Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Mintea de pe urmă a lui Câmpulungeanu

Administrație prin dispoziții de primar la Ciochina

Primarul Vasile Câmpulungeanu reinterpretează Codul Administrativ prin dispoziții interne. Edilul îi cere noului viceprimar al comunei, Marian Țolea (USR PLUS), «să contro­leze produsele alimentare puse în vânzare pentru populație» și să nu părăsească sediul Primăriei dacă nu anunță în prealabil «durata absenței și locul în care poate fi găsit». Lista obligațiilor impuse prin dispoziție noului viceprimar frizează ridicolul și oferă un spectacol jenant concetățenilor.

O dată vede primarul majoritate în Consiliu Considerat cândva «primar pe viață», Vasile Câmpulungeanu... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2021, 11:10 (16464 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

În lipsa executărilor silite

Primăria Slobozia a încasat de la contribuabilii restanțieri cu 5 milioane de lei mai puțin în 2020

Pandemia de COVID-19 a adus mai puțini bani la bugetul local al Primăriei Slobozia. Estimările oficiale arată faptul că încasările înregistrate anul trecut au fost cu 5 milioane de lei mai mici față de anul 2019. O explicație o repre­zintă decizia Guvernului României de a suspenda aplicarea măsurilor de executare
silită.

Au scăzut încasările la bugetul local Imediat după instituirea Stării de Urgență, Guvernul României a adoptat Ordonanța de Urgență nr. 40/2020, act normativ prin care s-a suspendat aplicarea oricăror măsuri de executare silită. Deși benefică pentru cetățeni, legea... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 14:10 (8559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel e director în Minister

Tinel e director în Minister

bonus: Mihăiță Găină, consilier personal al lui Orban

Ex-deputatul PNL Gheorghe Tinel, rămas fără mandat deși avea «gentleman’s agreement» cu Ludovic Orban, a revenit la postul părăsit prin suspendare în 2008. Domnia sa susține că acum este un observator al politicii locale, dar că nu exclude revenirea pe scenă la un moment dat.

Despre Tinel numai de bine După mai bine de 12 ani de «rătăciri» politice, ex-deputatul liberal Gheorghe Tinel și-a reluat postul de director adjunct de Politici Agricole în Ministerul Agriculturii, post părăsit prin suspendare în 2008. Subalternii spun că domnul Tinel privește acum absent în zarea ferestrelor... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2021, 10:05 (7631 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Pentru prima dată în 30 de ani

Ialomița are trei femei în Parlamentul României

Alegerile Parlamentare din decembrie 2020 au propulsat, pentru prima dată în istoria politică locală a ultimilor 30 de ani, trei femei în Parlamentul României: Raluca Dumitrescu (deputat PSD), Luminița Barcari (de­putat PNL) și Rodica Boancă (senator AUR). Ceilalți trei parlamentari sunt Adrian Costea (senator AUR), Silviu-Titus Păunescu (deputat AUR) și Ștefan Mușoiu (deputat PSD). Dincolo de ironia redistribuirii mandatelor, Ialomița obține un procent de reprezentare de gen de 50%, performanță absolut spectaculoasă în politica românească, do­minată în proporție covârșitoare de către bărbați. În acest context, ziarul nostru a decis să ofere cititorilor un interviu comun, care să ofere șansa unei... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2021, 10:20 (6773 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tâmplarul de pe Facebook

Tâmplarul de pe Facebook

A terminat un liceu tehnic. Dar a iubit de când se știe artele frumoase. Așa că în 1996 a decis să renunțe la slujbă și să trăiască din tâmplărie. Primul lucru ieșit din mâinile sale a fost tocul ușii. Acum este unul dintre cei mai căutați tâmplari din Slobozia. De la foișoare la scări interioare sculptate în lemn și de la mobilă la căsuțe pentru pisici, nimic nu îi e străin. Dacă nu credeți, îl găsiți la un click distanță căutând «Mobilier de grădină Gigi Iancu».

