Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2

Boala COVID-19 suspendă cursurile în școli

Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia este prima unitate de învățământ din Ialomița care își suspendă cursurile din cauza pandemiei de COVID-19. Unul dintre cadrele didactice ale școlii a fost confirmat pozitiv la testul pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2. Alte două cazuri de infecție au fost depistate în unități de învățământ din județ.

Anchete epidemiologice în școli Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a stabilit ca Liceul Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia să-și suspende cursurile pentru 14 zile după ce unul dintre profesori s-a îmbolnăvit de COVID-19. Cadrul... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2020, 12:20 (9755 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Clean Tech produce ilegal și nu respectă condițiile de funcționare impuse de autorități

Rămâne cum am stabilit

Clean Tech produce ilegal și nu respectă condițiile de funcționare impuse de autorități

Clean Tech Ciulnița a obținut autorizație de construire pentru «începerea celei de-a doua etape de investiții care are drept punct central măsurile privind protecția mediului». Până la finalizarea acestor lucrări, firma va continua să producă făinuri proteice ilegal și fără respectarea condițiilor de funcționare impuse de autorități. «Dacă ar fi după mine, aș finaliza lucrările în 6 luni! Din păcate, eu nu pot face mai mult de-atât...» a declarat pentru ziarul nostru Marius Vlădescu, directorul general al firmei. Investițiile anunțate de către Clean Tech vor demara în a doua jumătate a lunii septembrie 2020. Cel mai optimist termen pentru finalizarea acestor lucrări este de 3 ani.

... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2020, 11:05 (10516 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Familia Anghel așteaptă să se întoarcă acasă

apel umanitar

Familia Anghel așteaptă să se întoarcă acasă

Casa unei familii cu trei copii, din Amara, a ars duminică, 13 septembrie 2020, din temelii. Rămași pe drumuri, cei cinci membri ai familiei au nevoie de ajutorul nostru pentru a avea din nou un acoperiș deasupra capului. Vecinii au organizat pentru ei o campanie de donații. Ne alăturăm acestei campanii mediatizând această tragedie care ar putea fi a oricăruia dintre noi. Cei interesați pot face donații în contul RO36 CECE IL06 08RO N028 5659-CEC Bank, cu mențiunea «ajutor umanitar familia Anghel».

Focul nu iartă pe nimeni Duminică, 13 septembrie 2020, la Amara, casa... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2020, 12:40 (4032 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ajutoare financiare de 5,3 milioane de lei acordate în Ialomița

Ajutoare financiare de 5,3 milioane de lei acordate în Ialomița

Agenția Județeană de Plăți și Inspecție Socială Ialomița a dat publi­cității valoarea sumelor pe care instituția le-a plătit în perioada ia­nuarie-august 2020 pentru persoanele beneficiare de ajutoare sociale sub forma Venitului Minim Garantat și Alocației pentru Susținerea Familiei. Potrivit datelor oficiale, Statul a oferit acestora 5,3 milioane de lei.

Statul plătește lunar 2600 de persoane defavorizate Datele Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială arată faptul că cele mai multe ajutoare sociale pe care Statul le acordă în Ialomița sunt destinate beneficiarilor de Alocații... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2020, 16:20 (4064 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Măștile și dezinfectanții lipsesc din școlile ialomițene

La început de an școlar

Măștile și dezinfectanții lipsesc din școlile ialomițene

37 de unități de învățământ din Ialomița i-au primit în clase pe elevi și profesori fără a le asigura însă măsurile de protecție sanitară, im­puse prin ordinul comun al Ministerului Sănă­tă­ții și Ministerului Educației. Situația împarte în două tabere directorii școlilor și oficialii au­torităților locale, care au în administrare respec­tivele instituții. Unii reclamă faptul că au făcut soli­citări pentru a primi măști și dezinfectanți însă au rămas fără răspuns, iar ceilalți dau vina pe lipsa fondurilor din bugetele locale. În tot acest timp, părinții își trimit copiii la școală cu măștile de protecție și sticlele cu dezinfectanți cumpărate pe banii proprii. La Slobozia, măș­tile au prețuri... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2020, 17:05 (2942 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

8 angajați ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, bolnavi de COVID-19

8 angajați ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, bolnavi de COVID-19

Numărul cazurilor de infecție cu SARS-CoV-2 înregistrate în instituțiile publice din Ialomița este în creștere. Joi, 17 septembrie a.c., oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au confirmat faptul că 8 angajați ai instituției s-au îmbolnăvit de COVID-19. Noi cazuri de boală s-au înregistrat și în centrele pe care Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița le administrează.

