Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Se întâmplă la Sfântu Gheorghe

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Să tot fie câteva luni de când parcurgeam o plângere penală înaintată DNA de Alianța USR PLUS împotriva fostului primar de la Sectorul 5, Daniel Florea. Revenirea asupra subiectului acum câteva zile, prin noi dezvăluiri asupra devalizării bugetului local al Sectorului 5 din București, ne-a făcut brusc să ne amintim cum cam aceleași societăți au «patentat» metoda într-o localitate din Ialomița. Se întâmpla prin 2014 când, credem noi, a început totul. Adică modalitatea prin care Media Publisher, Deasign Print sau Prodomo Properties «devalizau» la unison bugețelul comunei ialomițene Sfântu Gheorghe. Primarul de-atunci al localității, adică Iuliana... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2020, 09:55 (14615 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

După seceta înregistrată în lunile de primăvară și vară, culturile agricole din Ialomița sunt amenințate acum de păsările migratoare. Controlul acestor dăunători prin vânătoare este deocamdată stopat de o decizie a Curții de Apel Brașov. Judecătorii au interzis vânatul pentru 36 de specii de păsări călătoare. O parte dintre acestea tranzitează județul nostru și Hotărârea Curții de Apel Brașov dă peste cap și activitatea Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor care admi­nistrează fonduri de vânătoare în zonele de culoar ale păsărilor. Totodată, aceeași sentință interzice vânatul pentru animalele considerate responsabile pentru răspândirea vi­rusului Pestei Porcine Africane.

O sentință controversată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2020, 13:20 (5972 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Împreună suntem neînvinși

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Strada e o panglică de asfalt care se desprinde din celebra Ianache, unde se inundă Slobozia la fiecare ploaie mai acătării. Toate casele străzii sunt bătrâne și ponosite. Doamna Cecilia locuiește la nr. 10. Are cancer în stadiul 3 și doi copii la ușă... Fata are 13 ani și învață germană pentru că «îi place doamna...». Băiatul are 16, e paracliser la Catedrală și cuminte ca sfinții de pe pereții bisericii. Toți trei au nevoie de o minune. Iar ca să facem minunea stă în puterea noastră, a comunității.

Soarta care nu e cum vrea omul Doamna Cecilia Știucă are 49 de ani și boli cât pentru... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2020, 17:15 (10442 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

După publicarea deciziei în Monitorul Oficial, orașul intră în «lockdown»

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

UPDATE De vineri, 13 noiembrie 2020, ora 00,00, Slobozia intră în carantină pentru 14 zile!

În urma ședinței organizată miercuri, 11 noiembrie 2020, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat Departamentului pentru Situații de Urgență aprobarea propunerii de intrare în carantină a Sloboziei pentru o perioadă de 14 zile. Solicitarea a fost făcută ca urmare a numărului mare de cazuri confirmate la nivelul orașului.

Afară din case doar cu declarație pe propria răspundere
Potrivit informațiilor oficiale, valoare incidenței cazurilor a ajuns la Slobozia la 7,49/1000 de locuitori. Mai mult, potrivit Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2020, 11:10 (23323 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Una dintre primele decizii ale ad­ministrației Moraru, devenită celebră la nivel național, a fost să stabilească dimensiunea corpului de literă cu care trebuie să apară numele prezidențial în documentele oficiale. Dacă vă mai aduceți aminte, în marea sa înțelep­ciune, Victor Moraru a stabilit că numele său trebuie scrijelit, pentru eternitate, cu corp de literă 14. Ei bine, doamnelor și domnilor, după 4 ani de la această decizie absurdă, succesorul său face dreptate zecilor de obidiți din instituție care au aflat cu acel prilej că «egalitatea nu e pentru căței». Întocmai ca în povestea lui Vodă Cuza, Vodă Pavel a revenit asupra deciziei și a statuat că, sub domnia lui... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 19:40 (9518 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

