Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

Haos centralizat pentru instituțiile locale

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

După 6 luni de incertitudine, haosul din instituțiile descentralizate ale statului a atins punctul critic. Rînd pe rînd, directorii numiți de PD-L și PSD au epuizat toate strategiile legale de ocupare a posturilor, s-au folosit de sforării ieftine de culise și au sfîrșit, regulamentar, în concedii medicale prelungite din două-n două săptămîni la medicul de familie. Astfel că, în acest moment, în Ialomița, ca în mai toate județele țării, instituțiile descentralizate ale statului au ajuns să fie conduse de șefi de servicii sau de contabilii din instituții. Grav e că rețeta delegării atribuțiilor către eșaloanele 2 și 3 produce haos și paralizează activitățile interinstituționale.

Legea e făcută ca să fie siluită... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 06:42 (25414 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Întâlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

Autoritățile locale își pun singure piedică

Întîlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

La ieșirea dintr-una dintre piețele agroalimentare ale Sloboziei, piața Cuza-Vodă, pentru cei interesați de amănunt, am surprins următorul dialog:
-Noroc vecine!
-Noroc!
-Iar ai cumpărat mere turcești?!
-Păi, de care altele? răspunde vădit iritat vecinul intervievat.
-Ia și tu de-alea grecești, că sînt mai bune!

Absolut autentic, dialogul consemnat este un bun preambul al uneia dintre cele mai inedite initiațive din practica administrativă locală și județeană. Aceasta s-a consumat joi, 11 martie a.c., la Slobozia, a beneficiat de prezența principalelor instituții județene implicate în adoptarea deciziilor administrative la nivel local și a avut drept scop identificarea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2010, 10:28 (28154 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2010, 11:18 (28935 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești, de la oraș la comună

Referendum

Căzănești, de la oraș la comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de către administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este una politică care vizează cîștigarea de voturi la alegerile locale din 2012»... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 17:36 (24582 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

2 milioane de euro despăgubiri pentru cârciuma de la gară

Atlantic Studio vs Primăria Slobozia

2 milioane de euro despăgubiri pentru cîrciuma de la gară

Războiul dintre SC Atlantic Studio și Primăria Slobozia a împlinit deja 3 ani. În această perioadă, episoadele sale au fost prezentate în repetate rînduri opiniei publice, în funcție de evoluția cazului. Ultimul episod însă frizează absurdul și transformă un litigiu banal într-o epopee administrativă a cărui final anunțat este «exproprierea în interes public». Asta dacă nu cumva instanțele locale de judecată nu îl vor obliga pe primarul Gabi Ionașcu să plătească firmei 2 milioane de euro despăgubiri pentru că l-a împiedicat să-și exercite dreptul de folosință asupra stabi-limentului de alimentație publică pe care îl deține.

Un bilet de loterie cu termen scadent în 49 de ani... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 14:30 (34025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este la un pas de colaps financiar. După datorii colosale de peste 30 miliarde de lei vechi, cea mai mare instituție sanitară din județ anunță trimfătoare că este în pericol să nu mai poată achita salariile. În tot acest timp, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ridică din umeri amenințînd cu finanțări stricte. Un cerc vicios din care singurii perdanți vor fi pacienții...

...
Nici nu a început bine anul căci managerii spitalelor din județ încep să anunțe dificultăți financiare majore. Lor li se adaugă farmaciștii, patronii laboratoarelor de analize și pacienții, veșnic nemulțumiți de serviciile medicale, de lipsa analizelor... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 10:16 (30649 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Ponta la Traian

Prima mare vizită electorală a micului Titulescu în Ialomița

Joi, 18 martie, la orele 15,00, Traian a trăit un moment istoric. Marele Ponta, zis și micul Titulescu a participat la ultima acțiune electorală a PSD. Traian l-a primit cu brațele deschise și l-a ovaționat îndelung. Nu înțelegeți nimic? Nu e vorba de Traian Băsescu ci de comuna Traian din Ialomița, locație unde duminică, 21 martie 2010, se vor desfășura alegeri parțiale pentru desemnarea unui nou consiliu local. Așa cum era de așteptat însă, Victor Ponta nu l-a uitat pe Traian. Traian Băsescu. În prima sa declarație publică către popor acesta a declarat: «am venit la Traian ca să vă spun că, în doi-trei ani, Traian nu va mai fi. Este vorba de Traian Băsescu, nu de comuna dumneavostră care este o localitate de oameni harnici și muncitori. De aceea, vă invit să mergeți duminică la vot și sînt convins că a doua zi Fănel, primarul dvs, o să facă cinste»... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 17:07 (26028 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Primăriile ialomițene, între ilegalități și fraude

