Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Profesor din pasiune...

Profesor din pasiune...

Pe Nicoleta Militaru, profesor de Limba Engleză la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, am cunoscut-o într-o pauză. Zâmbitoare și plină de încredere s-a recomandat ca fiind «profesor din pasiune». Chiar dacă pare greu de crezut, astăzi mai există dascăli pasionați de munca lor și de dorința de a-și vedea elevii împliniți. Eforturile Nicoletei Militaru s-au concretizat în numeroase proiecte prin intermediul cărora școala în care predă a reușit să aibă recunoaștere la nivel european. Mai mult decât atât, elevii pe care i-a implicat în acest tip de activități studiază astăzi la universități renumite.

Diferența dintre «dascăl» și «cadru didactic»... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2021, 12:50 (5723 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ierarhie

Dacă ar fi să se ierarhizeze «valorile» activităților cotidiene, cele după care se ghidează de principiu desfășurarea întâmplărilor de zi cu zi, s-ar produce următoarea listă: «relații», «putere», «bani». Ordinea, influențată de conjuncturi, ar fi cea redată mai sus. Prin prisma volatilității, căci «azi îi ai și mâine nu-i mai ai», «banii» ar ocupa o ultimă poziție. Cu mențiunea că volumul acestora poate exercita presiune, cel puțin pentru moment, asupra mai multor factori ai existenței. Cu toate acestea și indiferent de numărul acestora, «banii» nu pot penetra toate orifi­ciile «puterii». Căci, din câte ați sesizat, «puterea» ar ocupa o poziție secundă în ierarhia noastră. În ceea ce... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 17:50 (6271 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

portret administrativ

«În centrul administrației trebuie puși oamenii!»

Guvernată de legi întorto­cheate, administrația locală se dovedește a fi o adevărată provocare pentru cei care își desfășoară activitatea în acest «domeniu». Pare o misiune imposibilă, însă cei care răzbesc în hățișul legislativ reușesc să aducă o schimbare în comunitățile pe care le reprezintă. La Ograda, primarul Lilian Badea încearcă să găsească cele mai bune soluții pentru a le oferi cetățenilor care l-au ales acces la utilități pu­blice și Educație. «În centrul admi­nistrației trebuie puși oamenii!» consideră edilul.

Administrația publică, misiune imposibilă
Primarul comunei... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2021, 13:10 (5538 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Inițiativă: Primarul Sloboziei cere consilierilor locali să se implice într-o campanie publică pro-vaccinare

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 30 septembrie a.c., în cadrul unei ședințe ordinare. După epuizarea ordinii de zi, primarul Dragoș Soare a cerut plenului să participe la o campanie pro-vaccinare de conștientizare a populației. «Trebuie să oferim un exemplu... Și să fim noi exemplele!» a susținut primarul Sloboziei, Dragoș Soare, printre altele. Reamintim că Slobozia se apropie de procentul de 6 cazuri la 1000 de locuitori, iar îngrijorarea administrație locale este că incidența va atinge în următoarele zile cifra de 10 cazuri la 1000 de locuitori.

Din rău în mai rău... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 12:10 (7804 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Ialomița are doar 4 paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19!

Lupta cu pandemia de COVID-19 se duce în secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă (ATI) din spitale. Din ce în ce mai multe, cazurile grave și cri­tice de COVID-19 au nevoie de monitorizare permanentă și ventilație în secțiile ATI. În timp ce autoritățile centrale le cer spitalelor din teritoriu să suplimenteze paturile în aceste secții, unitățile medicale susțin că demersul este aproape imposibil de realizat. În Ialomița, de exemplu, există o singură secție ATI ce poate trata bolnavi de COVID-19. Aceasta funcționează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și are în dotare doar 4 paturi. Numărul de paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19 ar putea fi suplimentate prin implicarea celorlalte... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2021, 11:20 (8289 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022

Un an întârziere

Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022

Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor în Orășelul Copiilor. Investiția ar fi trebuit finalizată în luna aprilie a anului 2021. Oficialii dau asi­gurări că în primăvara anului 2022 investiția va fi finalizată.

