Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lipsă de teste pentru depistarea SARS-CoV-2 la Spitalul Județean Slobozia

Lipsă de teste pentru depistarea SARS-CoV-2 la Spitalul Județean Slobozia

Trecută pe lista județelor din țară care testează cel mai puțin pacienții pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2, Ialomița are doar un singur laborator acreditat de Ministerul Sănătății pentru efectuarea testărilor RT-PCR, considerate cele mai precise. Acesta funcționează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia și, într-adevăr, se confruntă cu un deficit de kit-uri speciale necesare realizării unui număr mare de testări. Restul probelor prelevate de la persoanele suspecte sunt trimise cu o ambulanță la un centru de testare privat din Capitală.

Aparatură există, teste mai puțin... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2020, 16:05 (12252 vizualizări - 5 comentarii)

ANCHETĂ

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Se întâmplă la Sfântu Gheorghe

Primarul Mădălin Teculescu o acuză de «constituirea unui grup infracțional organizat» pe fosta primăriță Livia Gomes

Să tot fie câteva luni de când parcurgeam o plângere penală înaintată DNA de Alianța USR PLUS împotriva fostului primar de la Sectorul 5, Daniel Florea. Revenirea asupra subiectului acum câteva zile, prin noi dezvăluiri asupra devalizării bugetului local al Sectorului 5 din București, ne-a făcut brusc să ne amintim cum cam aceleași societăți au «patentat» metoda într-o localitate din Ialomița. Se întâmpla prin 2014 când, credem noi, a început totul. Adică modalitatea prin care Media Publisher, Deasign Print sau Prodomo Properties «devalizau» la unison bugețelul comunei ialomițene Sfântu Gheorghe. Primarul de-atunci al localității, adică Iuliana... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2020, 09:55 (14623 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

Culturile agricole din Ialomița, amenințate de păsările migratoare

După seceta înregistrată în lunile de primăvară și vară, culturile agricole din Ialomița sunt amenințate acum de păsările migratoare. Controlul acestor dăunători prin vânătoare este deocamdată stopat de o decizie a Curții de Apel Brașov. Judecătorii au interzis vânatul pentru 36 de specii de păsări călătoare. O parte dintre acestea tranzitează județul nostru și Hotărârea Curții de Apel Brașov dă peste cap și activitatea Asociațiilor Vânătorilor și Pescarilor care admi­nistrează fonduri de vânătoare în zonele de culoar ale păsărilor. Totodată, aceeași sentință interzice vânatul pentru animalele considerate responsabile pentru răspândirea vi­rusului Pestei Porcine Africane.

O sentință controversată... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2020, 13:20 (5973 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Împreună suntem neînvinși

O minune pe strada Aurora, nr. 10

Strada e o panglică de asfalt care se desprinde din celebra Ianache, unde se inundă Slobozia la fiecare ploaie mai acătării. Toate casele străzii sunt bătrâne și ponosite. Doamna Cecilia locuiește la nr. 10. Are cancer în stadiul 3 și doi copii la ușă... Fata are 13 ani și învață germană pentru că «îi place doamna...». Băiatul are 16, e paracliser la Catedrală și cuminte ca sfinții de pe pereții bisericii. Toți trei au nevoie de o minune. Iar ca să facem minunea stă în puterea noastră, a comunității.

Soarta care nu e cum vrea omul Doamna Cecilia Știucă are 49 de ani și boli cât pentru... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2020, 17:15 (10442 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

După publicarea deciziei în Monitorul Oficial, orașul intră în «lockdown»

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat carantinarea Sloboziei

UPDATE De vineri, 13 noiembrie 2020, ora 00,00, Slobozia intră în carantină pentru 14 zile!

În urma ședinței organizată miercuri, 11 noiembrie 2020, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat Departamentului pentru Situații de Urgență aprobarea propunerii de intrare în carantină a Sloboziei pentru o perioadă de 14 zile. Solicitarea a fost făcută ca urmare a numărului mare de cazuri confirmate la nivelul orașului.

Afară din case doar cu declarație pe propria răspundere
Potrivit informațiilor oficiale, valoare incidenței cazurilor a ajuns la Slobozia la 7,49/1000 de locuitori. Mai mult, potrivit Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2020, 11:10 (23330 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Vodă Pavel anulează deciziile interne ale boierului Moraru

Una dintre primele decizii ale ad­ministrației Moraru, devenită celebră la nivel național, a fost să stabilească dimensiunea corpului de literă cu care trebuie să apară numele prezidențial în documentele oficiale. Dacă vă mai aduceți aminte, în marea sa înțelep­ciune, Victor Moraru a stabilit că numele său trebuie scrijelit, pentru eternitate, cu corp de literă 14. Ei bine, doamnelor și domnilor, după 4 ani de la această decizie absurdă, succesorul său face dreptate zecilor de obidiți din instituție care au aflat cu acel prilej că «egalitatea nu e pentru căței». Întocmai ca în povestea lui Vodă Cuza, Vodă Pavel a revenit asupra deciziei și a statuat că, sub domnia lui... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 19:40 (9518 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Meciul de la Recea, sub semnul întrebării

