Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

Camera de Conturi Ialomița a controlat Primăria Slobozia

În cursul lunii martie 2021, Camera de Conturi Ialomița a efectuat un audit al activității administrative a Primăriei Slobozia. Primele declarații privind rezultatele acestui control au fost făcute miercuri, 31 martie 2021, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de către primarul Sloboziei, Dragoș Soare. «S-au constatat abateri pe care le consider importante și cu impact asupra activității Primăriei...» a declarat  Dragoș Soare.

Control nou, probleme vechi
În cursul lunii martie 2021, inspectorii Camerei de Conturi Ialomița au efectuat controlul tematic anual... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2021, 19:40 (7058 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Președintele Marian Pavel, împuternicit de Consiliul Județean Ialomița să negocieze un împrumut de 100 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița s-a întrunit marți, 30 martie 2021, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței a figurat, printre altele, un proiect de hotărâre privind «împuternicirea președintelui Consiliului Județean Ialomița în vederea inițierii negocierilor, în numele județului, pentru contractarea și/sau garantarea unei finanțări rambursabile interne/externe în valoare de 100 milioane de lei».

Unanimitate de voturi Proiectul a fost votat în unanimitate de către consilierii prezenți și reprezintă cea mai importantă decizie administrativă a acestui an. Pentru a justifica... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2021, 19:25 (7257 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic de la Giurgeni așteaptă concesionari de 5 ani

Parcul fotovoltaic de la Giurgeni așteaptă concesionari de 5 ani

În 2011, autoritățile din Ialomița se lăsau seduse de mirajul «energiei verzi» și rezervau 1000 hectare de teren pentru construirea de parcuri fotovoltaice. În 2012, Consiliul Județean Ialomița aproba finanțarea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. În 2016, investiția a fost finalizată și parcul fotovoltaic conectat la rețeaua națională de energie electrică. În 2021, după 9 ani de așteptare, parcul fotovoltaic de la Giurgeni nu a produs energie electrică nici cât să aprindă o lanternă.

Un milion de euro pentru nimic
Parcul fotovoltaic de la Giurgeni a fost gândit, în varianta... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2021, 13:20 (6329 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ședința Consiliului Județean Ialomița: 27,134 milioane de lei, repartizate primăriilor

Ședința Consiliului Județean Ialomița: 27,134 milioane de lei, repartizate primăriilor

Marți, 30 martie 2021, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, unul dintre punctele de pe ordinea de zi a vizat repartizarea a 27,134 milioane de lei către primăriile ialomițene. Proiectul de hotărâre aprobat a vizat sume pentru echilibrarea bugetelor locale pentru anul 2021, pentru susținerea programelor de infrastructură, precum și pentru cheltuieli de funcționare ale administrațiilor publice locale. «După finalizarea discuțiilor cu reprezentanții unităților administrativ teritoriale din județ referitoare la sumele ce urmează a fi repartizate de Consiliul Județean către bugetele localităților, am aprobat în unanimitate proiectul de hotărâre ce vizează acest aspect. Consider ca bugetul a fost repartizat echitabil, în funcție de nevoile fiecărei localități, de bugetul de care dispune fiecare și de prioritatea investițiilor fiecărui primar...»... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 21:40 (4017 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 36 de sancțiuni la protestele «anti-mască»

Slobozia: 36 de sancțiuni la protestele «anti-mască»

În seara zilei de luni, 29 martie a.c., și la Slobozia au fost organizate proteste împotriva măsurilor de protecție sanitară, precum și a noilor restricții impuse de autorități în contextul pandemiei de COVID-19. După orele 22,00, zeci de oameni au participat la un marș pe străzile orașului, manifestându-și nemulțumirea față de noile restricții impuse. Având în vedere că aceștia nu și-au putut motiva prezența în stradă după orele 22,00, au fost sancționați de forțele de ordine. Potrivit unei comunicări oficiale a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, la Slobozia au fost aplicate 36 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 7700 de lei. În momentul de față, oamenii legii fac verificări... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 18:50 (7336 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici cheltuiți pentru reabilitarea noului sediu al Dispensarului TBC Slobozia

