Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Supralegiferare administrativă pentru deșeurile produse de ialomițeni

Cu legea pre lege călcând

Supralegiferare administrativă pentru deșeurile produse de ialomițeni

Începînd cu data de 4 iulie 2014, România are o lege suplimentară care suprareglementează serviciul de salubrizare al localităților din județ. Legea 99/4 iulie 2014 aduce modificări și completări Legii serviciului de salubrizare a localităților nr. 101/2006, însă nu precizează termenele pînă la care noile modificări vor intra în vigoare. În Ialomița, noile reglementări au fost aduse la cunoștință reprezentanților administrațiilor locale la începutul acestei săptămîni. Primarii se confruntă însă cu probleme mai grave și cred că noile reglementări legislative trebuie să mai aștepte.

O lege mai europeană decît Coana Europa... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 09:05 (7005 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul de Manhattan

Feisbuc administrativ

Senatorul de Manhattan

Un studiu al nu mai ținem minte căror specialiști în Sociologie a confirmat că fotografiile postate pe Facebook de utilizator au darul de a-i neferici pe cei care le văd. Explicația e simplă, susțin autorii studiului. Oamenii conștientizează că nu vor ajunge niciodată unde au ajuns postacii și trăiesc un sentiment de neîmplinire. Iată de ce am ales pentru această săptămînă să mediatizăm o fotografie dintr-un lung șir pe care senatorul PSD de Ialomița, Marian Pavel, a ales să îl impartă cu electoratul său virtual...

Un pepenar la New York
Despre senatorul Marian Pavel, pînă mai... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 08:05 (10822 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

IONUȚ POPESCU, directorul «glonț»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

IONUȚ POPESCU, directorul «glonț»

Continuăm seria dedicată șefilor de instituții descentralizate cu directorul Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, Ionuț Popescu. Aflat în fruntea instituției de aproape 2 ani, descentralizatul nostru s-a remarcat prin eficiența cu care rezolvă treburile instituției înainte de prînz. Nici n-ar putea fi altfel, pentru că PSD l-a importat pe directorul ANIF Ialomița din mediul privat, unde, e lucru știut, eficiența e un criteriu de bază.

Un director fără pedigree social-democrat Despre Ionuț Popescu vorbesc mai mult angajații decît realizările personale în fruntea instituției... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 07:25 (14877 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia replantează arbori seculari

Primăria Slobozia replantează arbori seculari

Acuzată că taie ilegal arborii din parcuri, Primăria Slobozia a schimbat macazul. Acum arborii seculari sînt smulși din pămînt și replantați în parcul de est al orașului. În felul acesta, susține primarul Alexandru Stoica, «legea este respectată!». În parcul respectiv însă, doi dintre stejarii smulși din rădăcini de angajații DADP se usucă. Iar alții, încă nesmulși, se pregătesc să devină lemne de foc...

Cine n-are DADP, să-l ia pe al nostru
De ani buni, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie arborii din parcurile Sloboziei conform bunului plac al angajaților și «indicațiilor... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 16:40 (24293 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«M-au operat, dar tumoarea e tot în mine!»

O slobozeancă acuză sistemul medical

«M-au operat, dar tumoarea e tot în mine!»

Derapajele din întreg sistemul medical românesc sînt tot mai numeroase. Mărturiile pacienților despre modul în care sînt tratați de medici sînt cutremurătoare. Cazul Mădălinei Colesnicenco, de 51 de ani, din Slobozia, este similar cu alte cîteva mii care se petrec zilnic în spitalele din țara noastră. De aproape un an, femeia încearcă să afle ce boală are și de ce a trebuit să plătească 13000 de lei pentru o operație... Femeia reclamă faptul că medicii care ar fi trebuit s-o vindece i-au pus un diagnostic eronat și că a fost supusă unei intervenții chirurgicale inutile. A cerut explicații tuturor specialiștilor care au tratat-o, însă răspunsurile întîrzie să apară.

Joaca de-a pacientul... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 14:50 (9801 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia

Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia

Trasă pe «linie moartă» și cu bunurile vîndute la bucată de Fiscul ialomițean, SC Amonil SA Slobozia a intrat în atenția organelor de cercetare penală. La sesizarea reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, societatea este acuzată de evaziune fiscală. Toate acestea întrucît reprezentanții firmei au refuzat să contribuie la bugetul consolidat al statului cu suma de 700 mii de lei, reprezentînd contravaloarea stopajului la sursă...

