Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Voluntari la «LOGO-PICI»

Voluntari la «LOGO-PICI»

De mai bine de 5 ani, într-un cvasi-anonimat administrativ, Centrul «LOGO-PICI» Ialomița ajută sute de părinți ai căror copii au fost diagnosticați cu Autism sau Sindrom Down. Centrul a fost deschis în 2015 și este susținut financiar aproape exclusiv prin grija părinților. Cristina Alistar, inițiatorul acestui proiect, speră că anul 2021 va fi anul în care Centrul «LOGO-PICI» Ialomița își va diversifica gama de servicii sociale. Are alături zeci de voluntari pe care îi formează an de an. Iar copiii reintegrați în societate sunt cea mai frumoasă răsplată pe care o poate primi...

Oameni care ne sfințesc pe noi... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 11:40 (5404 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

În 2020

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

O statistică a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că cele 66 de administrații locale din Ialomița au reușit să colecteze taxe și impozite locale în valoare de 80,7 milioane de lei. Exprimată în procente, această sumă reprezintă un grad de colectare de aproximativ 72% din valorile pe care primăriile ialomițene și-au propus să le realizeze. «Facem și noi ce putem ca să-i determinăm pe oameni să plătească!» spun la unison primarii ialomițeni.

Mai puțini bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2021, 13:50 (8822 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Descinderi în comuna Borănești

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au descins joi, 18 februarie 2021, la 7 adrese din comuna Borănești. Perchezițiile au fost desfășurate în cadrul unei anchete penale ce vizează «infracțiuni la Legea Electorală», dar și fapte de «mărturie mincinoasă». Printre persoanele chemate la audieri se numără primarul și viceprimarul localității, considerați principalii suspecți ai cauzei.

Verificările sunt în curs Surse judiciare au precizat faptul că ancheta s-a constituit în urma unor sesizări ce reclamau faptul că alegătorilor din comuna Borănești le-au fost oferite sume... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 20:05 (11504 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își desfășoară activitatea în stare de avarie, din cauza numărului mic de judecători. Deși instanța dispune de 18 posturi de magistrați, efectiv, la serviciu, vin doar 10. Unul dintre judecători a fost transferat la Tribunalul București, iar alți 3 s-au pensionat. «Din păcate această situație reprezintă o dificultate ce nu poate să-și găsească rezolvarea!» au explicat reprezentanții instanței.

Mai puțini judecători în schema de personal
Numărul mic de judecători dă peste cap activitatea Tribunalului Ialomița în sensul că magistrații... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 14:20 (4479 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Focar de COVID-19

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Instituția Prefectului Ialomița a luat decizia carantinării comunei Sfântu Gheorghe din Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la nivelul comunei a fost înregistrată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, consideră măsura necesară. La nivelul comunei au fost înregistrate două focare de COVID-19.

Din nou în carantină Comuna Sfântu Gheorghe intră din nou în carantină. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul Prefecturii Ialomița. Conform datelor oficiale, la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 11:15 (5558 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Prioritate a Consiliului Județean Ialomița, moderniza­rea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc. Instituția a notificat Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației soli­citând prelungirea termenelor de execuție pentru cele mai importante pro­iecte de investiții care vizează cel mai mare spital din Ialomița. Este vorba despre construcția Blocului Operator și modernizarea clădirii în care funcționează Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ambele proiecte sunt finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală, au o va­loare de 154 milioane de lei și ar fi trebuit încheiate la 31 decembrie 2020. O altă provocare pentru Consiliul Județean Ialomița este de... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 10:05 (7218 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică ar putea fi închis

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică are 5 angajați, program de luni până vineri și o hartă cu 12 obiective turistice din Slobozia și împrejurimi. Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari se­culari și un arbore ginkgo biloba. Costurile anuale de întreținere pentru acest Centru sunt asigurate de către admi­nistrația locală și se ridică la 250000 de lei anual.

Ideea creață a ex-viceprimarului Băcanu În 2011, viceprimarul Valentin Băcanu propunea, iar Consiliul Local aproba, ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2021, 12:40 (8064 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Tupeu ex-prezidențial

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Sara, iapa legendară a ex-președintelui Mo­raru, a devenit obiectul unei dispute administrative. Firma Miro Impex SRL, al cărei acționar este Victor Moraru, a cerut printr-o adresă oficială Primăriei Amara să preia cabalina în termen de 3 zile. Adresa a fost dezbătută public în cadrul ședinței Consiliului Local Amara de săptămâna trecută.