Investiție la relanti Investiția în «regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» ar fi trebuit demarată, conform termenului de implementare, în luna martie a anului 2020 pentru ca în aprilie 2021 să fie finalizate. La începutul lunii iulie 2021, DADP a eliberat zona, iar acum «Orășelul Copiilor» se adaugă celorlalte șantiere deschise existente... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2021, 14:50 (12962 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru de cercetare aerospațială la Alexeni

Nu aduc anii ce aduc fondurile europene

Centru de cercetare aerospațială la Alexeni

Consiliul Județean Ialomița intențio­nează să transforme Aeroportul Alexeni într-un Centru de cercetare aero­spa­țială. «Discu­țiile cu Institutul Național de Cerce­tare Aerospațială sunt într-un stadiu avansat. Iar perspectiva accesării fondurilor euro­pene face din acest proiect o inves­tiție viabilă!» declară Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialo­mița. Valoarea investiției pentru reabilitarea Aeropor­tului Alexeni s-ar putea ridica la 150-200 milioane de euro.

Din nou pe agenda publică Aeroportul Alexeni revine pe agenda publică a administrației județene. După 4 ani... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2021, 11:15 (16421 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

De la o zi la alta

Crește numărul ialomițenilor care vor să se vaccineze anti-COVID-19

Creșterea zilnică a cazurilor de COVID-19 i-a făcut pe ialomițeni să ia cu asalt centrele de vaccinare. În ultimele zile, numărul persoanelor care s-au imunizat s-a triplat susțin medicii de familie care coordonează activitatea Centrelor de Vaccinare. Mai mult, măsura carantinării nu este obligatorie în cazul persoanelor care s-au vaccinat, explică reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Vaccinarea, singura soluție În Ialomița, campania de vaccinare anti-COVID-19 a debutat pe data de 7 ianuarie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. La două luni distanță, în... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2021, 11:10 (4979 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Ialomița, 196 de focare de Pestă Porcină Africană: Peste 20 mii de porci din cadrul unei ferme din Căzănești vor fi uciși!

Cel mai mare complex de porci din Ialomița, amplasat pe raza localității Căzănești, s-a transformat într-un focar de Pestă Porcină Africană. Marți, 28 septembrie a.c., au fost sacrificate primele animale. În total, peste 20 mii de porci vor fi uciși din cauza bolii. Măsura este una preventivă și este aplicată cu scopul de a preveni răspândirea virusului și în gospodăriile populației.

196 de focare de boală în Ialomița Ferma din Căzănești a înregistrat primele cazuri de Pestă Porcină Africană la sfârșitul săptămânii precedente. Comitetul Local pentru Combaterea Bolilor la animale a decis... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 21:10 (8876 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Ca la noi la nimenea

Comisie de constatare a pagubelor produse de inundații într-o perioadă de... secetă

Prefectura Ialomița a convocat, în 16 septembrie 2021, o comisie de constatare a inundațiilor. Comisia, formată din reprezentanți ai institu­țiilor județene cu atribuții în domeniu, a avut sarcina de a constata «inundațiile cauzate de infiltrațiile apei printr-un rambleu al unui canal de irigații» din... primăvara anului 2021! Subprefectul Tonița Manea susține că «aceasta este procedura legală în cazul unei astfel de sesizări».

Comisie de toamnă pentru inundații de primăvară Ca urmare a unei adrese transmise de Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița în 15 septembrie 2021, în ziua... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:10 (10219 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

USR-PLUS se pregătește de următoarele Alegeri

Eveniment regional al USR-PLUS la Amara

Filiala USR-PLUS Ialomița a or­ganizat sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, o dezbatere regională la care au participat delegați din regiunea de Sud-Est a României. În fața delegaților s-au prezentat cele 3 echipe care candidează pentru Biroul Permanent Național al USR-PLUS. Candidații prezenți au expus viziunea politică proprie asupra viitorului USR-PLUS și au susținut ideea pregătirii active pentru Alegerile din anul 2024.

