Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Bani europeni pentru infrastructura școlară din Fetești

Două unități de învățământ din Fetești, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară și Liceul Teoretic «Carol I», sunt beneficiarele unor proiecte cu finanțare europeană ce au ca scop creșterea gradului de eficiență energetică a clădirilor. Lucrările vizează modernizarea sistemelor de încălzire și iluminat precum și izolarea termică a celor două licee. Valoarea celor două proiecte depășește 4 milioane de lei, fondurile fiind nerambursabile.

Investiții în două licee din Fetești
Cele două proiecte care vizează creșterea gradului de eficiență în cadrul Liceului Teoretic «Carol I» și... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2021, 12:05 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

Shaorma cu miros de hazna la Gara Slobozia

De câteva săptămâni, la doi pași de toaleta publică din Gara Slobozia, un în­treprinzător particular a deschis o «shaormerie». Conducerea Gării și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor susțin că totul e legal. Primăria Slobozia susține însă contrariul!

«Vadul» din fața toaletei publice Toaleta publică de la Gara Slobozia este celebră pentru condițiile precare de igienă pe care le oferă. De câteva săptămâni încoace însă, această situație intolerabilă a fost dublată de apariția unei rulote care vinde «cafea și shaorma». Rulota a fost amplasată la doi pași de intrarea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 16:55 (7167 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari la «LOGO-PICI»

Voluntari la «LOGO-PICI»

De mai bine de 5 ani, într-un cvasi-anonimat administrativ, Centrul «LOGO-PICI» Ialomița ajută sute de părinți ai căror copii au fost diagnosticați cu Autism sau Sindrom Down. Centrul a fost deschis în 2015 și este susținut financiar aproape exclusiv prin grija părinților. Cristina Alistar, inițiatorul acestui proiect, speră că anul 2021 va fi anul în care Centrul «LOGO-PICI» Ialomița își va diversifica gama de servicii sociale. Are alături zeci de voluntari pe care îi formează an de an. Iar copiii reintegrați în societate sunt cea mai frumoasă răsplată pe care o poate primi...

Oameni care ne sfințesc pe noi... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2021, 11:40 (5406 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

În 2020

Primăriile din Ialomița au colectat taxe și impozite locale de 80,7 milioane de lei

O statistică a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că cele 66 de administrații locale din Ialomița au reușit să colecteze taxe și impozite locale în valoare de 80,7 milioane de lei. Exprimată în procente, această sumă reprezintă un grad de colectare de aproximativ 72% din valorile pe care primăriile ialomițene și-au propus să le realizeze. «Facem și noi ce putem ca să-i determinăm pe oameni să plătească!» spun la unison primarii ialomițeni.

Mai puțini bani la bugetele locale Analiza Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița, din cadrul... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2021, 13:50 (8823 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Descinderi în comuna Borănești

Primarul și viceprimarul localității, suspecți într-un dosar de «fraudă electorală»

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au descins joi, 18 februarie 2021, la 7 adrese din comuna Borănești. Perchezițiile au fost desfășurate în cadrul unei anchete penale ce vizează «infracțiuni la Legea Electorală», dar și fapte de «mărturie mincinoasă». Printre persoanele chemate la audieri se numără primarul și viceprimarul localității, considerați principalii suspecți ai cauzei.

Verificările sunt în curs Surse judiciare au precizat faptul că ancheta s-a constituit în urma unor sesizări ce reclamau faptul că alegătorilor din comuna Borănești le-au fost oferite sume... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 20:05 (11512 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Criză de judecători la Tribunalul Ialomița

Tribunalul Ialomița, cea mai mare instanță din județ, își desfășoară activitatea în stare de avarie, din cauza numărului mic de judecători. Deși instanța dispune de 18 posturi de magistrați, efectiv, la serviciu, vin doar 10. Unul dintre judecători a fost transferat la Tribunalul București, iar alți 3 s-au pensionat. «Din păcate această situație reprezintă o dificultate ce nu poate să-și găsească rezolvarea!» au explicat reprezentanții instanței.

Mai puțini judecători în schema de personal
Numărul mic de judecători dă peste cap activitatea Tribunalului Ialomița în sensul că magistrații... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 14:20 (4480 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Focar de COVID-19

Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Instituția Prefectului Ialomița a luat decizia carantinării comunei Sfântu Gheorghe din Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la nivelul comunei a fost înregistrată o rată de infectare care depășește 6 cazuri la mia de locuitori. Primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, consideră măsura necesară. La nivelul comunei au fost înregistrate două focare de COVID-19.