La un click distanță Pe domnul Gheorghe Iancu l-am găsit cu un simplu click. E acolo de când e Facebook-ul și dinainte de... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2021, 12:10 (5511 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul local agresor este cercetat penal

Slobozia vrea dreptate

Polițistul local agresor este cercetat penal

Modul în care instituțiile statului gestionează agresiunea comisă de polițis­tul local Tudor George asupra tinerei de 24 de ani din Slobozia evidențiază încă o dată anomaliile legis­lative în privința cercetării disciplinare a funcționarilor publici. Imediat după ce a fost agresată, fata a depus o plângere la Poliția Municipiului Slobozia. Dosarul penal deschis în această cauză împiedică însă Comisia de Disciplină întrunită la nivelul Poliției Locale Slobozia să deschidă o anchetă internă în legătură cu acest incident. Comisia poate face verifi­cările în acest caz abia după soluțio­narea anchetei penale. Până atunci, agentul agresor își poate exercita profesia, chiar dacă a încălcat preve­derile... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2021, 11:10 (6535 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu a demisionat din Consiliul Local Slobozia

Marian Neacșu, Lucifer al politicii ialomițene și lider fără egal al PRO România Ialomița, nu mai este consilier local. Informația a fost făcută publică în cadrul unei ședințe «de îndată» a Consiliului Local Slobozia, desfășurată miercuri, 13 ianuarie 2021.

Adio și n-am cuvinte Marian Neacșu pune din nou punct carierei politico-administrative în Ialomița, demisionând din Consiliul Local Slobozia. Trist, am spune noi, în condițiile în care, încă din vremea campaniei de la Alegerile Locale, domnia sa elucubra despre interesul nemărginit pentru Slobozia și județul Ialomița... Demisia din... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 18:10 (13743 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»

Peste 50 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, membrii ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au organizat un protest în fața sediului Prefecturii Ialomița joi, 14 ianuarie 2021. Salariații și-au manifestat nemulțumirea față de condițiile în care sunt obligați să muncească.

«Vrem să fim respectați!» Salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia care au protestat, membri ai Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», fac parte din categoriile de personal medical care nu au beneficiat de prevederile actelor normative referitoare la stimularea angajaților din sistemul... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 17:15 (6006 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Schimb de gardă la firmele patronate de administrația județeană

Consiliul Județean Ialomița pariază pe Alexandru Stoica și Rudolf Gradea

Consiliul Județean Ialomița a găsit directori noi pentru Infrastructură Drumuri și Poduri SA și Drumuri și Poduri SA. Primul care își ia în primire postul este ex-primarul Sloboziei Alexandru Stoica, la Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Cristi Stan, directorul Drumuri și Poduri SA, a demisionat în luna decembrie 2020 și va fi înlocuit, începând cu luna februarie 2021, de către fostul viceprimar al Sloboziei, Rudolf Gradea. «Aceste schimbări sunt necesare pentru a dinamiza investițiile finanțate de către Consiliul Județean. Suntem direct interesați de buna funcționare și performanțele economice ale acestor firme!» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2021, 10:20 (18478 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrele de vaccinare anti-COVID-19 din Slobozia sunt operaționale

Centrele de vaccinare anti-COVID-19 din Slobozia sunt operaționale

bonus: 300 de cadre medicale imunizate la Spitalul Slobozia

Primăria Slobozia a inaugurat la înce­putul acestei săptă­mâni centrele de vaccinare anti-COVID-19 din oraș. În incinta acestora se vor des­fășura etapele a 2-a și a 3-a ale imunizării populației îm­potriva noului Coronavirus. Estimările arată că în cea de-a doua etapă ar putea fi imunizați peste 20 mii de ialomițeni din oraș și comunele arondate Sloboziei. «Am pregătit aceste Centre în cele mai mici detalii pentru a corespunde metodologiei dispusă de Ministerul Sănătății!» a declarat Gigi Manea, viceprimarul municipiului Slobozia.

Pregătirile au intrat în linie dreaptă La nivelul județului... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2021, 10:20 (5414 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia va cheltui 13,9 milioane de lei pentru «creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19»

Ședința Consiliului Județean Ialomița

Spitalul Slobozia va cheltui 13,9 milioane de lei pentru «creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19»

Marți, 12 ianuarie 2021, Consiliul Județean Ialomița a aprobat în plenul unei ședințe extraordinare participarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia la realizarea proiectului «Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19». Proiectul a fost aprobat cu unanimitate de voturi. Valoarea acestui proiect este de 13,9 milioane de lei, iar banii vor fi asigurați din fonduri europene.

Și mai mulți bani cheltuiți pentru siguranța noastră
Cel mai important proiect de hotărâre al ședinței a fost cel privind participarea Spi­talului Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2021, 19:05 (9058 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Forțe proaspete pentru primăvară

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Forțe proaspete pentru primăvară

Cele 15 puncte acumulate în prima parte a sezonului nu au fost considerate suficiente. Prin urmare, conducerea Unirii a decis înlocuirea antrenorului Enache Costea cu Adrian Mihalcea, cel care revine astfel pe banca Sloboziei, după 6 ani. Mihalcea a condus primul antrenament din 2021, pe 6 ianuarie a.c., și a bifat primul meci amical, pe 9 ianuarie 2021. Având în vedere numele noului antrenor, suporterii așteptau întăriri serioase, dar campania de achiziții nu a rupt deocamdată gura târgului.