Polul politic USR-PLUS de la Amara Sâmbătă, 25 septembrie a.c., la Amara, s-a desfășurat un eveniment regional de prezentare a celor 3 echipe de candidați pentru... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 15:05 (4424 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Handbal, Divizia A, CSM II București-CSM Unirea Slobozia 27-33 (14-15)

Era timpul pentru o victorie frumoasă

Tinerele din a doua echipă a celor de la CSM București ne-au chinuit rău sezonul trecut. Acum, la Slobozia au venit 10 jucătoare noi și, în ciuda absenței lui Naumenko, era normal ca echipa să arate că transferurile nu s-au făcut în van. Și așa a fost. Debutul jocului și, în general, prima repriză au stat sub semnul echilibrului. În partea secundă, elevele lui Constantin Frâncu s-au dezlănțuit. Cristiana Florea a dat glas întregii sale experiențe, jucând excelent atât în apărare cât și în atac. Oana Bucă a dovedit că are brațul pe care ne putem baza la 9 metri în acest sezon. Sara și Raluca au închis bine poarta, dar cele mai plăcute surprize au fost Anda Cloșcă și Livia Vlădescu, handbaliste... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:55 (3658 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Roata norocului ne ocolește

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Hermannstadt 0-1

Roata norocului ne ocolește

După un început fulminant de sezon, care a dat multora visuri de mărire, Unirea Slobozia traversează o perioadă nefastă, cu 6 meciuri fără victorie. Am inclus aici și meciul de Cupă cu Poli Timișoara, rezolvat, culmea, de fostul nostru jucător, Octavian Ursu. Cu sibienii a fost un meci de la egal la egal, chiar dacă ei au un lot mai valoros nominal.

O fi fost ofsaid? Începutul jocului este destul de contondent, astfel încât îi obligă pe oaspeți să facă 3 schimbări în 26 de minute. Schimbările survenite, în mare parte, după accidentări neforțate, au adus un plus în jocul sibienilor.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 14:20 (9479 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul și Gheorghe Doja bat pasul pe loc

Echipele ialomițene angrenate în Liga a III-a nu se simt prea bine după scurgerea a 5 etape. Etapa a 5-a a confirmat că salvarea de la retro­gradare rămâne principalul obiectiv al ambelor, cu toate că cel puțin Recolta Gheorghe Doja a făcut ceva transferuri menite să o scoată din zona pe­riculoasă. Feteștiul a avut ghinionul să primească vizita echipei a doua a Farului Constanța, liderul la zi al seriei. Dobrogenii au tranșat soarta celor 3 puncte încă din prima repriză. Fiul lui Gică Popescu, Nicolas, a deschis scorul, fructificând o centrare dintr-o lovitură liberă. Apoi, spaniolul Josemi a marcat dintr-un penalty scos de Grameni. După cum observați, oaspeții au folosit câțiva jucători cu meciuri... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:45 (4005 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două medalii pentru Slobozia

Lupte libere pe plajă, Campionatul Mondial

Două medalii pentru Slobozia

În perioada 23-25 septembrie a.c., Constanța a găzduit Campionatul Mondial de lupte libere pe plajă. Naționala României s-a bazat, la categoriile cadeți și juniori, pe mai mulți sportivi de la CSM Unirea Slobozia. Iar aceștia nu au dezamăgit. În categoria cadeților, Marian Subțirică (70 kg) a obținut medalia de argint și titlul de Vicecampion Mondial. La fel de prețioasă a fost și performanța Nicoletei Băjan (50 kg). Valoroasa luptătoare a cucerit argintul mondial în concursul juniorilor. Iată că, după aurul european al lui Subțirică, palmaresul Secției Lupte a Unirii Slobozia se îmbogățește cu încă două medalii importante. «Sunt foarte fericit după rezultatele obținute de Marian și Nicoleta!... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 13:20 (2987 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

Arte Marțiale

Careu de medalii mondiale pentru Diana Gheorghe

În perioada 23-26 septembrie 2021, orașul Cluj Napoca a găzduit Campionatul Mondial de Karate WUKF, competiție care a reunit sportivi din 40 de țări. Printre sportivii remarcați la acest eveniment s-a numărat și Diana Gheorghe, legitimată la CSM Unirea Slobozia, unde este antrenată de Liviu Sandu. Alături de Naționala României, Diana a obținut o medalie de argint și una de bronz în proba de Kumite. Și în proba de Kata Diana a obținut două medalii: argint în stilul ei favorit, SHOTOKAN și bronz la Kata Open. Pe lângă cele 4 medalii obținute de Diana, delegația slobozeană a fost plăcut surprinsă de locul 7 ocupat la Kumite cadeți de Ana Maria Matache.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 12:15 (3509 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Parchetul Urziceni, în atenția Inspecției Judiciare

Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar

Scandalul străzilor nereparate din comuna Sfântu Gheorghe s-a mutat acum la Inspecția Judiciară. Secția pentru Procurori a instituției a dispus cercetarea disciplinară a prim-procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, Margareta Iancu. Aceasta este procurorul care a semnat clasarea cauzei ce a avut-o în primplan pe Livia Gomes, fostul primar al comunei Sfântu Gheorghe. În 2016, Mădălin Teculescu, edilul localității, a sesizat organele judiciare locale din Urziceni cu o plângere prin care reclama posibile fapte de «abuz în serviciu» comise de Livia Gomes. Inspecția Judiciară susține că magistratul Margareta Iancu se face responsabil de întârzierea nejustificată a soluționării... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2021, 11:10 (10285 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Senatorul AUR Adrian Costea «sugerează în interesul întregii națiuni»

Din ciclul «inițiative de AUR», semnalăm azi o inițiativă inedită în contextul valului 4 al pandemiei de COVID-19 care bate la ușa județului de-au început să pârâie balamalele. Pe pagina de Facebook a senatorului AUR Adrian Costea, acesta informează cu celeritate electoratul că «sugerează» organizarea de către Primăria Fetești a unui târg săptămânal în Cartierul Fetești-Sat pentru ca producătorii locali să-și poată valorifica produsele agricole. Ideea nu e rea și o salutăm ca atare sugerându-i, la rându-ne, senatorului Adrian Costea să intervină legislativ pentru relaxarea reglementărilor care vizează funcționarea piețelor pentru producătorii agricoli. Ceea ce ne-a frapat însă este preambulul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 14:50 (5292 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

Cutia Pandorei a fost deschisă la Slobozia

A început războiul dintre Urban SA și Asociațiile de Proprietari

La sfârșitul lunii august, Urban SA a anunțat oficial Asociațiile de Proprietari din Slobozia că nu va mai tolera două sisteme de alimentare cu apă pe scările de bloc din Slobozia. La o lună și jumătate distanță, reprezentanții Asociației 31 din Slobozia contestă adresa Urban SA și cer «interpretarea corectă a legii». Directorul Urban SA, Adrian Stoicescu nuanțează public poziția societății. «Am fost înțeleși greșit... Noi nu impunem nimic! Scopul nostru este să recuperăm cele 7,9 milioane de lei care repre­zintă debitele acumulate de Aso­ciațiile de Proprietari!» a declarat Adrian Stoicescu.

#REZIST... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2021, 11:05 (45554 vizualizări - 25 comentarii)

REPORTAJ

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa, eroul tălmaci care s-a întors acasă după 78 de ani

Tașa Sărăcăceanu a fost translator în Al Doilea Război Mondial. A rămas prizonier la Stalingrad, în 1943. Și nimeni n-a mai știut de el până anul trecut, când Ambasada Rusiei a făcut publice numele a peste 20000 de soldați luați prizonieri în lagărele de concentrare. Atunci Tașa s-a întors acasă. Iar sâmbătă, 18 sep­tembrie 2021, familia Sărăcăceanu a chemat preotul să-i citească la mormânt, pentru liniștea sufletului lui Tașa Năstase, eroul tălmaci.

Tașa a ajuns acasă Unul dintre cavourile familiei Sărăcăceanu e în inima cimitirului din Bora, pe una din aleile vechi... Tot acolo, pe... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2021, 13:20 (13780 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20609 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17472 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14782 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15181 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15744 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15403 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17563 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16318 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15822 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17968 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14636 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14687 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15276 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17315 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18072 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15284 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15237 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16691 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15898 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15653 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18637 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18278 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15280 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14124 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19128 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15993 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24032 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20965 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...