Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Două unități de învățământ din Fetești, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară și Liceul Teoretic «Carol I», sunt beneficiarele unor proiecte cu finanțare europeană ce au ca scop creșterea gradului de eficiență energetică a clădirilor. Lucrările vizează modernizarea sistemelor de încălzire și iluminat precum și izolarea termică a celor două licee. Valoarea celor două proiecte depășește 4 milioane de lei, fondurile fiind nerambursabile.

Investiții în două licee din Fetești
Cele două proiecte care vizează creșterea gradului de eficiență în cadrul Liceului Teoretic «Carol I» și... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2021, 12:05 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

De câteva săptămâni, la doi pași de toaleta publică din Gara Slobozia, un în­treprinzător particular a deschis o «shaormerie». Conducerea Gării și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor susțin că totul e legal. Primăria Slobozia susține însă contrariul!

«Vadul» din fața toaletei publice Toaleta publică de la Gara Slobozia este celebră pentru condițiile precare de igienă pe care le oferă. De câteva săptămâni încoace însă, această situație intolerabilă a fost dublată de apariția unei rulote care vinde «cafea și shaorma». Rulota a fost amplasată la doi pași de intrarea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 16:55 (7167 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari la «LOGO-PICI»

Voluntari la «LOGO-PICI»

De mai bine de 5 ani, într-un cvasi-anonimat administrativ, Centrul «LOGO-PICI» Ialomița ajută sute de părinți ai căror copii au fost diagnosticați cu Autism sau Sindrom Down. Centrul a fost deschis în 2015 și este susținut financiar aproape exclusiv prin grija părinților. Cristina Alistar, inițiatorul acestui proiect, speră că anul 2021 va fi anul în care Centrul «LOGO-PICI» Ialomița își va diversifica gama de servicii sociale. Are alături zeci de voluntari pe care îi formează an de an. Iar copiii reintegrați în societate sunt cea mai frumoasă răsplată pe care o poate primi...

Oameni care ne sfințesc pe noi... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 11:40 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

În 2020

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

O statistică a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că cele 66 de administrații locale din Ialomița au reușit să colecteze taxe și impozite locale în valoare de 80,7 milioane de lei. Exprimată în procente, această sumă reprezintă un grad de colectare de aproximativ 72% din valorile pe care primăriile ialomițene și-au propus să le realizeze. «Facem și noi ce putem ca să-i determinăm pe oameni să plătească!» spun la unison primarii ialomițeni.

Mai puțini bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2021, 13:50 (8823 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Descinderi în comuna Borănești

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au descins joi, 18 februarie 2021, la 7 adrese din comuna Borănești. Perchezițiile au fost desfășurate în cadrul unei anchete penale ce vizează «infracțiuni la Legea Electorală», dar și fapte de «mărturie mincinoasă». Printre persoanele chemate la audieri se numără primarul și viceprimarul localității, considerați principalii suspecți ai cauzei.

Verificările sunt în curs Surse judiciare au precizat faptul că ancheta s-a constituit în urma unor sesizări ce reclamau faptul că alegătorilor din comuna Borănești le-au fost oferite sume... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 20:05 (11512 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își desfășoară activitatea în stare de avarie, din cauza numărului mic de judecători. Deși instanța dispune de 18 posturi de magistrați, efectiv, la serviciu, vin doar 10. Unul dintre judecători a fost transferat la Tribunalul București, iar alți 3 s-au pensionat. «Din păcate această situație reprezintă o dificultate ce nu poate să-și găsească rezolvarea!» au explicat reprezentanții instanței.

Mai puțini judecători în schema de personal
Numărul mic de judecători dă peste cap activitatea Tribunalului Ialomița în sensul că magistrații... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 14:20 (4480 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Focar de COVID-19

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Instituția Prefectului Ialomița a luat decizia carantinării comunei Sfântu Gheorghe din Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la nivelul comunei a fost înregistrată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, consideră măsura necesară. La nivelul comunei au fost înregistrate două focare de COVID-19.

Din nou în carantină Comuna Sfântu Gheorghe intră din nou în carantină. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul Prefecturii Ialomița. Conform datelor oficiale, la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 11:15 (5560 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Prioritate a Consiliului Județean Ialomița, moderniza­rea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc. Instituția a notificat Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației soli­citând prelungirea termenelor de execuție pentru cele mai importante pro­iecte de investiții care vizează cel mai mare spital din Ialomița. Este vorba despre construcția Blocului Operator și modernizarea clădirii în care funcționează Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ambele proiecte sunt finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală, au o va­loare de 154 milioane de lei și ar fi trebuit încheiate la 31 decembrie 2020. O altă provocare pentru Consiliul Județean Ialomița este de... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 10:05 (7219 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică ar putea fi închis

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică are 5 angajați, program de luni până vineri și o hartă cu 12 obiective turistice din Slobozia și împrejurimi. Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari se­culari și un arbore ginkgo biloba. Costurile anuale de întreținere pentru acest Centru sunt asigurate de către admi­nistrația locală și se ridică la 250000 de lei anual.