Au plecat 8, au venit 5 Lista disponibilizărilor a fost consistentă și a fost deschisă de ... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2021, 15:50 (3179 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă două noutăți la HCM Slobozia

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Încă două noutăți la HCM Slobozia

bonus: Începe campionatul Junioarelor

După o scurtă vacanță, antrenorul Ghiță Irimescu a sunat adunarea luni, 4 ianuarie 2021, în vederea pregătirii celorlalte jocuri rămase de disputat în sezonul actual al Diviziei A. Între timp, lotul HCM Slobozia a ajuns la 15 jucătoare, îmbogățindu-se cu încă un portar și o jucătoare la linia de 9 metri.

Întăriri de la CSS Ploiești Cele două jucătoare vin de la CSS Ploiești, unde vor continua să activeze, cu dublă legitimare, în campionatul Junioarelor 1. Portarul se numește Cristina Antohe și a evoluat până acum exclusiv în handbalul prahovean, bifând câteva apariții și la senioare... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2021, 12:55 (4529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Sorin Fuerea, noul director al ANIF Ialomița

Din ciclul «se întorc valorile acasă»

Sorin Fuerea, noul director al ANIF Ialomița

Sfârșitul de an 2020 l-a găsit pe consilierul județean PNL Sorin Fuerea puțin cam agitat, dat fiind faptul că, încă de la începutul lunii decembrie, ex-premierul Ludovic și-a înaintat demisia. Implicit, la rândul ei, prostata dlui Fuerea urma să elibereze tronul de adjunct la ANIF București. Bine, câtă legătură să existe între prostata liberalului Fuerea și adenomul fostului prim-ministru Orban? O întrebare bună la care doar fostul președinte PNL Ialomița și deputat fără mandat redistribuit Gheorghe Tinel ar putea să răspundă... Revenind la țevile de irigat din bătătura noastră, agitația Sorinului s-a manifestat din plin când, pe final de decembrie 2020, Fuerea al nostru (cu tot cu prostată!)... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2021, 13:10 (13527 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispariție fulgerătoare: Primarul comunei Gura Ialomiței a murit pe patul de spital, răpus de un AVC

Dispariție fulgerătoare: Primarul comunei Gura Ialomiței a murit pe patul de spital, răpus de un AVC

Tragedie în comuna Gura Ialomiței. Primarul localității, Iulian Ionașcu, a murit în ziua de duminică, 10 ianuarie 2021, pe patul de spital. Edilul suferise un accident vascular cerebral.

Primarul avea doar 37 de ani Iulian Ionașcu se afla la primul său mandat, fiind ales primar al comunei Gura Ialomiței în urma Alegerilor Locale din 27 septembrie 2020. Acesta împlinise miercuri, 6 ianuarie a.c., vârsta de 37 de ani. Vineri, 8 ianuarie 2021, edilul a început să se simtă rău, fiind transportat la un spital din Constanța. În urma investigațiilor medicale, s-a stabilit că acesta suferise... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2021, 17:30 (21152 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Slobozia: Sancțiuni disciplinare în cazul polițistului local care a agresat o tânără

Reprezentanții Primăriei Slobozia au cerut Poliției Locale efectuarea unor cercetări disciplinare în cazul agentului acuzat că a agresat, în plină stradă, o tânără de 24 de ani din oraș. «O astfel de atitudine a angajaților Poliției Locale Slobozia este inacceptabilă!» este poziția oficială a primarului Sloboziei, Dragoș Soare, precizată într-un comunicat de presă.

Poliția Slobozia face verificări O anchetă penală se află în prezent în lucru după ce tânăra de 24 de ani care susține faptul că a fost agresată de polițistul local a sesizat organele judiciare. Se pare că, la rândul... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2021, 13:05 (31319 vizualizări - 50 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății și-a asumat public distribuția vaccinului anti-COVID-19 în cutii de pizza: «Pledăm vinovați!»

Ministerul Sănătății și-a asumat public distribuția vaccinului anti-COVID-19 în cutii de pizza: «Pledăm vinovați!»