După cum deja știți, Unirea Slobozia a plătit la rându-i tribut pandemiei. S-a întâmplat cu câteva zile înaintea meciului cu CSM Slatina de pe teren propriu. 14 jucători și un membru al staff-ului tehnic de la Unirea au fost depistați pozitiv cu SARS-CoV-2 și astfel echipa noastră s-a aflat în imposibilitatea de a juca meciul împotriva oltenilor. Cum era de așteptat, Federația Română de Fotbal a răspus afirmativ solicitării de amânare a meciului și, astfel, partida contra Slatinei a fost reprogramată pentru miercuri, 18 noiembrie a.c., de la orele 14,00. Dacă nici la reprogramare meciul nu se va putea disputa, echipa din cauza căreia s-a amânat prima dată va pierde «la masa verde». Această decizie... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 18:15 (3104 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

Recensământul șefilor de descentralizate din Ialomița

La una dintre ultimele ședințe ale Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Tonița Manea a descoperit că în locul șefului Gărzii de Mediu Ialomița, Marin Ștefan, s-a pre­zentat la apel adjunctul instituției, Dan Popescu... La întrebarea legitimă a doamnei prefect, acesta a răspuns absent că «domnul director e cu treburi, la București...». După 20 de minute de perplexitate instituțională, doamna Tonița s-a trezit întrebând dacă directorul Gărzii a avut «de­legație» când a plecat cu treburi. Sursa noastră nu a deta­liat al doilea răspuns al domnului Popescu, dar a relatat cu lux de amănunte o ultimă întrebare a acestuia, adresată plenului și, implicit, doamnei prefect... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 17:35 (7512 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere la finalul turului

Fotbal, Liga a III-a, Mostiștea Ulmu-Recolta Gheorghe Doja 3-0

Înfrângere la finalul turului

Recolta Gheorghe Doja s-a duelat în ultima etapă a Ligii a III-a cu fosta ad­versară a Unirii Slobozia în barajul pentru promovare, Mostiștea Ulmu. Meciul s-a jucat pe Arena «Voința» din București, pe o suprafață sintetică de o foarte slabă calitate. Mingea a fost foarte greu de controlat, iar jucătorii Recoltei au intrat pe teren încălțați neadecvat pentru această suprafață. Noroc că la pauză o parte dintre aceștia au putut apela la încălțămintea de rezervă pe care au fost inspirați să o includă în bagaje. Aceste aspecte nu schimbă în niciun fel faptul că echipa călărășeană a practicat un joc mai bine articulat, superior ialomițenilor. Recolta a pus foarte rar în pericol poarta adversă. Putem... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 14:50 (3840 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

De 5 ani

Ialomița caută medici specializați în evaluarea capacității de muncă

2020 este al cincilea an în care Ialomița caută soluții pentru a angaja un specialist care să examineze capacitatea de muncă a persoanelor care suferă de diverse afecțiuni. Cele două cabinete de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă pe care Casa Județeană de Pensii Ialomița le coordonează la Slobozia și Urziceni și-au suspendat activitatea după ce medicii specialiști au fost implicați în scandaluri de corupție. Acum, pacienții care au nevoie de avize pentru a putea primi pensiile de invaliditate trebuie să meargă la București. Anual, în evidențele instituției, sunt introduse 660 de noi dosare.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 13:05 (4157 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

La Ciochina

Ministerul Mediului a investit într-o platformă de gunoi nefuncțională

În localitatea Ciochina, gunoiul de grajd este aruncat la voia întâmplării pe câmpurile din jurul localității. Toate acestea în condițiile în care comuna beneficiază de o platformă destinată colectării gunoiului de grajd și transformării lui în compost. Investiția nu poate fi însă pusă în funcțiune pentru că nu are auto­rizațiile necesare, inclusiv pe cea integrată de mediu. Pentru ca platforma să fie deschisă este nevoie ca administrația locală să o exploateze prin intermediul unei societăți pe care, din păcate, nu o poate înființa. «Schema de perso­nal nu ne permite la momentul de față să facem angajări!» susține Nicoleta Fotache, viceprimarul localității Ciochina.

