Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Elevii de clasa a VIII-a intră în focurile Evaluării Naționale

Ialomița: Elevii de clasa a VIII-a intră în focurile Evaluării Naționale

Urmează o perioadă încărcată de emoții pentru absolvenții de gimnaziu din Ialomița. Peste 2 săptămîni, aceștia vor susține Evaluarea Națională, la Limba și Literatura Română și Matematică. La nivelul județului Ialomița vor participa la testări 2508 elevi.

21 de centre de examen în Ialomița
Potrivit calendarului, Evaluarea Națională debutează în această săptămînă cu înscrierea candidaților. Astfel, potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului vor participa la această testare națională 2508 elevi. Aceștia vor susține Evaluarea Națională... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 17:35 (6281 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cine investește în tineri are de câștigat!»

Ilie Lemnaru, director sportiv Unirea Slobozia

«Cine investește în tineri are de cîștigat!»

Este omul fără de aportul căruia fenomenul fotbalistic și chiar handbalistic din Slobozia nu ar fi luat amploarea din ultimii ani. Sîngele său galben-albastru clocotește febril pe bancă, în vestiar, în cantonament sau printre sutele de copii și juniori ai Unirii. În interviul pe care ni l-a oferit, Ilie Lemnaru nu-și ascunde bucuria pentru faptul că Unirea Slobozia își continuă drumul la seniori, dar mai ales pentru că infuzia de tineri din pepiniera proprie s-a dovedit un succes.
-Domnule Lemnaru, sînteți mulțumit de locul 4 și de evoluția echipei în acest sezon de Liga a III-a?
-Pînă la revenirea la viață a echipei de seniori trebuie spus că, după ce ne... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 16:20 (8923 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Demersuri pentru reabilitarea Conacului Bolomey

După 10 ani

Demersuri pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Soarta monumentelor istorice abandonate din Ialomița pare să se schimbe în bine. Un exemplu în acest sens este Conacul Bolomey, din Cosîmbești. După mai bine de 10 ani în care obiectivul a fost abandonat, acesta urmează să fie inclus într-un program cu finanțare europeană pentru a fi reparat. Reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița precizează că în momentul de față se fac demersuri pentru realizarea unui proiect tehnic în baza căruia să fie accesate liniile de finanțare necesare deschiderii șantierului.

Istoria județului s-a scris la Cosîmbești Construit aproape de... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 15:30 (5436 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Optimism la Andrășești înaintea barajului

Fotbal, Liga a IV-a

Optimism la Andrășești înaintea barajului

Datele de 18 și 25 iunie sînt extrem de importante pentru echipa comunei Andrășești. Pornită ca outsider în competiția Ligii a IV-a, Andrias a făcut un retur excelent, iar la final și-a adjudecat de o manieră categorică titlul de campioană a județului Ialomița. «Ca să vă spun sincer, la început nu am avut drept obiectiv locul I... A contat foarte mult omogenitatea lotului, seriozitatea băieților, plus cele cîteva transferuri pe care le-am făcut între tur și retur... Am căutat să facem o pregătire cît mai bună și pentru asta am organizat un cantonament la Bușteni și două antrenamente pe săptămînă...» povestește finanțatorul echipei, Robert Tereacă, cel care se află la cîrma celor de la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 14:15 (4091 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală nu este racordată la rețeaua de canalizare

Ev mediu în an electoral

Ialomița rurală nu este racordată la rețeaua de canalizare

De peste 25 ani, în Ialomița se investește în rețele de apă și canalizare. Și totuși... Un raport solicitat de ANRSC (Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice) autorităților județene confirmă faptul că doar puțin peste jumătate dintre localitățile rurale ale județului au sisteme funcționale de alimentare cu apă, iar dintre acestea doar cele în care există rețea de canalizare se pot număra pe degetele unei singure mîini. Raportul autorităților județene survine în contextul în care termenul scadent impus de directivele Uniunii Europene pentru «racordarea integrală la sistemele de canalizare și epurare» este sfîrșitul anului 2018.