Ideea creață a ex-viceprimarului Băcanu În 2011, viceprimarul Valentin Băcanu propunea, iar Consiliul Local aproba, ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2021, 12:40 (8064 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Tupeu ex-prezidențial

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Sara, iapa legendară a ex-președintelui Mo­raru, a devenit obiectul unei dispute administrative. Firma Miro Impex SRL, al cărei acționar este Victor Moraru, a cerut printr-o adresă oficială Primăriei Amara să preia cabalina în termen de 3 zile. Adresa a fost dezbătută public în cadrul ședinței Consiliului Local Amara de săptămâna trecută.

Lepădarea de Sara O mai țineți minte pe Sara? Iapa aceea falnică cu care ex-președinteleVictor Moraru se prezenta ceas, Bobotează de Bobotează, în crucea drumului din Amara, pentru a o uda cu apă sfințită? Ei, bine, săptămâna trecută Primăria Amara... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 20:05 (13796 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate sub așteptări

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Rezultate sub așteptări

Tandemul Nicolae Goidea-Gheorghe Irimescu a legat la Slobozia o echipă de tranziție, fără obiective mari. Cu toate acestea, la turneul de la Râmnicu Vâlcea, așeptările erau ridicate, sperându-se la cel puțin două victorii. Au apărut însă din nou pro­bleme de efectiv înaintea turneului, chiar dacă toată delegația a fost ne­gativă la testul COVID-19. Nau­menco, piesă importantă pentru apă­rare, nu a primit viza și a rămas blocată în Ucraina. Interii stânga Mi­runa Petre și Ștefania Gheorghe s-au accidentat și astfel echipa a rămas fără aruncătoare de la distanță. Ștefania a intrat doar pentru a executa aruncări de la 7 metri. Într-un final s-a obținut doar un egal în 3 meciui, bilanț mult sub așteptări... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 16:50 (3921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou în competiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Din nou în competiție

Sâmbătă, 20 februarie a.c., se reia campionatul Ligii a II-a. Unirea Slobozia, antrenată din această iarnă de Adrian Mihalcea, va avea o mi­siune extrem de dificilă: salvarea de la retrogradare. Echipa noastră ocupă locul 19, cu 15 puncte, dar cel mai probabil va rămâne cu 12, după ce va fi anulată victoria cu echipa retrasă din Turnu Măgurele. Ce-i drept, clasamentul este comprimat, de salvatorul loc 15 despăr­țindu-ne doar 3 puncte. Chiar și așa, meciul de sâmbătă în deplasare cu Aerostar Bacău este obligatoriu să se încheie cu un rezultat pozitiv. În această pauză competițională, Unirea a disputat 7 meciuri amicale, având ca bilanț 4 victorii, un egal și două înfrângeri. În ultimul joc de pre... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 14:25 (3755 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Investiții de 260 milioane de euro în pericol

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Goana administrațiilor publice după proiecte finanțate din fonduri europene are și efecte adverse. Comuna Ion Roată a părăsit la începutul acestui an Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «ECOAQUA» Călărași. Decizia exclude localitatea dintr-un proiect investițional estimat la 260 milioane de euro pentru realizarea rețelelor de apă potabilă. Oficialii locali susțin că ce se întâmplă la ADI «ECOAQUA» Călărași este «o păcăleală»...

Decizie fără precedent ADI «ECOAQUA» Călărași este o Asociație formată din 33 de localități din Ialomița și Călărași. Scopul acestei asocieri l... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 13:55 (3191 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Prima investiție a administrației Soare

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 9 februarie a.c., alocarea unei cofinanțări de 443000 de lei pentru «extinde­rea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea totală a inves­tiției este de 7 milioane de lei. Aceasta este prima investi­ție majoră a administrației Soare. Primele lucrări în siste­mul de canalizare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au debutat în urmă cu mai bine de 10 ani.

