Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Trei semifinaliste la Brăila

Tenis de câmp, CSS Slobozia

Trei semifinaliste la Brăila

Sâmbătă, 31 octombrie 2020, a debutat Cupa Municipiului Brăila, competiție de tenis adresată sectorului juvenil. Pe tabloul feminin ca­tegoriei 10 ani, Slobozia a fost reprezentată de trei jucătoare. Toate trei au fost capi de serie, fiind legitimate la CSS. Este vorba de Maria Dogaru, Alexandra Dedu și Emilia Savu. Micuțele tenismene sunt antrenate de inepuizabilul profesor Ion Savu, cel care ne-a declarat cu optimism: «Aceste trei jucătoare au potențialul de a progresa foarte mult în viitor. Sunt printre cele mai talentate la categoria lor de vârstă și pot prognostica faptul că anul viitor vom aduce un titlu național la această categorie pentru Slobozia!». Ca argument la cele declarate de Ion... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2020, 12:10 (4350 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Starea Ialomiței în 2020

Județul unde nu se întâmplă nimic

Starea Ialomiței în 2020

Din 4 în 4 ani, politicienii locali promit schimbări radicale ale politicilor economice și administrative. Anul 2020 nu face excepție, iar Marian Pavel, «pornit pe drumul resposabi­lității de mic» promite și el un județ de tip «hub industrial» în următorii 4 ani. Realitatea e însă departe de promisiunile electorale. Iar recunoașterea ei poate fi un prim pas în eforturile de transformare a promisiunilor în realitate. Sigur, dacă nu au fost deja uitate!

Dezastrul dinainte de dezastru În urmă cu 4 ani, înainte de preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2020, 10:05 (5122 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță între DSP Ialomița și Camera de Conturi Ialomița

Război în instanță între DSP Ialomița și Camera de Conturi Ialomița

Direcția de Sănătate Publică a contestat în instanță Raportul de control al Camerei de Conturi Ialomița privind auditul efectuat de instituție în perioada Stării de Urgență. Auditorii ialomițeni au descoperit faptul că DSP Ialomița a oferit sporuri de peste 30 mii de lei pentru orele suplimentare făcute de funcționarii instituției, fără ca aceștia să aibă competența de a asigura permanența. În schimbul banilor, angajații DSP ar fi trebuit să primească zile libere.

Un proces în desfășurare Procesul s-a înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță căreia Direcția de Sănătate ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2020, 14:10 (7277 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Control abuziv demarat de Primăria Slobozia la o Asociație de Proprietari cu care se află în litigiu

Control abuziv demarat de Primăria Slobozia la o Asociație de Proprietari cu care se află în litigiu

La un an distanță de când au chemat în instanță Primăria Slobozia pentru nerespectarea dispozițiilor legale în privința contrucțiilor, reprezentanții Asociației de Proprietari 31 din oraș reclamă o serie de presiuni pe care administrația locală le face asupra lor. Concret, oficialii Primăriei Slobozia au ordonat un control «la sânge» în contabilitatea entității. Reamintim faptul că litigiul dintre Asociația de Proprietari Nr. 31 și Primăria Slobozia a fost iscat din cauza unei autorizații de construire dată ilegal de municipalitate și în baza căreia, la parterul unui bloc amplasat în zona Stadionului «1 Mai», a fost amenajat un supermaket.

Acțiune respinsă de Tribunalul Ialomița... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2020, 09:55 (47022 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

Bolnavii cronici din Ialomița au cheltuit jumătate din fondurile disponibile

În vreme ce tot mai multe asociații care militează pentru drepturile bolnavilor cronici susțin faptul că accesul acestei categorii de pacienți la servicii medicale a fost limitat din cauza pandemiei de COVID-19, în județul Ialomița si­tuația este cu totul alta. Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Asi­gurări de Sănătate Ialomița, jumătate din cele 75,4 milioane de lei destinate Programelor Naționale de Sănătate au fost până acum cheltuite la nivelul județului nostru.