Din nou în carantină Comuna Sfântu Gheorghe intră din nou în carantină. Decizia a fost luată în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență de la nivelul Prefecturii Ialomița. Conform datelor oficiale, la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 11:15 (5560 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Execuția proiectelor PNDL ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia se amână

Prioritate a Consiliului Județean Ialomița, moderniza­rea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc. Instituția a notificat Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației soli­citând prelungirea termenelor de execuție pentru cele mai importante pro­iecte de investiții care vizează cel mai mare spital din Ialomița. Este vorba despre construcția Blocului Operator și modernizarea clădirii în care funcționează Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ambele proiecte sunt finanțate prin Programul Național de Dezvoltare Locală, au o va­loare de 154 milioane de lei și ar fi trebuit încheiate la 31 decembrie 2020. O altă provocare pentru Consiliul Județean Ialomița este de... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2021, 10:05 (7219 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică ar putea fi închis

Slobozia a cheltuit 2 milioane de lei pentru «turiștii potențiali»

Centrul Național de Informare și Promovare Turistică are 5 angajați, program de luni până vineri și o hartă cu 12 obiective turistice din Slobozia și împrejurimi. Printre obiectivele turistice se numără 4 biserici, o casă «în stil eclectic» din Bora, o școală, un puț, doi stejari se­culari și un arbore ginkgo biloba. Costurile anuale de întreținere pentru acest Centru sunt asigurate de către admi­nistrația locală și se ridică la 250000 de lei anual.

Ideea creață a ex-viceprimarului Băcanu În 2011, viceprimarul Valentin Băcanu propunea, iar Consiliul Local aproba, ... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2021, 12:40 (8064 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Tupeu ex-prezidențial

Moraru o pasează pe Sara în grija Primăriei

Sara, iapa legendară a ex-președintelui Mo­raru, a devenit obiectul unei dispute administrative. Firma Miro Impex SRL, al cărei acționar este Victor Moraru, a cerut printr-o adresă oficială Primăriei Amara să preia cabalina în termen de 3 zile. Adresa a fost dezbătută public în cadrul ședinței Consiliului Local Amara de săptămâna trecută.

Lepădarea de Sara O mai țineți minte pe Sara? Iapa aceea falnică cu care ex-președinteleVictor Moraru se prezenta ceas, Bobotează de Bobotează, în crucea drumului din Amara, pentru a o uda cu apă sfințită? Ei, bine, săptămâna trecută Primăria Amara... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 20:05 (13799 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate sub așteptări

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Rezultate sub așteptări

Tandemul Nicolae Goidea-Gheorghe Irimescu a legat la Slobozia o echipă de tranziție, fără obiective mari. Cu toate acestea, la turneul de la Râmnicu Vâlcea, așeptările erau ridicate, sperându-se la cel puțin două victorii. Au apărut însă din nou pro­bleme de efectiv înaintea turneului, chiar dacă toată delegația a fost ne­gativă la testul COVID-19. Nau­menco, piesă importantă pentru apă­rare, nu a primit viza și a rămas blocată în Ucraina. Interii stânga Mi­runa Petre și Ștefania Gheorghe s-au accidentat și astfel echipa a rămas fără aruncătoare de la distanță. Ștefania a intrat doar pentru a executa aruncări de la 7 metri. Într-un final s-a obținut doar un egal în 3 meciui, bilanț mult sub așteptări... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 16:50 (3921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou în competiție

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Din nou în competiție

Sâmbătă, 20 februarie a.c., se reia campionatul Ligii a II-a. Unirea Slobozia, antrenată din această iarnă de Adrian Mihalcea, va avea o mi­siune extrem de dificilă: salvarea de la retrogradare. Echipa noastră ocupă locul 19, cu 15 puncte, dar cel mai probabil va rămâne cu 12, după ce va fi anulată victoria cu echipa retrasă din Turnu Măgurele. Ce-i drept, clasamentul este comprimat, de salvatorul loc 15 despăr­țindu-ne doar 3 puncte. Chiar și așa, meciul de sâmbătă în deplasare cu Aerostar Bacău este obligatoriu să se încheie cu un rezultat pozitiv. În această pauză competițională, Unirea a disputat 7 meciuri amicale, având ca bilanț 4 victorii, un egal și două înfrângeri. În ultimul joc de pre... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 14:25 (3755 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Investiții de 260 milioane de euro în pericol

Comuna Ion Roată părăsește ADI «ECOAQUA» Călărași

Goana administrațiilor publice după proiecte finanțate din fonduri europene are și efecte adverse. Comuna Ion Roată a părăsit la începutul acestui an Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «ECOAQUA» Călărași. Decizia exclude localitatea dintr-un proiect investițional estimat la 260 milioane de euro pentru realizarea rețelelor de apă potabilă. Oficialii locali susțin că ce se întâmplă la ADI «ECOAQUA» Călărași este «o păcăleală»...

Decizie fără precedent ADI «ECOAQUA» Călărași este o Asociație formată din 33 de localități din Ialomița și Călărași. Scopul acestei asocieri l... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 13:55 (3191 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Prima investiție a administrației Soare

Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 9 februarie a.c., alocarea unei cofinanțări de 443000 de lei pentru «extinde­rea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea totală a inves­tiției este de 7 milioane de lei. Aceasta este prima investi­ție majoră a administrației Soare. Primele lucrări în siste­mul de canalizare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au debutat în urmă cu mai bine de 10 ani.

