Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Risipitorii

Fotbal, Liga a II-a, Pandurii Târgu Jiu-Unirea Slobozia 1-0

Risipitorii

Unirea trebuia să câștige meciul cu Pandurii, așa cum o făcuse cu Rapid sau cu Csikszereda. Putea, măcar, să nu piardă cum n-a pierdut cu niciuna dintre echi­pele calificate în play-off. Echipa noastră a risipit în orașul lui Brâncuși o parte din agoniseala sezonului regulat și posibilita­tea unei poziționări mai bune în play-out. Nu le căutăm scuze băieților lui Mihalcea, dar trebuie să spunem, de la început, că axul central al echipei a fost grav avariat. Au lipsit, din varii motive, fundașul central Lazăr, mijlocașul Suciu și atacantul Diarra. În aceste condiții, chiar dacă dispune de un lot numeros, lui Mihalcea i-a fost greu să acopere eficient aceste absențe. Formula folosită de antrenorul... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 17:05 (2749 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Alte două turnee, la Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Alte două turnee, la Slobozia

HCM Slobozia a găzduit în această primăvară unul dintre turneele Diviziei A și un turneu al Junioarelor 2, faza zonală. Se pare că ecourile privind organizarea au fost pozitive, iar Federația Română de Handbal a hotărât să delege Sloboziei organizarea altor două turnee. Astfel, în perioada 2-4 aprilie 2021, Sala «Andreea Nica» va găzdui jocurile primelor 3 etape din cadrul Grupei Valoare 2. Vor fi prezente echipele: CSM București, CSS 2 București, CSS 6 București, Știința București, CS Medgidia și Viitorul Pantelimon.

HCM, din nou acasă În perioada 9-11 aprilie 2021, la Slobozia se... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 14:40 (2263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un meci, încă un egal

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-Recolta Gheorghe Doja 0-0

Încă un meci, încă un egal

Recolta Gheorghe Doja continuă seria invincibilității, bifând al treilea meci fără înfrângere de la reluarea se­zonului. Ce-i drept, ialomițenii nu au cunoscut nici gustul victoriei, toate confruntările terminându-se la egalitate, cum a fost cazul și în deplasarea de la Borcea. Acest meci a fost abordat de antrenorul Recoltei, Marius Milea, cu următoarea formulă de joc: Băluță-Petre, Toma, Manole-Ene (G. Cositoru), I. Cositoru, Bucurică, Mihalașcu (Stroie), Andrei-Stan (Popescu), Scurtu (Zaharia). A lipsit Alexe, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Așa cum o arată scorul, a fost un meci echilibrat, terminat cu un rezultat echitabil. Ambele echipe au avut ocazii de a înscrie, dojenii lovind... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 13:25 (3390 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Scandal public în Ialomița

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Apărut în toamna anului trecut, scandalul generat de incapacitatea CAR Învățământ de a rambursa fondurile depuse de deponenți se extinde. Amânați timp de 6 luni, oamenii reclamă proasta gestionare a resurselor. «E ca la FNI, pe vremuri... Cine are pile primește banii, cine nu stă ca prostul și așteaptă! Am ajuns să fim amenințați că, dacă facem gălăgie, nu ni se mai dau banii. Și ne e frică...» susține unul dintre deponenți sub protecția anonimatului.

Panică generalizată În octombrie 2020, ziarul nostru trăgea un prim semnal de alarmă cu privire la problemele întâmpinate de membrii... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 11:10 (25492 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Plictisit de modelul democrației europene care l-a propulsat în funcție, senatorul AUR Adrian Costea a propus Parlamentului să importăm modelul din Venezuela unde, după cum susține un Raport al ONU, de la atâta democrație președintele Nicolas Maduro a ajuns să fie acuzat de «crime împotriva umani­tății». Într-o intervenție publică de pe 17 martie 2021, senatorul ialomițean propune «introdu­ce­rea unui sistem de recunoaștere a amprentei digitale, în scopul evitării votului multiplu. Avantajele votului electronic sunt rapiditatea, numărarea automată a votului și, nu în ultimul rând, corectitudinea. La momentul actual, observatorii independenți consideră că este cel mai evoluat sistem de votare în America Latină!». Nu insistăm stupid asupra faptului că același Raport al ONU mai precizează că «forțele și agențiile responsabile de comiterea abuzurilor au fost sub autoritatea și supraveghe­rea directă a înalților oficiali venezueleni»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 15:10 (4912 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia verifică modul de utilizare a locuințelor ANL din Slobozia. Conform primelor informații, unii dintre chiriași au subînchiriat aceste locuințe sau au alte proprietăți și continuă să be­neficieze ilegal de locuințele ANL. «Este un control de rutină... Avem obligația să ne asigurăm că legea este respectată! Sunt sute de oameni care așteaptă o locuință ANL...» a declarat primarul Dragoș Soare. Rezultatele controlului vor fi făcute publice în decursul următoarelor luni.