150 de miliarde, prejudicii create de administrațiile locale

Curtea de Conturi a județului Ialomița funcționează! Și credeți sau nu, instituția are chiar și activitate de control. E drept, la nivelul anului 2008. Căci secretomania instaurată în instituția lui Văcăroiu este mai fermă ca niciodată, iar informațiile publice lipsesc cu desfăvîrșire. Paradoxal, Curtea de Conturi, deși o fantomă la nivel local, este organismul a cărei misiune este aceea de a veghea în permanență la cheltuirea banului public. Și, chiar dacă tardiv, instituția a făcut public în 2010 un raport al propriei activități desfășurate, atenție!, în anul 2008...

Curtea de Conturi, un domeniu al ezotericului
Activitatea Curții de Conturi Ialomița este, pentru mai... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 16:08 (28782 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Consiliul Județean Ialomița a investit 8 milioane de lei ...în poduri

Înainte de alegerile din 2008, pe vremea cînd criza era doar în cărțile de istorie și manualele de economie, Consiliul Județean Ialomița lansa unul dintre cele mai curajoase programe ale sale, acela de refacere și modernizare a podurilor ialomițene. Peste declarațiile lansate, timpul s-a scurs salvator, iar din proiectele puse pe tapet de către autorități s-au materializat doar două. De aceea, credem că ar fi utilă o trecere în revistă a inițiativelor vehiculate în ultimii doi ani și a stadiului final a investițiilor derulate de la alegeri și pînă în prezent.

Podurile noastre toate...
Cel mai celebru dintre podurile promise ialomițenilor poartă marca Maria Petre. Pentru... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2010, 07:11 (16385 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

«Reușim împreună»

Infractorul Paul Toma-Eldaga, «ajutat» de Raiffeisen Bank să dispară cu un milion de dolari

Cea mai bună bancă în Europa Centrală și de Est, în 2008. Nu am spus-o noi, ci Euromoney și Global Finance. Părerea noastră e că nu s-au înșelat. Doar că Raiffeisen Bank era și mai bună, cel puțin în 2008, dacă nu l-ar fi ajutat pe numitul Paul Toma-Eldaga să dispară cu milionul de dolari primit cadou (a se citi rambursare) de la stat.

Faptele așa cum sînt
Pe la jumătatea lunii octombrie 2009, ne făceam de lucru și-l readuceam în prim-plan pe infractorul Paul Toma-Eldaga. Scriam la momentul respectiv despre ultimul tun marca Paul, o rambursare de TVA de peste 1 milion de dolari încasată de firma Eldaga înainte de a-și da obștescul sfîrșit. Să vă reamintim, în mare, derularea... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:48 (46751 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Cartel ALFA a pichetat Prefectura Ialomița

Sindicatele afiliate la Cartel ALFA Ialomița s-au decis să se alăture miercuri, 17 martie a.c., acțiunilor sindicale de protest demarate la începutul acestei săptămîni la nivelul întregii țări. Este vorba de o pichetare a sediului Prefecturii Ialomița, la acțiune participînd toate sindicatele afiliate.
Solicitările sindicaliștilor vizează, în principal, modificarea Legii Pensiilor, majorarea salariului minim pe economie la valoarea de 705 lei, precum și revizuirea normelor de aplicare a salarizării bugetarilor. Sindicaliștii din Cartel ALFA Ialomița susțin că, dacă solicitările lor nu-și găsesc rezolvarea la nivelul Guvernului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, care va paraliza... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2010, 08:40 (22611 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Scrimă

Rezultate notabile pentru CSS Slobozia la Cupa Municipiului București

Sub patronajul Direcției pentru Sport București, sîmbătă, 13 martie 2010, în sala de scrimă a Complexului Sportiv Ghencea din Capitală, s-a desfășurat Cupa Municipiului București la scrimă. Competiția s-a desfășurat la două categorii de vîrstă, copiii 10-13 ani, fete și băieți, și cadeți 14-17 ani, fete și băieți, participînd sportivi de la Dinamo București, CSS 1 București, Riposta București, CSM Brașov, CSS Slobozia și Steaua Bucuresti.
Rezultatele sportivilor CSS Slobozia au fost meritorii, la Copii fete Alexandra Manole ocupînd locul 2, în timp ce la Copii băieți podiumul a aparținut în întregime CSS Slobozia: locul 1-Claudiu Nenovici, locul 2-Ionuț Popa, locul 3-Mihăiță Dragomir. De asemenea... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 19:04 (15626 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Bogdan Corbea, tenis, CSS Slobozia