Sprijin pentru bolnavii cronici Estimările oficiale arată faptul că la nivelul județului Ialomița există aproximativ... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2020, 15:50 (3218 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Într-un final

Liberalul Dragoș Soare preia mandatul de primar al municipiului Slobozia

Sâmbătă, 31 octombrie 2020, de la orele 14,00, la Casa de Cultură Municipală din Slobozia s-a desfășurat ceremonia de învestire în funcție a primarului Dragoș Soare. De asemenea, au mai fost învestiți în funcții alți 20 de consilieri locali aleși ai PSD, PNL și PRO România. În premieră, la ceremonie a participat și premierul în funcție, Ludovic Orban, alături de Dragoș Soare participând la conferința de presă organizată imediat după învestire în holul Casei Municipale.

Un primar care nu uită. Încă! Ceremonia de învestire a noului primar al Sloboziei s-a desfășurat la Sala de Spectacole... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 19:10 (12292 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

În 2020

Ialomița a distribuit mai puține bilete de tratament pentru vârstnici

Pandemia de COVID-19 i-a ținut pe vârstnicii din Ialomița departe de stațiunile bal­neare. Această situație se re­flectă și în mo­dul în care biletele de tratament au fost distri­buite anul acesta. Datele arată că numărul benefici­arilor de astfel de facilități a fost mult mai mic decât cere­rile depuse la Casa Județeană de Pensii Ialomița.

Mai puține bilete distribuite Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița, județului nostru i-au fost repartizate anul acesta 1650 de bilete de tratament, din care 1581 repartizate inițial și 69 solicitate suplimentar. Până la... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2020, 16:50 (6015 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie

La PRO România Luciferului Neacșu se candidează în familie

Filiala ialomițeană a PRO România a propus pe lista pentru Camera Deputaților cuplul Marian Neacșu-Silvia Claudia Mihalcea. Sigur, el e pe locul 1, iar ea pe locul 5... Dar astea sunt doar niște amănunte tehnice, în condițiile în care Luciferul politicii ialomițene își conduce cu mână de fier Organizația. Să fie el sănătos și să câștige, că treburile se rezolvă de la sine!

Adevărul e ca untdelemnul În 2018, când ziarul nostru semnala existența unui nou cuplu în politica ialomițeană, am fost taxaț drept o fițuică imundă și scandaloasă care n-are altă treabă decât să se bage... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 20:32 (20222 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol în derby-ul Bărăganului

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 2-2

Spectacol în derby-ul Bărăganului

Unirea Slobozia a dat piept cu Dunărea Călărași, un adversar cu un joc bine articulat, pus în scenă de unul dintre cei mai abili tehnicieni din fotbalul românesc, profesorul Cristian Pustai. Cele două reprezentate ale Bărăganului au început bine actuala ediție din campionat, iar în meciul direct, jucat sâmbătă, 24 octombrie 2020, nu s-au menajat deloc. Elevii lui Enache Costea au dat la rândul lor o replică dârză, iar din ciocnirea a două pietre tari a ieșit un spectacol căruia i-a lipsit un singur ingredient: publi­cul spectator.

Arbitru Chițu, setat pe repeate «Of!» se aude... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 15:55 (3299 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Roxana Tabarcea, un plus de experiență

Handbal, HCM Slobozia

Roxana Tabarcea, un plus de experiență

Pe lângă pleiada de jucătoare tinere pe care le-a adus în lot, conducerea HCM Slobozia caută să înregimenteze și câteva handbaliste cu experiență. În acest sens, la finele săptămânii precedente a fost perfectat transferul Roxanei Tabarcea. Jucătoarea, originară din Suceava, are 26 de ani, 1,71 metri și poate juca oriunde în linia de 9 metri. A început să practice handbalul în orașul natal, după care a petrecut o bună parte din juniorat și primul an la senioare la Brăila. Timp de 5 ani, a jucat pentru echipa din Buzău, alături de care a reușit promovarea în Liga Națională. După un sezon pe prima scenă cu Gloria Buzău, Roxana s-a transferat la Activ Ploiești. Speră să obțină rezultate frumoase și... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 14:05 (3881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Gloria Albești-Recolta Gheorghe Doja 0-1

În sfârșit, victorie!