Anchete epidemiologice în curs Focarul de la IPJ Ialomița ar fi pornit de la Serviciul Criminalistic și s-ar fi extins către alte două structuri din cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2020, 19:05 (6255 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Finalizarea stației de tratare a apei din Slobozia se amână pentru 2021

Stația de tratare a apei din Slobozia cu instalație de osmoză inversă nu va fi gata nici anul acesta. Asumat în totalitate de Adrian Mocioniu, pe vremea în care acesta era primarul orașului, proiectul are mari pro­bleme din cauza faptului că echipamentele furnizate au o capacitate mai mică decât cea prevăzută în caietul de sarcini. Până în prezent, Primăria Slobozia a cheltuit 5 din cele 8 milioane destinate realizării acestui obiectiv.

Dezastru pe bani publici
Stația de tratare cu instalație de osmoză inversă a fost considerată cea mai bună metodă prin care apa furnizată cetățenilor... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2020, 20:50 (7302 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Focar: 14 salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19!

Focar: 14 salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19!

14 salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă remis redacției noastre.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 18:45 (6472 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Ghiță Irimescu, noul antrenor al HCM Slobozia

Handbal, Divizia A

Ghiță Irimescu, noul antrenor al HCM Slobozia

HCM Slobozia și-a desemnat antrenorul pentru viitorul sezon și într-o săptămână va demara și pregătirile. Noul antrenor al echipei noastre este unul dintre cei mai valoroși handbaliști români din ultimele două decenii, retras din activitate în această primăvară. Gheorghe Irimescu este originar din Suceava, dar ca handbalist a atins apogeul în tricoul celor de la UCM Reșița, echipă alături de care a câștigat de 3 ori, în 2007, 2008 și 2009, Cupa Challenge. În cei 21 de ani de carieră, impozantul pivot a jucat și pentru Minaur Baia Mare, HCM Constanța, HC Ordohei, Steaua și Poli Timișoara. Echipa Națională a României reprezintă un capitol aparte în cariera lui Ghiță Irimescu. Acesta a fost în lotul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 17:15 (6732 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Dacia s-a împotmolit în Bărăgan

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CS Mioveni 0-0

Dacia s-a împotmolit în Bărăgan

Un alt adversar puternic a vizi­tat Slobozia la finele săptă­mânii precedente. Echipa din Mioveni, orașul Daciei, a participat se­zonul trecut la barajul pentru promova­rea pe prima scenă, dar n-a fost să fie. Acum antrenorul Claudiu Niculescu a trasat ca obiectiv tot promovarea, dar argeșenii s-au închistat într-un golave­raj 0-0 din care se încăpățânează să mai iasă. În meciul cu Unirea au dat peste o echipă bine așezată în teren care a știut să îi țină în șah pe Marinescu și compania. Elevii lui Enache Costea continuă să ofere surprize și rămân neînvinși și fără gol primit pe teren propriu.

Povestea unei remize albe... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 16:15 (3262 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut deziluzionant

Fotbal, Liga a III-a, CSM Oltenița-Recolta Gheorghe Doja 4-0

Debut deziluzionant

Recolta Gheorghe Doja a început al doilea sezon în Liga a III-a cum nu se poate mai prost. Echipa ialomițeană s-a deplasat la Oltenița pentru a da piept cu formația din localitate, recent promovată în al treilea eșalon. Marius Milea a trimis în teren următorii jucători: Iamandi-G. Cositoru, Bucurică, Toma, Andrei-M. Petre, Alexe, Stroe, Popescu-Herea, Holtea. Au mai jucat Cosma, Aldea și Radu. Începutul a fost bun, Recolta având două ocazii mari să înscrie, ambele ratate de Holtea. Golul a venit în cele din urmă chiar în ultimul minut al primei reprize, dar în poarta lui Iamandi. Călărășenii și-au dublat apoi avantajul, iar nou intratul Cozma a ratat ocazia de a relansa jocul. Pe fundalul ieșirii... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 15:05 (2353 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă, dublu campion național

Tenis de câmp

Mihai Geantă, dublu campion național

După mai bine de 10 ani petrecuți în competițiile tenismenilor vete­rani, Mihai Geantă continuă să adune trofee. Săptămâna trecută, a participat la Campionatul Național de la Galați, iar evoluția sa a fost perfectă. În probele de simplu și dublu ale categoriei de vârstă 65+, Mihai Geantă a obținut victorii pe linie. La simplu, cel mai greu a fost, firește, cel din finală, unde a trecut cu 6-2, 6-4 de tenismenul din Panciu, Vasile Pavel. Geantă s-a impus și în proba de dublu, unde l-a avut partener pe Ioan Chirvăsuță, din Bacău. De remarcat că la categoria feminină 45+, slobozeanca Elena Pavel a devenit vicecampioană națională. Revenind la Mihai Geantă, să spunem că acesta a obținut în urmă cu... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 13:10 (3449 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (II)