Dosar penal la Amonil Din defuncta SC Amonil SA Slobozia a mai rămas o instalație care se chinuie, de 3 ani, cu eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 13:30 (10861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Cupa României, Viitorul Axintele-CFR Cluj 0-2

Sărbătoare în alb și verde

Baloane, role de hîrtie, fete frumoase și tribune pline de spectatori care n-au pregetat în repetate rînduri să-și susțină la unison echipa favorită. Sărbătoare în alb și verde la Axintele încălzită de un soare puternic pregătit să dea o ultimă lovitură toamnei. Axintenii s-au pregătit cum se cuvine pentru ziua de miercuri, 24 septembrie 2014, una importantă în istoria localității. A fost ziua în care Viitorul a intrat în fotbalul mare, o dată cu accederea în șaisprezecimile Cupei României. Cele întîmplate pe stadionul comunal din Axintele sînt, de altfel, rezumate în declarația oferită la finalul meciului de Vasile Miriuță, antrenorul echipei vizitatoare, CFR Cluj, locul 2 în primul eșalon: ... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 11:15 (6518 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Circuitul bunurilor sechestrate

Holdingul Vlase, protejat de Codul Fiscal

În timp ce micii administratori de firme din Ialomița sînt executați pînă la ultimul leu de Fisc, marile firme beneficiază de reinterpretarea legii pentru a-și continua afacerile fără probleme. Un caz «de manual», relatat pe surse din interiorul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, demonstrează cum se face circuitul bunurilor executate silit în cadrul Holdingului Vlase. 4 automobile puse sub sechestru, aparținînd unei societăți falimentare din cadrul grupului, au fost achiziționate prin licitație publică de către o altă entitate comercială, aflată sub aceeași umbrelă!

Misterele Codului Fiscal... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 09:20 (20414 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructura feroviară județeană așteaptă vremuri mai bune

Sistemul feroviar, în derivă

Infrastructura feroviară județeană așteaptă vremuri mai bune

Deși există destul loc pentru mai bine, oficialii CFR de la București dau asigurări că, deocamdată, șinele care tranzitează județul de la un capăt la altul «corespund cerințelor de siguranță». Mai mult, se fac eforturi pentru reabilitarea punctelor vulnerabile, cum este cazul liniilor dintre stațiile Căzănești-Andrășești sau Țăndărei-Movila. De reparații va beneficia și podul CFR dintre gările Slobozia Veche-Ciulnița. Lucrarea, în valoare de 1,5 milioane lei, a debutat la începutul lunii septembrie și se va încheia în decembrie. Între realitatea prezentată în hîrtiile oficiale și cea văzută prin ochii călătorilor există însă o discrepanță uriașă. Potrivit oamenilor, starea căii ferate din Ialomița... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2014, 13:10 (6048 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

URBAN este «cămătarul» orașului Slobozia

URBAN este «cămătarul» orașului Slobozia

Un slobozean acuză Urban de «cămătărie». Potrivit declarațiilor acestuia, pentru o datorie de 2300 de lei, SC Urban SA a încasat de la acesta, în decurs de 2 ani, peste 3300 de lei. Diferența de sumă rezultă din distribuirea defectuoasă a plăților lunare. Concret, angajații SC Urban sînt instruiți să acopere întîi datoriile restante. În acest fel, debitele curente se transformă, pe parcursul «angajamentului de plată» în debite restante, generînd noi penalități și restanțe. «În felul ăsta, ești dator la ei toată viața!» explică slobozeanul Romeo Pascu.

Povestea fiecărui slobozean
... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 15:20 (8102 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Descătușare

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Balotești 4-0

Descătușare

Unirea Slobozia ne-a adus aminte, în sfîrșit, de echipa care în sezonul trecut speria granzii. După un start de campionat ezitant a venit și ziua descătușării. S-a întîmplat sîmbătă, 20 septembrie 2014, în jocul cu nou promovata FC Balotești. În afara lui Hristu Chiacu pe foaia de joc, ilfovenii nu au arătat mare lucru, partida fiind la discreția Sloboziei. După cele 90 de minute, grijile lui Mihalcea s-au spulberat cel puțin într-o privință: avem atac!