Lepădarea de Sara O mai țineți minte pe Sara? Iapa aceea falnică cu care ex-președinteleVictor Moraru se prezenta ceas, Bobotează de Bobotează, în crucea drumului din Amara, pentru a o uda cu apă sfințită? Ei, bine, săptămâna trecută Primăria Amara... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 20:05 (13751 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate sub așteptări

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Rezultate sub așteptări

Tandemul Nicolae Goidea-Gheorghe Irimescu a legat la Slobozia o echipă de tranziție, fără obiective mari. Cu toate acestea, la turneul de la Râmnicu Vâlcea, așeptările erau ridicate, sperându-se la cel puțin două victorii. Au apărut însă din nou pro­bleme de efectiv înaintea turneului, chiar dacă toată delegația a fost ne­gativă la testul COVID-19. Nau­menco, piesă importantă pentru apă­rare, nu a primit viza și a rămas blocată în Ucraina. Interii stânga Mi­runa Petre și Ștefania Gheorghe s-au accidentat și astfel echipa a rămas fără aruncătoare de la distanță. Ștefania a intrat doar pentru a executa aruncări de la 7 metri. Într-un final s-a obținut doar un egal în 3 meciui, bilanț mult sub așteptări... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 16:50 (3921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou în competiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Din nou în competiție

Sâmbătă, 20 februarie a.c., se reia campionatul Ligii a II-a. Unirea Slobozia, antrenată din această iarnă de Adrian Mihalcea, va avea o mi­siune extrem de dificilă: salvarea de la retrogradare. Echipa noastră ocupă locul 19, cu 15 puncte, dar cel mai probabil va rămâne cu 12, după ce va fi anulată victoria cu echipa retrasă din Turnu Măgurele. Ce-i drept, clasamentul este comprimat, de salvatorul loc 15 despăr­țindu-ne doar 3 puncte. Chiar și așa, meciul de sâmbătă în deplasare cu Aerostar Bacău este obligatoriu să se încheie cu un rezultat pozitiv. În această pauză competițională, Unirea a disputat 7 meciuri amicale, având ca bilanț 4 victorii, un egal și două înfrângeri. În ultimul joc de pre... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 14:25 (3755 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Investiții de 260 milioane de euro în pericol

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Goana administrațiilor publice după proiecte finanțate din fonduri europene are și efecte adverse. Comuna Ion Roată a părăsit la începutul acestui an Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «ECOAQUA» Călărași. Decizia exclude localitatea dintr-un proiect investițional estimat la 260 milioane de euro pentru realizarea rețelelor de apă potabilă. Oficialii locali susțin că ce se întâmplă la ADI «ECOAQUA» Călărași este «o păcăleală»...

Decizie fără precedent ADI «ECOAQUA» Călărași este o Asociație formată din 33 de localități din Ialomița și Călărași. Scopul acestei asocieri l... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 13:55 (3191 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Prima investiție a administrației Soare

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 9 februarie a.c., alocarea unei cofinanțări de 443000 de lei pentru «extinde­rea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea totală a inves­tiției este de 7 milioane de lei. Aceasta este prima investi­ție majoră a administrației Soare. Primele lucrări în siste­mul de canalizare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au debutat în urmă cu mai bine de 10 ani.

Pe urmele predecesorilor Administrația Soare a propus Consi­liului Local Slobozia aprobarea unei cofinanțări în valoare... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 10:15 (8212 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

În anul 2017, Ialomița a depus la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte pentru a fi realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 (PNDL 2), cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administra­ției a decontat devizele de lucrări transmise de către administrațiile locale. În județul nostru, demersuri în sensul decontării lucrărilor au făcut Consiliul Județean Ialomița, alături de alte 14 administrații locale. Valoarea totală a fondurilor distribuite a fost de 15,9 milioane de lei. «S-a plătit în funcție de facturile care au fost trimise!» au explicat edilii... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 14:10 (8225 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 10:05 (6763 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În 2020

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În anul 2020, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a avut un grad de încasare mai redus decât în 2019. Astfel, calculele finanțiștilor ialomițeni arată că anul trecut s-au încasat sume nete cu 22 milioane de lei mai mici decât în 2019. Datele oficiale arată că Ialomița are aproximativ 90 mii de contribuabili.