Bani publici cheltuiți pentru reabilitarea noului sediu al Dispensarului TBC Slobozia

Dispensarul TBC al Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie mutat din actualul spațiu din cauza lucrărilor de modernizare a Ambulatoriului. Consiliul Județean Ialomița a identificat un posibil spațiu, însă imobilul are nevoie de reabilitare și trebuie expertizat astfel încât să corespundă standardelor după care funcționează Dispensarul TBC. Aceste lucrări impun alte termene de execuție și cheltuieli suplimentare. Situația s-ar fi evitat dacă în proiectul de modernizare a Ambulatoriului ar fi fost incluse și lucrările de amenajare a unui spațiu pentru Dispensarul TBC. Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras de mai multe ori atenția Consiliului Județean Ialomița și Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 18:10 (5294 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Risipitorii

Fotbal, Liga a II-a, Pandurii Târgu Jiu-Unirea Slobozia 1-0

Risipitorii

Unirea trebuia să câștige meciul cu Pandurii, așa cum o făcuse cu Rapid sau cu Csikszereda. Putea, măcar, să nu piardă cum n-a pierdut cu niciuna dintre echi­pele calificate în play-off. Echipa noastră a risipit în orașul lui Brâncuși o parte din agoniseala sezonului regulat și posibilita­tea unei poziționări mai bune în play-out. Nu le căutăm scuze băieților lui Mihalcea, dar trebuie să spunem, de la început, că axul central al echipei a fost grav avariat. Au lipsit, din varii motive, fundașul central Lazăr, mijlocașul Suciu și atacantul Diarra. În aceste condiții, chiar dacă dispune de un lot numeros, lui Mihalcea i-a fost greu să acopere eficient aceste absențe. Formula folosită de antrenorul... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 17:05 (2768 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Alte două turnee, la Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Alte două turnee, la Slobozia

HCM Slobozia a găzduit în această primăvară unul dintre turneele Diviziei A și un turneu al Junioarelor 2, faza zonală. Se pare că ecourile privind organizarea au fost pozitive, iar Federația Română de Handbal a hotărât să delege Sloboziei organizarea altor două turnee. Astfel, în perioada 2-4 aprilie 2021, Sala «Andreea Nica» va găzdui jocurile primelor 3 etape din cadrul Grupei Valoare 2. Vor fi prezente echipele: CSM București, CSS 2 București, CSS 6 București, Știința București, CS Medgidia și Viitorul Pantelimon.

HCM, din nou acasă În perioada 9-11 aprilie 2021, la Slobozia se... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 14:40 (2263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un meci, încă un egal

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-Recolta Gheorghe Doja 0-0

Încă un meci, încă un egal

Recolta Gheorghe Doja continuă seria invincibilității, bifând al treilea meci fără înfrângere de la reluarea se­zonului. Ce-i drept, ialomițenii nu au cunoscut nici gustul victoriei, toate confruntările terminându-se la egalitate, cum a fost cazul și în deplasarea de la Borcea. Acest meci a fost abordat de antrenorul Recoltei, Marius Milea, cu următoarea formulă de joc: Băluță-Petre, Toma, Manole-Ene (G. Cositoru), I. Cositoru, Bucurică, Mihalașcu (Stroie), Andrei-Stan (Popescu), Scurtu (Zaharia). A lipsit Alexe, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Așa cum o arată scorul, a fost un meci echilibrat, terminat cu un rezultat echitabil. Ambele echipe au avut ocazii de a înscrie, dojenii lovind... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 13:25 (3390 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Scandal public în Ialomița

CAR Învățământ nu poate onora cererile de rambursare pentru peste 1200 de deponenți

Apărut în toamna anului trecut, scandalul generat de incapacitatea CAR Învățământ de a rambursa fondurile depuse de deponenți se extinde. Amânați timp de 6 luni, oamenii reclamă proasta gestionare a resurselor. «E ca la FNI, pe vremuri... Cine are pile primește banii, cine nu stă ca prostul și așteaptă! Am ajuns să fim amenințați că, dacă facem gălăgie, nu ni se mai dau banii. Și ne e frică...» susține unul dintre deponenți sub protecția anonimatului.