Bogdan nu a împlinit încă 10 ani, dar la categoria destinată acestei vîrste este pe locul 7. Și asta din cauza unei operații de apendicită care l-a coborît două trepte în clasament și l-a forțat să renunțe și la participarea la Campionatul Național de sală. Acolo unde profesorul Savu își punea mari speranțe în el. A început tenisul cu 3 ani în urmă și a luat lucrurile foarte în serios. Doar anul trecut a cîștigat patru turnee, iar pentru 2010 țintește o clasare între primii trei. Idolul lui este Roger Federer, de acesta apropiindu-l nu doar părul creț, ci și felul cum lovește mingea. Dintre fete, îi place Dementieva (și nouă, dar din alte considerente decît cele sportive). În privința lui Bogdan... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:28 (30135 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 49-14 (22-5)

Bombardierele de Slobozia au nimicit Turnul Chindiei

Patru luni au trecut de la ultimul meci disputat pe propriul teren de handbalistele de la CSM Slobozia, cel cu CSM Ploiești. Dorul de handbal a purtat peste 200 de spectatori către sala de la stadion, unde sîmbătă, 13 martie 2010, elevele lui Marian Simion au întîlnit în prima etapă a returului pe Universitatea Tîrgoviște. Cu toate că din cauza capacității reduse a sălii, multă lume a stat în picioare, spectacolul handbalistic a compensat acest neajuns. Cei prezenți au putut urmări un meci disputat cu zîmbetul pe buze de fetele noastre, care s-au întrecut în execuții spectaculoase. Aruncările la vinclu, cele de la șold, combinațiile de efect sau golurile din unghiuri imposibile patentate de Cristina... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:26 (25400 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal: CSS Slobozia-Oțelul Galați 23-24 (10-11)

Aproape de o mare surpriză

Aflată pe ultimul loc în clasamentul seriei B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia pornea ca victimă sigură în confruntarea de duminică, 14 martie, cu liderul Oțelul Galați. Realitatea din teren a arătat însă cu totul altfel. Fetele noastre au demonstrat o combativitate demnă de cauze mai bune. Deși cu o medie de vîrstă sub nivelul adversarelor, slobozencele au reușit să le țină în șah pe tot parcursul partidei. La un moment dat, CSS Slobozia a reușit chiar să preia inițiativa, dubla consecutivă realizată în minutul 48 de Alexandra Ioniță ducînd scorul la 21-18 pentru noi. Din păcate, ratările ulterioare au îndepărtat Slobozia de o victorie frumoasă. Ratarea din ultimele secunde a Alinei Mihai... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:24 (30544 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: FC Timișoara-Unirea Urziceni 0-0

Încă o seară mare pentru Tudor

A stat tot timpul în umbra altora, așteptînd să-i vină rîndul între buturi. I-a secondat pe Prunea și Lobonț la Dinamo, pe Preda la Rocar și Craiova și chiar pe mai puțin cunoscuții Huțan și Mîrne la UTA. Acum, la 36 de ani, este de un an și jumătate rezerva lui Arlauskis, iar cînd lituanianul a lipsit, a demonstrat că poate fi oricînd un om de bază. A apărat un penalty la acel istoric 4-1 pe Ibrox Park, menținînd Unirea în cărți, iar duminică, pe «Dan Păltinișanu», la Timișoara, a arătat iarăși că n-a îmbătrînit degeaba. S-a coordonat bine cu apărătorii centrali, iar cînd Galamaz sau Fernandes au mai greșit, a fost mai mare decît poarta. S-a opus excelent la șuturile alb-violeților venite de... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:20 (18579 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

EXCLUSIV S-a întîmplat Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

Un profesor de Geografie de la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza» din Slobozia a fost agresat, în timpul orelor de curs, de unul dintre elevii săi. Dascălul a fost lovit cu pumnul în față în timp ce încerca să dea un elev afară din clasă...
Violența în școli nu mai este demult o noutate. Sălile de curs devin uneori adevărate ringuri de box, profesori bătuți, absenteism școlar la cote alarmante și elevi lipsiți de cel mai mic interes pentru orele de curs. Toate caracterizează și învățămîntul ialomițean. Iar ultimul eveniment petrecut într-unul dintre cele mai mari licee slobozene demonstrează, încă o dată, stadiul deplorabil al învățămîntului ialomițean. O banală altercație între un profesor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 14:34 (26585 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Incendiu la Rovine