Veșnica poveste Slobozia se confruntă cu un nou scandal public legat de modul de utilizare a locuințelor... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 10:55 (8454 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Susținere politică

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Deputatul ialomițean Silviu-Titus Păunescu susține campania Centrului «Lucia» din Fetești. Situația a fost prezentată în pagi­nile ziarului nostru. Reamintim că Centrul «Lucia» a inițiat o campanie de donații publice pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism care împlinesc 18 ani.

O inițiativă lăudabilă Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu a vizitat vineri, 19 martie 2021, Centrul «Lucia» din Fetești. Oficialii Centrului susțin de mai multe luni o campanie de strângere de fonduri pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu tulburări... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2021, 13:15 (4525 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Manualul de Urgențe

Manualul de Urgențe

În Unitatea de Primiri Urgențe a oricărui spital se duce în permanență o luptă contracronomentru. Tocmai de aceea, cadrele medicale care doresc să practice Medicina de Urgență trebuie să fie mai disciplinate decât un soldat aflat în tranșee și să dețină o bună pregătire teoretică a tuturor tehnicilor care trebuie aplicate pacienților. În ajutorul lor vin patru medici ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au lansat recent un manual dedicat pregătirii viitorilor asistenți medicali care vor să lucreze la Urgențe. Pentru doctorii care au scris această carte, medicina înseamnă pasiune, implicare și dorința de a câștiga fiecare luptă cu moartea...

Cartea care salveză vieți... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2021, 11:50 (6933 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului PSD Viorel Nica a rambursat către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură suma de 1 milion de euro, reprezentând contravaloarea subvențiilor pe care acesta le-a încasat necuvenit. Decizia de rambursare a fost aplicată firmei controlată de Viorel Nica în urma unui control demarat de Ministerul Agriculturii în anul 2016. Tematica ve­rificării a vizat modul în care fermierii din România respectă normele europene în ceea ce privește înființarea culturilor agricole ecologice. La vremea controlului, societatea Agrichim Fetești a raportat că a înființat culturi ecologice pe o suprafață de 1447 ha. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Viorel Nica a refuzat să facă... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2021, 11:05 (8113 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Mai târziu decât anul trecut

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Administrația Pavel lucrează la fundamentarea bugetului județului pentru anul în curs. Estimările de la acest moment avansează suma de 435 milioane de lei pentru anul 2021. În ultima săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au întâlnit cu edilii locali pentru consultări. Președintele Marian Pavel susține că nu vor exista alocări de fonduri pe criterii politice. «Doar 6% din acest buget este distribuit de noi. Vă asigur că urmărim exclusiv interesele comunităților locale!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

2 luni întârziere În anul... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 10:10 (3594 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Scandal politic la Fierbinți-Târg

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Revenirea lui Iusein Iuksel la Primăria Fierbinți-Târg generează noi tensiuni administrative. Consi­lierii USR PLUS îl acuză că refuză transpa­rentizarea activității instituției. În re­plică, primarul Iusein Iuksel susține că «totul este un circ ieftin». Consilierii USR PLUS și cei ai PNL au anunțat că nu vor participa la următoarea ședință de Consiliu Local.

Conflict deschis Primarul Iusein Iuksel a revenit în Primăria Fierbinți-Târg după 3 ani de pauză. Și, o dată cu el, a adus și obiceiurile care l-au făcut celebru. După nici 4 luni de mandat, consilierii USR PLUS îl acuză... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 09:50 (3438 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Fiat justitia, et pereat mundus

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Anchetat de Direcția Națională Anticorupție și condamnat la închisoare cu executare de Înalta Curte de Casație și Justiție (sentință contopită de 10 ani și 8 luni!), omul de afaceri ialomițean Gheorghe Ceteraș a obținut definitiv dreptul de a fi liberat condiționat. Sentința nu poate fi pusă însă în aplicare din cauza unor erori judiciare, responsabilitatea pentru producerea acestora fiind atât a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Curții de Apel Ploiești, cât și a Penitenciarului Slobozia, locație unde Gheorghe Ceteraș este încarcerat.

Calculele care știrbesc libertatea... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 13:05 (9819 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

8 autoturisme, 200000 de lei, ceasuri și documente au fost ridicate în urma a 40 de percheziții domiciliare efectuate marți, 23 martie a.c., de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de «cămătărie», «proxenetism» și «spălare de bani». Patru persoane au fost reținute. Revenind, marți, 23 martie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliție Române, au desfășurat o razie, în localitatea Fetești, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au fost efectuate 40 de percheziții domiciliare, într-un dosar penal în care se... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 12:10 (7466 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Primăria Amara solicită public

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Administrația din Amara cere instanței anularea contractelor semnate de fosta administrație Moraru cu firma de consultanță Inter­group Engineering SRL. «În acest moment lucrăm la formularea unei plângeri penale! Ne-am dori ca o eventuală anchetă penală să anuleze contractul și efectele acestuia...» declară Alin Sandu, primarul orașului Amara. Reamintim că firma Intergroup Engineering SRL a obținut în instanță executarea silită a instituției pentru neplata unui contract de 2,5 milioane de lei, decizia fiind atacată de către Primăria Amara la Curtea de Apel București.