Cifrele Fiscului ialomițean O analiză a situației încasărilor la bugetul consolidat al județului Ialomița arată faptul că în anul 2020 sumele nete colectate au fost mai mici decât cele din 2019. În raportările oficiale se arată faptul că, în 2020, Administrația... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2021, 11:05 (6973 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Programul de audiențe al primarului Sloboziei începe în fiecare joi, de la orele 14,00. Și se termină când pleacă ultimul înscris. Reporterii ziarului nostru n-au mai participat la audiențe de prin 2018, când au fost declarați persona non grata de către ex-primarul Adrian Mocioniu. Noul primar zice că nu are nimic de ascuns și ne-a invitat de bunăvoie. Mai bine nu o făcea!

Audiențele la Primărie
Audiențele se țin în sala din dreapta, cum intri în Primărie. Joi, 4 februarie 2021, să tot fi fost vreo 20 de oameni în hol... Dar ce mai contează, primarul a avut și el Covid... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2021, 12:10 (7219 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Deși autoritățile din Ialomița au transmis către Minis­terul Agriculturii toate do­cumentele privind calamitățile provocate de secetă pentru culturile înființate pe terenurile din județ în primăvara anului 2020, ajutoarele financiare încă nu au fost stabilite. Reprezentanții din teritoriu ai Ministerului Agriculturii susțin că nu au primit niciun răspuns din partea instituției cu privire la momentul în care plățile vor fi efectuate. Mai mult, Ministerul Agriculturii mai are de distribuit și o parte din despăgubirile acordate pentru culturile calamitate înființate în toamna lui 2019. «Nu știm exact când vor veni toți acești bani!» a precizat Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 13:55 (4730 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea de AUR a Ialomiței, Rodica Boancă, riscă să o întreacă în celebritate pe mult mai matura sa colegă, Diana Șoșoacă. Boancă a primit premiul «Prostovanul anului» de la jurnalistul Silviu Iliuță-«cronici pe bune». Pentru că atât susținătorii, cât și opozanții senatoarei Rodica ne-au cerut insistent să revenim asupra domniei sale, ne simțim obligați să îi ascultăm. În fond, alegătorul nostru e stăpânul nostru. Nu-i așa, doamna Rodica?

Doamna Rodica are imunitate Întâi de toate, începem prin a o ierta public pe doamna senator pentru că ne-a catalogat drept «ziariști plătiți care mă șantajează prin articole mizerabile pentru că nu vreau să cotizez la ei»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 09:55 (15027 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

Slobozia riscă din nou?

Himerele administrației Mocioniu depășesc termenele de execuție impuse de UE

În august 2020, deja lansat în cursa electorală, ex-primarul Adrian Mocioniu anunța 11 proiecte de investiții finanțate din fonduri europene în va­loare de 35 milioane de euro. La 6 luni distanță, primul dintre contractele semnate, cel pentru reabilitarea Orășelului Copiilor din Slobozia, se apropie de expirarea duratei de execuție. Alte 3 proiecte inițiate de către administrația Mocioniu s-au pierdut pe drum. Iar celelalte, parafrazându-l pe Mark Twain, nu se simt nici ele prea bine...

Atletul Mocioniu, îndopat cu steroizi europeni
În august 2020, Adrian Mocioniu s-a lansat în... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2021, 10:50 (9024 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Programul «Cornul și Laptele», de pe băncile școlilor în căminele de bătrâni

Ialomița: Programul «Cornul și Laptele», de pe băncile școlilor în căminele de bătrâni

Luni, 8 februarie 2021, școlile din tot județul s-au deschis și au permis accesul în clase pentru elevi și profesori în funcție de scenariul fiecărei lo­calități în parte. O dată cu revenirea la clase a elevilor a reînceput și distribuția produselor alimentare prin programul «Cornul și Laptele». Chiar dacă elevii nu au fost la școală, activitatea producătorilor acestor alimente a fost finanțată, iar în unele școli ialomițene au existat și stocuri de astfel de produse. Consiliul Județean Ialomița, instituție prin intermediul căreia se desfășoară acest program, a atras atenția cu privire la faptul că produsele nedistribuite puteau fi oferite bătrânilor din centrele aflate în subordinea instituției... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2021, 14:10 (6457 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9407 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9144 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10854 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9770 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8062 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7728 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7216 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7892 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6162 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5963 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6951 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8556 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9424 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4212 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11709 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6359 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6993 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8389 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5371 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(9001 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15258 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...