A ars de viu în propria casă

click pe poza

În cursul nopții de luni spre marți, 15/16 martie a.c., un bărbat de 43 de ani a murit ars de viu în locuința sa din satul Rovine, aparținînd comunei Reviga. Proprietarul a aprins focul la o sobă al cărei coș de evacuare a fumului, nefiind izolat termic, a dus la izbucnirea unui incendiu. Flăcările s-au extins la întreaga locuință, iar bărbatul nu a mai putut fi salvat. Pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit cu două autospeciale dotate cu apă și spumă. Pînă la sosirea acestora, focul cuprinsese întreaga casă, distrugînd bunurile din trei încăperi ale locuinței. Incendiul a fost în cele din urmă stins însă pentru bărbatul ars de viu în propria-i locuință nu s-a mai putut face... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 11:07 (18117 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

EXCLUSIV Liberalii și-au schimbat liderul

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

Ioan Martin este noul președinte interimar al PNL Ialomița. Numirea sa a fost anunțată luni, 15 martie a.c., de Biroul Politic al PNL. Aceasta a propus în cadrul unei ședinte restrînse a conducerii PNL, desfășurată la București, comasarea unor filiale locale apreciate ca fiind neperformante și reorganizarea altora prin schimbarea conducerii acestora. În Ialomița lupta s-a dat între Cristina Pocora, parlamentar PNL în circumscripția electorală Fetești-Țăndărei și Ioan Martin, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.
La prima sa declarație publică în noua calitate, Ioan Martin a declarat în exclusivitate pentru Independent că își propune să schimbe atît imaginea, cît și modul de abordare... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 20:06 (25610 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Deputatul Neacșu primește răspunsuri «pe surse»

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Luni, 15 martie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a declarat că interpelarea sa către Ministerul Sănătății pe tema apei a avut urmări notabile. Potrivit celor declarate, Ministerul a declanșat ancheta solicitată de el pentru stabilirea calității apei furnizate populației. «Știu și eu, pe surse, așa cum știți și dumneavoastră, că a avut loc un control săptămîna trecută, n-am primit un răspuns oficial și, atîta vreme cît n-am primit un răspuns, nu pot să mă pronunț oficial» a spus Marian Neacșu.
Reamintim că în urmă cu aproape o lună, sub titlul «Salvarea societății Urban SA Slobozia și declanșarea unei anchete la Direcția de Sănătate Publica Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 18:14 (23166 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Avarie pe strada Câmpului din Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul unui branșament de pe strada Câmpului din localitatea Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2024, 11:55
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

Marți, 8 octombrie 2024, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia organizează vernisajul expoziției «Chipuri de țăran». Evenimentul are loc în sala mare a instituției, încep ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2024, 11:50
(3020 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în trafic pentru verificarea transporturilor de animale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine de pe raza județului că, la momentul actual, sunt permise mișcările de ovine/caprine ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2024, 16:00
(1202 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Reprogramare lucrare Cartier Buliga/Fetești pentru vineri, 4 octombrie 2024!

Din cauza unor probleme de ordin tehnic, lucrările periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești se reprogramează pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2024, 09:20
(1874 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fetiță de 4 ani, găsită de polițiști la scurt timp după ce a fost dată dispărută

Urziceni: Fetiță de 4 ani, găsită de polițiști la scurt timp după ce a fost dată dispărută

Marți, 1 octombrie a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din Urziceni au fost sesizați, prin 112, de către o femeie din Urziceni, cu privire la faptul că nepoata sa de 4 ani s-ar fi pierdut din ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2024, 15:05
(3541 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Procedură de anulare a obligațiilor fiscale

 Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați că a fost publicat Ordinul ministrului Finanțelor nr. 5521/16 septembrie 2024, pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2024, 11:35
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga/Fetești!