Istoria recentă la galop... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 12:55 (3340 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

Tenis de cîmp, Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

La începutul lunii iunie 2016, la Maribor-Slovenia, s-au desfășurat Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății, eveniment sportiv aflat la a 37-a ediție, care se adresează celor ce activează în aceste domenii. Este abordată o paletă largă de discipline sportive, printre acestea numărîndu-se și tenisul de cîmp. Aici s-a remarcat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița, acesta adăugînd în palmaresul delegației României două medalii de aur. Geantă s-a impus la simplu, unde a concurat la categoria de vîrstă 55+, unde a trecut în finală de un tenismen argentinian. De asemenea, proba de dublu a categoriei 45+ a adus aur unei echipe 100% slobozene. Mihai Geantă a evoluat alături de concitadinul său... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 11:20 (8131 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Apropiați ai clanului Ritaxon s-au luat la bătaie în miezul nopții

Scandal cu împușcături și pietre la Urziceni

Apropiați ai clanului Ritaxon s-au luat la bătaie în miezul nopții

Scandal pe străzile din Urziceni în noaptea de duminică spre luni, 12/13 iunie 2016. Un grup de etnici romi din oraș, apropiați ai clanului Ritaxon, s-au atacat folosind arme de letale și pietre. O persoană a ajuns la spital, iar alte 6 riscă acum să aibă dosare penale. La fața locului a fost nevoie de intervenția unui echipaj SMURD și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Minciuna provoacă scandal
Din primele cercetări, la momentul de față a fost demarată o anchetă in rem de către procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2016, 17:25 (12843 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul deșeurilor menajere se amână cu 30 de zile

Criză evitată la Slobozia

Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile

Timp de 3 zile, în perioada 31 mai-2 iunie a.c., Vivani Salubritate a blocat accesul autoutilitarelor de colectare a deșeurilor menajere la depozitul zonal de gunoi. Situația reprezintă rezultatul previzibil al unui conflict comercial care a debutat în luna martie. Polaris M Holding, operatorul local de salubritate, a cerut încă o dată sprijinul autorităților locale. Pînă la acest moment, acestea nu au reacționat în niciun fel. Pentru deblocarea situației, autoritățile locale au fixat o nouă ședință de Consiliu Local pentru marți, 7 iunie 2016...

Situație de criză la Slobozia
... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 20:40 (6279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: S-a înscris la Bacalaureat după 20 de ani

Situație mai puțin obișnuită la înscrierile pentru examenul de Bacalaureat, desfășurate în urmă cu o săptămînă. După ce a absolvit liceul în urmă cu 20 de ani, un candidat s-a decis abia anul acesta că vrea să participe la examenul de maturitate. Dosarul său nu a fost însă validat de comisia Inspectoratului Școlar Județean, întrucît una dintre probele pe care le susțin în prezent absolvenții de liceu nu exista la momentul în care respectivul candidat a terminat studiile. Pentru a dezamorsa situația, a fost cerut un punct de vedere și Ministerului Educației.

Se caută soluții
Domiciliat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 18:15 (6913 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista elevilor din județ care au obținut rezultate deosebite la faza națională a olimpiadelor și concursurilor școlare, organizate anul acesta. 33 de elevi din tot județul au reușit să revină acasă cu medalii de aur și de bronz sau cu premii speciale.

Performanțe în Educație
Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, cîștigători la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare din Ialomița sînt 33 de elevi din întreg județul. În ceea ce privește unitățile de învățămînt unde elevii studiază, pentru ciclul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 16:25 (9096 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sărbătorile Sloboziei» durează o săptămână

În 2016

«Sărbătorile Sloboziei» durează o săptămînă

Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe ștampilele de vot și Slobozia a îmbrăcat haine de sărbătoare. Fixate de fiecare dată în preajma Înălțării Domnului, Sărbătorile Sloboziei reprezintă pentru administrația locală un bun prilej pentru a oferi comunității «pîine și circ». Anul acesta însă, postelectoral. Și, spre deosebire de anii interiori, cea de-a XVI-a ediție a acestei manifestări durează o săptămînă, desfășurîndu-se în perioada 6-12 iunie 2016.