Repriza lui Tănasă
Intențiile clar ofensive ale lui Mihalcea au fost trădate încă din startul jocului. Unirea a pornit cu doi... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 11:45 (6950 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Gabriela Petre este nevinovată!

Agenția Națională de Integritate a fost din nou înfrîntă

Avocatul Gabriela Petre este nevinovată!

La începutul anului 2011, avocatul Gabriela Petre, la acel moment consilier local din partea PD-L, a fost implicată într-un scandal public în urma căruia și-a pierdut calitatea de oficial local. La mai bine de 3 ani distanță, Gabriela Petre face public un răspuns al Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București, prin care acesta dispune «clasarea cauzei». Dovada prezentată de Gabriela Petre anulează încă o evaluare a Agenției Naționale de Integritate, solicitată la momentul respectiv de către ex-prefectul Mădălin Teculescu să se pronunțe cu privire acuzația de «conflict de interese».

ANI a greșit din nou... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 11:10 (11579 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primărița de Sfântu Gheorghe vrea în natură

Feisbuc administrativ

Primărița de Sfîntu Gheorghe vrea în natură

De cînd Mark Zuckerberg a inventat Facebook-ul, grădina lui Dumnezeu a devenit, parcă, mai mare. De la citate motivaționale și rețete de cozonac, totul e acolo și continuă să se înmulțească. Și dacă în cazul oamenilor obișnuiți, putem fi de acord, sub tortură, că totul e permis, în cazul persoanelor publice credem că tipul acesta de publicitate este de neiertat. Prin urmare, începînd cu acest număr, vom organiza un serviciu de poliție a feisbucului în care vom înfiera, proletar, toate derapajele descoperite.

Livia, primărița cu inimă de 24 K
Dintre zecile de fotografii... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 10:05 (12127 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie cu «fainoșag»

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-U Alexandrion Cluj 29-25 (15-13)

Victorie cu «fainoșag»

După ce joi, 18 septembrie a.c., elevele lui Liviu Paraschiv trecuseră greu, dar meritat, cu 28-25 de Mureșul Tîrgu Mureș, meciul cu Universitatea «Alexandrion» Cluj, venit la doar 3 zile distanță, se anunța drept unul foarte dificil. Jucătoare cu experiență, ca Ani Senocico sau Chintoan, puteau oricînd să le mobilizeze pe mai tinerele lor coechipiere, astfel încît să facă zile grele Unirii. Slobozencele au pornit cu toate acestea jocul cu gîndul la încă 3 puncte luate unei echipe din zona Ardealului. Și, cum ar spune ardeleanul, a ieșit un meci cu «fainoșag», o victorie frumoasă obținută de Unirea în urma celei mai bune prestații avute în Liga Națională pînă în acest moment. Moroianu, Carabulea... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:15 (7848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Tot azi, stranie coincidență, inaugurăm și rubrica dedicată șefilor de instituții descentralizate de prin județ. Și nu numai, ne permitem noi să supralicităm, pentru că nominalizările pe care le vom face nu au legătură doar cu funcțiile, ci, mai degrabă, cu modul în care titularii lor au ocupat aceste funcții.

La Sănătate, că-i mai bună decît toate! Mihai Geantă se consideră un șef de instituție corect, cinstit și responsabil, sub conducerea căruia Casa de Asigurări de Sănătate a reușit, după lungi scandaluri publice, să redevină o instituție respectabilă. Singurul lui păcat capital... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:05 (9099 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 08:20 (12646 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Medicină în sistem binar

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Digitalizarea sistemului sanitar atentează la banii publici. În urmă cu o săptămînă, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, au anunțat că în județ vor fi distribuite primele 80000 de carduri de  sănătate. Costurile de distribuție, în prima tranșă, se ridică la peste 200 mii de lei. Dincolo de cheltuieli, rămîne problema achiziționării echipamentelor electronice cu ajutorul cărora cardurile să fie utilizate. În momentul de față, infrastructura prin care respectivele carduri să devină funcționale lipsește din cabinetele medicilor specialiști și de familie ialomițeni.

Sănătate pe card electronic... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 17:55 (7240 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Piersica, satul de la capătul lumii…

Piersica, satul de la capătul lumii…

În timp ce la Slobozia administrația județeană vorbește despre dezvoltare economică, la cîțiva kilometri distanță, în satul Piersica, viața a rămas blocată în timp. Tineri și bătrîni, 50 de oameni trăiesc de pe o zi pe alta într-un loc uitat pînă și de Dumnezeu... Iar în Ialomița există și alte exemple asemănătoare.