După cum deja știți, Unirea Slobozia a plătit la rându-i tribut pandemiei. S-a întâmplat cu câteva zile înaintea meciului cu CSM Slatina de pe teren propriu. 14 jucători și un membru al staff-ului tehnic de la Unirea au fost depistați pozitiv cu SARS-CoV-2 și astfel echipa noastră s-a aflat în imposibilitatea de a juca meciul împotriva oltenilor. Cum era de așteptat, Federația Română de Fotbal a răspus afirmativ solicitării de amânare a meciului și, astfel, partida contra Slatinei a fost reprogramată pentru miercuri, 18 noiembrie a.c., de la orele 14,00. Dacă nici la reprogramare meciul nu se va putea disputa, echipa din cauza căreia s-a amânat prima dată va pierde «la masa verde». Această decizie... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 18:15 (3104 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

La una dintre ultimele ședințe ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Tonița Manea a descoperit că în locul șefului Gărzii de Mediu Ialomița, Marin Ștefan, s-a pre­zentat la apel adjunctul instituției, Dan Popescu... La întrebarea legitimă a doamnei prefect, acesta a răspuns absent că «domnul director e cu treburi, la București...». După 20 de minute de perplexitate instituțională, doamna Tonița s-a trezit întrebând dacă directorul Gărzii a avut «de­legație» când a plecat cu treburi. Sursa noastră nu a deta­liat al doilea răspuns al domnului Popescu, dar a relatat cu lux de amănunte o ultimă întrebare a acestuia, adresată plenului și, implicit, doamnei prefect... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 17:35 (7511 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Înfrângere la finalul turului

Fotbal, Liga a III-a, Mostiștea Ulmu-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Înfrângere la finalul turului

Recolta Gheorghe Doja s-a duelat în ultima etapă a Ligii a III-a cu fosta ad­versară a Unirii Slobozia în barajul pentru promovare, Mostiștea Ulmu. Meciul s-a jucat pe Arena «Voința» din București, pe o suprafață sintetică de o foarte slabă calitate. Mingea a fost foarte greu de controlat, iar jucătorii Recoltei au intrat pe teren încălțați neadecvat pentru această suprafață. Noroc că la pauză o parte dintre aceștia au putut apela la încălțămintea de rezervă pe care au fost inspirați să o includă în bagaje. Aceste aspecte nu schimbă în niciun fel faptul că echipa călărășeană a practicat un joc mai bine articulat, superior ialomițenilor. Recolta a pus foarte rar în pericol poarta adversă. Putem... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 14:50 (3840 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

De 5 ani

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

2020 este al cincilea an în care Ialomița caută soluții pentru a angaja un specialist care să examineze capacitatea de muncă a persoanelor care suferă de diverse afecțiuni. Cele două cabinete de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă pe care Casa Județeană de Pensii Ialomița le coordonează la Slobozia și Urziceni și-au suspendat activitatea după ce medicii specialiști au fost implicați în scandaluri de corupție. Acum, pacienții care au nevoie de avize pentru a putea primi pensiile de invaliditate trebuie să meargă la București. Anual, în evidențele instituției, sunt introduse 660 de noi dosare.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 13:05 (4157 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

La Ciochina

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

În localitatea Ciochina, gunoiul de grajd este aruncat la voia întâmplării pe câmpurile din jurul localității. Toate acestea în condițiile în care comuna beneficiază de o platformă destinată colectării gunoiului de grajd și transformării lui în compost. Investiția nu poate fi însă pusă în funcțiune pentru că nu are auto­rizațiile necesare, inclusiv pe cea integrată de mediu. Pentru ca platforma să fie deschisă este nevoie ca administrația locală să o exploateze prin intermediul unei societăți pe care, din păcate, nu o poate înființa. «Schema de perso­nal nu ne permite la momentul de față să facem angajări!» susține Nicoleta Fotache, viceprimarul localității Ciochina.