Joi, 7 ianuarie 2021, la 3 zile distanță după consumarea episodului cu vaccinul anti-COVID-19 distribuit în cutii de pizza la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Ministerul Sănătății a făcut un anunț public prin care își asumă responsabilitatea pentru această situație. «Pledăm vinovați, pentru viteză am deturnat câteva cutii din drumul lor către producătorii de pizza» este mesajul pe care oficialii instituției l-au postat pe rețelele de socializare.

Reacție publică Marți, 5 ianuarie a.c., în spitalele din Slobozia, Fetești și Țăndărei a început campania de vaccinare împotriva... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2021, 19:05 (5131 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, infectat cu SARS-CoV-2

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, infectat cu SARS-CoV-2

Printr-o postare publică pe o rețea de socializare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, anunță că a fost infectat cu virusul SARS-Cov-2, testul său fiind pozitiv încă de duminică, 3 ianuarie 2021. «Din păcate, în data de 3 ianuarie am fost confirmat pozitiv la testul pentru COVID-19, motiv pentru care sunt in izolare timp de 14 zile» precizează Soare. Primarul Dragoș Soare mai susține că a decis să se testeze după apariția câtorva «simptome ușoare». «Mă simt în continuare bine, starea mea de sănătate fiind una mai degrabă bună. Sper ca situația să nu se agraveze în zilele următoare, dar probabil că ce a fost mai rău a trecut» completează primarul Sloboziei.... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2021, 12:10 (7919 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA

Consiliul Județean Ialomița caută directori

Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA

Consiliul Județean Ialomița caută directori noi pentru firmele pe care le patronează. Primul care urmează să fie înlocuit este Cristi Stan, directorul Drumuri și Poduri SA Ialomița. Acesta și-ar fi depus demisia la sfârșitul anului trecut și se află în preaviz. De asemenea, se caută un înlocuitor pentru Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Surse din cadrul instituției susțin că acesta va face un pas în spate, acceptând poziția de director adjunct al firmei.

Oamenii lui Victor Moraru
Schimbarea gărzii politice la Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2021, 19:05 (11249 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Funcția trece, năravurile rămân!

Funcția trece, năravurile rămân!

De Bobotează 2021, tocmai când credeam că am scăpat de grija monitorizării cultului personalității, ne-am trezit pe email-ul redacției cu un vraf nou-nouț de fotografii. Am ales una, că ex-președintele Consiliului Județean Ialomița, recte Victor Moraru, nu mai are fotograf plătit din bani publici și unele poze sunt neclare. Ei, bine, ce ne spune nouă fotografia alăturată?! Întâi că funcția trece, pe când năravul de a te afișa public pe spinarea sărmanei Sara nu! Dar aceasta e o abordare ordinară și, fără îndoială, superficială a gestului domnului Moraru. Pentru că dincolo de această penibilă încercare de a reînvia pe cont propriu cultul personalității proprii se ascunde un om... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2021, 17:10 (9750 vizualizări - 9 comentarii)

28 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Deputata USR Diana Buzoianu: «Guvernul PSD-PNL favorizează în continuare mafia pădurilor și refuză să calculeze impactul bugetar pentru DNA-ul pădurilor!»

«PSD și PNL acționează pe modelul premierului Ciolacu: multe vorbe, zero fapte. Ei spun că vor să salveze pădurile, dar în realitate ministerele din Guvern refuză să calculeze impactul bugetar pentru „ ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 20:40
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 11 septembrie 2023, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2023, 15:40
(10688 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga/Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 5 septembrie 2023, pentru înlocuirea unei părți componente la nivelul sistemului de alimentare cu apă din Cartierul Buliga al municipiului Fetești ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 19:10
(5139 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

Muzeul Județean Ialomița: Mormânt de sorginte scitică vechi de 2500 de ani, pe situl «Săveni-La Movile»

În cadrul programului anual de cercetări arheologice pluridisciplinare pe șantierele din județul Ialomița, în vara acestui an au fost reluate lucrările pe situl «Săveni-La Movile». Lucrările specifice de ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:25
(8666 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi, proiectil descoperit la Sudiți

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit sâmbătă, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:10
(7020 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Ograda

Accidente la Ograda

Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea Ograda, în eveniment fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2023, 14:05
(4821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Luni, 4 septembrie 2023, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga al municipiului Fetești. Prin urmare, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2023, 19:35
(4502 vizualizări - 0 comentarii)


«Guvernul PSD-PNL face economii din pensiile orfanilor. USR solicită oprirea tăierii burselor pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte!»