Recolta Gheorghe Doja s-a deplasat la nou promovata Gloria Albești, echipă căreia presa constănțeană îi prognostica un succes facil. Ialomițenii aveau 6 înfrângeri consecutive, dar jocul, mai ales pe latura defensivă, începuse să se îmbunătățească. Antrenorul Marius Milea a început jocul cu dobrogenii în următoarea formulă: Băluță-Toma, David, A. Andrei-Petre, I. Cositoru, Alexe, Stroe, R. Andrei-G. Cositoru, Zaharia. Au mai jucat Mihalașcu, Popescu și Cosma. Linia de 3 apărători și inspiratul Băluță au dejucat tactica gazdelor cu mingi lungi, trimise pentru atacanți. Mai mult, pe măsura trecerii timpului, Recolta a găsit breșe în apărarea Gloriei, ceea ce le-a arătat ialomițenilor că pot spera... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 12:15 (2396 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

S-a întâmplat în Ialomița

Tratamente și dispozitive medicale, eliberate pe numele morților

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a dat publicității rezultatele controlului tematic pe care l-a realizat, pentru primele 6 luni ale anului în curs, cu privire la modul în care au fost cheltuiți banii alocați furnizorilor de servicii medicale. Ca și în anii trecuți, marea problemă o reprezintă prescrierea medicamentelor pe numele unor pacienți decedați sau eliberarea de rețete medicale fără a avea o justificare legală.

... În primele 6 luni ale anului în curs, Corpul de Control al Casei Județene de Asigurări de Sănătate a efectuat peste 87 de acțiuni de verificare cu privire la modul în care furnizorii de servicii... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2020, 11:50 (5325 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia trece la Scenariul Roșu

3,12/1000 de locuitori, incidența îmbolnăvirilor cu COVID-19

Slobozia trece la Scenariul Roșu

Incidența crescută a cazurilor de infectare cu noul Coronavirus la nivelul municipiului Slobozia a determinat autoritățile să instituie noi măsuri. Astfel, potrivit calculelor făcute de Direcția de Sănătate Publică, în ultimele 14 zile, la Slobozia, incidența cazurilor a fost de 3,12/1000 de locuitori. În aceste condiții, masca de protecție devine obligatorie în toate zonele publice, iar activitatea restaurantelor, barurilor, cafenelor și sălilor de jocuri se suspendă. Totodată, elevii și profesorii participă la cursuri doar on-line.

Purtarea măștii devine obligatorie la Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 22:35 (17093 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea moșierului Aurelian Pană din Marsilieni

File din istoria agrară a României

Povestea moșierului Aurelian Pană din Marsilieni

Despre istoria agrară a României se știu prea puține lucruri. La fel și despre oamenii care au influențat-o. Bărăganul ialomițean a dat însă agriculturii românești cei mai de seamă specialiști care au reușit să reformeze acest domeniu de activitate. Pentru implicarea de care au dat dovadă și faptul că au iubit pământul mai presus decât orice, ei au plătit cu prețul vieții. Moșierul Aurelian Pană, originar din satul ialomițean Marsilieni, este unul dintre ei...

De la Marsilieni la Paris Aurelian Pană se naște la Marsilieni, în județul Ialomița, în anul 1880, într-o zi mohorâtă de septembrie... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 14:20 (7843 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul Trotinetă rămâne șomer

Deputatul Trotinetă rămâne șomer

Zilele trecute a apărut pe Facebook raportul de activitate al deputatului ialomițean Andrei Pop. Gest lău­dabil dacă luăm în calcul faptul că este una dintre obligațiile legale ale oricărui ales local. Dar inutil și caraghios dacă urmărim campania de autopromovare din ultimul timp a pupilei uitate a Luciferului Marian Neacșu, ocupat zilele astea să lupte pentru propria-i supraviețuire politică.

Steluța lui Lucifer... În urmă cu 4 ani, Andrei Pop pătrundea prin efracție pe listele de candidați pentru Parlament ale PSD Ialomița, ocupând locul deputatului Ștefan Mușoiu care nu... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2020, 09:55 (7908 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Criză de vaccin antigripal în Ialomița

Județul Ialomița a rămas fără vaccin antigripal. Nici în farmacii și nici în cabinetele medicilor de familie serul nu este de găsit. Farmaciile din Slobozia au întocmit deja liste de așteptare și speră să primească noi doze abia din a doua jumătate a lunii noiembrie. În așteptare se află și Direcția de Sănătate Publică, instituție care distribuie vaccinul gratuit către medicii de familie pentru a asigura planul de vaccinare a persoanelor consi­derate la risc.