Oamenii ex-președintelui Moraru jefuiesc bugetul județului

Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (II)

bonus: 7000 de lei lunar pentru Dan Anton

Începând cu 31 iulie, Dan Anton, unul dintre «oamenii de casă» ai ex-președintelui Con­si­liului Județean Ialomița, Victor Moraru, este director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Re­confirmarea în funcție condamnă societatea la faliment. În februarie 2020, Consiliul Județean Ialomița a ma­jorat capitalul societății cu 4 milioane de lei. In­fra­structură Drumuri și Poduri SA nu a câștigat nicio licitație orga­nizată la nivelul administrației județene, executând, ca subcontractor, lucrările de «întreținere și reparații drumuri județene în perioada 2019-2023» câștigate prin licitație de către EM Prime Construct SRL.

Preambulul unei «țepe» financiare... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2020, 11:05 (3782 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a început sesiunea parlamentară în Opoziție

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a început sesiunea parlamentară în Opoziție

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat în urmă cu o săptămână la prima ședință a noii sesiuni parlamentare. Spre deosebire de anul trecut, deputatul social-democrat se află, de data asta, în Opoziție. El a promis că va urmări situația politică la nivel național și că va taxa, în continuare, «deciziile eronate ale Guvernului».

O sesiune parlamentară în... Opoziție Ștefan Mușoiu a încheiat deja prima săptămână de sesiune parlamentară ca deputat de... Opoziție. Începută la 1 septembrie a.c., noua sesiune parlamentară îi oferă deputatului PSD ialomițean o nouă perspectivă asupra... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2020, 16:05 (4017 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CNAIR cheltuie 3 milioane de lei pentru reparația podului rutier peste râul Ialomița

La Slobozia

CNAIR cheltuie 3 milioane de lei pentru reparația podului rutier peste râul Ialomița

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere dă startul unor noi lucrări de reabilitare a podului peste râul Ialomița, din zona Cartierului Bora al Sloboziei. Obiectivul ar fi trebuit reabilitat în urmă cu 2 ani însă, din cauza unor probleme tehnice, pe care proiectantul nu le-a luat în calcul, lucră­rile au fost sistate. CNAIR a încercat și anul trecut să redes­chidă șantierul, însă niciuna dintre firmele speciali­zate în construcții de poduri nu s-a arătat interesată să participe. Din cauza șantierului, circulația pe pod se va des­fășura cu restricții pentru autovehiculele mai mari de 7,5 tone.

Țeava de gaz care a blocat proiectul... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2020, 10:50 (5039 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Protecția sanitară în școlile din Ialomița, un eșec pentru autorități

Deși mai importantă ca niciodată, siguranța sanitară a elevilor și profesorilor din Ialomița în școlile din județ este tratată și de această dată cu indiferență. În lipsa medicilor școlari și a asistentelor, unitățile de învățământ nu pot asigura un triaj epidemiologic corespunzător pentru copii. Printr-o decizie a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, administrațiile locale sunt obligate să încheie contracte remunerate cu medicii de familie din comunitate. Reprezentații autorităților locale susțin însă că nu dispun de fondurile necesare pentru a-i plăti pe medici. În schimb, oficialii Asociației Medicilor de Familie Ialomița precizează că decizia Comitetului Județean pentru... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2020, 17:20 (6656 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Ialomițeanul care a ajuns în Antarctica

Ialomițeanul care a ajuns în Antarctica

Alin-Sorin Sandu are 42 de ani și 2 copii. Unul de 5 ani și unul de 2 ani. S-a născut și a trăit în Amara până când i-a venit vremea să facă ce i-a fost scris. Iar lui Alin i-a fost scris să fie navigator. În 20 de ani a văzut toate mările și oceanele lumii. De la un Pol al Pământului la altul, din Arctica și până în Antarctica. A ajuns acolo purtându-și familia în gânduri și tricolorul pe umeri. Și n-a uitat niciodată de unde a plecat...

O carieră predestinată
Are o ținută de atlet, că a făcut sport de când se știe. Și te privește drept, în ochi, fără să se ascundă de tine. ... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2020, 12:10 (9465 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Pandemia de COVID-19 a lăsat Primăria Slobozia fără conducere

După viceprimarul Gradea, primarul interimar Gabriel Mușat este infectat cu noul Coronavirus!