Un proiect ratat... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2020, 10:10 (4957 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poziția «Mona Lisa» și site-ul prezidențial

Poziția «Mona Lisa» și site-ul prezidențial

După o campanie de 2,5 milioane de lei din fonduri publice eșuată, Victor Moraru se întoarce. Da, da, ați auzit bine! El este acum candidatul PRO România pentru funcția de senator de Ialomița și ne cere să... «alegem bine». Noi nu vrem să alegem bine, vrem să alegem în cunoștință de cauză!

Mâinile care vorbesc singure Pentru că nu ne-am permis să ne pozăm pios, în fața icoanelor mânăstirești, precum președintele Moraru, ne petrecem vremea pe Facebook, căscând ochii la ce postează dependenții de rețele sociale. Așa l-am redescoperit zilele trecute pe Victor Moraru, ex-pre­ședintele ... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2020, 13:40 (4693 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dragoș Soare îl invită pe Alexandru Potor să fie viceprimar la Slobozia!

Declarație surprinzătoare

Dragoș Soare îl invită pe Alexandru Potor să fie viceprimar la Slobozia!

Dragoș Soare, noul primar al Sloboziei, a declarat într-o conferință de presă că va susține nominalizarea lui Alexandru Potor ca viceprimar. «Dacă domnul Potor e așa de valoros, îl invit să ocupe poziția de viceprimar alături de mine... Având al doilea număr de voturi, alături de mine, poate să ne ajute să construim Slobozia!» a declarat el.

S-a schimbat jupânul Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia a susținut prima sa conferința de presă în calitate de președinte interimar al PNL Ialomița. Vineri, 6 noiembrie a.c., el a prezentat public candidații «cu șanse reale»... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2020, 09:55 (8565 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Explozie la un bloc din zona Feroviarul

Slobozia: Explozie la un bloc din zona Feroviarul

Pompierii din Slobozia intervin în acest moment în zona Feroviarul din oraș după ce un apartament situat într-un bloc din apropierea gării a explodat. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a deflagrației.

Victimele au fost transportate la spital Din primele informații se pare că trei persoane, care se aflau în momentul deflagrației în imobil, au fost rănite. Victimele au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia și primesc îngrijiri medicale. Militarii ISU au asigurat zona și vor încerca să evacueze și ceilalți locatari ai respectivului bloc. La fața locului s-au deplasat... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2020, 14:55 (6578 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cantina săracilor de la Slobozia

Cantina săracilor de la Slobozia

La Cantina Socială din Slobozia sunt hrăniți zilnic 90 de beneficiari. Și 7 batrâni, rămași ai nimănui... Beneficiarii sunt de peste tot din oraș. Dar mai ales din Cartierul Bora. Vineri, pe la 11,30, oamenii erau deja așezați în coadă... Alocația bugetară pentru fiecare porție de mâncare e de 12 lei.

Slobozia are 90 de necăjiți Ca să mănânci la Cantina săracilor trebuie să te «încadrezi»... Adică să nu ai venituri la nivel de familie sau ele să fie sub venitul minim garantat, să ți se facă anchetă socială sau... să se îndure angajații Cantinei de nevolnicia ta. Vineri, înainte de prânz... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2020, 14:10 (6793 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vânzarea produselor expuse în hală se va face în exterior

Măsuri de protecție sanitară în Piața Agroalimentară din Slobozia

Vânzarea produselor expuse în hală se va face în exterior

Ca urmare a numărului mare de infecții provocate de noul Coronavirus (SARS-CoV-2), Comitetul Național pentru Situații de Urgență a luat ca măsură suplimentară de protecție închiderea piețelor acoperite. La Slobozia, în Piața Agroalimentară, există o hală acoperită. Având în vedere decizia CNSU, Dragoș Soare, primarul Sloboziei, a mers în Piața Mare din oraș și a căutat soluții astfel încât să-i ajute pe comercianți să-și poată valorifica produsele fără a încălca măsurile de protecție sanitară.

Căsuțele de lemn, o alternativă eficientă Începând de duminică, 8 noiembrie a.c., în hala... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2020, 18:05 (7199 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia

Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia

În ultimii ani, arborii din Slobozia au împărțit în două tabere cetățenii orașului și Direcția de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia. În timp ce unii acuză public administrația locală de faptul că taie copacii abuziv, ceilalți aplică amenzi acolo unde toaletarea pomilor din oraș se face fără consimțământul autorităților. Pentru a înțelege mai bine modul în care arborii trebuie integrați în spațiul urban, oficialii DADP au organizat un curs «Arboricultură urbană»...