Panică generalizată În octombrie 2020, ziarul nostru trăgea un prim semnal de alarmă cu privire la problemele întâmpinate de membrii... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2021, 11:10 (25504 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Senatorul Costea digitalizează democrația după model sud-american

Plictisit de modelul democrației europene care l-a propulsat în funcție, senatorul AUR Adrian Costea a propus Parlamentului să importăm modelul din Venezuela unde, după cum susține un Raport al ONU, de la atâta democrație președintele Nicolas Maduro a ajuns să fie acuzat de «crime împotriva umani­tății». Într-o intervenție publică de pe 17 martie 2021, senatorul ialomițean propune «introdu­ce­rea unui sistem de recunoaștere a amprentei digitale, în scopul evitării votului multiplu. Avantajele votului electronic sunt rapiditatea, numărarea automată a votului și, nu în ultimul rând, corectitudinea. La momentul actual, observatorii independenți consideră că este cel mai evoluat sistem de votare în America Latină!». Nu insistăm stupid asupra faptului că același Raport al ONU mai precizează că «forțele și agențiile responsabile de comiterea abuzurilor au fost sub autoritatea și supraveghe­rea directă a înalților oficiali venezueleni»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 15:10 (4912 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia controlează chiriașii locuințelor ANL

Primăria Slobozia verifică modul de utilizare a locuințelor ANL din Slobozia. Conform primelor informații, unii dintre chiriași au subînchiriat aceste locuințe sau au alte proprietăți și continuă să be­neficieze ilegal de locuințele ANL. «Este un control de rutină... Avem obligația să ne asigurăm că legea este respectată! Sunt sute de oameni care așteaptă o locuință ANL...» a declarat primarul Dragoș Soare. Rezultatele controlului vor fi făcute publice în decursul următoarelor luni.

Veșnica poveste Slobozia se confruntă cu un nou scandal public legat de modul de utilizare a locuințelor... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2021, 10:55 (8455 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Susținere politică

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu susține public Centrul «Lucia» din Fetești

Deputatul ialomițean Silviu-Titus Păunescu susține campania Centrului «Lucia» din Fetești. Situația a fost prezentată în pagi­nile ziarului nostru. Reamintim că Centrul «Lucia» a inițiat o campanie de donații publice pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu autism care împlinesc 18 ani.

O inițiativă lăudabilă Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu a vizitat vineri, 19 martie 2021, Centrul «Lucia» din Fetești. Oficialii Centrului susțin de mai multe luni o campanie de strângere de fonduri pentru construirea unor ateliere de lucru protejate pentru copiii cu tulburări... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2021, 13:15 (4525 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Manualul de Urgențe

Manualul de Urgențe

În Unitatea de Primiri Urgențe a oricărui spital se duce în permanență o luptă contracronomentru. Tocmai de aceea, cadrele medicale care doresc să practice Medicina de Urgență trebuie să fie mai disciplinate decât un soldat aflat în tranșee și să dețină o bună pregătire teoretică a tuturor tehnicilor care trebuie aplicate pacienților. În ajutorul lor vin patru medici ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au lansat recent un manual dedicat pregătirii viitorilor asistenți medicali care vor să lucreze la Urgențe. Pentru doctorii care au scris această carte, medicina înseamnă pasiune, implicare și dorința de a câștiga fiecare luptă cu moartea...