Primăria Slobozia a rămas fără conducere după ce primarul interimar Gabriel Mușat a fost confirmat pozitiv la testul pentru noul Coronavirus și, în consecință, a intrat în perioada de izolare și tratament. Desemnat să ocupe această funcție în urma încetării mandatului lui Adrian Mocioniu, Gabriel Mușat este al doilea oficial confirmat pozitiv la infecția cu SARS-CoV-2, după viceprimarul Rudolf Gradea. Revenind, în urma unei ședințe de îndată a Consiliului Local Slobozia organizată vineri, 11 septembrie a.c., atribuțiile primarului interimar ar fi trebuit delegate unuia dintre consilierii locali. În consecință, grupul PSD din cadrul Consiliului Local a înaintat propunerea privind desemnarea... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 19:25 (7369 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PNL Gheorghe Tinel, în război cu reprezentanții locali ai AEP

Deputatul PNL Gheorghe Tinel, în război cu reprezentanții locali ai AEP

Acuzații grave aduse de deputatul PNL Gheorghe Tinel cu privire la activitatea desfășurată de reprezentanții din teritoriu ai Autorității Electorale Permanente. În cadrul unei conferințe de presă, acesta a reclamat public faptul că reprezentanții județeni ai AEP se opun măsurilor de protecție sanitară dispuse de Prefectura Ialomița și Direcția de Sănătate Publică în timpul procesului electoral din 27 septembrie 2020, dată la care se desfășoară Alegerile Locale. Reprezentanții locali ai AEP au contestat la București recomandarea dispusă de Prefectura Ialomița în legătură cu mutarea unor secții de votare, considerate insalubre, în alte locații.

O măsură contestată... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2020, 14:10 (4457 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Dezastrul economic, ascuns până după Parlamentare!»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Dezastrul economic, ascuns până după Parlamentare!»

«Dimensiunile dezastrului economic provocat de guvernarea liberală vor fi ținute la secret până după Alegerile Parlamentare. Cu toate că se încalcă termenul legal de transmitere către Parlament al Bugetului pentru anul viitor, respectiv data de 15 octombrie 2020, premierul Orban a anunțat că își dorește ca viitorul Legislativ să voteze Legea privind finanțarea României pentru 2021...» precizează deputatul PSD Ștefan Mușoiu printr-un comunicat de presă. «Astfel, vor fi trecute cu vederea, până spre sfârșitul anului, majorările de taxe și de impozite, anunțate voalat de ministrul Cîțu, decizia de a nu majora nici în 2021 salariile și pensiile, iminența unui nou acord cu FMI, care va agrava austeritatea... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2020, 11:50 (3464 vizualizări - 8 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele furnizorului de energie electrică vor executa joi, 11 mai 2023, lucrări de întreținere și reparații la nivelul instalațiilor din localitatea Dridu. Fără curent, Stația de Pompare Dridu nu va putea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 18:50
(3405 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Sprijin financiar pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 17:50
(11626 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează «Salvatori din pasiune»

ISU Ialomița recrutează «Salvatori din pasiune»

Campania «Salvator din pasiune» continuă în Ialomița cu o nouă etapă de recrutare a voluntarilor. Proiectul se va derula în perioada 10.05-09.06 2023, iar condițiile minime pe care trebuie să le îndeplinească ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 15:05
(7347 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate Normele pentru restituirea Taxei auto

Contribuabilii care au achitat Taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, Taxa pe poluare pentru autovehicule sau, după caz, timbrul de mediu pentru autovehicule și care nu au beneficiat de restituire ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 13:40
(10259 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța-0241/924

Call Center RAJA Constanța-0241/924

Serviciul de Call Center al RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienților. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ce răspunde la numărul unic 0241/924 ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2023, 12:05
(5466 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 5046 de agenți economici din județ, pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabilor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și care ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2023, 18:10
(11552 vizualizări - 0 comentarii)


World Vision România: 667 copii și 415 părinți din Ialomița au participat la «Start în Educație»

World Vision România: 667 copii și 415 părinți din Ialomița au participat la «Start în Educație»

667 copii, cu vârste între 3-6 ani, și 415 părinți, din 11 de comunități defavorizate din județul Ialomița, sunt beneficiari ai programului «Start în Educație», cel mai amplu proiect de educație timpurie ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 17:25
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 mai 2023