Slobozia are nevoie de verdeață
Cursul de «Arboricultură urbană» inițiat de DADP Slobozia face... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2020, 15:25 (4562 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

«Povestea Gropii lui Stoica» by Dragoș Soare

Slobozia: Parcarea subterană fără intrare «are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție»

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a organizat vineri, 6 noiembrie 2020, o conferință de presă în parcarea subterană din Piața Revoluției. Este pentru prima dată în ultimii ani când autoritățile locale permit accesul presei în acest obiectiv. «Nu credeam că situația este atât de gravă...» a concluzionat Dragoș Soare după vizitarea obiectivului aflat la acest moment în conservare. Potrivit unei expertize comandate de fosta administrație, investițiile realizate nu se încadrează în normativele de construcție anterioare demarării lucrărilor.

Lucrări restante de 13,5 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2020, 15:05 (8430 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Învestirea în funcție a primarului ales al Țăndăreiului, blocată de procese

Învestirea în funcție a primarului ales al Țăndăreiului, blocată de procese

În timp ce în multe administrații locale din Ialomița primarul și consilierii locali aleși la Alegerile Locale din 27 septembrie 2020 și-au preluat mandatele și își exercită prerogativele, în orașul Țăndărei demersul este blocat de o avalanșă de procese. Lucian Spânu, fost candidat al Partidului Mișcarea Populară pentru funcția de primar al orașului, a contestat în instanță decizia de validare a primarului și consilie­rilor locali, invocând fraudarea procesului electoral. În prezent, conducerea Primăriei Țăndărei este asi­gurată de Marian Bucuroiu, secretarul instituției. Se pare că Marian Bucuroiu este persoana care ar fi declanșat acest război administrativ. Potrivit legii, primarul și consilierii... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2020, 18:10 (7261 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Mihai Puia NU mai este șeful Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița

A fost «promovat» la ANSVSA

EXCLUSIV: Mihai Puia NU mai este șeful Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița

Mihai Puia, directorul Direcției Sanitară Veterinară și pentru pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost «promovat». Domnia sa nu mai este șeful DSVSA Ialomița, fiind numit director al Direcției Sănătatea și Bunăstarea Animalelor din cadrul Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor. Locul lui a fost ocupat de către adjunctul instituției, Vasile Dragoș.

«Promovarea» trece, funcția rămâne Mihai Puia, directorul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost «promovat». El ocupă acum postul de director al Direcției Sănătatea... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2020, 18:15 (11898 vizualizări - 13 comentarii)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movilița: Trei victime în urma unui accident rutier

Dimineață de coșmar pentru doi șoferi și o pasageră. Cei trei au fost victimele unui accident rutier și au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Polițiștii ialomițeni susțin ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 13:25
(6191 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Țigări de contrabandă, vîndute pe «sub mînă»

Comerț cu țigări de contrabandă la un magazin din comuna Ion Roată. Asta au descoperit polițiștii ialomițeni în urma unei acțiuni demarată pe raza localității. Marfa provenea din Ucraina și era comercializată ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:25
(7620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți mangă la volan

Doi șoferi, unul din Slobozia și un altul din Fetești, au fost depistați în trafic conducînd în stare de ebrietate. Ambii conducători auto s-au ales cu dosare penale. Șoferul depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 12:10
(6239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băuturi alcoolice, vîndute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au descoperit în sediul unei societăți comerciale băuturi alcoolice în valoare de 11 mii lei ce urmau a fi comercializate «la negru». Administratorul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 11:35
(3825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la Codul Rutier, sancționate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au fost din nou la datorie pe șoselele județului. Oamenii legii au aplicat sancțiuni șoferilor certați cu normele rutiere. Conducătorii auto au fost amendați fie pentru că circulau ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 09:15
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Deșeuri metalice, confiscate de polițiști

Acțiune a polițiștilor din Amara, oamenii legii controlînd modul în care se efectuează achizițiile deșeurilor metalice pe raza localității. În urma activităților, a fost aplicată o sancțiune de 1300 de ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:45
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: «Bandiți» băgați la răcoare

Doi tineri, de 20 și 24 de ani, din Bărbulești, au ajuns în sfîrșit după gratii. Deși pe numele lor Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare preventivă și unul de executare a unei pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 08:20
(8263 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Cod Roșu de inundații!

Pericol de inundații în Ialomița, în zona localității Adîncata. Apele rîului Prahova amenință să iasă din matcă. Autoritățile sînt în alertă și lucrează pentru consolidarea și supraînălțarea digului. Ploile ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 13:35
(9412 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Noaptea de Înviere, sărbătorită în liniște

Peste 300 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat în ultimele 24 de ore pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2014, 10:55
(8703 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grupare infracțională specializată în furturi de animale, destructurată de polițiști

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au destructurat o grupare infracțională specializată în furturi de animale, două persoane fiind reținute. Astfel, joi, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2014, 13:20
(9711 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(9014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(4815 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(4277 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(9477 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(7693 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(7551 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(5989 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(6588 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(7855 vizualizări - 2 comentarii)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(111383 vizualizări - 276 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(6222 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(5385 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(6002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...