Un proiect ratat... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 10:10 (4957 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poziția «Mona Lisa» și site-ul prezidențial

Poziția «Mona Lisa» și site-ul prezidențial

După o campanie de 2,5 milioane de lei din fonduri publice eșuată, Victor Moraru se întoarce. Da, da, ați auzit bine! El este acum candidatul PRO România pentru funcția de senator de Ialomița și ne cere să... «alegem bine». Noi nu vrem să alegem bine, vrem să alegem în cunoștință de cauză!

Mâinile care vorbesc singure Pentru că nu ne-am permis să ne pozăm pios, în fața icoanelor mânăstirești, precum președintele Moraru, ne petrecem vremea pe Facebook, căscând ochii la ce postează dependenții de rețele sociale. Așa l-am redescoperit zilele trecute pe Victor Moraru, ex-pre­ședintele ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2020, 13:40 (4692 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dragoș Soare îl invită pe Alexandru Potor să fie viceprimar la Slobozia!

Declarație surprinzătoare

Dragoș Soare îl invită pe Alexandru Potor să fie viceprimar la Slobozia!

Dragoș Soare, noul primar al Sloboziei, a declarat într-o conferință de presă că va susține nominalizarea lui Alexandru Potor ca viceprimar. «Dacă domnul Potor e așa de valoros, îl invit să ocupe poziția de viceprimar alături de mine... Având al doilea număr de voturi, alături de mine, poate să ne ajute să construim Slobozia!» a declarat el.

S-a schimbat jupânul Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia a susținut prima sa conferința de presă în calitate de președinte interimar al PNL Ialomița. Vineri, 6 noiembrie a.c., el a prezentat public candidații «cu șanse reale»... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2020, 09:55 (8565 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Explozie la un bloc din zona Feroviarul

Slobozia: Explozie la un bloc din zona Feroviarul

Pompierii din Slobozia intervin în acest moment în zona Feroviarul din oraș după ce un apartament situat într-un bloc din apropierea gării a explodat. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a deflagrației.

Victimele au fost transportate la spital Din primele informații se pare că trei persoane, care se aflau în momentul deflagrației în imobil, au fost rănite. Victimele au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și primesc îngrijiri medicale. Militarii ISU au asigurat zona și vor încerca să evacueze și ceilalți locatari ai respectivului bloc. La fața locului s-au deplasat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2020, 14:55 (6578 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cantina săracilor de la Slobozia

Cantina săracilor de la Slobozia

La Cantina Socială din Slobozia sunt hrăniți zilnic 90 de beneficiari. Și 7 batrâni, rămași ai nimănui... Beneficiarii sunt de peste tot din oraș. Dar mai ales din Cartierul Bora. Vineri, pe la 11,30, oamenii erau deja așezați în coadă... Alocația bugetară pentru fiecare porție de mâncare e de 12 lei.

Slobozia are 90 de necăjiți Ca să mănânci la Cantina săracilor trebuie să te «încadrezi»... Adică să nu ai venituri la nivel de familie sau ele să fie sub venitul minim garantat, să ți se facă anchetă socială sau... să se îndure angajații Cantinei de nevolnicia ta. Vineri, înainte de prânz... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2020, 14:10 (6792 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vânzarea produselor expuse în hală se va face în exterior

Măsuri de protecție sanitară în Piața Agroalimentară din Slobozia

Vânzarea produselor expuse în hală se va face în exterior

Ca urmare a numărului mare de infecții provocate de noul Coronavirus (SARS-CoV-2), Comitetul Național pentru Situații de Urgență a luat ca măsură suplimentară de protecție închiderea piețelor acoperite. La Slobozia, în Piața Agroalimentară, există o hală acoperită. Având în vedere decizia CNSU, Dragoș Soare, primarul Sloboziei, a mers în Piața Mare din oraș și a căutat soluții astfel încât să-i ajute pe comercianți să-și poată valorifica produsele fără a încălca măsurile de protecție sanitară.