Situație imposibilă la Amara... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 09:55 (10551 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Legalitate (și) în spațiile publice

Bazarul Municipal Slobozia, la control!

Primăria Slobozia a de­clanșat un control privind legalitatea construirii spa­țiilor comerciale din Bazarul Municipal. Dragoș Soare, primarul Sloboziei, susține că zona are nevoie de sistematizare: «Dorim să facem ordine în zonă... Adică un sens unic, trotuare, străzi reabilitate, curățenie! Am cerut Servi­ciului Urbanism un raport privind situația de acolo...». Reamintim că în 2015 concesionarii spațiilor din Bazarul Municipal au construit ilegal în baza unor autorizații de construire eli­berate de Primăria Slobozia pentru «construcții provizorii».

Administrația Soare vrea sistematizare... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 17:15 (8857 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Metaloglobus București 0-1

Noi cu ocaziile, ei cu punctele

Victoria cu Rapid le-a dat aripi jucătorilor ialomițeni. Au crezut că doar simpla lor prezență pe teren le garantează victoria cu Metaloglobus, echipă care a venit la Slobozia cu lotul făcut franjuri de accidentări și COVID. Pe lângă asta, a părut ciudată delegarea de către Federație, la acest meci, a unei brigăzi cu arbitri din Satu Mare sau Baia Mare, în condițiile în care Unirea luptă pentru evitarea retrogradării cu maramureșenii de la Recea... Așa arăta tabloul înainte de startul meciului de sâmbătă, 20 martie 2021, cu lumea relaxată, așteptând dublarea punctelor obținute cu Rapid. Nerealizată, pentru că, atunci când intri mult prea sigur pe teren, fotbalul te pedepsește.

Cea mai urâtă repriză... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 13:45 (2860 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Punct cu punct, către salvare!

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Punct cu punct, către salvare!

Un meci de Liga a III-a, în mediul rural, este ceva între o serbare câmpenească și duelul cu scrâșnet de dinți și tibii care acompaniază fotbalul profesio­nist. Dorința de victorie transpiră din tricourile jucătorilor mai abitir ca oriunde, iar nivelul de spectacol îl depășește, pe alocuri, pe cel din Liga a II-a. În etapa a 12-a, Recolta Gheorghe Doja s-a duelat, pe iarba relativ verde de acasă, cu Înainte Modelu. Nu știm dacă, în ultimii 2 ani, a avut timp să se coacă o rivalitate între cele două echipe, dar pe teren s-a luptat ca și când pe masă era cel mai dorit trofeu din lume. S-a jucat frumos, fazele de fotbal fiind asezonate cu înjurături, ironii și ghionturi. Și aici arbitrajul a fost... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2021, 12:10 (3007 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

Bani europeni, management local

Eurogrădinița fără preșcolari de la Valea Ciorii

«Eurocomuna» este numele celui mai mare proiect de integrare socială desfășurat în județul Ialomița. Bene­ficiarii sunt peste 400 de persoane defavorizate, adulți și copii, din comuna Valea Ciorii. Între 2017 și 2020, localitatea a primit 5 milioane de euro pentru a le oferi un trai mai bun adulților și acces la educație copiilor. Pe lângă cursurile de formare profesională sau afacerile dezvoltate pe bani europeni, proiectul avea ca obiective și amenajarea unei creșe și a unei grădinițe cu program prelungit. În calitate de partener al proiectului, această obligație i-a revenit Primăriei Valea Ciorii. Administrația locală nu a reușit să îndeplinească această cerință din cauza natalității scăzute... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 14:20 (7265 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

DNA suflă în ceafa primarilor

Prefectura Ialomița controlează legalitatea administrării pajiștilor județului

Un raport intermediar al Prefecturii Ialomița reflectă «neconformități» care vizează administrarea pajiștilor județului de către administrațiile locale. Controlul Prefecturii a fost solicitat după ce DNA l-a anchetat pe primarul comunei Axintele, Tudor Grigore, acuzat că i-a dat în folosință fiului său o parte din islazul comunal. În cele 16 localități verificate până în prezent au fost identificate «supraînsămânțări, modificări ale limitelor teritoriale, suprafețe cultivate cu cereale, gropi de gunoi, livezi și locuri de casă».

Afaceri cu pajiștile județului În anul 2013,... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2021, 10:10 (6547 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

În Ialomița

Asigurările medicale ale asistaților social costă 700 mii de lei lunar

Cei care primesc ajutoare so­ciale în baza Legii 416, a ve­nitului minim garantat, beneficiază de asigurări medicale gratuite atât pentru ei, cât și pentru membrii familiei din care fac parte. Estimările arată că, în Ialomița, Agenția de Plăți și Inspecție Socială alocă 700 mii de lei pentru ca aceștia să poată beneficia de servicii medicale. Fondurile sunt distribuite de la Bugetul de Stat.

Acces gratuit la servicii medicale
În urma modificărilor legislative în domeniul Asistenței Sociale, într-o familie cu mai mulți membri, doar un singur membru poate primi ajutor social în... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2021, 15:50 (5151 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7224 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9320 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11527 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9132 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...