Pe urmele predecesorilor Administrația Soare a propus Consi­liului Local Slobozia aprobarea unei cofinanțări în valoare... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2021, 10:15 (8217 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

Administrațiile locale din Ialomița au primit 15,9 milioane de lei pentru proiectele PNDL 2

În anul 2017, Ialomița a depus la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației 143 de proiecte pentru a fi realizate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 (PNDL 2), cu o valoare totală de 802,2 milioane de lei. La începutul lunii februarie a acestui an, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administra­ției a decontat devizele de lucrări transmise de către administrațiile locale. În județul nostru, demersuri în sensul decontării lucrărilor au făcut Consiliul Județean Ialomița, alături de alte 14 administrații locale. Valoarea totală a fondurilor distribuite a fost de 15,9 milioane de lei. «S-a plătit în funcție de facturile care au fost trimise!» au explicat edilii... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 14:10 (8232 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Moștenirea lui Mocioniu de la Slobozia

Investiția la stația de tratare a apei nu poate fi finalizată

Contractul pentru realizarea unei noi stații de tratare a apei la Slobozia a fost semnat în august 2019 de către ex-primarul Adrian Mocioniu. La un an și jumătate distanță, lucrările de execuție sunt nefinalizate... Surse din cadrul administrației locale susțin că echipamentele achi­ziționate «nu corespund specificațiilor din caietele de sar­cini», constructorul și proiectantul acestei investiții acuzându-se reciproc. Luni, 8 februarie 2021, Primăria Slobozia a semnat ordinul de reîncepere a lucrărilor la stația de tratare a apei.

Moștenirea lui Mocioniu
În decembrie... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2021, 10:05 (6771 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În 2020

Fiscul ialomițean a încasat de la contribuabili venituri nete de 904 milioane de lei

În anul 2020, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a avut un grad de încasare mai redus decât în 2019. Astfel, calculele finanțiștilor ialomițeni arată că anul trecut s-au încasat sume nete cu 22 milioane de lei mai mici decât în 2019. Datele oficiale arată că Ialomița are aproximativ 90 mii de contribuabili.

Cifrele Fiscului ialomițean O analiză a situației încasărilor la bugetul consolidat al județului Ialomița arată faptul că în anul 2020 sumele nete colectate au fost mai mici decât cele din 2019. În raportările oficiale se arată faptul că, în 2020, Administrația... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2021, 11:05 (6977 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Audiențe cu Soare. Dragoș Soare!

Programul de audiențe al primarului Sloboziei începe în fiecare joi, de la orele 14,00. Și se termină când pleacă ultimul înscris. Reporterii ziarului nostru n-au mai participat la audiențe de prin 2018, când au fost declarați persona non grata de către ex-primarul Adrian Mocioniu. Noul primar zice că nu are nimic de ascuns și ne-a invitat de bunăvoie. Mai bine nu o făcea!

Audiențele la Primărie
Audiențele se țin în sala din dreapta, cum intri în Primărie. Joi, 4 februarie 2021, să tot fi fost vreo 20 de oameni în hol... Dar ce mai contează, primarul a avut și el Covid... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2021, 12:10 (7222 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Fermierii din Ialomița încă așteaptă despăgubirile de la Ministerul Agriculturii

Deși autoritățile din Ialomița au transmis către Minis­terul Agriculturii toate do­cumentele privind calamitățile provocate de secetă pentru culturile înființate pe terenurile din județ în primăvara anului 2020, ajutoarele financiare încă nu au fost stabilite. Reprezentanții din teritoriu ai Ministerului Agriculturii susțin că nu au primit niciun răspuns din partea instituției cu privire la momentul în care plățile vor fi efectuate. Mai mult, Ministerul Agriculturii mai are de distribuit și o parte din despăgubirile acordate pentru culturile calamitate înființate în toamna lui 2019. «Nu știm exact când vor veni toți acești bani!» a precizat Florea Stoian, directorul executiv al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 13:55 (4733 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea Rodica Boancă a primit premiul «Prostovanul anului»

Senatoarea de AUR a Ialomiței, Rodica Boancă, riscă să o întreacă în celebritate pe mult mai matura sa colegă, Diana Șoșoacă. Boancă a primit premiul «Prostovanul anului» de la jurnalistul Silviu Iliuță-«cronici pe bune». Pentru că atât susținătorii, cât și opozanții senatoarei Rodica ne-au cerut insistent să revenim asupra domniei sale, ne simțim obligați să îi ascultăm. În fond, alegătorul nostru e stăpânul nostru. Nu-i așa, doamna Rodica?

Doamna Rodica are imunitate Întâi de toate, începem prin a o ierta public pe doamna senator pentru că ne-a catalogat drept «ziariști plătiți care mă șantajează prin articole mizerabile pentru că nu vreau să cotizez la ei»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2021, 09:55 (15031 vizualizări - 19 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8748 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12830 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9325 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6881 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11196 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11805 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9306 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10382 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10182 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9736 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10900 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...