Pe urmele predecesorilor Administrația Soare a propus Consi­liului Local Slobozia aprobarea unei cofinanțări în valoare... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 10:15 (8216 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

În anul 2017, Ialomița a depus la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte pentru a fi realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 (PNDL 2), cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administra­ției a decontat devizele de lucrări transmise de către administrațiile locale. În județul nostru, demersuri în sensul decontării lucrărilor au făcut Consiliul Județean Ialomița, alături de alte 14 administrații locale. Valoarea totală a fondurilor distribuite a fost de 15,9 milioane de lei. «S-a plătit în funcție de facturile care au fost trimise!» au explicat edilii... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 14:10 (8232 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 10:05 (6771 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În 2020

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În anul 2020, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a avut un grad de încasare mai redus decât în 2019. Astfel, calculele finanțiștilor ialomițeni arată că anul trecut s-au încasat sume nete cu 22 milioane de lei mai mici decât în 2019. Datele oficiale arată că Ialomița are aproximativ 90 mii de contribuabili.

Cifrele Fiscului ialomițean O analiză a situației încasărilor la bugetul consolidat al județului Ialomița arată faptul că în anul 2020 sumele nete colectate au fost mai mici decât cele din 2019. În raportările oficiale se arată faptul că, în 2020, Administrația... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2021, 11:05 (6975 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Programul de audiențe al primarului Sloboziei începe în fiecare joi, de la orele 14,00. Și se termină când pleacă ultimul înscris. Reporterii ziarului nostru n-au mai participat la audiențe de prin 2018, când au fost declarați persona non grata de către ex-primarul Adrian Mocioniu. Noul primar zice că nu are nimic de ascuns și ne-a invitat de bunăvoie. Mai bine nu o făcea!

Audiențele la Primărie
Audiențele se țin în sala din dreapta, cum intri în Primărie. Joi, 4 februarie 2021, să tot fi fost vreo 20 de oameni în hol... Dar ce mai contează, primarul a avut și el Covid... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2021, 12:10 (7222 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Deși autoritățile din Ialomița au transmis către Minis­terul Agriculturii toate do­cumentele privind calamitățile provocate de secetă pentru culturile înființate pe terenurile din județ în primăvara anului 2020, ajutoarele financiare încă nu au fost stabilite. Reprezentanții din teritoriu ai Ministerului Agriculturii susțin că nu au primit niciun răspuns din partea instituției cu privire la momentul în care plățile vor fi efectuate. Mai mult, Ministerul Agriculturii mai are de distribuit și o parte din despăgubirile acordate pentru culturile calamitate înființate în toamna lui 2019. «Nu știm exact când vor veni toți acești bani!» a precizat Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 13:55 (4733 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea de AUR a Ialomiței, Rodica Boancă, riscă să o întreacă în celebritate pe mult mai matura sa colegă, Diana Șoșoacă. Boancă a primit premiul «Prostovanul anului» de la jurnalistul Silviu Iliuță-«cronici pe bune». Pentru că atât susținătorii, cât și opozanții senatoarei Rodica ne-au cerut insistent să revenim asupra domniei sale, ne simțim obligați să îi ascultăm. În fond, alegătorul nostru e stăpânul nostru. Nu-i așa, doamna Rodica?

Doamna Rodica are imunitate Întâi de toate, începem prin a o ierta public pe doamna senator pentru că ne-a catalogat drept «ziariști plătiți care mă șantajează prin articole mizerabile pentru că nu vreau să cotizez la ei»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 09:55 (15031 vizualizări - 19 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:10
(4729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 19:25
(3027 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:25
(4176 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:20
(5187 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:15
(6389 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:10
(3990 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:20
(3469 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:15
(4868 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:10
(5199 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 23:10
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 22:05
(4114 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 21:15
(4087 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 11:10
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2019, 01:03
(7995 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:35
(4284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:15
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 19:05
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 12:40
(4456 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:20
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 20:10
(3999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:20
(3478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 19:10
(3607 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 19:10
(5501 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:55
(4343 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 27-31 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:50
(5953 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandă cu țigări la Fetești

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 23 mai a.c., percheziții pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat de 45 de ani și a unei femei de 64 de ani, bănuiți de contrabandă cu țigări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:45
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 200 de polițiști și jandarmi la alegeri

În perioada 25-26 mai a.c., 136 de polițiști, alături de 86 de jandarmi și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița vor asigura paza și protecția a 214 secții ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 18:40
(3665 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

Joi, 23 mai 2019, la Slobozia a fost semnat contractul de finanțare pentru realizarea studiului de fezabilitate necesar construirii unui pasaj în zona barierei de la Drajna. Procedura s-a desfășurat în ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 11:10
(8240 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărită internațional pentru «trafic de persoane», depistată la Movila

Miercuri, 22 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit să depisteze o femeie, de 30 de ani, din Movila pe numele căreia autoritățile britanice au emis un mandat european de arestare. Femeia a fost dată ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:20
(6827 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Cocora, la volan fără permis

Un bărbat, de 32 de ani, din Cocora, a fost depistat de polițiștii Postului de Poliție Cocora miercuri, 22 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși acesta nu poseda ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:15
(4263 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...