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 12 mai 2023, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, la sediul Agenției Locale, începând ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 16:35
(10175 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 10 mai 2023, termen-limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care optează pentru aplicarea regimului special pentru agricultori, că ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 14:15
(7715 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 2,78 miliarde de euro, autorizate la plată în cadrul Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea la plată a cererilor depuse în Campania 2022, în conformitate cu termenele prevăzute în legislația europeană. Astfel, APIA ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 14:05
(9739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu pe casa scării unui bloc

Sâmbătă, 6 mai a.c., în jurul orelor 15,30, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs pe casa scării unui bloc din Slobozia. Pentru gestionarea situației de urgență ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 13:35
(12121 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Accidente la Țăndărei, Slobozia, Borănești și Urziceni

Accidente la Țăndărei, Slobozia, Borănești și Urziceni

Vineri, 5 mai 2023, în jurul orelor 19,40, Stația de Pompieri Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD, a intervenit la un accident rutier produs pe raza orașului Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2023, 13:20
(4649 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevii din Coșereni

Polițiștii ialomițeni, alături de elevii din Coșereni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat joi, 4 mai a.c., o acțiune preventivă la Școala Gimnazială Coșereni. Oamenii legii le-au explicat elevilor principalele recomandări privind siguranța în școală, pe stradă ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 17:00
(12603 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Transporta lemne fără documente legale

Movila: Transporta lemne fără documente legale

Joi, 4 mai a.c., pe raza localității Movila, polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat de 29 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta cu autoutilitara lemn de foc. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 16:40
(7643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permise de conducere

Joi, 4 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 33 de ani, în timp ce conduceau autoturisme fără a respecta normele privind circulația pe drumurile ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 16:30
(4465 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, 561 de misiuni de ordine publică în aprilie 2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii aprilie a.c., 561 misiuni de ordine publică, dintre care 60 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 15:30
(15372 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 10 mai 2023, termen-limită pentru depunerea unor formulare fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2023, 14:10
(17321 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Le-au furat bunuri din locuințe

În cursul lunii aprilie a.c., mai multe persoane au sesizat polițiștii din cadrul Secției nr. 3 de Poliție Rurală Stelnica cu privire la faptul că, din locuințele pe care le dețin pe raza comunei Făcăeni ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 19:20
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 mai 2023, termen-limită pentru depunerea situațiilor financiare aferente anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că termenul pentru depunerea situațiilor financiare anuale, aferente anului 2022, de către societățile comerciale ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 16:20
(12372 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Mai, luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia activă, ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2023, 15:15
(6896 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 73 mii de lei aplicate de polițiști

Marți, 2 mai a.c., peste 70 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 19:50
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Școala Gimnazială Sinești

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sinești au desfășurat în cadrul Școlii Gimnaziale din localitate activități informativ-preventive privind siguranța rutieră și modalități de prevenire a faptelor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 19:35
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 8 mai 2023, termen-limită pentru depunerea Declarației de mențiuni privind schimbarea perioadei fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 17:15
(12579 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor de sprijin implementate de APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 3 mai 2023, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții de sprijin implementate de ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 16:05
(12297 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte europene la RAJA Constanța-parcuri fotovoltaice și digitalizare la cel mai înalt nivel!

Proiecte europene la RAJA Constanța-parcuri fotovoltaice și digitalizare la cel mai înalt nivel!

RAJA Constanța, cel mai mare operator public regional din România în domeniul alimentării populației cu apă potabilă și al epurării apelor uzate, continuă ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2023, 15:35
(16235 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 32 permise de conducere reținute, 24 certificate de înmatriculare retrase, amenzi de peste 272 mii de lei

În perioada 28 aprilie-1 mai 2023, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 340 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate peste 700 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 19:20
(10845 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru cuplarea noului grup de pompare ce deservește sursa de apă a orașului Țăndărei la rețeaua de distribuție din localitate, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile către toți consumatorii, ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Stația de pompare Dridu-Snagov

Marți, 2 mai 2023, la nivelul Stației de pompare Dridu-Snagov s-a înregistrat o avarie. În vederea executării lucrărilor de remediere a acesteia, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să sisteze furnizarea ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 14:15
(9265 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu în gospodăria unui localnic din Valea Ciorii

Luni, 1 mai a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în curtea unui localnic din Valea Ciorii. Focul a distrus 20 de baloți de paie și peretele unei anexe gospodărești ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 14:00
(11723 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Gârbovi

Sâmbătă, 29 aprilie a.c., pompierii ialomițeni, împreună cu paramedicii SMURD, au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Gârbovi, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2023, 13:45
(6235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...