Cartea care salveză vieți... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2021, 11:50 (6933 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului județean PSD Viorel Nica a rambursat 1 milion de euro către APIA

Firma consilierului PSD Viorel Nica a rambursat către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură suma de 1 milion de euro, reprezentând contravaloarea subvențiilor pe care acesta le-a încasat necuvenit. Decizia de rambursare a fost aplicată firmei controlată de Viorel Nica în urma unui control demarat de Ministerul Agriculturii în anul 2016. Tematica ve­rificării a vizat modul în care fermierii din România respectă normele europene în ceea ce privește înființarea culturilor agricole ecologice. La vremea controlului, societatea Agrichim Fetești a raportat că a înființat culturi ecologice pe o suprafață de 1447 ha. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Viorel Nica a refuzat să facă... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2021, 11:05 (8116 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Mai târziu decât anul trecut

Județul Ialomița va avea buget în luna aprilie 2021

Administrația Pavel lucrează la fundamentarea bugetului județului pentru anul în curs. Estimările de la acest moment avansează suma de 435 milioane de lei pentru anul 2021. În ultima săptămână, oficialii Consiliului Județean Ialomița s-au întâlnit cu edilii locali pentru consultări. Președintele Marian Pavel susține că nu vor exista alocări de fonduri pe criterii politice. «Doar 6% din acest buget este distribuit de noi. Vă asigur că urmărim exclusiv interesele comunităților locale!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

2 luni întârziere În anul... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 10:10 (3594 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Scandal politic la Fierbinți-Târg

Consilierii USR PLUS cer transparență administrativă

Revenirea lui Iusein Iuksel la Primăria Fierbinți-Târg generează noi tensiuni administrative. Consi­lierii USR PLUS îl acuză că refuză transpa­rentizarea activității instituției. În re­plică, primarul Iusein Iuksel susține că «totul este un circ ieftin». Consilierii USR PLUS și cei ai PNL au anunțat că nu vor participa la următoarea ședință de Consiliu Local.

Conflict deschis Primarul Iusein Iuksel a revenit în Primăria Fierbinți-Târg după 3 ani de pauză. Și, o dată cu el, a adus și obiceiurile care l-au făcut celebru. După nici 4 luni de mandat, consilierii USR PLUS îl acuză... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2021, 09:50 (3438 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Fiat justitia, et pereat mundus

Cascadă de erori judiciare privind liberarea condiționată a omului de afaceri Gheorghe Ceteraș

Anchetat de Direcția Națională Anticorupție și condamnat la închisoare cu executare de Înalta Curte de Casație și Justiție (sentință contopită de 10 ani și 8 luni!), omul de afaceri ialomițean Gheorghe Ceteraș a obținut definitiv dreptul de a fi liberat condiționat. Sentința nu poate fi pusă însă în aplicare din cauza unor erori judiciare, responsabilitatea pentru producerea acestora fiind atât a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Curții de Apel Ploiești, cât și a Penitenciarului Slobozia, locație unde Gheorghe Ceteraș este încarcerat.

Calculele care știrbesc libertatea... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 13:05 (9822 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

«Proxenetism», «cămătărie» și «spălare de bani» la Fetești. Patru persoane au fost reținute!

8 autoturisme, 200000 de lei, ceasuri și documente au fost ridicate în urma a 40 de percheziții domiciliare efectuate marți, 23 martie a.c., de polițiștii din Ialomița, la persoane bănuite de «cămătărie», «proxenetism» și «spălare de bani». Patru persoane au fost reținute. Revenind, marți, 23 martie a.c., polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliție Române, au desfășurat o razie, în localitatea Fetești, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au fost efectuate 40 de percheziții domiciliare, într-un dosar penal în care se... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 12:10 (7468 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Primăria Amara solicită public

Anchetă penală pentru administrația Moraru

Administrația din Amara cere instanței anularea contractelor semnate de fosta administrație Moraru cu firma de consultanță Inter­group Engineering SRL. «În acest moment lucrăm la formularea unei plângeri penale! Ne-am dori ca o eventuală anchetă penală să anuleze contractul și efectele acestuia...» declară Alin Sandu, primarul orașului Amara. Reamintim că firma Intergroup Engineering SRL a obținut în instanță executarea silită a instituției pentru neplata unui contract de 2,5 milioane de lei, decizia fiind atacată de către Primăria Amara la Curtea de Apel București.