Viața în Piersica
Potrivit Recensămîntului din anul 2011, Piersica este localitatea din Ialomița cu cel mai mic număr de locuitori. Oficial, pe hîrtie, în acest sat locuiesc 112 persoane. La fața locului lucrurile se văd însă altfel. Cei cîțiva oameni care trăiesc... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 15:05 (14245 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Cupa României

Axintele așteaptă CFR-ul din Cluj

Cupa României este o competiție care oferă deseori surprize nebănuite. Una dintre acestea este, în actuala ediție, Viitorul Axintele. Chiar dacă sînt doar reprezentanți ai Ligii a III-a, ialomițenii au meritul de a fi trecut în fazele preliminare de trupe din eșalonul secund, ca FC Balotești sau Unirea Slobozia. Victoria zbuciumată în fața echipei lui Adrian Mihalcea i-a propulsat pe axinteni acolo unde, dacă în urmă cu 3 ani se războiau cu Andrășeștiul sau Colelia, nu credeau că vor ajunge vreodată: șaisprezecimile Cupei României. Astfel, ziua de 24 septembrie va fi una istorică pentru comuna Axintele. Pe micuța arenă a localității va poposi nimeni alta decît CFR Cluj, triplă campioană națională... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 13:50 (8285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Noul an școlar a debutat fără surprize

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au declarat că debutul anului școlar a fost unul lipsit de surprize neplăcute. Potrivit informațiilor oficiale, 97% din cele 250 de unități școlare din județ au aviz sanitar de funcționare, igienizarea spațiilor școlare a fost finalizată, iar cadrele didactice au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Școlile sînt pregătite pentru elevi! Mai există probleme tehnice care nu țin de noi și, deocamdată, nu pot fi rezolvate... Dar, per ansamblu, ne-am prezentat bine!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul general școlar.

Declarații de început de an... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 12:30 (9479 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un milion de cereri pentru sprijinul de suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat luni, 17 mai 2010, prima parte a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru schemele de sprijin pe suprafață» informează reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:20
(24874 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre

În dimineața zilei de luni, 17 mai, reprezentantul unei unități de învățămînt din orașul Țăndărei a sesizat Poliția despre faptul că persoane necunoscute au spart, în perioada week-end-ului, geamurile de ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:19
(20914 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți minori

Polițiștii ialomițeni au identificat șapte tineri suspectați de comiterea mai multor furturi pe raza județului. Mare parte din prejudiciul creat a fost recuperat și restituit părților vătămate. Într-unul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:17
(28075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți copii


APIA a achitat integral subvenția la bovine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit marți, 18 mai 2010, peste 235 milioane de lei, reprezentînd diferența din a doua tranșă a Plăților Naționale Directe Complementare, specia bovine ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:16
(28861 vizualizări - 0 comentarii)


«Sărbătorile Sloboziei»: Jandarmii, pe primul loc la fotbal

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a cîștigat locul I la Campionatul organizat de Primăria municipiului Slobozia, cu ocazia sărbătorii anuale a localității. Astfel, pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:17
(19839 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: fotbal jandarm


Crescătorii de oi și capre trebuie să solicite subvenția

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește crescătorilor de ovine/caprine că termenul limită pentru a solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnic este ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:12
(27124 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident provocat de un copil de 10 ani pe scuter

În aceeași zi de duminică, 16 mai, polițiștii slobozeni au fost sesizați că în Slobozia s-a produs un accident rutier în care a fost implicat un minor. Astfel, în timp ce un copil, de 10 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:10
(26049 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist accidentat

Duminică 16 mai, s-a produs un eveniment rutier în urma căruia un biciclist imprudent a fost accidentat. Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:08
(24596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 permise de conducere reținute

În ultimele 72 de ore, cu ocazia acțiunilor de control efectuate în trafic, polițiștii rutieri au constatat 400 de încălcări ale legislației referitoare la circulația pe drumurile publice. Neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:07
(17132 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: «Șofer» fără permis