Sărbători maraton
Ajunsă la cea de-a XVI-a ediție, manifestarea din acest an a «Sărbătorilor Sloboziei» se anunță a fi una plină... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 13:25 (12799 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Alegeri de unul singur

S-a întîmplat la Sărățeni

Alegeri de unul singur

Eugen Tocileanu a cîștigat pentru a patra oară alegerile locale la Sărățeni. Niciodată pe aceeași siglă, după cum mărturisește... Dar alegătorilor nu le-a păsat! Ei nu fac politică, aleg doar omul. Iar Eugen Tocileanu și-a asumat responsabilitatea de a fi om. Un om cu păcatele lui, ca fiecare... Dar unul prin fața căruia, de două mandate, nimeni nu-i trece pe dinainte!

Candidat unic de două mandate
La orele prînzului, în ziua alegerilor, Eugen Tocileanu stă de vorbă în ușa Primăriei. E ora la care satul iese de la biserică și intră «la vot». Eugen Tocileanu nu are emoții, doar... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 12:50 (7956 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ultima arie a administrației Stoica

Dormiți liniștiți, Consiliul Local votează!

Ultima arie a administrației Stoica

În vreme ce alegerile locale băteau la ușă, iar orașul era inundat de gunoaie, 14 din cei 15 consilieri rămași în Consiliul Local Slobozia s-au reunit joi, 2 iunie, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe agenda legislativului local s-au numărat o serie de proiecte care vizau modificarea organigramei și ștatul de funcții al instituției, organizarea și funcționarea aparatului de lucru al primarului, precum și modul în care urmează să fie ocupate funcțiile publice în cadrul Primăriei. De asemenea, cosilierii prezenți au adoptat un proiect de hotărîre prin care Păun Ialomițeanu devine cetățean de onoare al municipiului Slobozia. Însă cel mai important proiect de hotărîre rămîne cel prin care viceprimarul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 11:05 (8530 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Măicuță cu dosar penal, după ce a lovit cu mașina un biciclist

Ialomița: Măicuță cu dosar penal, după ce a lovit cu mașina un biciclist

O călugăriță a unui schit din județul Constanța, aflat sub coordonarea Arhiepiscopiei Tomisului, este suspectă într-un dosar penal ce vizează comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă. Femeia a lovit cu mașina un biciclist, pe șoseaua care duce către localitatea Grivița.

Călugărița, testată alcoolscop
Din primele informații, accidentul rutier s-a produs pe șoseaua care leagă orașul Amara de comuna Grivița. Aflată la volanul unui autoturism, măicuța venită de la un schit din județul Constanța, aflat sub coordonarea Arhiepiscopiei Tomisului, a lovit în plin un biciclist... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2016, 17:15 (8489 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prim-procurorii noului val

Concursuri pentru șefia Parchetelor din Ialomița

Prim-procurorii noului val

Consiliul Superior al Magistraturii a decis să definitiveze situația în ceea ce privește funcțiile de conducere ale Parchetelor din Ialomița. După ani buni în care aceste unități au fost conduse prin delegare, CSM organizează concursuri pentru ocuparea funcțiilor vacante de prim-procurori. Astfel, de la sfîrșitul acestei luni, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița și Parchetele de pe lîngă Judecătoriile Urziceni și Slobozia vor avea șefi numiți în funcții definitiv. În privința candidaților, pe listele întocmite de CSM sînt trecute numele unor procurori care au reușit să se facă remarcați prin activitatea judiciară pe care au desfășurat-o în zona de competență a unităților din care fac parte... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 19:55 (15026 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

La revedere, Băcă!

Handbal, Liga Națională, Situație tulbure la CSM Unirea Slobozia

La revedere, Băcă!