Căsuțele de lemn, o alternativă eficientă Începând de duminică, 8 noiembrie a.c., în hala... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2020, 18:05 (7199 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia

Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia

În ultimii ani, arborii din Slobozia au împărțit în două tabere cetățenii orașului și Direcția de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia. În timp ce unii acuză public administrația locală de faptul că taie copacii abuziv, ceilalți aplică amenzi acolo unde toaletarea pomilor din oraș se face fără consimțământul autorităților. Pentru a înțelege mai bine modul în care arborii trebuie integrați în spațiul urban, oficialii DADP au organizat un curs «Arboricultură urbană»...

Slobozia are nevoie de verdeață
Cursul de «Arboricultură urbană» inițiat de DADP Slobozia face... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2020, 15:25 (4562 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

«Povestea Gropii lui Stoica» by Dragoș Soare

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a organizat vineri, 6 noiembrie 2020, o conferință de presă în parcarea subterană din Piața Revoluției. Este pentru prima dată în ultimii ani când autoritățile locale permit accesul presei în acest obiectiv. «Nu credeam că situația este atât de gravă...» a concluzionat Dragoș Soare după vizitarea obiectivului aflat la acest moment în conservare. Potrivit unei expertize comandate de fosta administrație, investițiile realizate nu se încadrează în normativele de construcție anterioare demarării lucrărilor.

Lucrări restante de 13,5 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2020, 15:05 (8429 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Învestirea în funcție a primarului ales al Țăndăreiului, blocată de procese

Învestirea în funcție a primarului ales al Țăndăreiului, blocată de procese

În timp ce în multe administrații locale din Ialomița primarul și consilierii locali aleși la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020 și-au preluat mandatele și își exercită prerogativele, în orașul Țăndărei demersul este blocat de o avalanșă de procese. Lucian Spânu, fost candidat al Partidului Mișcarea Populară pentru funcția de primar al orașului, a contestat în instanță decizia de validare a primarului și consilie­rilor locali, invocând fraudarea procesului electoral. În prezent, conducerea Primăriei Țăndărei este asi­gurată de Marian Bucuroiu, secretarul instituției. Se pare că Marian Bucuroiu este persoana care ar fi declanșat acest război administrativ. Potrivit legii, primarul și consilierii... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2020, 18:10 (7259 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Mihai Puia NU mai este șeful Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița

A fost «promovat» la ANSVSA

EXCLUSIV: Mihai Puia NU mai este șeful Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița

Mihai Puia, directorul Direcției Sanitară Veterinară și pentru pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost «promovat». Domnia sa nu mai este șeful DSVSA Ialomița, fiind numit director al Direcției Sănătatea și Bunăstarea Animalelor din cadrul Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Locul lui a fost ocupat de către adjunctul instituției, Vasile Dragoș.

«Promovarea» trece, funcția rămâne Mihai Puia, directorul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost «promovat». El ocupă acum postul de director al Direcției Sănătatea... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2020, 18:15 (11896 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Focar de COVID-19 la Unirea Slobozia. Meciul cu Slatina va fi amânat!

Focar de COVID-19 la Unirea Slobozia. Meciul cu Slatina va fi amânat!

Ultimele testări pentru depistarea infecției cu noul Coronavirus au adus și primele vești proaste dinspre colectivul divizionarei secunde Unirea Slobozia. 15 persoane din cadrul echipei (14 jucători și un membru al staff-ului tehnic) au fost diagnosticați cu boala infecțioasă COVID-19. În aceste condiții, Unirea Slobozia nu va putea disputa meciul din etapa a 11-a contra celor de la CSM Slatina, programat sâmbătă, 7 noiembrie 2020. Pe lângă cei 14 jucători depistați pozitiv, mai sunt indisponibili Mihăiță Năstase (accidentat) și Bogdan Danciu (suspendat). Conducerea Unirii Slobozia a trimis către Federația Română de Fotbal solicitarea pentru reprogramarea meciului cu Slatina. Urmărind precedentele... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2020, 12:10 (4209 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5623 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4240 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6173 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3005 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3276 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3143 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2780 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5158 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3504 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5159 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3050 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4846 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4122 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4742 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4448 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...