Joi, 3 octombrie 2024, se vor executa lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/municipiul Fetești. Prin urmare, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2024, 11:20
(1305 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare profilactică împotriva turbării

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de carnasiere domestice că, în perioada 01.10.2024-31.12.2024, se desfașoară campania de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2024, 16:40
(3563 vizualizări - 1 comentariu)


ANAF: Seminarii web dedicate facilităților fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală organizează seminare web dedicate facilităților fiscale prevăzute ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2024, 10:40
(1096 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 51,07 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-august 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2024, 14:45
(4356 vizualizări - 0 comentarii)


Chatbotul RAReș, disponibil pe site-ul Registrului Auto Român 

«Vrei să verifici rapid când expiră inspecția tehnică periodică a mașinii tale? Vrei să știi cum trebuie să procedezi dacă ai pierdut cartea de identitate a vehiculului sau cum să obții o ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2024, 13:55
(2744 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Incendiu la o șiră de paie

Duminică, 29 septembrie 2024, în jurul orelor 20,50, trei echipaje operative din cadrul Detașamentui de Pompieri Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2024, 12:45
(1474 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Albești incendiu


Accidente la Dridu și Căzănești

Accidente la Dridu și Căzănești

În dimineața zilei de sâmbătă, 28 septembrie a.c., în jurul orei 5,50, pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Dridu, în eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2024, 12:40
(5241 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal în plină stradă între familiile de romi din Țăndărei

Polițiștii au intervenit în forță vineri, 27 septembrie 2024, după ce două familii de romi s-au luat la bătaie în apropiere de centrul orașului Țăndărei. Se pare că scandalul ar fi izbucnit ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2024, 19:00
(6443 vizualizări - 5 comentarii)


Razie a polițiștilor în localitățile Ion Roată, Balaciu și Sălcioara

Joi, 26 septembrie 2024, polițiștii au organizat o acțiune de amploare pe raza localităților Ion Roată, Balaciu și Sălcioara. Oamenii legii au legitimat 119 de persoane, au verificat 88 de autoturisme ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2024, 14:20
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Polițiștii ialomițeni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier au oprit, pentru verificări, un conducător ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2024, 14:00
(1972 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,53%, rata șomajului în luna august 2024

La sfârșitul lunii august 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4399 de șomeri (din care 2125 de femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2024, 10:30
(3290 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Începe o nouă ediție a «Salonului Anual de Carte»

Marți, 1 octombrie 2024, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va deschide oficial porțile «Salonului Anual de Carte», ediția 2024, în incinta Galeriilor «Arcadia ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2024, 11:10
(3181 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,038 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-august 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 august 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al Statului în sumă ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 16:25
(4489 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, la volan cu permisul suspendat

Polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări un vehicul condus ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 16:15
(1538 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Braconaj piscicol

Politiștii din Urziceni au depistat duminică, 22 septembrie a.c., în comuna Borănești, doi bărbați, de 56 și 65 de ani, care ar fi pescuit ilegal, folosind două unelte de pescuit confecționate ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 16:10
(851 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a finalizat controlul clasic pe teren-Campania 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează opinia publică că a finalizat controlul clasic pe teren aferent Campaniei 2024. Astfel, la nivel național au fost verificați toți ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 14:55
(1397 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: O nouă acțiune de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: O nouă acțiune de donare de sânge

Marți, 24 septembrie 2024, Protopopiatul Slobozia a organizat o acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei naționale «Donează sânge! Salvează o viață!», inițiată și ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 11:05
(1305 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale

RAJA Constanța: Soluții digitale

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 10:50
(857 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine de pe raza județului cu privire la stabilirea unor măsuri suplimentare pentru controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2024, 10:25
(1499 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 septembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 216

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care, la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior, au în proprietate/proprietate comună clădiri ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2024, 16:20
(3812 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în școlile militare ale Jandarmeriei Române

În perioada 24 septembrie-6 octombrie 2024, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, sunt ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2024, 16:00
(1356 vizualizări - 0 comentarii)


ANFA/Forumul APPR: Campania umanitară «Împreună oprim valul suferinței» continuă

În urma contribuțiilor primite, un prim convoi cu donații a ajuns sămbătă, 21 septembrie 2024, în comunele Foltești, Cuza Vodă și Pechea din județul Galați. Au fost livrate produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 16:15
(1673 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Scânteia, beat la volan pe străzile Sloboziei

Vineri, 20 septembrie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Slobozia au oprit în trafic, pentru verificări, un vehicul condus de un tânăr, de 19 ani, din Scânteia. Î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 15:40
(2317 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni cu efective mărite

Duminică, 22 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat în localitățile Reviga, Cocora, Colelia, Bărcănești, Borănești și Axintele două acțiuni cu efective mărite, având ca scop ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2024, 15:35
(1957 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...