2021, 12:20 (6061 vizualizări - 4 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9407 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9142 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10854 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9768 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7725 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7216 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7892 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6162 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5963 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6949 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8556 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9423 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4212 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11709 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6359 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6993 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5369 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(8998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15258 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...