Situație imposibilă la Amara... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2021, 09:55 (10553 vizualizări - 17 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
314 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: 186,542 de milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 13:15
(22421 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(14863 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3096 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(11839 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


«Educația-prioritate a Bisericii»: Protopopiatul Urziceni a cheltuit peste 54000 de lei pentru rechizite școlare și îmbrăcăminte

În perioada 1-4 septembrie 2022, în cadrul celor 68 de parohii arondate Protopopiatului Urziceni, 355 de elevi cu posibilități materiale reduse au beneficiat de sprijin material în valoare totală de 54 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:25
(4009 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia: Rechizite școlare pentru 29 de elevi

Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia și Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» Scânteia au ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 18:20
(8592 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vitezoman prins de radar cu autoturismul neînmatriculat

Marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe DN2A-E60, au înregistrat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 17:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Pâinea și Vinul», la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii organizează, în perioada 16-18 septembrie 2022, cea de a IV-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:45
(11806 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29318, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de marți, 6 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 16:20
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, reținut pentru producerea unui accident rutier

Urmare a accidentului produs în data de 29 iunie 2022, pe DN2, în afara comunei Sinești, soldat cu decesul a cinci persoane și rănirea a altor patru, cercetările au fost continuate de polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 22:40
(11641 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificari la stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuailii interesați că începând cu 1 august 2022 a fost introdusă ca bază lunară de calcul al CAS și al CASS salariul minim brut pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 17:15
(12314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 6 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29298, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de luni, 5 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 16:15
(2325 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un muncitor care lucra la reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a căzut de la etajul al treilea al unității medicale luni, 5 septembrie 2022. Muncitorul se află la Unitatea de Primiri Urgențe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 17:20
(14906 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 5 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29265, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de duminică, 4 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 16:50
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 2 septembrie 2022, în jurul orelor 16,20. În nefericitul eveniment a fost implicat un autoturism, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 15:55
(3468 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Duminică, 4 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit în cazul unui accident rutier produs între localitățile Țăndărei și Ograda, pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 19:15
(11297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29256, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 3 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 16:35
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29251, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de vineri, 2 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 16:55
(2362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Un puternic incendiu a fost produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, 2/3 septembrie a.c., la Slobozia. Flăcările au distrus tribuna oficială a Stadionului «1 Mai». Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 11:30
(6555 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29235, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de joi, 1 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 17:05
(1996 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat de 53 de ani din Slobozia, înecat în apele Mării Negre

Un bărbat de 53 de ani din Slobozia, aflat în vacanță pe litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, și-a pierdut viața în ziua de vineri, 2 septembrie 2022. Bărbatul nu a respectat steagul roșu arborat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:30
(4890 vizualizări - 1 comentariu)


Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:10
(20080 vizualizări - 0 comentarii)


Statistică sumbră a Poliției Rutiere Ialomița: 39 de accidente soldate cu decesul a 34 de persoane și rănirea gravă a altor 17!

Acțiunile polițiștilor de la Rutieră au drept scop prevenirea evenimentelor grave din trafic, iar respectarea regulilor de circulație de către toți participanții la trafic ar reduce semnificativ tragediile ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 14:05
(6016 vizualizări - 1 comentariu)


O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

Întrucât la 1 septembrie se împlinesc 129 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, jandarmii ialomițeni au sărbătorit alături de copii de la grupul de cateheză «Doar noi?» al Parohiei Sfântul Nicolae ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 22:20
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Gheorghe Doja

Două percheziții domiciliare s-au desfășurat joi, 1 septembrie a.c., în localitatea ialomițeană Gheorghe Doja. Descinderile au fost organizate de Poliția Capitalei într-un dosar ce vizează fapte de evaziune ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:30
(3576 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Joi, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29219, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de miercuri, 31 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni: Accident în apropiere de Urziceni, incendiu la Gheorghe Lazăr

Trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier, în care au fost implicate două autotrenuri, în urma căruia a rezultat o victimă. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:25
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

Literele volumetrice care alcătuiau numele reședinței județului au fost distruse în urma unui accident rutier produs joi, 1 septembrie 2022. Cel care a produs accidentul este șoferul unui BMW. Acesta venea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:00
(3647 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...