Sîmbătă, în jurul orei 23.15, cu ocazia unei acțiuni preventive a polițiștilor slobozeni, desfășurată în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Gheorghe Lazăr și Bucu în cele două localități rurale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 16:06
(27006 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tuburi de oxigen, furate din curtea spitalului cu căruța

În dimineața zilei de duminică, 16 mai, un echipaj mixt de siguranță publică, aflat în serviciul de patrulare pe raza Cartierului Vlașca din municipiul Fetești, a depistat o căruță plină cu tuburi de oxigen ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2010, 15:58
(25449 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Urziceni: Peste 100 de sancțiuni aplicate în timpul unei razii

În seara zilei de vineri, 14 mai a.c, polițiștii ialomițeni au demarat o razie în municipiul Urziceni ce a avut drept scop prevenirea criminalității stradale, a faptelor comise cu violență, prevenirea abaterilor ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:56
(19248 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Acțiuni preventive

Vineri, 14 mai 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pe raza județului al căror obiectiv principal a fost creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2010, 10:55
(22907 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Tânăr arestat după ce a încercat să violeze o bătrână

În cursul zilei de vineri, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au încarcerat în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului un tânăr, în vârstă de 19 ani, domiciliat în comuna Făcăeni. Măsura ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:51
(23746 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Doi frați au furat o vacă

Doi frați, în vârstă de 28, respectiv 29 de ani, domiciliați în comuna Maia, au fost arestați preventiv pe o perioadă de 29 de zile, fiind încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(24489 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Adâncata vacă furt


Slobozia: Țigări ucrainene, cărate cu sacul

Vineri seara, 14 mai a.c., în jurul orei 22.00, o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a reperat, în timp ce se deplasa dinspre Piața Agroalimentară din municipiu, un localnic în vârstă ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:50
(13995 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Alt «șofer» fără permis

În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14/15 mai a.c., în jurul orei 1.00, cu ocazia unei patrulări intercomunale, agenții Posturilor de Poliție Roșiori și Drăgoești au oprit pentru control, pe raza primei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:49
(20536 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trafic rutier întrerupt pentru aproximativ 45 de minute din cauza unui accident

Vineri, 14 mai a.c., în jurul orei 21.25, pe DN2A, în apropierea localității Sărățeni, s-a produs un accident de circulație soldat doar cu pagube materiale, în urma căruia circulația rutieră a fost blocată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:48
(13761 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21021 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20676 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23393 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recidivist prins la furat de un vecin

Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de un bărbat, de 34 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un tânăr suspect ce încerca să iasă din curtea locuinței unei vecine. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:08
(24177 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Dispărut de la domiciliu

Miercuri, 12 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de un bărbat din localitate despre faptul că din data de 5 mai a.c., orele 22.00, a dispărut de la domiciliu un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:06
(22543 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Săveni dispărut


Maia: Prins și încarcerat pentru executarea unui mandat de arestare

În cursul zilei de miercuri, 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au desfășurat activități de depistare a unui bărbat, de 33 de ani, din localitatea Maia, pe numele căruia exista ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:05
(19807 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 14 filtre ale Poliției

Fetești: 14 filtre ale Poliției

Peste 35 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza municipiului Fetești și pe raza localităților limitrofe pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, miercuri, 12 martie ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 17:21
(22408 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Peste 950000 de cereri pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să solicite sprijinul pe suprafață că termenul limită pentru depunerea cererilor de plată este 17 mai 2010. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 16:34
(24743 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Șoferul» care a provocat accidentul în lanț, reținut de polițiști

Miercuri, 12 mai a.c., tînărul «șofer» răspunzător de accidentul provocat sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, a fost reținut pentru 24 de ore. Să reaminitim că tînărul, de 22 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 16:27
(20662 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


În atenția producătorilor și cumpărătorilor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește cumpărătorilor care achiziționează lapte, precum și producătorilor deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe, că declarațiile ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 18:04
(20146 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandă cu țigări

În urma unor acțiuni desfășurate în ultimele cinci zile în vederea combaterii transportului și a comerțului ilicit cu mărfuri, polițiștii ialomițeni au depistat mai multe persoane care transportau sau comercializau ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 17:43
(26366 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Peste 4 tone de fier vechi, confiscate

În cursul zilei de marți, 11 mai, polițiștii din Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea actelor de comerț ilicit. În timpul desfășurării acțiunii, polițiștii au depistat ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 17:38
(22550 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...