În timp ce pensiile speciale și sinecurile sunt neatinse, Guvernul Ciolacu anunță că taie bursa socială pentru copiii orfani care au pierdut doar un părinte. Adică, în loc să oprească jaful din bani publici ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 19:10
(5353 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Noaptea muzeelor la sate»

Muzeul Județean Ialomița se alătură demersului inițiat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România de organizare la sfârșitul acestei săptămâni a evenimentului «Noaptea muzeelor la sate». Astfel, sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

31 August 2023, 18:10
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Instituția Prefectului Ialomița: Instituțiile statului, în alertă la început de an școlar

Miercuri, 30 august 2023, Instituția Prefectului Ialomița a convocat o ședință a Colegiului Prefectural la care au participat reprezentanți ai instituțiilor aflate în coordonarea Instituției Prefectului ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 16:20
(10944 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2023

La sfârșitul lunii iulie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3713 șomeri (din care 1859 femei), rata șomajului fiind de 4,76%, cu 1,1% peste ...[citește_toată_știrea]

30 August 2023, 15:20
(8423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trimiși în judecată pentru «lovire și alte violențe» și «lipsire de libertate»

Patru persoane au fost trimise în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, în stare de arest preventiv, pentru comiterea infracțiunilor de «lovire și alte violențe» și «lipsire ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 21:00
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Instituția Prefectului Ialomița: S-a întrunit Comisia de Dialog Social

Marți, 29 august 2023, s-a desfășurat ședința de lucru a Comisiei de Dialog Social Ialomița. Prezidată de prefectul județului Ialomița, ședința s-a concentrat pe cele două puncte din ordinea de zi, respectiv ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 15:10
(6310 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 16,937 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor prestate în luna iunie și trimestrul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2023, 13:50
(5968 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Traian

Incendiu la o casă din Traian

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, vineri, 25 august a.c., în jurul orelor 21,15, pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:30
(3860 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian incendiu


Accidente la Bițina Pământeni, Alexeni și Ion Roată

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs în satul Bițina Pământeni/Movilița, în care a fost implicat un autoturism ce a părăsit ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 17:20
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

Slobozia, 31 august-3 septembrie 2023: «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești»

La Slobozia, în perioada 31 august-3 septembrie 2023, la «FarmConect România-Târgul Agriculturii Românești» aveți ocazia în fiecare zi să vă bucurați ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 16:40
(8705 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

28 August 2023, 14:20
(4779 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii

Joi, 24 august a.c., peste 80 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe teritoriul întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 15:40
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 737,76 milioane de lei, în perioada ianuarie-iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 iulie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 737,76 milioane ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:50
(9085 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost confiscate peste 1600 tone de cereale și derivate ale acestora

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița face un prim bilanț al activităților de control desfășurate în primul semestru al acestui an. Astfel, în urma verificărilor a fost confiscată ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 13:20
(13490 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

La nivelul sistemului de distribuție apă potabilă din orașul Fetești se vor executa lucrări de racordare a noilor conducte la rețeaua existentă. Pentru realizarea acestor operațiuni, RAJA Constanța va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

25 August 2023, 12:30
(3260 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,27 milioane de lei, în iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna iulie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,27 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:55
(7826 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Fetești: Peste 4 tone de șină de cale ferată, scoasă ilegal la vânzare

Miercuri, 23 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Transporturi Ialomița au descoperit peste 4 tone de șină de cale ferată, provenită de la linia de reparații vagoane de marfă din triajul ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 18:30
(7585 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat care intenționează să acceseze credite în vederea finanțării activităților ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:30
(10911 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Maia: «Șezătoarea Copiilor» la Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Barbu Catargiu»

Muzeul Județean Ialomița continuă și în această perioadă proiectul «Șezătoarea Copiilor», de data aceasta în parteneriat cu Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» din comuna Maia. La mijlocul acestei săptămâni ...[citește_toată_știrea]

24 August 2023, 14:10
(8225 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia

Joi, 24 august 2023, începând cu ora 7,30, va avea loc un exercițiu de intervenție la Trezoreria Slobozia, la care vor participa efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 18:20
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiști de la structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Arme, exploziv și substanțe  periculoase, Investigații Criminale și Investigarea Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:35
(2923 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

În cursul zilei de marți, 22 august 2023, polițiștii rutieri au depistat, în trafic, un bărbat de 43 de ani, din județul Constanța, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Făcăeni aflându-se sub ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:25
(10599 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni


Fetești: La volan fără permis

Polițiștii din Fetești au depistat, în trafic, un bărbat de 46 de ani, din Fetești, în timp ce conducea autoturismul fără a deține permis de conducere. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

23 August 2023, 17:20
(2262 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...