Pacienți trecuți pe lista de așteptare
La momentul de față, în niciuna dintre farmaciile din județul Ialomița nu mai există... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 14:20 (3273 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să evalueze 8313 hectare de teren calamitate de secetă

Direct implicată în evaluarea culturilor de primăvară calamitate din cauza secetei pedologice extreme, Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița a omis să cuprindă în procesele-verbale finale o suprafață de 8313 hectare. Practic, respectivele terenuri nu au fost verificate de către funcționarii instituției. Deși situația este cunoscută și de Prefectura Ialomița, până acum nu s-au identificat soluții, iar fermierii vor rămâne fără ajutorul financiar acordat de stat. În mod paradoxal, oamenii au dovezi prin care pot demonstra faptul că lipsa apei din sol le-a afectat culturile.

Mii de hectare afectate de secetă... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2020, 10:05 (6655 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Ialomițenii au plătit 300 mii de lei pentru activitatea asociațiilor și fundațiilor din județ

Potrivit Registrului Național al Fundațiilor și Asociațiilor gestionat de Ministerul Justiției, în județul Ialomița există 480 de fundații și asociații. Datele oferite de Administrația Jude­țeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că 10 dintre acestea au reușit să încaseze venituri cuprinse între 10 mii și 67 mii de lei în urma redirecționării celor 2% din veniturile încasate de contribuabilii din județul Ialomița. Valoarea totală a sumelor colectate de cele 10 fundații care au beneficiat de fondurile oferite de contribuabilii ialomițeni este de 300 mii de lei.

Sprijin pentru ONG-urile din județ... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2020, 11:50 (9918 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Elevii din Ialomița așteaptă tabletele electronice promise de Ministerul Educației

Din cauza situației epidemiologice, tot mai multe școli din Ialomița intră în «scena­riul roșu», ceea ce presupune efectuarea cursurilor exclusiv on-line. Din păcate, nu toți elevii din județ pot să învețe folosind resursele IT, pentru că tabletele promise de Ministerul Educației încă nu au ajuns în teritoriu. Estimările arată că aproximativ 5000 de elevi din județul nostru așteaptă dispozitivele. «Situația tabletelor este încă în analiză. Sunt mai multe acte normative prin care ele sunt achiziționate și distribuite către elevi...» a precizat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Ministerul Educației bate pasul pe loc... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2020, 13:10 (5042 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

S-a stins din viață Mihai Enciu...

«Patriarhul» presei ialomițene nu mai este!

S-a stins din viață Mihai Enciu...

Mihai Enciu a împlinit 53 de ani pe 30 septembrie 2020... Ultima oară! O dată cu el, pleacă dintre noi ultimul ziarist «pur-sânge» al județului. Și poate singurul! Nu și-ar fi dorit un necrolog. Nu-l va avea. Vom cinsti, atât cât suntem în stare, scrisul lui. Pentru că Mihai Enciu a fost un om ca noi toți, cu bune și rele. Dar scrisul lui e inegalabil și nesupus judecății noastre. Iar la Judecata de Apoi, în care el nu credea, vom afla dacă e așa au ba...

Mihai Enciu a fost o instituție Cu o zi înainte să plece, Mihai spunea că «nu mai aleargă prin viață, pentru că e bătrân...»... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2020, 17:05 (15553 vizualizări - 18 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: «Șoferi» fără permise de conducere

Polițiștii rutieri au oprit pentru control miercuri, 1 aprilie 2015, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Din verificările efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 19:25
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Hoț prins, prejudiciu recuperat

Polițiștii Secției Rurale Coșereni cercetează un tînăr, de 27 de ani, din comuna Drăgoiești, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, cel în cauză este bănuit că, în perioada 24- ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 18:25
(6561 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Pesticide expirate, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 17:20
(6961 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA: Atenționare în privința toxinfecțiilor alimentare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada imediat următoare, cînd se înregistrează în mod tradițional o creștere a consumului de ouă și carne de miel, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 12:05
(4450 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru ovine și caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că, începînd cu data de 31 martie 2015, se efectuează plata aferentă Ajutorului Național Tranzitoriu (ANT) ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 19:40
(4821 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansarea cărții «40 de zile», de Chris Simion

Cartea «40 de zile», editată în 2015 la Editura TREI, a autoarei Chris Simion, va fi lansată la Slobozia, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sîmbătă, 4 aprilie 2015, începînd cu orele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 18:45
(4428 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8850 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9753 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5534 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6037 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5457 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...