CSM Unirea Slobozia a cîștigat barajul și își continuă pentru cel puțin încă un an existența în Liga Națională. Care va fi însă structura lotului pentru sezonul următor este tot mai neclar, iar timpul tot mai puțin. La capitolul «achiziții», foaia este deocamdată goală, chiar dacă sînt discuții, conform conducerii, cu vreo șapte jucătoare. În schimb, lista plecărilor este destul de lungă și riscă în continuare să se aglomereze. După 8 ani petrecuți la Slobozia, una dintre cele mai importante jucătoare ale acestei echipe a decis să-și continue cariera în altă parte. Raluca Băcăoanu, pivotul de 27 de ani al echipei noastre, a ales Măgura Cisnădie. Prin urmare, după ce s-a întărit substanțial cu... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 18:15 (10175 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fermieri ialomițeni, în vizorul APIA

APIA Ialomița începe verificările cu privire la modul în care au fost acordate subvențiile pentru despăgubirile fermierilor din județ afectați de seceta din vara anului 2015. În total, este vorba despre 247 de dosare, pentru care Statul a oferit un milion de euro sub formă de sprijin financiar. Maniera în care s-au făcut aceste plăți a iscat un adevărat scandal public, în care a fost implicată Prefectura Ialomița. Potrivit informațiilor, Instituția Prefectului a fost acuzată de faptul că nu a respectat procedurile legale privind acordarea ajutorului financiar.

Control amănunțit La ultima... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 17:10 (5852 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

George Dragomir, speranța sabiei ialomițene

Scrimă

George Dragomir, speranța sabiei ialomițene

Scrima ialomițeană propune în fiecare an nume noi pentru sabia românească, nume care nu au o trecere efemeră prin acest sport, ci își lasă serios amprenta asupra performanțelor internaționale. Sînt cunoscute evoluțiile bune la echipa națională ale lui Alin Badea, Iulian Teodosiu și, mai nou, Mădălin Bucur. Anul 2016 a scos la iveală un alt talent care promite o evoluție frumoasă. George Dragomir are 17 ani, este din Săveni, acolo unde, de altfel, a luat și primele lecții de sabie. A fost rodul unei întîmplări fericite, întîlnirea cu profesorul Marin Cruțu schimbîndu-i practic prioritățile. De atunci se dedică exclusiv scrimei. Două antrenamente zilnice, cantonamente, competiții, muncă multă, totul... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 16:25 (5560 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Biocide testate prin metode europene, în laboratorul DSP Ialomița

Biocide testate prin metode europene, în laboratorul DSP Ialomița

Începînd din această lună, Ministerul Sănătății dă startul unor noi controale la producătorii de biocide din întreaga țară. Probele prelevate vor fi testate în două laboratoare. Unul se află la București, în cadrul Institutului Național de Sănătate Publică, iar celălalt în Ialomița, la sediul Direcției de Sănătate Publică. Testele de eficiență care se vor efectua și în Ialomița sînt o premieră pentru România și au la bază o serie de metode implementate în Occident în urmă cu 15 ani.

Nou val de controale Potrivit informațiilor, laboratorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița a fost... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 15:45 (4528 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Spicul Colelia, penalizată

Campionatul Ligii a IV-a a ajuns la al treilea caz de jucător folosit pe fals, adevărat record. După Voința Reviga și Olimpia Rădulești, Spicul Colelia a recurs la acest artificiu neregulamentar în meciul cu Abatorul, din etapa a 28-a, și a fost deconspirată. Drept urmare, a pierdut meciul cu 3-0 și a fost penalizată cu 6 puncte. Astfel, conform obiceiului, Colelia a revenit în zona retrogradării, acum cînd mai avem doar o etapă pînă la final. Etapa a 29-a, derulată sîmbătă, 4 iunie 2016, a programat printre altele jocul dintre codașele Amara și Traian. A cîștigat Amara și, astfel, ultima etapă devine extrem de interesantă. Altfel, Andrias Andrășești și-a aflat adversara din barajul pentru Liga... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2016, 15:10 (4399 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12253 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10257 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11012 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11166 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10120 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10041 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10539 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9172 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11922 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11612 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10683 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12357 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11835 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15202 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12239 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14867 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13330 vizualizări - 0 comentarii)


Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14803 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9941 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13876 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12017 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11284 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13071 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12193 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...